Rektorska konferencija Bosne i Hercegovine traži od Hrvatske priznavanje diploma stečenih na fakultetima i učilištima u toj zemlji.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Otkako je Hrvatska odlučila ne priznavati diplome visokoškolskih ustanova iz BiH, uz izuzetak Sveučilišta u Mostaru, u problemima su svi oni koji su diplomirali u Međugorju, Vitezu, Kiseljaku, Sarajevu, Tuzli, Banja Luci, Bihaću, Bijeljini, Brčkom, Doboju, Prijedoru, Trebinju, Zvorniku, Zenici te Univerzitetu “Džemal Bijedić” u Mostaru.

Studenti iz Hrvatske u BiH studiraju medicinu, stomatologiju, arhitekturu, ali i društvene znanosti, od socijalnog rada i novinarstva pa do prava i ekonomije.

Rektori BiH univerziteta koji su se okupili u Banja Luci izrazili su sumnju da je riječ o političkoj odluci iz Hrvatske jer Agencija za znanost i visoko obrazovanje pozitivno mišljenje daje za diplome stečene na nekom od fakulteta u sklopu Sveučilišta u Mostaru.

Podsjetimo, nakon stupanja na snagu novog Zakona o priznavanju inozemnih diploma, Hrvatska ne priznaje diplome visokoškolskih ustanova iz susjedstva, osim one iz zapadnog Mostara. Diplome iz BiH nisu automatski priznate ni u Sloveniji, gdje se traži dokazivanje statusa i informacija o visokoškolskoj ustanovi u BiH i nastavnom planu i programu.

– Hrvatska je do šestog mjeseca prošle godine priznala više od 20.000 diploma iz BiH – istaknuo je to Enes Hašić, direktor Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvalitete BiH, na konferenciji u Banjoj Luci.

Rektori su postavili pitanje kako je u Hrvatskoj prošlo Sveučilište u Mostaru, dok ostala sveučilišta nisu.

– Mi nismo bili upoznati s tim na koji način je Sveučilište dobilo akreditaciju iz Hrvatske. Sveučilište u Mostaru je bez mog znanja pozvalo Agenciju za znanost iz Republike Hrvatske koja je došla i izvršila akreditaciju bez nadležnosti bilo koga iz Ministarstva znanosti, kulture i sporta. Vjerujem da su to politički razlozi – kazao je ministar obrazovanja Hercegovačko-neretvanske županije Rašid Hadžović.

Međutim, sa Sveučilišta u Mostaru odbacuju sve kritike da im je Hrvatska pogodovala kod priznavanja visokoškolskih diploma.

– Sveučilište u Mostaru (SUM) uspješno je prošlo institucionalnu akreditaciju Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvalitete BiH (AZVO) koja se odvija kroz nadležnu obrazovnu vlast. Sveučilište je uložilo dodatne napore u vanjsko akreditiranje kako bi ojačalo svoju ulogu u europskom prostoru visokog obrazovanja te je iz toga razloga izvršilo europsku akreditaciju, odnosno akreditaciju Agencije za znanost i visoko obrazovanje Republike Hrvatske, u čijem je procesu sudjelovalo 17 europskih stručnjaka iz područja obrazovanja uz predstavnike AZVO-a, priopćeno je sa Sveučilišta u Mostaru. Podsjećaju kako je SUM zatražilo ponovnu akreditaciju, odnosno reakreditaciju Agencije za znanost i visoko obrazovanje Republike Hrvatske koja se očekuje početkom iduće godine. Također, Sveučilište u Mostaru akreditirala je i Austrijska agencija za osiguravanje kvalitete i akreditaciju – naglasili su.

Priznavanje diploma stečenih u Bosni i Hercegovini u Sloveniji i Hrvatskoj nije obvezujuće za privatne poslodavce, jedino za državne ustanove i poduzeća u državnom vlasništvu koja prilikom zapošljavanja traže potvrdu o priznavanju stručne kvalifikacije – moglo se čuti na konferenciji u Banjoj Luci.

– Mišljenje Agencije za znanost i visoko obrazovanje RH nije obvezujuće za poslodavce i diplome stečene na sveučilištima u BiH su apsolutno relevantne te studenti mogu bez problema konkurirati na tržištu rada i Hrvatske, i Slovenije, i Europske unije – zaključio je Radoslav Gajanin, rektor Univerziteta u Banja Luci.

Piše: Stanislav Soldo / Slobodna Dalmacija

OGLAS