U subotu, 14. rujna s početkom u 19:30 ispred crkve Kraljice Neba i Zemlje u Pločama održat će se proslava 33. obljetnice vojno-redarstvene akcije “Zelena tabla – Mala bara”.
Svoj dolazak na proslavu je najavio i predsjednik Republike Hrvatske, Zoran Milanović. U sklopu proslave, održat će se i prigodni zabavni program u kojem nastupaju lokalne klape, a cijeli događaj je otvoren za javnost.
Održan okruglom stolu pod nazivom „Zašto je velika Mala bara“
– Ponosan sam što je prva akcija oduzimanja oružja bila u mojim i vašim Pločama. Nije to bilo slučajno. To oružje Teritorijalnih obrana Ploča, Metkovića, Vrgorca i Makarske, bilo je naše, mi smo ga platili. Kada je počela agresija, morali smo kupovati vrijeme jer smo bili goloruki. Predsjednik Tuđman se složio s argumentacijom Gorana Kovačevića i Matka Raosa da se osvoji vojarna u Pločama i uzme oružje. Dolina Neretve bila je vrlo opasna za presijecanje Hrvatske, i to je bio jedan od razloga. Akcijom u Pločama stvorili smo temelj da možemo braniti Hrvatsku. Tvrdim da je to bila presudna akcija koja je zatalasala Hrvatsku jer je uspjela. Vidjelo se da možemo i da smo spremni na žrtve. Pokazali su to žitelji Doline Neretve, Vrgorca, Makarskoga primorja… Istina, bilo je tehničkih i organizacijskih problema ali smo uspjeli. Morate znati, tada smo bili izloženi potencijalnom uništenju. Ploče su bile početak pobjedničkog puta hrvatskoga naroda za obranu slobode i nezavisnosti, neke su od poruka koje na Okruglom stolu u Pločama pod nazivom „Zašto je velika Mala bara“ rekao Luka Bebić, ministar obrane koji je izdao zapovijed o napada na vojarnu u Pločama 14. rujna 1991, piše Rogotin.hr.
Moderator okruglog stola bio je Hrvoje Barbir Barba, predsjednik ogranka Matice Hrvatske u Pločama, također neposredni sudionik akcije, a prisutnima se obratio i zamjenik gradonačelnika Ploča Ivan Marević. On je istaknuo kako će Ploče zauvijek ostati upisane zlatnim slovima u Domovinskome ratu, da smo bili na pravoj strani povijesti i da je, na žalost, za pobjedu plaćena velika cijena.
Dr. sc. Ante Nazor, ravnatelja Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata, govorio je o kontekstu tog vremena i Ratu za vojarne. „Hrvatska je bila razoružana pred velikosrpskom agresijom. Do 19. svibnja ostala je bez naoružanja Teritorijalne obrane. Bili smo svjedoci uvezivanja JNA sa srbijanskim vodstvom. Brijunskim sporazumom JNA 18. srpnja 1991. JNA se povukla iz Slovenije i počela ostvarivati ono što su velikosrpski političari planirali“, rekao je, među ostalim, Nazor, istaknuvši kako nas, kada smo 25. lipnja 1991. krenuli u proces razdruživanja nitko u svijetu nije želio. Govorio je i o Vladi demokratskoj jedinstva, pokušajima da se razdružimo mirnim putem i o tome što je slijedilo nakon toga, prezentirajući dokumente iz toga vremena.
Goran Kovačević, autor knjige „Ptice slobode moj prvi grafit”, i, uz Matka Raosa idejni začetnik akcije, održao je govor na temu „Kako smo planirali akciju napada na skladišta oružja”. Kovačević je podsjetio na opasnost od proboja neprijateljskih snaga iz pravca Mostara i Čapljine prema Metkoviću i Pločama, što je najavljivao Šešelj.
Bernard Vuletić, autor knjige „Nebo neretvansko“ govorio je o formiranju PZO-a u Poneretvlju, naglasivši kako je PZO stvoren u neviđenim uvjetima jer su tijekom noći preuzeli oružje i odmah formirali postrojbe.
Temu „Istina o akciji „Zelena tabla – Mala bara“ A satnija Metković, obradio je Branko Markota, autor članaka o ZNG-u, dok je Zoran Pulić, zapovjednik satnije PP Ploče za posebne namjene govorio na temu „Ploče i Pločani u Domovinskome ratu“, prema knjizi pok. Ante Eraka.
Na kraju se prisutnima obratio prof. Andrija Pećar koji je predstavio „Audio-vizualne zapise živućih sudionika Domovinskog rata“ koje je snimio kao autor ovih važnih dokumentarnih zapisa.
Foto: Rogotin.hr.