Povraćanje i proljev su česte tegobe u dječjoj dobi. Najčešće su uzrokovani virusnim infekcijama probavnog sustava. Simptomi su obično kratkotrajni, a većina djece se oporavi bez ozbiljnih komplikacija unutar tjedan dana. Pravovremeno prepoznavanje simptoma, odgovarajuća skrb kod kuće te pravilan unos tekućine mogu smanjiti potrebu za bolničkim liječenjem.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA
ZAŠTO DJECA POVRAĆAJU?

Povraćanje je refleks kojim organizam izbacuje sadržaj iz želuca, često uz prethodnu mučninu. Na taj način pokušava se riješiti mogućih štetnih uzročnika iz organizma. Javlja se kod različitih zdravstvenih stanja, uključujući probavne infekcije, trovanje hranom, alergijske reakcije, upalne procese u probavnom sustavu, ali i kod bolesti drugih organskih sustava.

Kod dojenčadi treba biti posebno oprezan i razlikovati bljuckanje od povraćanja. Ako beba dobro napreduje na tjelesnoj masi i nema drugih simptoma, bljuckanje je najčešće posljedica gastroezofagealnog refluksa, koji je normalna fiziološka pojava u ranoj dobi. Međutim, ako dojenče mlađe od dva mjeseca povraća u mlazu nakon svakog hranjenja, moguće je da postoji prirođeno suženje probavne cijevi (stenoza pilorusa), što zahtijeva hitan liječnički pregled i obradu.

Najčešći uzrok povraćanja kod djece je akutna crijevna infekcija, odnosno akutni gastroenteritis. Ovu bolest najčešće uzrokuju virusi poput rotavirusa, adenovirusa, norovirusa. Povraćanje kao vodeći simptom obično započinje naglo i traje do 48 sati, a mogu ga pratiti proljev, vrućica i bolovi u trbuhu. Osim virusnih, proljev mogu izazvati i bakterijske infekcije (salmonela, kampilobakter) te paraziti.

Povraćanje u djeteta koje je izrazito pospano, ima povišenu temperaturu ili osip može biti znak ozbiljne bakterijske infekcije i zahtijeva hitan liječnički pregled i intervenciju. Također, jutarnje povraćanje bez prethodne mučnine, uz glavobolju i smetnje vida, može ukazivati na ozbiljna neurološka stanja i također zahtijeva promptni liječnički pregled i obradu.

ŠTO UZROKUJE PROLJEV KOD DJECE?

Proljev je stanje u kojem dolazi do povećanog gubitka tekućine stolicom, bilo zbog povećane učestalosti pražnjenja ili zbog promjene konzistencije stolice na tekuću. Prema definiciji Svjetske zdravstvene organizacije, akutni proljev podrazumijeva tri ili više obilnih ili tekućih stolica dnevno.

Akutni proljev je jedna od najčešćih bolesti kod djece, a vrtićka djeca pobolijevaju dvostruko češće od djece koja ne borave u kolektivima. Najčešće je samoograničavajući i prolazi unutar tjedan dana. Vodeći uzročnici su virusi, među kojima je najčešći uzročnik rotavirus, koji je glavni uzrok proljeva kod djece mlađe od pet godina.

Proljev također može biti posljedica terapije antibioticima, iako je tada obično blažeg oblika. U tim situacijama preporučuje se uzimanje probiotika koji pomažu u obnavljanju crijevne mikroflore.

Posebnu pozornost treba obratiti ako dijete ima krv u stolici. Svježa krv može upućivati na oštećenje sluznice crijeva, dok crna stolica može biti znak unutarnjeg krvarenja u probavnom sustavu i zahtijeva hitan pregled liječnika.

KAKO SPRIJEČITI DEHIDRACIJU?

Najozbiljnija komplikacija povraćanja i proljeva kod djece je dehidracija, koja nastaje zbog gubitka tekućine i elektrolita. Dehidracija može biti blaga (gubitak do 3 % ukupne tjelesne mase), umjerena (gubitak 5 %) i teška (gubitak 10 % ukupne tjelesne mase). Kod blage dehidracije dominiraju suhe usnice i žeđ, u umjerenoj dehidraciji pojavljuju se podočnjaci, suh i obložen jezik, oskudno mokrenje (pelena je suha ili je mokraća gusta i tamno žute boje) a kod teže dehidracije ušiljen nos, manjak suza kod plača, povišena tjelesna temperatura, ubrzan i slabo opipljiv puls, pospanost i letargija.

