U noći na nedjelju, 30. ožujka 2025., završava zimsko i počinje ljetno računanje vremena pomicanjem sata za jedan sat unaprijed, odnosno s dva na tri sata.
Od 22 do 8 sati struja prema nižoj tarifi
Prelaskom na ljetno vrijeme struja utrošena od 8 do 22 sata obračunavat će se prema višoj tarifi, a u razdoblju od 22 do 8 sati prema nižoj, napominje HEP, objavio je HRT.
Vozači automobila još će malo trebati danju paliti svjetla jer ih prema Zakonu o sigurnosti prometa na cestama treba koristiti od 1. studenoga do 31. ožujka.
Ljetno računanje vremena ljudima će omogućiti više danjeg svjetla i smanjiti izdatke za struju, no stručnjaci već odavno upozoravaju da gubitak sata sna kod nekih ljudi može izazvati poremećaje vezane uz spavanje barem u prvim danima kao i neke druge zdravstvene tegobe.
Upravo nam se pomicanjem sata remeti bioritam, budimo se umorniji, slabije koncentrirani. No psiholozi ističu i pozitivne promjene.
– Negativni učinak ne bi trebao dugo trajati, a zapravo imamo puno više od dana. Stoga savjetujem da čim više budemo na zraku, provodimo vrijeme vani, s prijateljima, djecom i to će uvelike utjecati dobro na naše raspoloženje, poručuje Josipa Blažeka, specijalistica kliničke psihologije.
Rasprava o smislu pomicanja sata
Iako je Europska komisija prije nekoliko godina predložila da se ukine sezonsko pomicanje sata, države članice o tome se još nisu dogovorile, a čini se da u dogledno vrijeme ni neće.
Odluka o tome hoće li neka država uzeti kao trajno ljetno ili zimsko vrijeme ovisi o njezinu zemljopisnom položaju pa sezonsko pomicanje sata, uz sve nedostatke, čini se ostaje najbolji kompromis.
– Ono što je svakako potrebno jest napraviti reviziju dokumenta, sveobuhvatnu analizu, kako ljetno odnosno zimsko računanje vremena utječe na ljudsko zdravlje, zdravlje životinja i smatram da bismo na razini EU trebali donijeti jedinstvenu odluku, rekla je Sunčana Glavak, zastupnica u Europskom parlamentu.
Uvođenje ljetnog računanja vremena predložio je 1784. godine ‘otac’ SAD-a Benjamin Franklin, a koji je bio poznat po tome da je rado duže spavao. Međutim predložio je to kao vic. No o njegovom smislu i besmislu raspravljalo se više od dva stoljeća.
Različiti propisi o ljetnom računanju vremena standardizirani su u Europskoj uniji 1996. godine i od tada se promjena vremena primjenjuje u svim državama članicama (osim prekomorskih teritorija) za oko 512 milijuna građana EU-a te za milijune susjeda u drugim zemljama Europe.