-

OBAVIJEST Obustavljaju se sve aktivnosti vezane uz upis djece u I. razred osnovne škole

Sukladno naputcima Ministarstva znanosti i obrazovanja obustavljaju se sve aktivnosti vezane uz upis djece u I. razred osnovne škole.

Osnovne škole i zdravstvene ustanove neće do 4. svibnja 2020. godine provoditi postupak utvrđivanja psihofizičkoga stanja djece radi upisa u prvi razred osnovne škole.

Postupci zakazani iza 4. svibnja će se (zasada) održati sukladno planu, a za one koji su bili planirani do 4. svibnja novi rokovi rasporeda pregleda bit će utvrđeni naknadno.

Upisi u I. razred osnovne škole za školsku godinu 2020./2021. provest će se nakon završetka provedbe postupaka utvrđivanja psihofizičkog stanja djeteta radi upisa u I. razred osnovne škole prema rasporedu koji će utvrditi nadležna tijela u Županiji temeljem dogovora s osnovnim školama te će o tome obavijestiti roditelje.

U skladu s rokovima iz upute o radu povjerenstava za utvrđivanje psihofizičkog stanja djeteta usklađuje se i odobravanje pomoćnika u nastavi, piše na službenoj stranici Dubrovačko-neretvanske županije.

Prav zaražena osoba u Dalmaciji je djevojka iz Biograda

Prva osoba kojoj je potvrđena zaraza korona virusom u Dalmaciji je 20-godišnja djevojka s područja Biograda. Ona je sa sestrom bila na turističkom putovanju u Zanzibaru u Africi. U Hrvatsku se vratila 15. ožujka avionskim letom preko Dubaija u kojem se zaustavila oko četiri sata, javlja Zadarski list.

I prije nego što je došla u Hrvatsku djevojka se čula sa svojom prijateljicom koja joj je objasnilo stanje u zemlji u vezi korona virusa. Djevojku i njenu sestru na aerodromu je dočekao otac i odmah ih odvezao kući.

Obje su sestre samoinicijativno ostale u samoizolaciji sve dok jedna nije dobila temperaturu od 37,2 stupnja. Javila u zadarsku bolnicu gdje su joj u utorak navečer uzeli bris. Čim je rezultat brisa pokazao da u sebi ima korona virus, obavijestili su je iz zadarske bolnice i kolika hitne pomoći tijekom noći su došli po nju u kuću.

Djevojka je sada u izolaciji zadarske opće bolnice i ima blage simptome zaraze, dok su svi članovi njene obitelji u samoizolaciji. Oni još uvijek nisu testirani, ali im se prati stanje i kod prve pojave simptoma bit će im uzeti brisovi.

NE NASJEDAJTE! Lidl upozorava kupce na lažne poruke o besplatnim vaučerima

lidl hrvatska

Velikom brzinom dijeli se poruka u kojoj Lidl navodno daruje besplatni vaučer u iznosu od 1000 kuna za proslavu 90. obljetnice tvrtke.

Iz Lidla Hrvatska upozoravaju na prijevaru koja ovih dana kruži aplikacijama za dopisivanje kao što su WhatsApp i Viber. Naime, velikom se brzinom dijeli poruka u kojoj Lidl navodno poklanja besplatni vaučer u iznosu od 1000 kuna za proslavu 90. obljetnice tvrtke.

Uz poruku je dodan i link na stranicu za preuzimanje vaučera, kao i broj slobodnih vaučera.

Nakon što su im na društvenim mrežama kupci počeli skretati pažnju na tu poruku i raspitivati se o pogodnostima, iz Lidla su upozorili kako je riječ o lažnoj objavi.

‘Riječ je o lažnoj objavi, organiziranoj na lažnom profilu na WhatsAppu i Viberu‘, poručili su iz Lidla te pozvali sve svoje kupce da ih prate na njihovim službenim stranicama i službenim profilima na društvenim mrežama.

Dobijete li i vi takvu poruku, nipošto nemojte kliknuti na link, javlja Zimo.

