Troje štićenika Doma za starije i nemoćne osobe u Makarskoj zaraženo je koronavirusom, a to je ukupno četvrti pogođeni dom u Splitsko-dalmatinskoj županiji.
Provode se sve radnje vezane za sigurnost korisnika, a ravnateljica Doma Marija Lelas kazala je kako su u aktivnostima s lokalnim, županijskim i nacionalnim stožerima Civilne zaštite.
– Od samog početka pojave pandemije stručno osoblje Doma provelo je rigorozne mjere kako bi izoliralo korisnike od šire populacije i spriječilo prodor virusa među najranjiviju populaciju. Nažalost, još uvijek nemamo potpune informacije o svim načinima i putevima širenja virusa pa tako još uvijek nije jasno kojim putem je ušao i u naš kolektiv, izjavila je za Dalmacijanews ravnateljica Lelas.
Reagirao je i gradonačelnik Makarske, Jure Brkan. Isti onaj koji je prije nekoliko tjedana o koronavirusu govorio kao običnoj paničnoj reakciji koja se može izliječiti dezodoransom.
– Nažalost, ono što se proteklih dana događa u više gradova u Hrvatskoj dogodilo se i u Makarskoj: virus je ušao među one koje smo najviše čuvali. Cijelo vrijeme smo u kontaktu s ravnateljicom doma kao i sa stručnim osobama u Stožeru civilne zaštite Splitsko-dalmatinske županije i ono što u ovom trenutku možemo reći jest da se poduzimaju sve potrebne mjere da se maksimalno zaštite štićenici doma i da smo cijelo vrijeme u kontaktu sa strukom po čijim uputama se postupa, kazao je Brkan dodajući kako je svo troje štićenika u dobrom stanju.
Kako je objavila stranica cijenegoriva.info, sva bi goriva na hrvatskim benzinskim postajama od ponoći trebala poskupjeti.
Spremnik od 50 litara benzina trebao bi tako poskupiti za 4 kune, spremnik dizela od 50 litara za 5 kuna, dok bi prosječan spremnik LPG-a trebao bi poskupjeti za 5 kuna.
Litra Eurosupera 95 trebala bi poskupjeti 8 lipa, a Eurodizela 10 lipa, čime bi i dalje koštale ispod 8 kuna.
Danas u 12:30 na konferencija za medije u Dubrovniku Stožera civilne zaštite DNŽ-a je iznesen podatak da je šest novih slučajeva koronavirusa u Županiji te pojedinosti o slučaju preminule osobe u Rogotinu.
– Novih je 6 pozitivnih na koronavirus što ocjenjujemo još uvijek stabilnim stanjem. Situacija je ozbiljna. Moramo se pridržavati svih mjera. Posebno se zahvaljujem zdravstvenom osoblju, oni su na prvoj liniji… ne stigmatiziramo one koji su pozitivni, svi možemo biti zaraženi, ono na što pozivamo je da se otkriju svi kontakti i pridržavanje mjera samoizolacije rekao je župan Nikola Dobroslavić.
– Do danas je upućeno 889, a pozitivnih je 98, šest novih od jučer. Ne čekamo nijedan nalaz iz Zagreba. Dobra je vijest dvije nove osobe koje su ozdravile. Dopustite mi da izrazim sućut obitelji preminulog s područja Grada Ploča. Ta smrt nije povezana sa infekcijom COVID-19. Zatražili smo izvješća svih koji su povezani s tim slučajem, izjavio je načelnik Stožera Joško Cebalo.
– U ovom trenutku u OB Dubrovnik se nalazi 35 osoba, od toga 22 na odjelu za zarazne bolesti, četiri na intenzivnoj, a jedna je težeg stanja te je intubirana. U studentskom domu je devet pozitivnih pacijenata. Još je životno ugrožena osoba iz KBC Split. Pet liječnika, sedam medicinskih sestara i jedan nemedicinski djelatnik je u izolaciji,” kazao je ravnatelj OB Dubrovnik Marijo Bekić.
