Sjedite za upravljačem gotovo kao od majke rođeni, osim kupaćih gaća na sebi imate samo ručnik nehajno prebačen oko ramena kako bi s njime povremeno obrisali znoj s čela, a papučicu gasa dodirujete golim prstima koji jedva proviruju iz šlampavo nataknutih natikača… Ovakva scena, učestala u ljetnim mjesecima na obali Jadrana, ali i u blizini rijeka i bazena, odnosno svake lokacije na kojoj ljudi traže osvježenje od nesnosnih vrućina, svakako nije najugodnija oku. No, nije niti protivna slovu zakona.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Prema pisanju Jutarnjeg lista, vozač, naime, u Hrvatskoj ima pravo upravljati vozilom u kakvoj god odjeći i obući mu se to prohtije, pa kad sljedeći put čujete priču – a one se također redovito pojave upravo u ljetnim mjesecima – da je netko „popušio“ kaznu zbog vožnje u natikačama, japankama ili nečemu trećemu, znajte da je riječ o čistoj izmišljotini. Ili vicu, smišljenom da se malo zabavi narod.

Da je tome tako potvrdili su nam i iz Ravnateljstva policije, gdje smatraju da vozač može biti kažnjen zbog „neprikladne odjeće“ samo ako policajac nije najbolje upoznat sa zakonom i pogrešno ga tumači. Vozačima je zabranjeno, citiraju zakon u Ravnateljstvu policije, tek korištenje mobitela i drugih uređaja na način koji bi umanjili mogućnost sigurnog upravljanja vozilom.

Pri čemu, navode, da je i mobitel dozvoljeno koristiti „ako se koristi naprava za njegovo korištenje bez ruku“. Iz toga jasno proizlazi da kazna od 1000 kuna prijeti samo onima koje policija zatekne s uređajem u rukama, dok se „neprikladna odjeća i obuća“ ne spominju u ovom članku, ali niti igdje drugdje u Zakonu o sigurnosti prometa na cestama. Samim time, šansa da budete kažnjeni zbog vožnje u japankama ravna je nuli.

Citirana odredba, piše Jutarnji list , o zabrani “korištenja mobitela i drugih uređaja na način koji bi umanjili mogućnost sigurnog upravljanja vozilom”, međutim, otkriva da vozači nemaju širom otvorene ruke samo kad je riječ o izboru obuće i odjeće u kojima će sjesti za upravljač, nego im je za vrijeme vožnje u rukama dopušteno držati baš sve što se ne smatra uređajem. Ispada tako da vozači mogu u rukama držati novine, češalj, flomaster, pa i ciglu, i sve je to u skladu sa zakonom dok im se u rukama ne zalomi i neki predmet koji zbog antene, žica ili čipa može biti proglašen uređajem. Na semaforu je tako dopušteno čitati knjigu, barem dok se to ne čini sa zaslona tableta. Moguće se u vožnji i brijati, ali samo jednokratnim britvicama, ne i aparatom za brijanje. Moguće je i pušiti, ali samo motani duhan ili cigarete, jer već one s predznakom “e” mogu proći pod uređaj i donijeti kaznu.