Nakon povećanih primanja od prosječno pedesetak kuna mnogi umirovljenici su primorani plaćati dopunsko osiguranje te su tako na gubitku

Mirovinskom reformom Vlade u kolovozu ove godine za dodatnih 3,13 posto izvanredno su povećana primanja umirovljenika kojima je određena najniža mirovina, no to prosječno povećanje od pedesetak kuna mnogima je zapravo značilo da će raspolagati s manje novca i biti na gubitku, piše Novi list. Razlog tome je što su povećanjem mirovine prešli granicu prihoda koja im je jamčila da će država za njih plaćati dopunsko osiguranje.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Ti umirovljenici su tako sada morali odvojiti 70 kuna za dopunsko osiguranje. Kako bi riješili taj apsurd ministri su tvrdili da će razmisliti o podizanju dohodovnog cenzusa na osnovi čega se ostvaruju pravo na dopunsko osiguranje na teret države te tako riješiti problem.

Samci koji primaju više od 1939,39 kuna mirovine ili oni koji žive u kućanstvu gdje je prihod po članu obitelji veći od 1516,32 kune moraju plaćati policu dopunskog osiguranja.

Hitno utvrđivanje prihodovnog cenzusa

U Sindikatu umirovljenika Hrvatske tvrde da će u rujnu nakon drugog ovogodišnjeg usklađivanja još desetak tisuća umirovljenika izgubiti pravo na besplatno zdravstveno osiguranje zbog minimalno povećane mirovine i povišice najniže mirovine za 3,13 posto te su pozvali ministra zdravstva Milana Kujundžića da odobri hitno utvrđenje prihodovnog cenzusa u visini hrvatske linije siromaštva od 2496,5 kuna za samca.

Tvrde kako je više od tri tisuće umirovljenika dobilo mirovine veće za 40-50 kuna, ali su izgubili besplatno dopunsko osiguranje te su morali početi plaćati po 70 kuna mjesečno. “Sada će 250 tisuća onih s najnižim mirovinama doći u rizik gubitka dopunskog zdravstvenog osiguranja”, upozoravaju iz Sindikata umirovljenika.

Neprihvatljivo stanje

Napomenuli su da se u posljednjih sedam godina broj korisnika polica dopunskog osiguranja na teret države smanjio za više od 200 tisuća te da se sa svakim povećanjem, kao i rujanskim od dva posto, njihov broj smanjuje. “Takvo je postupanje neshvatljivo, tim više što su istovremeno povećane mirovine.”

Upozoravaju i da je svaki treći građanin Hrvatske stariji od 65 godina potonuo u siromaštvo, te da trenutačno stanje stvara društvo nejednakosti i uzrokuje situacije u kojima umirovljenici zbog neznatnog povećanja mirovine ostaju bez dopunskog osiguranja, piše Novi list.

OGLAS