Kod blage dehidracije potrebno je djetetu u kućnim uvjetima osigurati adekvatan unos tekućine. Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje oralne rehidracijske otopine (ORS), koje sadrže optimalan omjer vode, glukoze i elektrolita. VAŽNO: Rehidracija se treba odvijati unutar 3 do 4 sata, u količini od 50 do 100 ml/kg (ovisno o stupnju dehidracije – kod blage dehidracije 50 ml/kg). Postoji shema kod blage dehidracije koja preporučuje potrebnu količinu tekućine (ORS-a) koja bi se trebala dati djetetu da popije kroz 3-4 sata da bi se spriječila daljnja dehidracija i postigla optimalna hidracija:

Tjelesna masa (kg) – Volumen tekućine ORS (ml):

  • 4 kg – 200 ml
  • 6 kg – 300 ml
  • 8 kg – 400 ml
  • 10 kg – 500 ml
  • 12 kg – 600 ml
  • 14 kg – 700 ml
  • 16 kg – 800 ml
  • 18 kg – 900 ml

Napomena! 1 žličica (5 ml) daje se svake 2-3 minute, polako na špricu ili žličicom. Za svaku dodatnu proljevastu stolicu ili povraćanje potrebno je dodatnih 60-100 ml ORS-a.
Primjer: dijete koje ima 15 kg treba popiti 750 ml (svake 2-3 min 1-2 žličice od 5 ml, što iznosi oko 150 žličica kroz 4 sata).

U praksi se često dobije povratna informacija od roditelja kako dijete pije puno vode, ali ovim putem naglašavam kako sama voda nije dovoljna u postupku rehidracije jer povraćanjem i proljevom se gube elektroliti koji su bitni u održavanju homeostaze (ravnoteže tjelesnih tekućina) u organizmu, i sama voda onda neće biti dostatna riješiti problem dehidracije bez unosa elektrolita. Zato se preporučuje unos oralnih rehidracijskih otopina (ORS) koje u svom sastavu imaju optimalan omjer vode i elektrolita potrebnih za regulaciju homeostaze tjelesnih tekućina. Ove otopine dostupne su u ljekarnama bez recepta. Ako dijete odbija ORS zbog okusa koji su nerijetko neprimamljivog okusa, može se dati blago zaslađen čaj ili juha, ali treba izbjegavati gazirane sokove i energetske napitke koji radi smanjene količine natrija a povećane količine ugljikohidrata osmotskim učinkom mogu pogoršati proljev . Kod primjene ORS-a savjetuje se držati ga u hladnjaku (do 24 h) jer hladnoća eliminira loš okus ORS-a pa ga djeca bolje prihvate a također se savjetuje davati na slamčicu te na taj način zaobići (prevariti) okusne pupoljke na vrhu jezika koji nam signaliziraju loš okus ORS-a.

Ako dojenče doji, preporučuje se nastavak dojenja uz češće i kraće podoje. Kod djece koja konzumiraju adaptirano mlijeko, nije potrebno prelaziti na mliječne formule bez laktoze, osim ako liječnik drugačije ne savjetuje.

U slučaju da dijete povrati odmah nakon uzimanja tekućine, preporučuje se pauza od 20 do 30 minuta prije ponovnog pokušaja.

Tijekom akutnog gastroenteritisa (povraćanja i proljeva), pravilna prehrana pomaže bržem oporavku vašeg djeteta.

ŠTO JE VAŽNO ZNATI?

-Nastavite hraniti dijete čim se simptomi smire – gladovanje nije preporučeno.
-Oralna rehidracija (ORS) je ključna za nadoknadu izgubljene tekućine i elektrolita.
-Lagana prehrana – ponudite djetetu lako probavljivu hranu poput riže, kuhane mrkve, banana, dvopeka, nemasnog mesa i jogurta.
-Dojenčad treba nastaviti s dojenjem ili uobičajenim mliječnim obrokom.

ŠTO TREBA IZBJEGAVATI?
  • Gazirana pića, voćne sokove i slatkiše – mogu pogoršati proljev.
  • Masnu i teško probavljivu hranu.
  • Naglo vraćanje velikih obroka – bolje su manji i češći obroci.

KADA JE POTREBNA LIJEČNIČKA POMOĆ?

