Ekološka akcija prikupljanja različitog otpada, pokazni izlet za učenike OŠ Kula Norinska, održana je 29.04.2024 u sklopu projekta „Aktivno i poduzetno zaštitimo okoliš od plastike“ kojeg provodi Ekološko-roniteljski klub Malo more, a financiran je od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Akcija se održala na području ušća rijeke Neretve, oko promatračnice za ptice kojom upravlja Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije, a rezultat je čišći okoliš i spoznaja o potrebi kontinuirane brige za očuvanje postojeće bio-raznolikosti o kojoj su govorili voditelji projekta Nebojša Jerković, Mijo Vukušić, Neda Vučković prof., stručni suradnici: Josip Vekić, Marinko Dalmatin i Ana Tutavac, dipl.ing.biol.

Projektna aktivnost je nastavak  dosadašnjih provedenih aktivnosti na području delte Neretve koje su sastavni dio partnerstva udruge Malo more sa Osnovnom školom Kula Norinska, Zajednicom tehničke kulture Dubrovačko-neretvanske županije i općinom Kula Norinska, gdje je se ovom prilikom pridružio gradonačelnik grada Opuzena, gos. Ivan Mataga s suradnicima i ravnatelj OŠ Kula Norinska Josip Šprlje. Same aktivnosti bile su vezane za prepoznavanje mjesta nalaska plastike u okolišu, utjecaj na bioraznolikost, posebno na morski okoliš i ptice.

Djelatnost Javne ustanove DNŽ je zaštita, održavanje i promicanje zaštićenih dijelova prirode u cilju zaštite i očuvanja izvornosti prirode, osiguravanja neometanog odvijanja prirodnih procesa i održivog korištenja prirodnih dobara, te nadzor nad provođenjem uvjeta i mjera zaštite prirode za područje kojim upravlja,  upravljiva se s 35 zaštićenih dijelova prirode DNŽ u koje spada i Ušće rijeke Neretve.

U akciji prikupljanja otpada sudjelovali su mladi i volonteri ERK Malo more, a osim samog prikupljanja otpada, bilo je važno identificirati lokacije i izvore nastanka plastičnog otpada, te lokacije nakupljenog otpada u okolišu i konačno ga prikupiti i zbrinuti na ispravan način, na odlagalištu komunalnog otpada grada Opuzena.

Učenici i ostali sudionici su sudjelovali na edukativnoj radionici o pticama delte Neretve i načinima kako se štite zaštićeni dijelovi prirode DNŽ. Svi sudionici su se složili kao su ovakve aktivnosti važan poticaj  razvijanja dobrih navika zbrinjavanja i razvrstavanja otpada te odgovornog postupanja sa otpadom, čemu u nastavku slijede edukativne radionice poticanja kreativnosti, stvaralaštva i poduzetničkog duha uz realizaciju svojih ideja kroz uslugu 3D printera uz stručno vodstvo edukatora iz Zajednice tehničke kulture Dubrovačko-neretvanske županije.

Sam cilj projekta je povećanje svijesti lokalnog stanovništva, posebno mladih o važnosti očuvanja i zaštite prirode i okoliša i održivom korištenju prirodnih resursa koji imaju iznimnu osjetljivost na razne oblike ugroze i onečišćenja.

OGLAS