Dakako, ovo nije ni prvi ni posljednji put da se slične dezinformacije šire društvenim mrežama, kako u Hrvatskoj, tako i u susjednim zemljama. Nedavno se tako priča o besplatnim Lidlovim vaučerima, u vrijednosti od 2000 dinara, širila Srbijom, a krajem prošle godine WhatsAppom su kolale lažne poruke u kojima su nuđeni lažni kuponi u vrijednosti tisuću kuna za kupovinu u Konzumovim trgovinama.

I naš Dario Srna je razradio taktiku kontra kononavirusa

Mnoge su se poznate osobe širom svijeta uključile u medijsku kampanju u kojoj pozivaju stanovništvo na pridržavanje osnovnih epidemioloških uputa u borbi protiv širenja pandemije koronavirusa. Na svoj način učinio je to i naš kapetan Darijo Srna koji je svoju taktiku contra corona uputio putem Instagrama.

 

NAREDBA Federalnog stožera: Svi putnici koji ulaze u Federaciju BiH idu u izolaciju

Federalni stožer civilne (FBiH) zaštite donio je 16 naredbi kojima se nalaže lokalnim samoupravama, županijskih upravama, gospodarskim društvima, fizičkim i pravnim osobama i građanima mjere postupanja u skladu s Odlukom o proglašenju stanja nesreće uzrokovane pojavom koronavirusa (COVID – 19) na području Federacije BiH koju je na tematskoj sjednici u proširenom sastavu, na prijedlog Federalnog stožera civilne zaštite (FŠCZ), donijela Vlada Federacije BiH.

Skoro sve naredbe se primjenjuju od srijede, 18. ožujka, u 6 sati i na snazi su do 31. ožujka 2020. godine.

Sve naredbe možete pronaći OVDJE.

Svi putnici koji ulaze u Federaciju BiH idu u 14-dnevnu izolaciju

Građanima koji žive uz državnu granicu posebno je važna Naredba Procedure zdrastvenog nadzora svih putnika u međunarodnom prometu kojom se u točki 3. propisuje: Federalni sanitarni inspektor je obavezan putnicima (bez obzira radi li se o državljanima BiH ili stranim državljanima) koji ulaze u BiH izdati rješenje o stavljanju pod zdravstveni nadzor i izolaciju u trajanju od 14 dana

U točki 5. naredbe stoji da je federalni inspektor obavezan stranom državljaninu izdati riješenje o 14-dnevnoj izolaciji na vlastiti trošak prema mjestu boravka koju strani državljanin navede. 

Ova naredba stupa na snagu danom donošenja.

Prije nego krenete prema državnoj granici, pročitajte cjeloviti tekst ove naredbe koji možete pronaći OVDJE.

Foto: Denis Jerković/SD

IKA: Informacije koje su sinoć i jutros objavljene o neodržavanju misa nisu točne!

Hrvatska biskupska konferencija (HBK) nije se još službeno oglasila o poduzimanju mjera kako bi se izbjeglo širenje koronavirusa. Stoga sve informacije koje su sinoć i jutros objavljene o održavanju misnih slavlja i slavlja sakramenata ne mogu se smatrati točnima. Bude li službene odluke HBK, priopćenje će objaviti Tiskovni ured HBK, a pravovremeno prenijeti Informativna katolička agencija (IKA).

Potvrdio je to i glasnogovornik HBK mr. sc. Zvonimir Ancić je za Bitno.net izjavio: Nikakvo službeno priopćenje s tim u vezi s razine HBK nije odaslano javnosti.

Ono što je objavljeno je radni nacrt koji je greškom sinoć bio objavljen, a potom i skinut sa stranica Riječke nadbiskupije.

Za sada su na snazi odredbe biskupa Splitske metropolije koje možete pročitati OVDJE.

PRVI SLUČAJ ‘Luda kuća’ na plućnom odjelu mostarske bolnice, djelatnice plaču i čiste

U mostarskoj bolnici zavladalo je opsadno stanje nakon što je otkriveno da je prvozaraženi pacijent koronavirusom umjesto na zaraznom smješten na plućnom odjelu, piše Slobodna Dalmacija.

