Sada, četiri mjeseca nakon odluke Ustavnog suda, Ministarstvo je uputilo na e-savjetovanje novu Uredbu o uslužnim područjima, u kojoj se zapravo mijenja samo jedna odredba… ona o uslužnom području 38. Tako će umjesto vodovoda iz Ploča, koji je bio prvotno namijenjen za preuzimanje manjih vodovoda u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, to preuzeti vodovod iz Metkovića, piše Jutarnji list.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Ministarstvo gospodarstva uputilo je u e-savjetovanje izmijenjenu Uredbu o uslužnim područjima, koju je u prvoj verziji Ustavni sud ukinuo u ožujku nakon pobune više od 20 lokalnih vodovoda koji se protive pripajanju s većima.

Zakon o vodnim uslugama i pripadajuća sporna uredba definiraju ukidanje oko 160 lokalnih vodovoda, odnosno njihovo pripajanje 41 većem vodovodu na uslužnim područjima, a cilj je, prema tumačenju Ministarstva, ujednačenje cijena vode, lakše povlačenje sredstava EU za projekte i financijska stabilizacija lokalnih tvrtki.

Zbog sporne uredbe, koju je Vlada donijela još u prosincu 2021. i koja je na snagu stupila 8. siječnja prošle godine, više od 20 lokalnih vodovoda diglo je ustavnu tužbu. Prvo su od Ustavnog suda tražili ocjenu samog Zakona o vodnim uslugama koji je donesen 2019. godine. Ustavni je sud utvrdio da je zakon u skladu s Ustavom, no uredbu je ipak ukinuo. U svom obrazloženju odluke naveli su kako je sporno što je izvješće nakon e-savjetovanja objavljeno tek nakon što je uredba stupila na snagu, ali i kako iz uredbe ne proizlazi da će se njome postići legitiman cilj zakona. Vladi su dali rok da donese novu uredbu do 15. srpnja ove godine.

Ustavni je sud, naime, zaključio da je Vlada bila dužna u postupku donošenja uredbe priložiti obrazloženje iz kojeg bi bilo vidljivo zašto su uslužna područja formirana na takav način i da su na svakom od tih područja ispunjeni kriteriji Zakona o vodnim uslugama.

Sada, četiri mjeseca nakon odluke Ustavnog suda, Ministarstvo je uputilo na e-savjetovanje novu uredbu, u kojoj se zapravo mijenja samo jedna odredba, i to vezana uz uslužno područje broj 38. Tako će umjesto vodovoda iz Ploča, koji je bio prvotno namijenjen za preuzimanje manjih vodovoda u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, to preuzeti vodovod iz Metkovića.

Razlog je to što se naknadno utvrdilo da Metković više ispunjava kriterije nego Ploče, i to kriterij vezan uz isporuku vode i prihode u protekle tri godine. U ukinutoj uredbi gledalo se jedno trogodišnje razdoblje, a sada drugo, budući da se nova uredba donosi s vremenskim odmakom.

Iscrpno objašnjenje

Sve drugo ostalo je isto, ali je Vlada potpuno odlučila ispoštovati odluku Ustavnog suda pa su uz samu uredbu objavili iscrpno objašnjenje na čak 63 stranice, s detaljnim izvještajem kako su odredili granice svakog od 41 uslužnog područja te kriterije koji su ispunjeni. A kriteriji su količina isporučene vode, obuhvat sustava, nepresijecanje granica, zaštita vlasništva, povrat troškova od vodnih usluga i priuštivost cijene vode, sposobnost za investicije te postizanje poslovne samoodrživosti, financijske stabilnosti i učinkovitosti.

Vlada će sada nakon javne rasprave odmah objaviti i izvješće o provedenom savjetovanju, što nisu napravili za ukinutu uredbu.

Uredba će biti na savjetovanju 15 dana jer u Vladi smatraju kako nema većih izmjena od prijašnje uredbe koja je bila 30 dana na savjetovanju, da je dodatno provedeno i savjetovanje s lokalnim jedinicama na 20 sastanaka koji su održani te da su svi upoznati s reformom koja je sukladna zakonu koji je Ustavni sud proglasio ustavnim.

Uštede na direktorima

U Ministarstvu su svjesni da lokalne jedinice neće biti sretne ovakvim ishodom jer odluke o spajanju moraju biti gotove do iduće godine, ali napominju kako su sve zemlje Europske unije radile isto i kako su spajanja nužna.

– Imamo veliki val investicija kroz NPOO, u vrijednosti 600 milijuna eura, ali nije ni to najbitnije, iako Europska komisija to traži. Nama je svima cilj da cijena vode bude povoljna jednako u svim dijelovima Hrvatske. Nezadovoljnih će uvijek biti, ali mi moramo riješiti gubitke vode i napraviti bolji sustav – kažu u Ministarstvu.

Navode i kako u nekim lokalnim sredinama postoje posebne tvrtke za vodoopskrbu, a posebne za odvodnju. Sada bi se svih tih oko 160 tvrtki trebalo pripojiti 41 velikoj, što će donijeti i uštede jer neće biti toliko rukovodećeg kadra.

– Nema ukidanja, nego je riječ o funkcionalnom spajanju. Manje jedinice, koje teško provode projekte, to jedva čekaju – tvrde u Ministarstvu.

Piše: Goran Penić / Jutarnji list

OGLAS