Po prvi put u Hrvatskoj analizirat će se prisutnost mikroplastike u uzorcima sedimenta s korita i s površine rijeke Neretve…
Projekt TETHYS4ADRION uspješno je završio svoju prvu terensku misiju u Hrvatskoj, na rijeci Neretvi, najdužem pritoku Jadranskog mora s istočne obale. Neretva je jedna od pet pilot-lokacija projekta TETHYS4ADRION, prekogranične suradnje za smanjenje količina riječnog plastičnog otpada u Jadranskom i Jonskom moru. Dana 1. i 2. srpnja 2025. godine provedeno je terensko istraživanje od ušća rijeke Neretve do grada Metkovića i natrag, kako bi mapirali mjesta gdje se plastični otpad nakuplja na obalama i koritu rijeke te uzeli uzorke s površinskog sloja i korita rijeke.
Misiju su predvodili hrvatski projektni partneri, Institut za oceanografiju i ribarstvo (IZOR) iz Splita, dr.sc Pero Tutman i dr.sc. Dubravka Bojanić-Varezić iz Laboratorija za ihtiologiju i priobalni ribolov, u suradnji sa znanstvenim suradnikom Antom Čović-Stanić iz Laboratorija za kemijsku oceanografiju i sedimentologiju mora, Stipom Muslimom sa institutskog Tehničkog centra, koji je sve zabilježio dronom, i upraviteljem brodice Navicula Tonijem Mašće.
Na terenu je sudjelovala i predstavnica projektnog partnera Grad Metković, Ana-Marija Jelčić te predstavnici organizacija civilnog društva s područja delte Neretve: Iva Rastočić iz Udruge mladih Kolektiv i Nebojša Jerković iz ERK Malo more. Tijekom misije, projektni tim susreo se u Opuzenu s predstavnikom pridruženog partnera Hrvatske vode, Andrejom Pavlovićem, kako bi raspravili dosad provedene i planirane aktivnosti.
Uz korištenje drona i detaljnih terenskih pregleda, istraživački tim mapirao je okolišne, ekološke i socio-ekonomske karakteristike riječnog toka te identificirao žarišta plastičnog onečišćenja. Lokacije otpada bilježene su u digitalnoj bazi podataka dostupnoj na poveznici: https://vrtlac.izor.hr/ords/apo/tethys
Uzeti su i uzorci sedimenta s riječnog korita te uzorci s površinskog sloja rijeke, po pet uzoraka od ušća Neretve do Metkovića, na udaljenosti otprilike svakih pet kilometara. Uzorke će znanstvenici s Instituta analizirati na prisutnost mikroplastike. Riječ je o prvom istraživanju ove vrste u Hrvatskoj, budući da su se dosad slične analize provodile isključivo u morskom okolišu.
Preliminarni nalazi upućuju na to da su glavni izvori mikroplastike u rijeci odbačene plastične boce i bidoni, stiropor korišten u sadnji presadnica, ambalaža od hrane, plastične vrećice, otpad iz urbanih i poljoprivrednih aktivnosti i slično. Otpad koji ne završi u Jadranskom moru najčešće se zadržava u šašu i trstici duž obala rijeke. Jedno od takvih onečišćenih područja nalazi se u blizini Kule Norinske, gdje je, osim velike količine otpada, na obali zabilježen i odbačeni hladnjak. Takve pojave predstavljaju ozbiljnu prijetnju ekološki izuzetno vrijednoj zoni, važnom staništu ptica i drugih divljih vrsta.
Rijeka Neretva, duga oko 230 kilometara (od čega 22 km teče kroz Hrvatsku), već desetljećima simbolizira prirodnu i kulturnu baštinu juga zemlje. Neretvanska dolina, posebice njezina delta, poznata je po iznimno plodnom tlu te poljoprivredi, dok delta Neretve predstavlja jedno od najvažnijih močvarnih područja Europe, stanište brojnih biljnih i životinjskih vrsta. Projekt TETHYS4ADRION donosi konkretne korake prema smanjenju količina riječnog otpada i zaštiti ove iznimno važne rijeke za buduće generacije.
Provedene aktivnosti čine temelj za izradu Vodiča za najbolje prakse, jednog od ključnih rezultata projekta. Vodič će sadržavati konkretne operativne korake i strategije za smanjenje plastičnog otpada u rijekama, oslanjajući se na stvarne primjere s pet pilot-područja: Alfeios (Grčka), Buna-Bojana (Albanija i Crna Gora), Soča (Slovenija), Neretva (Hrvatska i BiH) te Reno (Italija). Ovo istraživanje dio je Aktivnosti 1.1 projekta – Mapiranje značajki pilotnih rijeka i prikupljanje podataka o izvorima plastičnog otpada i izloženosti.
Projekt sufinancira Europska unija putem programa Interreg IPA ADRION.
Tekst i fotografije: Tethys4adrion