Nedavno je na Sunset beachu u Uvali Lapad održana završna večer jubilarnog 5. vinskog festivala Dubrovnik FestiWine koji se održao u Dubrovniku od 16. do 22. travnja 2018. godine.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Trinaest članova žirija međunarodnog sastava na čelu s enologom Bojanom Kobalom tijekom tri dana su kušali i ocjenjivali 150 različitih vina iz Hrvatske, Hercegovine, Slovenije i Makedonije.

Prema službenim rezultatima, s osvojenih 84,88 bodova (bronca) vino Quattro Chardonnay 2017. proizvođača Vinogradi Volarević najbolje je ocjenjeno vino vinogorja Neretva.

Tim povodom razgovarali smo s enologom Josipom Volarevićem, najmlađim od četvorice braće iz vinarsko-vinogradarske obitelji Volarević iz Pruda.

Ovo je sasvim novo vino u paleti Vaših proizvoda. O kakvom je vinu riječ?

– Quattro je lagano, mirisno, bijelo ljetno vino s 12% alkohola u čijem je sastavu uz 85% Chardonnaya i 15 % od sorti grožda koje se mogu naći u starim neretvanskim vinogradima, konkretno iz vinograda kojega je zasadio još moj djed, te dijelom iz starih vinograda naših kooperanata. Dakle, to nije Pošip ili neka druga bogata sorta gdje su vina potpuno drugačija.

S obzirom da su Vaša vina, poput Plavca malog, Rosea i Pošipa, u zadnjih nekoliko godina često nagrađivana, kako doživljavate ovaj prvi izlazak Quattra u javnost?

– Ove godine na Dubrovnik FestiWine iz više razloga nismo išli s našim najprestižnijim vinima. Htjeli smo probati nešto novo što nam diktira tržište i sve raniji početak turističke sezone koji nije uvijek usklađen s tehnološkim procesom proizvodnje vina. Tako smo se odlučili izbaciti na tržište manje zahtjevno vino i vrlo sam zadovoljan ocjenama međunarodnog žirija koji je našem Quattru udijelio broncu na granici srebra (nedostajalo je 0,22 boda). Nama je to dokaz da smo uspjeli.

Osim ocjenjivanja kvalitete vina, na izložbi vina u Dubrovniku je bilo testiranje sljubljivanja vina s malostonskim kamenicama. Kako je tu prošao vaš Quattro Chardonnay?

– Izvrsno, prema ocjeni degustatora naš Quattro je među 20 prijavljenih vina zauzeo drugo mjesto u sljubljivanju s malostonskim kamenicama. Prvo mjesto je pripalo vinu Grk Bire, a dvije prethodne godine najbolje je ljubio malostonske kamenice naš Rose. Očekivao sam ovakav rezultata za naš Quattro jer on ima jednu finu resku kiselinu koja izvrsno ljubi slanoću.

Kada pogledamo unatrag, višestruko su zlatom i srebrom na više različitih natjecanja nagrađivani Plavac mali Gold edition (2012.), Rose (2015. i 2016.) Pošip (2016.), sada Quattro Chardonnay (2017.), kako se to odražava na posao i ugled vaše Vinarije?

– Uspjeh naše Vinarije je prije svega rezultat rada naše obitelji. Kada je otac Rade započeo ovaj projekt 2005. godine, nismo bili svjesni da će se u tim vinogradima proizvoditi jedna od najboljih sirovina za proizvodnju vina. Prije svega tu mislim na nas braću Matu, Dražena, Petra i sebe. Danas stvari stoje drugačije i u skladu s tim trudimo se održati Vinariju na visokom nivou i zato je naš slogan Mi stvaramo tradiciju! Tako je to u ovom poslu, vinogradarstvo i s njim povezano vinarstvo je nešto što nastaje godinama i u više generacija. Mojoj obitelj je upravo to cilj.

Što se tiče nagrada mogu reći da su nam puno pomogle da budemo brzo prepoznati na tržištu jer sve više kupaca prepoznaje kvalitetu naših vina i traže naše proizvode. A to je glavni cilj svakog posla, da budete prepoznatljivi i traženi.

Bez dobroga grožđa nema dobrog vina! Vaš vinograd je zasađen u Komarni, najmlađem vinogorju na hrvatskom Jugu. Možemo li reći da je to podneblje, tlo idealno za vinogradarstvo i stvaranje visoko kvalitetnih vina i dokazuju li to vina koja uz vaša dolaze iz tog vinogorja?

– Komarna je naš dragulj koji treba kvalitetno vrednovati i podići na jedan viši nivo jer je potencijal toga prostora za uzgoj vinove loze ogroman, od sastava tla do klimatskih uvjeta. A sami ste ispravno rekli, bez kvalitetnog grožđa nema kvalitetnog vina. Mi vinogradari i vinari trebamo Komarnu učiniti traženim i popularnim vinogorjem. Na dobrom smo putu, vina iz vinarija s ovoga područja su na tržištu tek osam-devet godina, a već prednjače u svim vinskim kartama u Hrvatskoj, prisutni smo u najboljim restoranima, hotelima i wine-barovima…

Kada i gdje će biti sljedeća izložba vina na kojoj ćete sudjelovati?

– Sljedeća izložba će biti krajem svibnja u Dioklecijanovim podrumima u Splitu gdje ću držati jednu od radionica o vinogorju Komarna. Tu ćemo predstaviti sva naša vina.

Možete li nam ukratko predstaviti vina Vinarije Volarević koja će biti izložena u Splitu?

– Naravno. Mi u ovom trenutku proizvodimo 7 različitih vina. Na prvom mjestu to su dva crna vina. I to, Plavac mali Gold edition koji do tri godine dozrijeva u drvenim bačvama i još dvije u bocama prije izlaska na tržište, i Plavac mali Classic koji u drvenim bačvama zrije 1 godinu isto toliko u staklenim bocama. Od maloga plavca dobivamo i dva Rosea: Premium koji je njegovan na kvascima i lagani, lepršavi, pitki La chic. Zatim, Pošip koji je 2016. u Bugarskoj proglašen najboljim bijelim vinom na Balkanu. Tu je i Maraština (Rukatac), jedina zasađena u Komarni i Quattro Chadonnay. Sva naša vina su dostupna u našoj vinariji u Metkoviću u sklopu koje se nalazi i prostor za degustaciju vina, kao i wine- shop s kompletnom ponudom naših vina.

Kako ističe Josip, vinska priča Vinarije Volarević je ustvari obiteljska priča koja teži postati tradicija i kao takva nova vrijednost neretvanskog kraja u kojem do sada nije bio prepoznat vinogradarski i vinarski potencijal. Stoga nagrade, koje u posljednje vrijeme neretvanski vinari dobivaju na prestižnim vinskim izložbama, važna su potvrda kvalitete rada i znanja koje se posljednjih godina ulaže u ovu djelatnost.

Foto: Vinogradi Volarević