Nakon godina navijanja, pokušaja da se izmijeni operativni program, lobiranja pri EU, a potom i ankete među stanarima – prve neslužbene glasine iz Ministarstva regionalnog razvoja zasad govore da od projekta Dostupnost do stana, u sklopu kojeg je EU trebao sufinancirati ugradnju dizala u zgrade koje ih nemaju, vrlo vjerojatno neće biti ništa, piše Jutarnji list.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Tako se barem čini posljednjih nekoliko tjedana koliko Ministarstvo regionalnog razvoja, nakon što je pokrenulo postupak izmjena operativnog programa, čeka povratnu informaciju od Europske komisije koja treba odlučiti hoće li Hrvatskoj odobriti program sufinanciranja ugradnje dizala u stambene zgrade, a koja je prema prvotnim najavama iz Europske komisije trebala stići još krajem veljače.

Cijene nekretnina

Zasad još nema službene odluke, ali mala je vjerojatnost da će Komisija prihvatiti ovaj program, neslužbeno doznaje Jutarnji list od dobro upućenih izvora.

Također vrlo neslužbene informacije iz istog izvora tvrde da su predstavnici Europske komisije, koji su nekoliko puta razgovarali s predstavnicima Ministarstva regionalnog razvoja, navodno skeptični prema ideji sufinanciranja ugradnje dizala za potrebe privatnih stanova, smatrajući da bi takvo sufinanciranje, umjesto općem dobru, najviše pogodovalo vlasnicima privatnih nekretnina.

 

– U Komisiji se boje da bi sufinanciranje ugradnje dizala u privatnim nekretninama kao krajnju posljedicu najviše imalo rast vrijednosti privatnih kvadrata, a posebno ih brine takvo što financirati u državi u kojoj ne postoji porez na nekretnine pa država od rasta vrijednosti takvih stanova na kraju baš i neće imati koristi – otkriva naš izvor, dodavši da je na posljednjem sastanku Komisija navodno također utvrdila da dosad sličan program nije sufinancirala ni u jednoj drugoj državi članici Europske unije.

I idejni začetnik projekta te umirovljenik Želimir Manenica za Jutarnji je list potvrdio da najave u vezi s projektom subvencioniranja dizala europskim novcem zasad nisu ohrabrujuće – no glavnog krivca vidi isključivo u Ministarstvu regionalnog razvoja koje, tvrdi, nikad doista nije pokrenulo formalni proces izmjene operativnog programa potrebnog za odobrenje tog projekta.

Istina je da od svega vjerojatno neće biti ništa, no jednako tako istina je da je to posljedica nemarnosti samog Ministarstva koje nije na vrijeme pokrenulo izmjene operativnog programa, a za što nam je Europska komisija dala rok u prosincu 2018. godine.

Osim toga, neprihvatljiva je njihova tvrdnja da se Komisija boji da će ugradnja dizala za posljedicu imati isključivo rast vrijednosti privatnih nekretnina jer kad bi to bilo tako, onda ta ista Komisija ne bi još 2016. godine u službenom pismu našem koordinacijskom odboru potvrdila da se projekt može realizirati u sklopu stalnog programa, ali da se za to moramo obratiti Ministarstvu koje treba zatražiti izmjene operativnog programa – tvrdi Manenica dodajući da je taj isti odbor, zbog vijesti da projekt visi, 10. travnja uputio službeni dopis i Europskoj komisiji.

Više o ovome možete pročitati na portalu Jutarnji list.

Piše: Dora Koretić/JL