Roditelji bi trebali potražiti medicinsku pomoć u sljedećim situacijama:

  • povraćanje kod novorođenčeta ili dojenčeta mlađeg od tri mjeseca života
  • vrućica viša od 38°C kod dojenčadi mlađih od tri mjeseca
  • neobično pospano dijete ili dijete koje ne reagira na podražaje
  • povraćanje i proljev praćeni jakim bolovima u trbuhu
  • znakovi umjerene do teške dehidracije (rijetko mokrenje, suh i obložen jezik, oslabljen turgor kože, klonulost i letargija)
  • dijete koje odbija tekućinu ili povrati odmah nakon unosa tekućine
  • krv u stolici
  • povraćanje koje traje dulje od 24 sata
  • proljev koji ne prolazi nakon sedam dana

Liječnik će pregledati dijete i na temelju simptoma odlučiti o daljnjim koracima. U većini slučajeva savjetuje se nastavak oralne hidracije kod kuće. Ako dijete pokazuje znakove ozbiljne teže dehidracije, vjerojatno će biti potrebna rehidracijska terapija u bolnici.
U situacijama kada dijete učestalo povraća i odbija piti tekućinu, što oralnu rehidraciju čini otežanom i teško izvedivom, preporučuje se nastavak rehidracije provoditi enteralno preko nazogastrične sonde koja se kod djece pokazala uspješnijim načinom rehidracije sa manje nuspojava i kraćim boravkom u bolnici u usporedbi sa intravenskom rehidracijom.

Ako dijete pokazuje znakove teške dehidracije, ne može uzimati tekućinu, ima krv u stolici/povraćanju, ili ima ozbiljne simptome (letargija, konvulzije, šok), tada je hitna hospitalizacija nužna.

VAŽNO JE ZNATI DA INFUZIJA NIJE LIJEK ZA BOLEST, VEĆ SAMO SIMPTOMATSKA TERAPIJA ZA TEŽU DEHIDRACIJU!

Iako se roditelji često oslanjaju na infuziju kao brzo rješenje, intravenska nadoknada tekućine nije nužna u gotovo 95% slučajeva blage i umjerene dehidracije pri čemu je peroralna nadoknada tekućine ORS-om sigurniji, fiziološki prihvatljiviji i manje invazivan način liječenja.

Nakon infuzije a po mogućnosti i za vrijeme trajanja infuzije, potrebno je nastaviti davanje tekućine na usta (peroralna hidracija). Za dijete je peroralna hidracija sigurniji i manje traumatičan način nadoknade tekućine od infuzije koja ima i svoje rizike (ijatrogene komplikacije), tako da se prednost kod blage i umjerene dehidracije uvijek daje peroralnoj rehidraciji (davanje tekućine na usta).

Intravenska rehidracija koja se provodi bez mogućnosti čestog praćenja serumske koncentracije natrija može biti potencijalno opasna za razvoj cerebralnog edema, ili osmotske demijelinizacije.

PRIMJENA REGLANA I BUSCOLA KOD DJECE – LIJEKOVA PROTIV MUČNINE I POVRAĆANJA

Lijekovi Reglan (metoklopramid) i Buscol (butilskopolamin) koriste se za određene probavne tegobe kod djece, ali uz poseban oprez zbog mogućih nuspojava.

ZAŠTO SE REGLAN PRIMJENJUJE S OPREZOM?

Reglan se ponekad koristi kod teškog povraćanja, ali može uzrokovati neurološke nuspojave, ekstrapiramidne simptome poput nekontroliranih pokreta lica, ukočenosti i tremora, posebno kod male djece. Ove reakcije mogu izgledati zastrašujuće i zahtijevaju hitan prekid terapije. Zbog toga se Reglan ne smije koristiti rutinski kod dječjeg povraćanja, već samo ako liječnik procijeni da je to nužno, a nikad ispod 1 godine života.

ZAŠTO SE BUSCOL PRIMJENJUJE S OPREZOM?

Buscol se koristi za grčeve u crijevima, ali može prikriti ozbiljna stanja poput upale slijepog crijeva ili crijevne opstrukcije. Također, može izazvati ubrzan rad srca, vrtoglavicu, suha usta i otežano mokrenje (antikolinergički učinak), što može biti posebno problematično kod male djece. Zato se ne preporučuje za opće bolove u trbuhu bez jasne dijagnoze, a nikad u djece mlađe od 6 godina.

U većini slučajeva, blagi probavni problemi kod djece mogu se liječiti bez ovih lijekova, uz pravilnu hidrataciju i dijetalne mjere.

Crijevne infekcije su vrlo zarazne, pa je važno pridržavati se higijenskih mjera, osobito redovitog pranja ruku. Djeca se mogu vratiti u vrtić ili školu 24 sata nakon prestanka simptoma kako bi se spriječilo širenje infekcije.

Pravilna hidratacija, primjena probiotika i prilagođena prehrana ključni su za brži oporavak djeteta. U većini slučajeva povraćanje i proljev prolaze bez komplikacija, no roditelji trebaju biti oprezni i obratiti se liječniku ako primijete znakove ozbiljnijih stanja.