Radi se, prema pisanju lokalnih portala, o poslovnom čovjeku koji je proteklih dana boravio u talijanskom gradu Veroni. Nakon povratka imao je na desetke kontakata, a kada je osjetio prve simptome, zajedno sa sinom stigao je u Sveučilišnu kliničku bolnicu Mostar, gdje mu je liječnik i dobar prijatelj navodno omogućio da prenoći na odjelu na kojemu nije smio.

Prvo testiranje pokazalo je da je otac pozitivan, dok je nalaz sina bio negativan, ali je za svaki slučaj poslan u Sarajevu, gdje je referentni testni centar.

– Luda kuća na plućnom odjelu. Djelatnice plaču i čiste – piše Hercegovina.info i još navodi da se pokušavaju rasvijetliti svi kontakti koje je imao prvozaraženi Hercegovac. Sestrama, liječnicima i ostalom osoblju u poslijepodnevnim satima je rečeno da ne napuštaju bolnicu, da bi potom bili poslani u izolaciju.

Dr. Ante Kvesić, direktor bolnice, izjavio je za “Avaz” da su muškarac kod kojeg je utvrđen pozitivan rezultat i njegov sin, koji je, za sada, negativan, prevezeni s Odjela za plućne bolesti na Kliniku za infektivne bolesti. Na istom mjestu završio je još jedan pacijent koji je s njima dijelio sobu.

– Postupili smo prema svim mjerama i uputama koje su naložene, sve smo dezinficirali. Naša stručna ekipa sačinila je analizu i sve osobe koje su s njima od jučer, kada su primljeni na Odjel, bile u kontaktu, upućene su u izolaciju. U najkraćem, uradili smo sve što je potrebno i idemo dalje – kazao je dr. Kvesić.

Nije želio govoriti jesu li ova dva muškarca prešutjela informaciju liječnicima da su boravili u Italiji, niti kako su smješteni na plućni odjel, donosi Slobodna Dalmacija.

Piše:Zoran Šagolj/SD

U Federaciji BiH od jutros zabranjeno javno okupljanje i rad restorana, kulturnih objekata…

Niz mjera koje su obavezujuće za sve vlade u Federaciji Bosne i Hercegovine donesen je sinoć na sastanku Federalne uprave civilne zaštite u Sarajevu zbog pandemije koronavirusa, prenosi Fena.

Kako je pojasnio direktor Federalne uprave CZ Fahrudin Solak zabranjuje se svaki vid javnog okupljanja, rad kafića, barova, restorana, uslužnih objekata, te rad kulturnih institucija, poput kinosala, pozoršta, muzeja, galerija i slično.

Izuzeti su objekti koji rade dostavu hrane, kao i narodne kuhinje, ali uz poštivanje epidemioloških standarda.

Po Solakovim riječima, radi se o prvom setu mjera koje će se možda dodatno proširiti.

– Mjere su teške. Imali smo sastanke sa poljoprivrednicima, poslodavcima. Ovo je sve u službu zaštite ljudi poručio je.

Obustava rada ugostiteljskih i kulturnih objekata stupa snagu u srijedu, 18. ožujka, od 6 sati.

Solak je naglasio da su ove mjere obavezujuće za sve vlade u FBiH, kao i to da će se dopunjavati u danima koji slijede, u zavisnosti od epidemiološke situacije.

NACIONALNI STOŽER Od sutra nove mjere – najavljeno zatvaranje ugostiteljskih i drugih objekata

Na konferenciji za medije Nacionalnog stožera civilne zaštite koja je održana danas u 18 sati zbog sjednice vlade.

Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović kaže kako je Vlada donijela cijeli set mjera gospodarskog karaktera.

