Iz PU dubrovačko-neretvanske obavještavaju vozače da zimski uvjeti na cestama koje pokriva PP Metković vrlo rijetko nastupaju uslijed obilnijih snježnih padalina, već isti najčešće nastaju zbog pojave poledice na kolniku.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Poteškoće u odvijanju prometa tijekom zimskog razdoblja najčešće nastaju na dionicama cesta u brdovitim predjelima, a posebnu opasnost predstavljaju kada je cesta u znatnijem uzdužnom nagibu sa opasnim zavojima, te u slučajevima pojave jakih vjetrova.

ZIMSKI UVJETI NA CESTI

Zimski uvjeti na cesti su takvi uvjeti kada je kolnik prekriven snijegom ili kada je na kolniku poledica. Za vrijeme zimskih uvjeta na cestama zabranjuje se promet motornim vozilima koja nemaju propisanu zimsku opremu i teretnim automobilima s priključnim vozilom. Vozač motornog vozila dužan je, prije uključivanja u promet, očistiti zaleđena vjetrobranska stakla i snijeg na vozilu, led ili vodu.

ZIMSKA OPREMA

Pravilnikom o tehničkim uvjetima vozila u prometu na cesti propisano je sljedeće:

– pod zimskom opremom motornih vozila kategorije M i N čija najveća dopuštena masa nije veća od 3,5 t sukladno ovom Pravilniku, smatraju se zimski pneumatici (M+S) na svim kotačima ili ljetni pneumatici s najmanjom dubinom profila od 4 mm i s lancima za snijeg koji se postavljaju na pogonske kotače,

– pod Zimskom opremom autobusa sukladno ovom Pravilniku, smatraju se lanci ili zimski pneumatici (M+S) postavljeni na pogonske kotače, a autobusi i teretna vozila koja ne mogu postaviti lance na pogonske kotače moraju imati zimske pneumatike (M+S) na pogonskim kotačima. Na vozila se ne smiju postavljati pneumatici s čavlima. Pneumatici na istoj osovini vozila moraju biti jednaki po obliku šara gazne površine, nosivosti, brzinskoj karakteristici, vrsti (zimske/ljetne) konstrukciji (radijalne/dijagonalne, itd.) i marki/tipu.
Gore navedenu zimsku opremu vozila su u obvezi koristiti za vrijeme nastupanja zimskih uvjeta na cestama, kao i na dionicama cesta koje su navedene u „Odluci o obveznoj uporabi zimske opreme na zimskim dionicama javnih cesta u Republici Hrvatskoj“(NN 145/2013) u razdoblju od 15. 11. 2011.godine do 15. 4. 2022 godine.

SAVJETI ZA SIGURNO SUDJELOVANJE U PROMETU ZA VRIJEME ZIMSKIH UVJETA NA CESTAMA

Za vrijeme nastupa zimskih uvjeta na cestama, uvjeti u kojima se odvija promet su otežani, pa je potrebna daleko veća koncentracija i pomnije praćenje ceste. Osim oborina koje se mogu vidjeti (kiša, snijeg), na prometnicama su moguća i iznenađenja u vidu poledica i leda. „Glavni recept za sigurnu vožnju u zimskim uvjetima na cesti je povećan oprez.“

Prilikom vožnje na kolniku prekrivenom snijegom i ledom potrebno je:

  • prije početka vožnje s vozila (krov, stakla. svjetla) skinuti sav snijeg i led kako bi se spriječilo padanje snijega na vjetrobranska stakla, omogućila dobra vidljivost ceste, te osigurala dobra uočljivost vašeg vozila od strane ostalih sudionika u prometu
  • prilagoditi brzinu kretanja uvjetima na cesti – smanjiti brzinu kretanja
  • povećati razmak između vozila prilikom vožnje u slijedu
  • obavezno upaliti dnevna ili kratka svjetla na motornom vozilu
  • izbjegavati pretjecanja vozila ispred vas
  • izbjegavati iznenadna/nagla zaustavljanja
  • pravovremeno uključiti pokazivače smjera prilikom skretanja
  • prilikom vožnje unazad obavezno uključiti sva četiri pokazivača smjera
  • u slučaju kvara na dovoljnoj udaljenosti postaviti sigurnosni trokut kojim će se ostali vozači upozoriti ne predstojeću opasnost na cesti, te obući reflektirajući prsluk
  • obavezno poštivati prometne znakove a posebice one koji se odnose na ograničenje brzina kretanja, zabrane pakiranja i zaustavljanja, korištenje zimske opreme i koji reguliraju promet na raskrižjima
  • u slučaju potrebe, na ljetne gume postaviti lance za snijeg
  • ne upravljati vozilima nakon konzumacije alkohola ili drugih opojnih sredstava.
OGLAS