Kardiolozi KBC-a Split postigli su velik uspjeh obavivši prvi u Hrvatskoj ugradnju subkutanog implantabilnog kardioverter defibrilatora (S-ICD), i to u dvije pacijentice srednje životne dobi, piše Slobodna Dalmacija.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Taj zahtjevan, minimalno invazivan kirurški postupak obavila je sa svojim timom doc. dr. sc. Zrinka Jurišić, splitska kardiologinja.

– Kardioverter defibrilator je uređaj koji u pacijenta prevenira iznenadnu srčanu smrt, odnosno monitorira srčani ritam i u trenutku maligne aritmije, koja može izazvati zastoj srca, isporuči mali električni šok koji vrati rad srca u normalu – pojašnjava dr. Jurišić.

Naravno, ovaj uređaj se ne ugrađuje svim osobama koje imaju problema sa srcem.

– Uređaj se ugrađuje osobama koje su doživjele malignu aritmiju (oživljavanje) a da nije postojao razlog koji se mogao ukloniti, ili osobama kod kojih zbog određenih bolesti srca znamo da postoji povećani rizik od iznenadnog zastoja – kazuje dr. Jurišić.

Do 2010. godine postojali su samo transvenski kardioverter defibrilatori, što znači da je pacijentima elektroda išla kroz venu u srcu, a uređaj se smještao pod kožu na prednjoj strani prsišta.

Manji rizik od kompikacija

Prije 10 godina, dakle 2010., implantirani su prvi subkutani defibrilatori. Nakon faza ispitivanja, od 2015. godine kardiološka društva preporučuju subkutani ICD kao alternativu transvenskom ICD-u.

– Tako je, u KBC-u Split smo ugradili S-ICD dvjema bolesnicama koje su bile oživljavane, a zbog svojih osnovnih bolesti su povremeno ili trajno vezane za liječenje dijalizom. U ovom postupku defibrilatorski uređaj se smješta između mišića ispod pazušne jame, a elektroda postavlja pod kožu u projekciji iznad srca. Ova metoda ima manji rizik komplikacija infekcija i rizik oštećenja srčanog mišića i pluća te ima i prednost u ljudi koji imaju složenu anatomiju srca ili nemaju adekvatni venski pristup – navodi naša sugovornica.

Sam postupak ugradnje S-ICD-a traje oko sat vremena i provodi se u općoj anesteziji. Dakle, za sve nas laike ovo je znanstvena fantastika koju smo do sada mogli gledati u nekim SF filmovima, a koja se, evo, otprije nekoliko dana radi i u splitskoj “tvornici zdravlja”.

S obzirom da je dr. Jurišić prva liječnica koja je obavila jedan ovakav zahvat u Hrvatskoj, zanimao nas je njezin osjećaj kao operatera.

– Procedura je obavljena uz nadzor prof. dr. Joachima Wintera iz Njemačke, jednog od pionira ove metode implantacije. U cijelom postupku su od velike pomoći bili doc. dr. sc. Mihajlo Lojpur, specijalist anesteziologije, kao i svi članovi tima, liječnici, medicinske sestre i inženjeri medicinske radiologije. Odgovornost je bila velika, kao i zadovoljstvo kad je sve prošlo u najboljem redu – zaključuje dr. Jurišić, piše Slobodna Dalmacija.

Podsjećamo da je primarijus Lojpur predstojnik Zavoda za anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivno liječenje KBC Split a od 2018. godine i predsjednik Društva Neretvana u Splitu.

OGLAS