– Šest je novozaraženih, svih šest je iz Doma za starije Dubrovnik: pet je štićenika i jedna je djelatnica Doma, izjavio je ravnatelj ŽZJZ-a Mato Lakić.
– Izražavam sućut obitelji pokojnika iz Rogotina. Hitna odgovorno obavlja svoj posao. Broj intervencija je isti kao i prošle godine. Zaštitna oprema nam je i više nego dostatna. U Dolini Neretve imamo i povećani broj vozila tako da tvrdnje da zbog toga ne izlazimo je deplasirana. Pokrenuo sam izvanredni stručni nadzor, ali imamo dovoljno spoznaja: poziv je upućen od policijskog službenika Ploče u nedjelju u 0:29 našem ordinirajućem liječniku u Pločama. On (policijski službenik) je na njegov privatni mobitel objasnio da ima sumnjivog COVID-pozitivnog bolesnika, a ne o hitni slučaj. Naš djelatnik je izdiktirao broj COVID-ambulante u Pločama. Nakon 19 minuta je policijski službenik ponovno nazvao da je pacijent umro. U 0:42 smo dobili poziv na 112 vijest da je pacijent preminuo. Nije se dogodilo da liječnik odbio ili se pravdao da nije imao opreme ili slično. Nažalost, čovjek iz Rogotina je zvao prvo policiju, a ne 112 što opet ne mijenja stvar. – rekao je ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu DNŽ-a Luka Lulić.
Odgovarajući na pitanja, Mato Lakić je kazao kako je osoba iz Rogotina preminula tako što je pala i udarila glavom dakle kako je preminula nasilnom smrću. Dalje nije objašnjavao ovaj podatak. Nema podataka o tome je li izvršena obdukcija pokojnika.
– U 0:26 je zaprimljena dojava iz Rogotina kako je njegov susjed pokucao na vrata da mu je loše. U 00.31 je informacija prenesena ophodnji koja je na mjesto izašla u 0:40, u 0:41 je ophodnja je izvijestila o smrti… Mrtvozornik je utvrdio nasilnu smrt, udarac u glavu, najvjerojatnije zbog opće slabosti je preminuli pao i udario glavom, dakle, preminula je nasilnom smrću… Mi sve smrti koje nisu prirodne vodimo kao nasilnu smrt. Obdukcija nije obavljena, izjavio na načelni PU Ivan Pavličević.
Pavličević je kazao kako je riječ o osobi koja je imala više kroničnih bolesti. Također, odgovarajući na novinarska pitanja, potvrdio je da su tri osobe u prosincu, ožujku i travnju počinile suicid u Domu za starije u Dubrovniku.
Nakon što je u Rogotinu u noćnim satima na nedjelje na ponedjeljak preminuo Vjeko Franičević, uzburkale su se strasti i svjedoci smo prozivki o nespremnosti sustava za priskoči u pomoć kada je to najpotrebnije. Tim povodom razgovarali smo sa susjedima pokojnika i dopredsjednikom Udruge za očuvanje tradicijskih vrijednosti Rogotin, koja je, u povodu tragičnoga događaja izdala priopćenje. Svi su izrazili sućut obitelji pokojnika, piše Rogotin.hr.
„Dok se uspostavljala veza sa nadležnim institucijama, naš je mještanin umro. Možda se to ne bi dogodilo da stvari funkcioniraju na pravi način. Korona ne poznaje zlatni sat i službe bi ubuduće trebale hitnije reagirati jer je ovaj put plaćena prevelika cijena. Ne želimo nikoga prozivati, samo neka se riješi problem“, rekao je Krešimir Šunjić, dopredsjednik UOTV.
Nikica Žderić prvi mu je priskočio u pomoć. „Najprije se požalio mojoj majci da mu je loše. Zvao sam policiju pa Hitnu pomoć i objasnio im u kakvom je Vjeko stanju. Oni su mi dali broj Covid ambulante u Pločama, a nakon razgovora sa djelatnicom, dobio sam broj epidemiologa, kojeg sam trebao nazvati. No, susjed je u međuvremenu umro. Opet sam zvao policiju i Hitnu. Najviše mi je informacija dala gospođa iz Covid ambulante, a brzo je reagirala i policija“, rekao je Žderić, istaknuvši kako ni on nije taj dan primijetio da mu susjed ima probleme.
