U godini kada se obilježava 600 godina prvog spomena Metkovića došlo je do otkivanja vrijednog arheološkog nalaza: vjerojatno najstarijeg metkovskog groblja o kojem je postojala usmena predaja, ali ne i pisani tragovi.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Tijekom izvođenja radova na Aglomeraciji Metković na križanju ulica Dubrovačka i Oca A. Gabrića (kod starog Đačkog doma) otkriveni su stari grobovi zbog čega su radovi obustavljeni jer se provode arheološka istraživanja.

Prije nekoliko dana je otkriven jedan, a danas još nekoliko grobova koji su omeđeni s tri strane grubim kamenim pločama. U njima osim ljudskih kostiju nisu pronađeni drugi materijalni ostaci.

O čemu bi se moglo raditi kazao nam je povjesničar don Mato Brečić koji se posljednjih godina dosta bavi poviješću Metkovića i područja Neretvanske doline:

Prema metkovskoj tradiciji koju je prvi zapisao don Rade Jerković, najstarije metkovsko groblje nalazilo se na raskrižju današnjih ulica oca Ante Gabrića i Dubrovačke ulice kod nekadašnjih kuća sinova Paviše Gabrića i Đačkoga doma.

Radilo se o terenu smještenom na južnoj periferiji nekadašnjeg sela, uz padine brda Predolca, blago povišenom u odnosu na močvarno okruženje i time prikladno za ukope. U blizini se nalazio izvor kod današnje trafostanice uz kuću Mijića. Voda je kanalom otjecala prema današnjoj ulici kralja Zvonimira što zorno predočuje karta Metkovića iz 1836. godine. Tim prostorom je početkom 19. stoljeća prošla Napoleonova cesta prema Dubrovniku.

Na tom prvom metkovskom groblju najvjerojatnije su se pokapali kasnosrednjovjekovni i ranonovovjekovni stanovnici Metkovića do izgradnje crkve sv. Ilije (na samom početku nazivanoj Presveta Majka i Uzašašće Gospodinovo) krajem 1699. ili početkom 1700. godine.

Po predaji prvo mjesto određeno za izgradnju crkve bilo je upravo na tom starom groblju, ali je neki Grublješa (Grubišić) – po nekima Mornarić – osoba koja je uživala veliki ugled u selu, ponio temeljni kamen i postavio ga na teren gdje se danas nalazi crkva sv. Ilije. Izgradnjom spomenute crkve na zemljištu koje je odlukom mletačkog suda oduzeto metkovskom predmletačkom starosjediocu Krstiću Banšiću i dano Crkvi, počeli su ukopi na novom groblju čime je staro groblje napušteno.

Oko crkve sv. Ilije pokapalo se sve do 1867. godine. Ukopi na groblju na vrhu Predolca počeli su 1855. godine, dvanaest godina prije zatvaranja groblja kod svetoga Ilije, i to oko kapelice svetoga Roka koja je sagrađena krajem 18. stoljeća.

Pretpostavlja se da će arheološka istraživanja na ovom lokalitetu još potrajati jer se predviđa da trasa kojom trebaju proći kanalizacijske cijevi presijeca ovo zaboravljeno metkovsko groblje u kojem su se vjerojatno pokapali njegovi najstariji stanovnici.

OGLAS