Hoće li pacijenti ostati bez lijekova? Dugovi bolnica rastu 200 milijuna kuna na mjesec, a skladišta veledrogerija su sve praznija. Dubrovačka bolnica jedna je od onih koje veledrogerijama najdulje duguju.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

– Ukupan dug iznosi vremenski 420 dana prema veledrogerijama je 80 milijuna kuna, međutim ako uzmemo akontaciju prema HZZO-u, onda još treba pridodati 170 milijuna kuna koje su tijekom godine dana išle u pomoć bolnicama za otplatu duga i devet milijuna kuna koji je dug prema dobavljačima koje nisu veledrogerije, kazao je Marijo Bekić, ravnatelj Opće bolnice Dubrovnik, za RTL.

I ostale bolnice u sličnoj su situaciji, neke od njih se radi dugovanja i sudski spore s veledrogerijama, prošle je godine kninska bolnica ovršena je zbog dugovanja.
Ako veledrogerijama dio potraživanja ne bude podmiren moglo bi doći do prekida opskrbe lijekovima jer nemaju novca za plaćanje dobavljačima.

– Ako mi ostanemo bez lijekova neće bez njih ostati samo bolnice koje ne plaćaju, ostat će svi i pacijenti koji odlaze u ljekarne i oni koji odlaze u domove zdravlja i u bolnice, upozorila je Diana Percač, predsjednica Koordinacije veledrogerija HUP-a.

Ove godine uplaćeno im je 900 milijuna kuna, 400 u ožujku i 500 u srpnju. U Ministarstvu zdravstva svjesni su težine problema, smatraju da će i ovaj put pronaći rješenje, najprije kratkoročno kroz uplatu, a potom im preostaje ono dugoročno – cjelovita reforma u suradnji s Ministarstvom financija.

– Građani se ne trebaju brinuti, nije bilo nedostatka lijekova, niti će doći do toga, mi ćemo riješiti taj problem kao što smo ga i svaki put do sada riješili, građani ni u kojem slučaju ne trebaju biti zabrinuti za opskrbu lijekova, poručuje Tomislav Dulibić, državni tajnik Ministarstva zdravstva.

OGLAS