U posljednje vrijeme sve češće čujemo vijest da je netko tražio hitnu medicinsku pomoć u Ispostavi u Metkoviću ali je naišao na zaključana vrata jer je jedini tim u pripravnosti izašao na intervenciju.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Prema Mreži hitne medicine u Republici Hrvatskoj koju donosi ministar zdravlja u skladu sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti i prijedlogom Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu, na nivou županija postoje Zavodi za hitnu medicinu koji u svom sastavu imaju ispostave.

Tako na području Zavoda za hitnu medicinu Dubrovačko-neretvanske županije postoji devet ispostava od kojih u dolini Neretve dvije, u Metkoviću i Pločama s vlastitim područjem. HMP Metković pokriva područje bivše općine Metković, a HPM područje Grada Ploča. U skladu s propisima na području ovih ispostava postoji po pet timova T1 (liječnik, med. tehničar i vozač) od koji je samo jedan u pripravnosti.

Postavlja se pitanje: što kada tim u pripravnosti mora izaći na teren? Tko tada ostaje u zgradi Ispostave? Što ako u istom trenutku bude druga dojava o hitnoj intervenciji ili ako netko dovede pacijenta pred vrata Ispostave koja su zaključana jer je tim na intervenciji?

Događa se, primjerice, da tim u pripravnosti mora voziti (pratiti) pacijenta do bolnica u Dubrovniku, Splitu ili da mora izaći na intervenciju na području koje nije maleno, tada vrata HMP Metković ili Ploče ostaju zaključana. Jedino što našim liječnicima ostaje jest da na vrata zalijepe obavijest da u hitnom slučaju nazovete 194.

Naši liječnici, medicinski tehničari i vozači rade uistinu težak i stresan posao. Oni nikada ne znaju što će ih zadesitit tijekom dežurstva. Pravila koja postoje oni ne donose već ih moraju poštivati.

Pitamo se, je li Mreža hitne medicine nešto što treba biti u službi građana ili je svrha samoj sebi? Treba li je mijenjati dok se, ne daj Bože, ne dogodi neko zlo?

Foto: Denis Jerković/SD

OGLAS