Danas, 21. ožujka, s početkom u 17 sati u Galeriji GKS-a je održana 6. sjednica Gradskoga vijeća Grada Metkovića. Pred vijećnicima su bile četiri točke dnevnoga reda.
Odluka o davanju koncesije za obavljanje dimnjačarske usluge kojom je za koncesionara odabran obrt DIM-IM iz Imotskoga. Većinom glasova je usvojeno Izviješće o provedbi Programa potpora u poljoprivredi za 2021. godinu kao i Godišnji provedbeni plan o unapređenju zaštite od požara za 2022. godinu. Za sudce porotnike Općinskoga suda u Metkoviću su predloženi Blagotvor Grgurinović, Marinko Vukojević, Anto Miškić i Petar Bezer.
Prave teme današnje sjednice su se otvorile u vijećničkim pitanjima.
Prvo iz redova vijećnika HDZ-a se odnosilo na pripajanje komunalnog poduzeća Metković d.o.o. komunalnom poduzeću Izvor Ploče koje je izabrano za glavnog vodoopskrbljivača na uslužnom području 38 prema Zakonu o vodnim uslugama donesen je 2019. godine sa svrhom unapređenja vodnih usluga. U navodno područje još spadaju Grad Opuzen, općine Kula Norinska, Pojezerje, Zažablje i Slivno u Dubrovačko-neretvanskoj te Grad Vrgorac, Općinu Gradac (osim naselja Drvenik i Zaostrog), dio naselja Živogošće (Brikva) iz Općine Podgora te dio naselja Župa Srednja (Turija) iz Općine Zagvozd u Splitsko-dalmatinskoj županiji.
Gradonačelnik Dalibor Milan je izjavio da je Zakon loš i da će podnijet će Ustavnom sudu Republike Hrvatske prijedlog za pokretanje postupka za ocjenu suglasnosti Zakona o vodnim uslugama sa Ustavom te da se do donošenja konačne Odluke obustavi postupak spajanja komunalnih poduzeća i formiranja uslužnih područja.
Vijećnik Josip Talajić je upitao zašto se Grad Metković ne priključi inicijativi gardova koji žele osporiti navedeni Zakon.
Odlazi li iz grada naveliko najavljena investicija od 111 milijuna kuna?
Mostov vijećnik Zoran Kozina je gradonačelniku postavio pitanje vezano uz tužbu koju je protiv Grada Metkovića podigla tvrtka Respekt d.o.o. zbog izvlaštenja iz Poslovne zone Dubravica u kojoj traži odštetu u iznosu od 90,7 milijuna kuna.
Naime, prije točno godinu dana je bio potpisan Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za “Postrojenje za proizvodnju energije iz OIE Metković koje se trebalo graditi u Poslovnoj zoni Dubravica. Tvrtka Respekt d.o.o. je trebala graditi bioplinsko postrojenje koje je trebalo omogućiti zbrinjavanje 23.700 tona biootpada s područja Dubrovačko-neretvanske županije i dijela Splitsko-dalmatinske županije. Tvrtka Respekt d.o.o. je u Poslovnoj zoni Dubravica bila kupila 40.000 m², a samo bioplinsko postrojenje je trebalo biti izgrađeno na 17.000 m².
Cijeli projekt se trebao graditi u tri faze korištenjem europskih sredstava, i to: 1. faza bioplinsko postrojenje, 2. faza gradnja centra za sortiranje i recikliranje te 3. faza ekološko gospodarenje otpadom.
Ukupna vrijednost je bila 111 mil. kuna, a sufinancirana je s 49 mil. kuna sredstvima iz europskih fondova, izvijestio je tada ministar Tomislav Ćorić.
Prema kronologiji koju je vijećnik Zoran Kozina iznio na sjednici, i Respekt d.o.o. i Grad Metković su imali svoje obaveze i rokove iz Ugovora o kupoprodaji nekretnine koji je sklopljen 28. svibnja 2019. Grad je raspisao natječaj za izvođača radova na Dubravici osam dana nakon potpisivanja ovoga ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava, odnosno dvije godine nakon prodaje zemljišta. Ti radovi jako sporo napreduju. Respekt je prema kupoprodajnom ugovoru za zemljište imao obavezu u 18 mjeseci ishoditi građevinsku dozvolu i u 30 mjeseci početi radove na objektima, a Grad Metković u 30 mjeseci završiti čitave infrastrukture u Poslovnoj zoni Dubravica.
Dvadeset pet dana prije isteka roka od 18 mjeseci Respekt je predao potpunu dokumentaciju za ishođenje građevinske dozvole, ali su Hrvatske vode odbile dati svoju suglasnost zato što u Poduzetničkoj zoni nije gotova infrastruktura odvodnje koju je trebao napraviti Grad Metković. Grad Metković je jednostrano raskinuo ugovor i to dan nakon isteka roka od 30 mjeseci od potpisa toga ugovora, a do tada je trebalo početi graditi na kupljenoj čestici što tvrtki Respekt nije bilo moguće jer joj nije bio omogućen pristup kupljenim česticama, a za što je bio zadužen Grad Metković i o čemu postoji izvještaj sudskoga vještaka. – Zašto Gradsko vijeće nije bilo o ovome obavješteno i zašto se o ovako važnom pitanju nije sazvala tematska sjednica, zašto se ovaj problem drži ispod tepiha i kome ostaje ovih 90 milijuna kuna u amanet, upitao se vijećnik Kozina.
– Točno je da je smo mi 27. studenoga 2021. raskinuli ugovor s investitorom, jer smo imali mišljenja nekoliko odvjetničkih ureda koja su dala takav savjet. Postupili smo u dobroj vjeri da štitimo interese Grada. Vi kažete da nismo osigurali kompletnu infrastrukturu, a mi smo bili dužni osigurati minimalni infrastrukturu da bi izvođač moga ući u posjed… izvođač je građevinsku dozvolu ishodovao 5 mjeseci i 27 dana nakon roka… jednostavno ne postoji mogućnost za nagodbu. Mi smatramo da štitimo interese Grada i da Grad neće izgubiti te novce… 2. ožujka je došla tužba i mi ćemo u zakonskom roku odgovoriti na tužbu, kazao je gradonačelnik Milan.
Vijećnik Kozina je ponovno izašao za govornicu: Nemojte govoriti ono što nisam rekao, ja nisam rekao da su oni ishodovali građevinsku dozvolu u roku u kojem su trebali… oni su je predali 25 dana prije isteka roka i u roku od 15 dana su se sve stranke trebale očitovati. Hrvatske vode su dale negativno mišljenje zato što nema odvodnje u Poduzetničkoj zoni i nakon toga je tvrtka Respekt tražila od Vas da odete u Hrvatske vode, imali ste sastanak, dali ste jamstvo da će 2021. biti napravljena odvodnja i na osnovu toga su im dali pozitivno mišljenje… govorim činjenice i ja bih stvarno volio da do ovoga problema nije došlo. Drugo, vi ste pravnik i znate tko zastupa ovu stranku i koliko košta jedno ročište u ovakvom predmetu… 400 000 kuna. Tko će to platiti? Netko će to platiti, zaključio je Kozina na što mu je gradonačelnik Milan odgovorio da košta 100 000 kuna i da štiti interese Grada.