Boženka Glamuzina bila je Vjekina susjeda i o njemu govori sve najbolje. „Bio je jako dobar susjed, donosio mi je kruh. Vidjela sam ga tog popodneva kada je išao u svoju redovitu šetnju. Šetao je dva puta dnevno, prije sa psom, a nakon što je pas uginuo, Vjeko je sam išao u šetnju. Nisam primijetila da taj dan nešto sa njim nije bilo u redu, znali smo da ima manjih problema sa šećerom, ali nije se žalio“, rekla je Boženka.
Jučerašnja uskrsna nedjelja spada među najtoplije od 1949. otkako postoje mjerenja u većini Hrvatske, podatak je koji je iznio meteorolog Zoran Vakula. Međutim, sa sutrašnjim danom stiže nam nagla, kratkotrajna i velika promjena vremena koja će zahvatiti cijelu Hrvatsku.
Na širem području doline Neretve na uskrsni ponedjeljak će još uvijek biti vrlo toplo s maksimalnom temperaturom zraka oko 22 °C. Prema kraja dana bit će i više oblaka koji će nagovijestiti skoru promjenu vremena. Umjereno jako jugo će prijeći u slab sjeverni vjetar.
Relativno toplo, do 15°C bit će i u prvom dijelu utorka, a oko podneva se očekuje pad temperature, oko 7°C, kiša koja može biti i obilnija te jaki udari bure.
Tijekom noći s utorka na srijedu doći će do razvedrivanja, jutarnja temperatura će biti oko 5°C, i dalje će puhati jaka bura. Bit će sunčano s najvišom dnevnom temperaturom oko 16°C.
Zamjenik načelnika Nacionalnog stožera civilne zaštite Damir Trut bio je gost Dnevnika N1 televizije, piše N1.
“Radno vrijeme dućana se odlukom produljilo za prethodna tri dana, dakle za četvrtak, petak i subotu, a od utorka počinju raditi kao što su radili proteklih dana od 8 do 17 sati. Od utorka tržnice rade od 8 sati do 13 sati”, kazao je Trut.
Hoće li se eventualno radno vrijeme trgovina produljivati?
“Stožer kontinuirano prati epidemiološku situaciju i sukladno analizama donosim odluke. Kad stanje bude dovoljno dobro da se to može napraviti, onda ćemo to i napraviti. Razmišlja se o puno toga”, pojasnio je Trut.
“Ja bih zamolio građane da poštivaju mjere koje su sada na snazi, a kada prilike dopuste onda će biti komunicirano koje će se mjere eventualno popustiti”, zaključno je rekao Trut za N1.
Velike optužbe i puno pitanja smo dobili od svjedoka strašnog događaja koji se odvijao u noći sa subote na nedjelju u Rogotinu, piše Ploče Online.
Prema informacijama koje raspolaže portal Ploče Online malo iza ponoći Hitna medicinska pomoć u Pločama zaprima poziv u kojem se pozivaju na hitnu intervenciju u mjesto Rogotin pored Ploča, jer se jedna osoba ne osjeća dobro, ima otežano disanje i jake bolove u prsima.
Navodno, Hitna medicinska pomoć u Pločama odbija izaći na intervenciju, uz obrazloženje kako nemaju adekvatno vozilo ni opremu za postupanje s potencijalnim COVID-19 zaraženim osobama.
Nekih pola sata nakon poziva čovjek umire doslovno na kućnom pragu. Ni tada nitko ne dolazi iz Hitne pomoći Ploče niti iz Covid ambulante u Pločama. Mrtvozornik je nakon sat-dva konstatirao smrt bez da je preminuli pregledan.
