Iz Državnog hidrometeorološkog zavoda najavljuju da je prvi tjedan studenog obilježen ciklonalnom aktivnošću u Sredozemlju koju prate obilnije oborine uz mogućnost bujičnih poplava i porasta vodostaja nekih rijeka, ali i još jedna epizoda juga.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

U jugozapadnoj struji na prednjoj strani prostrane visinske doline nad zapadnom Europom, preko Hrvatske se na sjeveroistok već premjestila jedna ciklona i donijela kišu, na Jadranu i uz njega mjestimice i obilniju. Nakon prolaznog i kratkotrajnog smirivanja vremena, stigla je druga ciklona istom putanjom preko naših krajeva. Prati je jako do olujno jugo, nove i često obilne oborine, a s njezinim odlaskom zapuhat će bura.

Velike akumulirane količine kiše do petka se predviđaju na Jadranu, a najobilnije oborine, uz vrlo vjerojatno akumulirane količine veće od 100 mm, izgledne su u Dalmaciji, osobito njezinoj unutrašnjosti te u susjednoj Bosni i Hercegovini gdje su moguće količine veće od 200 mm. Pritom će oborine povremeno biti praćene grmljavinom i intenzivnije u kratkom vremenu.

Zbog obilnih oborina na području Dalmacije te njezine unutrašnjosti postoji mogućnost naglog porasta vodostaja bujičnih vodotoka te urbanih poplava. Također postoji mogućnost poplavljivanja krških polja u dalmatinskom zaleđu (npr. područje Vrgorca, Konavosko polje).

Moguć je porast vodostaja rijeka u Dalmaciji – Neretve, Zrmanje, Krke, Cetine te njihovih pritoka gdje će vodostaji uglavnom ovisiti o radu hidroelektrana tj. uzvodnih akumulacija na njima.

Preporuča se redovno praćenje najnovije vremenske i hidrološke prognoze i upozorenja, posebice za obilnu oborinu. Na moru puše jak do olujan vjetar uz mogućnosti gmljavinskog nevremena.

OGLAS