Hrvatska će uskoro predstaviti nacionalni plan zamjene kune eurom kako bismo logistički i pravno bili spremni uvesti euro već prvi dan 2023. godine. Epidemija koronavirusa ne bi trebala utjecati na hrvatsko priključenje eurozoni, a rok u kojemu bismo već 1. siječnja 2023. mogli imati euro je ostvariv, mišljenje je guvernera Hrvatske narodne banke Borisa Vujčića izrečeno na konferenciji Tržišta novca u Opatiji, piše Večernji list.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Suzbijanje rasta cijena

Nacionalni plan zamjene regulirat će praktične korake u postupku uvođenja eura: kako će se organizirati nabava i distribucija gotovog novca eura, uključujući odabir dizajna nacionalne strane kovanica i kovanje potrebnih količina kovanica, gdje i u kojemu roku će građani moći zamijeniti kunsku gotovinu za eure, kako će se konvertirati kunski depoziti i krediti, ali i drugi financijski instrumenti, na koji će se način prilagoditi kamatne stope, kako će se preračunavati cijene, kako će Vlada zaštititi potrošače od nekorektnog preračunavanja cijena te na koji način će se pravni okvir RH prilagoditi za potrebe uvođenja eura.

Budući da građani strahuju da će se uvođenjem eura životni standard smanjiti, osobito ih je važno upoznati sa svim mjerama za suzbijanje rasta cijena. Anketa je pokazala da, vezano uz euro, građane uglavnom brinu moguća poskupljenja, dok će prihodi i plaće ostati isti.

– Mi sad moramo poraditi na tome da više govorimo o primjerima drugih zemalja, kod kojih se desilo upravo suprotno – standard građana je nakon uvođenja eura porastao – poručio je Vujčić.

Guverner smatra da je na putu do eura “ključan dinamičan oporavak gospodarstva i držanje fiskalnih pokazatelja unutar referentnih okvira od iduće godine”.

Vrh vlasti očito je suglasan oko toga jer je i ministar financija Zdravko Marić nedavno poručio da će kod proračunske potrošnje u 2021. godini “ciljati” da ukupna visina rashoda iz općih izbora ne prijeđe razinu iz 2019. godine. Središnja banka procjenjuje da će hrvatski BDP ove godine pasti oko 10 posto, no već iduće očekuje snažan rast, oko šest posto.

Više o ovome možete pročitati na portalu Večernji list.

OGLAS