DRŽAVA nakon propalog eksperimenta sa subvencioniranjem kupnje stanova putem APN-a planira uvođenje subvencioniranja najma stanova. Prvotno je informacija bila neslužbena, ali ju je potom potvrdio HDZ-ov ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić. Ne samo da će se subvencionirati najam, nego će država graditi stanove za subvencionirani najam.
“Gradnja višestambenih kuća koje bi bile namijenjene sugrađanima koji ne mogu kupiti stan putem kredita, da im se ti stanovi omoguće kroz povlaštenu subvencioniranu cijenu najma, mislim da je to jedan od načina rješavanja stambenog pitanja sugrađana i, jasno, uz nastavak POS-ovih stanova”, najavio je Bačić.
Predstavnica Udruženja poslovanja s nekretninama pri Hrvatskoj gospodarskoj komori i vlasnica agencije za nekretnine Lana Mihaljinec je u gostovanju na N1 televiziji sažeto objasnila zašto je ideja problematična.
“Čim čujem subvencionirani, pale mi se alarmi jer smo vidjeli što se dogodilo sa subvencijama za kredite za kupnju prvoga stana, tzv. APN-a. Ako će država dijeliti sredstva kojima će sudjelovati u plaćanju najamnina na tržištu, imat ćemo velike probleme. Dogodit će se isto što i s APN-om”, rekla je.
Brojna upozorenja da će subvencije dovesti do rasta cijena
Od početka uvođenja subvencija preko APN-a je bilo jasno kako će to samo dovesti do rasta cijena. Mnogima je ipak trebalo nekoliko godina da uvide kako subvencije nisu dobra politika za pomoć mladima da riješe stambeno pitanje.
U međuvremenu su brojne institucije upozoravale na to da APN samo podiže cijenu nekretnina, zbog čega se ni onima koji preko njega kupe nekretninu u konačnici ne isplati. Jednostavno su uštede od subvencioniranja manje od negativnog utjecaja na cijenu, tj. cijena je umjetno napuhana tom državnom politikom pa bi cijene nekretnina bile manje prošlih godina da nije bilo subvencija.
Europski odbor za sistemski rizik (ESRB) je početkom 2022. izdao preporuke za pet zemalja članica EU, među njima Hrvatsku. Upozorili su da bi rast cijena nekretnina mogao ugroziti gospodarstvo i dovesti do kraha tržišta nekretnina te pozvali države da ne potiču zaduživanje građana kroz subvencionirane kredite.
“Ovu dinamiku (rasta cijena) potaknuo je državni sustav stambenih subvencija, s povećanjem udjela subvencioniranih kredita od 18 posto u 2019. do 35 posto u 2020. Mnogi novi zajmovi bili su krediti subvencionirani od države”, jasno je detektirao problem ESRB.
I HNB potvrdio da su nekretnine sve skuplje zbog subvencije APN-a
HNB je još u istraživanju iz 2021. godine utvrdio da subvencije APN-a dodatno povećavaju rast cijena nekretnina: “Zaključujemo da je subvencioniranje stambenih kredita djelovalo kao prociklična mjera koja je pridonijela postojećem trendu rasta cijena stanova u Hrvatskoj”, jasno se navodi u istraživanju autora Davora Kunovca i Ivana Žilića.
Državi je trebalo sedam godina da shvati štetnost svoje politike i utrošeni iznos veći od pola milijarde kuna. Alternativna ideja, subvencioniranje najma, imat će iste rezultate kao i subvencije kupnje. A to je rast cijena. U konačnici nikome najam neće biti realno jeftiniji, država će potrošiti nekoliko stotina milijuna eura u narednih nekoliko godina, a nakon određenog vremena će pod pritiskom dokaza shvatiti pogrešku i ukinuti politiku.
Cijene najma rastu sporije od cijena kupnje nekretnina
Cijena najma je u Hrvatskoj zadnjih nekoliko godina rasla, ali daleko sporije od rasta cijene kupnje nekretnina. Zanimljivo je promotriti i kretanje cijena do 2017., kada je subvencioniranje kupnje preko APN-a uvedeno, i nakon.
Kada se gleda u usporedbi s prosječnim cijenama najma i kupnje nekretnina iz 2015., do prva tri mjeseca 2017. nije bilo nikakvog rasta. U siječnju, veljači i ožujku su cijene nekretnina bile praktički iste kao 2015. (indeks 100.5), a cijene najma manje za 1-1.5 posto.
Rast cijena najma iznad razine 2015. počinje tek u drugoj polovici 2018., i to jako sporo. Na početku 2019. je najam bio samo 5 posto skuplji nego 2015., tada počinje intenzivniji rast, pa su cijene najma na početku 2022. bile oko 11 posto veće nego 2015. Slično kao i kod cijena za kupnju nekretnina, u toj godini se rast ubrzava. Zadnji podaci pokazuju kako je cijena najma u srpnju ove godine 18.91 posto veća nego 2015.