– Planiraju se rigoroznije mjere u smislu epidemioloških mjera. Želimo da hrvatski ljudi što manje osjete i imaju što manje štete vezano za ovu situaciju s kojom smo suočeni. Mijenjamo jednu odredbu u zakonu Stožera civilne zaštite, odluka i uputa koje će se primjenjivati na području Republike Hrvatske. Stvari se moraju jače centralizirati s obzirom na naše ustrojstvene jedinice. Mjere su vezane za javna okupljanja, rada ugostiteljskih obrta, te mjere su bile u pripremljenosti, objašnjava Božinović.

Božinović ističe kako će se mjere ograničiti na 30 dana, sve s ciljem da se smanje socijalni kontakti i da se smanji mogućnost daljnjeg širenja virusa u građanstvu.

– Starije pučanstvo molim da se ne kreću izvan svojih domova te da se osigura liječnička skrb i uslužnosti. Treba omogućiti nesmetan prijenos roba. Sa Slovenijom smo dogovorili 27 graničnih prijelaza, za pogranični promet kako bi se lakše nosili s epidemiološkom situacijom u Hrvatskoj i Sloveniji, kaže Davor Božinović.

Podsjećamo, na današnjoj sjednici premijer Plenković je najavio kako će Stožer idućih dana donositi mjere, vjerojatno o privremenoj obustavi rada trgovina, vjerojatno trgovačkih centara, privremene obustave rada ugostiteljskih objekata, privremene obustave rada kino dvorana, kazališta, knjižnica i čitaonica te privremene obustave rada niza uslužnih djelatnosti. Naveo je i da će se privremeno obustaviti i rad teretana, sportskih te fitnes i rekreacijskih centara, obustave održavanja izložbi, revija i sajmova te privremene obustave rada plesnih škola, dječjih i drugih radinica te noćnih i disco klubova.

Ministar zdravstva Vili Beroš je izvijestio da imamo četiri nova bolesnika. Ukupno je 69. – Ulazimo u treću fazu naše obrane, mi smo na pola puta. Zdravstveni sustav se mobilizira, rekao je Beroš. Još jednom je objasnio koliko je važno brinuti o higijeni.

Capak je ponovio da imamo nova četiri slučaja: Možemo dodati još dva grada – Slavonski Brod i Zabok. I dalje imamo ili povratak iz inozemstva ili bliski kontakt. Nemamo dokaza o lokalnom transmisiji bolesti.

– Mi imamo preko 10.000 ljudi u samoizolaciji. 670 ljudi su kontakti oboljelih, težak posao. Apeliram na sve da se drža mjera epidemiologa. To je prije svega samoizolacija, izbjegavanje kontakata, rekao je Capak.

– Mnogi me pitaju o djeci. Dobro je da su na zraku, ali nije dobro da se druže. Odgovornost je na roditeljima, ne na djeci. Mi možemo samo ponoviti apel o neodržavanju javnih skupova, to je jedini način prijenosa zaraze, rekao je Beroš.

Prvi slučaj koronavirusa u Hercegovini: zaraženi otac i sin iz Mostara

Prvi slučaj koronavirusa potvrđen je u Hercegovini! Kako doznaje portal Jabuka.tv iz više izvora, riječ je o ocu i sinu iz Mostara.

U ponedjeljak su u Sveučilišnu kliničku bolnicu Mostar primljena dva pacijenta sa šireg područja Mostara – otac i sin, po njihovom navodu, bez pozitivne epidemiološke anamneze, te s respiratornim teškoćama i upalom pluća, koji su potom smješteni na Odjel za plućne bolesti. Tijekom utorka ujutro u SKB Mostar testirani su na COVID-19 te je za oca utvrđen pozitivan, a za sina negativan rezultat, potvrđeno je iz Kriznog stožera Hercegovačko-neretvanske županije.

Kako neslužbeno doznaje portal Jabuka.tv iz više izvora, zaraženi muškarac je nedavno boravio u Italiji. Također, neslužbeno doznajemo da je dvoje djelatnika s Kliničkog zavoda za radiologiju SKB Mostar poslano kući na 14-dnevnu izolaciju.

Zadnje objavljeno