Ekipa arheologa u mjestu Zakotorac na poluotoku Pelješcu došla je do velikog otkrića. Pronađena je očuvana grčko-ilirska kaciga, starija od dvije i pol tisuće godina, piše HRT.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Pronalazak kacige kruna je četverogodišnjeg istraživanja grobnih gomila, u kojima je pronađena velika količina vrijednog materijala, a koja bi mogla promjeniti dosadašnja znanja o grčkoj kolonizaciji Sredozemlja u posljednjem tisućljeću prije Krista.

– Ovu kacigu bi sada preliminarno mogli datirati u šesto stoljeće prije Krista. Ono što je vrlo zanimljvo da se ovdje pojavljuju dva različita tipa na istom mjestu, što zapravo govori o jednom kontinuitetu moći dotične zajednice. Ove kacige su uvijek bile simbol nekakvog statusa i moći, rekao je dr. sc. Hrvoje Potrebica, s Odsjeka za arheologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

Iskapanja na ovom lokalitetu počela su prije 4 godine, i čitavo vrijeme arheolozi su bili sretne ruke. Već prve godine otkrivena je jedna grčko-ilirska kaciga, i to je tada bilo veliko iznenađenje. Pronalazak druge prava je senzacija.

– Sve te kosti nakon istraživanja šaljemo na bioarheološka istraživanja i oni tamo vide najmanji mogući broj individua – koliko muškaraca, žena, koliko djece; koliko su bili stari u vrijeme smrti, pojasnio je dr. sc. Domagoj Perkić iz Dubrovačkog muzeja.

U Zakotorcu je ukupno 27 gomila, a dosadašnji rad otkrio je pravo povijesno blago.

– To su razne igle, kopče, fibule, dijelovi ogrlica od jantarnih ili staklenih perli, i ove godine smo prvi put našli jednu diademu – bronačnu traku koju je očigledno ženska osoba nosila na glavi, dodao je.

Više ovdje.

Foto: HRT

OGLAS