Kada je Neretvanin Stipe Vuletić pokrenuo ekološku proizvodnju mandarina nije mogao ni sanjati da će ući u uži izbor za najboljeg hrvatskog mladog poljoprivrednika, na natječaju koje organizira zastupnica u EU Marijana Petir, ambasadorica projekta za Hrvatsku.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Ovaj profesor geografije učionicu je zamijenio radom na zemlji proizvodeći mandarine, klementine, limune i ostale citruse i to ne bilo kako već u ekološkoj proizvodnji, što je trend poljoprivredne proizvodnje u Europskoj uniji.

Kako je biti mladi poljoprivrednik u Hrvatskoj?

 – Biti mladi poljoprivrednik u Hrvatskoj kao i bilo koje drugo zanimanje samo je stvar izbora, hoćete li čekati da netko (država) riješi tekuće stvari (koje mi volimo nazivati problemima), ili ćete se sami angažirati i napraviti nešto za sebe i svoju obitelj. Duh socijalizma u RH još je duboko ukorijenjen i najveća većina ljudi, poljoprivrednika pogotovo, čeka da im neko drugi riješi njihova životna pitanja.

Danas živimo u takvom svijetu gdje je najlakše nešto proizvesti i, ma koliko taj proizvod bio kvalitetan, najvažnija stvar je dobro ga plasirati na tržište koje polako ali sigurno postaje jedini relevantni sudac u ocjeni kvalitete proizvoda – govori Stipe koji je svoje vizije moderne neretvanske poljoprivrede pretočio u vlastito obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo koje je iznjedrilo poznati brend Mandarinet koji je idejno započeo 2013. kada su upakirali 300 kg mandarina i odvezli ih u Zagreb, gdje su se razgrabile nevjerojatnom brzinom.

Cijeli intervju možete pročitati ovdje.

Piše: Stanislav Soldo/Jutarnji list

OGLAS