Upit o očitovanju navedeni portal je poslalo Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo u Zagreb, budući da su sve adrese županijskog Zavoda u Dubrovniku neispravne, o čemu ćemo vas izvjestiti čim odgovor dobijemo:
Također, prenosimo reakciju sa stranice UOTV Rogotin koji postavljaju slična pitanja:
Kako već neki od vas znaju, sinoć je preminuo naš dragi sumještanin Vjeko Franičević. S velikom brigom i tugom želimo se malo osvrnuti na sinoćnje događaje. Naime, barbi Vjeki je pozlilo oko ponoć – ponoć ipo, uspio je dozvati prvoga susjeda u pomoć. Susjed u toj cijeloj situaciji zove broj službe koje se prve sjetio. Dobio je PP Ploče koji ga upućuju na broj 112 Dubrovnik. Potom susjed uspijeva dobiti županijski centar – 112 Dubrovnik. Službeniku govori da je njegovu susjedu pozlilo, da ostaje bez zraka i da mu treba hitna pomoć. Službenik centra 112, ne znamo na osnovu točno čega, zaključuje da su to simptomi Covida-19 te mu daje broj tzv. „centra za Covid u Pločama“. Susjed, naravno sa željom da čovjeku ŠTO PRIJE dođe bilo kakva pomoć, zove i taj broj. Na tom broju gospođa iz gore spomenutoga „centra“ dobronamjernome susjedu govori da oni neće izaći na teren JER NEMAJU OPREMU!
Dok je susjed obavio sve te, očito besmislene, razgovore, naš barba Vjeko je preminuo. Susjed ponovno zove policiju u Pločama koja izlazi na „teren“ s jednim doktorom (mrtvozornikom) nakon cca pola sata, utvrđuje se smrt, pregledava se pacijent te naposljetku njegovo tijelo odvoze vatrogasci (zbog mjera predostrožnosti). Našem dragom barba Vjeki nije prethodnih dana utvrđena zaraza Covidom-19. Još uvijek ne znamo od čega je točno preminuo, možda od srčanog udara ili sl. Također još uvijek ne znamo zašto nadležne službe nisu izašle na teren kada se radilo o hitnom slučaju.
Ovim tekstom ne optužujemo i ne prozivamo nikoga, već kao zabrinuti sumještani tražimo odgovore na pitanja koja nam se nameću nakon ovoga tužnog događaja! To su:
1) KOJI BROJ MOŽEMO NAZVATI U HITNIM SITUACIJAMA?
2) HOĆE LI SLUŽBE UOPĆE IZLAZITI NA TEREN U HITNIM SLUČAJEVIMA JER NARAVNO NE MOGU ZNATI IMA LI NETKO COVID-19 ILI NE?
3) ČEMU SLUŽI TZV. „CENTAR ZA COVID“ U PLOČAMA AKO NEMA OPREMU I AKO NE IZLAZI NA TEREN ČAK NI ONDA KADA SUMNJANJU NA ZARAZU?
Što ovaj slučaj govori već zabrinutim građanima? Govori da smo u ovakvim i sličnim hitnim situacijama OČITO prepušteni sami sebi imali mi koronavirus ili ne! Također, ako su službenici na osnovu jednoga razgovora sa šokiranim susjedom u toj situaciji već ustanovili (ne znamo na osnovu čega) da barba Vjeko ima koronavirus, ZAŠTO NAKON SVEGA NISU SUSJEDA I SVE NJEGOVE KONTAKTE OBAVIJESTILI I DALI MJERU SAMOIZOLACIJE???
I najvažnije pitanje je:
4) ZAŠTO SLUŽBE NISU IZAŠLE NA TEREN PO POZIVU U POMOĆ?
Sve smo ove informacije dobili od susjeda koji je bezuspješno pokušao pomoći barbi Vjeki. Je li pokojnik uopće bolovao od Covida-19? E to je pitanje koje će, nadamo se, istražiti za to nadležna tijela. Možda pokojniku nije bilo pomoći i da je došla pomoć na vrijeme (ali nije nitko). No nama ostaje samo strah i pitanje hoće li onda i svi drugi hitni slučajevi završiti na jednak način?
Iskrena sućut obitelji i prijateljima, a svima vama želimo puno zdravlja! Posebne zahvale ovim putem idu policajcima i trgovcima, i svima onima koji su svakodnevno NA TERENU bez prevelike zaštite.
