U Pločama je nizom aktivnosti obilježena 31. godišnjica veličanstvene akcije Zelena tabla – Mala Bara u kojoj su 14. rujna 1991. godine hrvatske postrojbe iz doline Neretve i Dalmacija, pod zapovjedništvom generala Petra Šimca, osvojile prvu neprijateljsku vojarnu u Domovinskome ratu i zaplijenile ogromne količine naoružanja i vojne opreme koje je distribuirano na bojišta diljem domovine.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

„Svatko od nas poznaje nekog od tih heroja koji su sudjelovali u akciji. Svojim životom pokazali su da su spremni napraviti sve za ovaj grad i domovinu. Nitko se od njih nije rodio kao heroj, smatrali su svojom dužnošću učiniti pravu stvar i usudili su se to napraviti. Postavimo pitanje samima sebi, usuđujemo li se slijediti njihov primjer. Ipak smo mi te gore list. Danas to ne znači riskirati život. Danas znači raditi, realizirati projekte koji će promijeniti lice grada, a to smo pozvani raditi zajedno.“, rekao je, između ostaloga gradonačelnik Ploča Mišo Krstičević, istaknuvši kako je i danas potrebno sačuvati patriotizam i slobodu koja je krasila heroje iz devedesetih godina prošloga stoljeća. Gradonačelnik Ploča uručio je prigodni poklon Nadi Vrdoljak, čiji je suprug Ante poginuo u akciji.

Izaslanica dubrovačko – neretvanskog župana Žaklina Marević također je izrazila ponos i zadovoljstvo zbog svih hrabrih ljudi koji su u odlučujućim trenucima za Ploče, dolinu Neretve i Županiju, svojoj požrtvovnošću i odricanjem postavili temelje buduće pobjede u Domovinskome ratu i stvaranja hrvatske države. O pripremama i provedbi same akcije govorio je jedan od zapovjednika Goran Kovačević, koji je naglasio kako „Zelena tabla“ ima posebno mjesto u povijesti Domovinskoga rata. „Onemogućili smo velikosrpske namjere da se probiju od Mostara preko Metkovića do Ploča, kao i želje zločinca Šešelja da bere mandarine u dolini Neretve. Nakon rata uslijedili su novi izazovi, a branitelji imaju pravo potencirati rješavanje onih izazova koji se ne realiziraju na pravi način“, istaknuo je Kovačević.

Zapovjednik PZO Ploče Živko Žderić podsjetio je kako se u to vrijeme u pločanskom akvatoriju odigrala prva pomorska bitka u Domovinskom ratu, osnovana je prva ratna luka i formirana prva postrojba hrvatskih ročnika, dok je PZO Ploča izrastao u respektabilnu vojnu silu koja je srušila pet neprijateljskih aviona. Miljenko Jelić, zapovjednik udarne grupe, padobransko – diverzantske skupine IV gardijske brigade, pohvalio je „najbolje sinove doline Neretve i malo šire“, i iznio vlastito iskustvo kada je ostavio trudnu suprugu i otišao u Ploče napasti vojarnu jedne od najjačih vojnih sila u Europi.

Svetu misu za umrle i poginule hrvatske branitelje u pločanskoj je crkvi predvodio don Ante Bitunjac, koji je istaknuo kako se prema žrtvi hrvatskih branitelja moramo odnositi s poštovanjem i zahvalnošću. „Blagdan je Uznesenja svetoga križa, koji je u prošlosti bio simbol boli, trpljenja, smrti i poniženja. Sve se to promijenilo smrću na križu i uskrsnućem Isus Krista, koji je potpuno promijenio smisao i poruku križa u simbol pobjede i trijumfa. Tu možemo povući paralelu s Domovinskim ratom kada je bol, patnja smrt branitelja pretvorena u pobjedu i stvaranje Hrvatske“, rekao je pločanski župnik. Profesor povijesti Andrija Pećar govorio je o značaju akcije, a svečanost su uveličale muška klapa Stablina i ženska klapa Kolajna iz Komina.

Foto i tekst: Ante Šunjić / Dubrovački vjesnik

OGLAS