– Ovu 16 i pol kila tešku grdobinu uhitio sam na pandivjernu od samo 0,30 milimetara i na male udice. Uhitio sam je na frešku srđelu na posti Skalice (Puhalice) tridesetak metara od obale, u petak oko ure i pol. Uspio sam je uz pomoć svog prijatelja Grgura Zadre izvući blizu obale, a onda sam je s ostima konačno izvukao na stijenu i fotografirao – ispričao nam je umirovljenik Lukša Carević iz Čilipa o svom kapitalnom ulovu.
Grdobinu su stari Dubrovčani zbog zastrašujućeg izgleda zvali “riba vrag”, ali čilipskog ribara nije ni malo preplašila.
Naprotiv, obradovao se Lukša ulovu, a priznaje nam kako je najveća šteta što ribu nisu stigli spremiti taj petak za objed:
– Ipak, bila nam je na trpezi u petak za večeru i u subotu za objed. Naravno, još bi nam draže bilo da smo uspjeli učinit festu i pogostiti brojnu rodbinu i prijatelje, ali je koronavirus sve poremetio – dodaje zadovoljni ribar čija je kći Anela objavu ovih fotografija na Facebooku šaljivo komentirala:
– Ovo čudo je ulovio moj tata! Više se ne kupam na Jadranu!
Zbog interesa javnosti Stožer za civilnu zaštitu Dubrovačko-neretvanske županije izvještava kako je od ukupno 131 brisova uzetih u Domu za starije Dubrovnik njih 7 pozitivno na koronavirus, dva će biti ponovljena, a ostali su negativni. Riječ je o šest korisnika (od kojih je jedan već poznat od prije) te jednoj njegovateljici.
Svih šest korisnika smješteno je u Opću bolnicu Dubrovnik na daljnju obradu, pozitivna njegovateljica je u kućnoj izolaciji, a odgovarajuće epidemiološke mjere primjenjuju se prema ostalim korisnicima i djelatnicima doma.
Korisnici su smješteni u svojim sobama i prema njima se provodi pojačan nadzor u slučaju kasnije pojave simptoma, dok je dio djelatnika Doma sukladno procjeni epidemiologa stavljen u samoizolaciju.
Molitva Gospodinova – Oče naš je dvaput zapisana u Novom zavjetu (Lk i Mt) kao Isusova molitva koju već dva tisućljeća izgovaraju kršćani svih vjeroispovijesti. U ono vrijeme u Palestini (Bliskom istoku) u svakodnevnom govoru se koristio aramejski jezik, a Isusov materinski jezik je bio galilejski dijalekt toga jezika po kojem su ih lako prepoznavali u Jeruzalemu. Sjetite se da je Petra u dvoru Kajfinu sluškinja prepoznala upravo po govoru: Doista, i ti si od njih! Ta govor te tvoj izdaje! ( Mt 26,73).
Zanimanje za povijesnog Isusa dovelo je do toga da su mnogi htjeli i uspjeli naučiti molitvu Oče naš na aramejskom kojega možemo čuti i u Gibsonovoj Pasiji…
Zašto sve ovo pišemo? Poznati dubrovački tenor Stjepo Gleđ Markos, koji se proslavio ulogama u međunarodnim mjuziklima i često sklada i objavljuje pjesme duhovnog nadahnuća, prije nekoliko dana je na svom YouTube kanalu objavio Molitvu Gospodnju na aramejskom, Isusovu jeziku za koju je, uz raskošnu vokalnu izvedbu, napisao glazbu i gitarsku pratnju.
Nama je posebno drago što je za video podlogu uzeo prizor iz Getsemanskoga vrta iz Muke Kristove u Borovcima…
– Od srca se zahvaljujem Isusu što me nadahnuo da naučim jezik kojim je On govorio, što mi je dao talent da mu mogu napisati pjesmu i otpjevati je. A puno mu hvala što mi je dao i brata Branka Medaka koji je za moju pjesmu dopustio da koristim uprizorenje muke Gospodina našega Isusa Krista u Borovcima, napisao je Stijepo Gleđ Markos.