-

Mihovil Štimac za Dubrovačku TV: ‘Zdravstveni sustav u Dolini Neretve nije veliki problem’

Jučer je u emisiji Točka gledišta Dubrovačke televizije gostovao ravnatelj Doma zdravlja Metković Mihovil Štimac, prenosi Dubrovački portal.

Uz pohvale na rad COVID ambulante, smatra kako zdravstveni sustav u Dolini Neretve nije veliki problem.

– Mislim kako se to više potencira. Mi smo medijski u posljednje vrijeme postali jako eksponirani. Zdravstvo je u problemu svugdje. Imali smo jednu tragediju koja se mogla dogoditi u bilo kojoj ustanovi, nažalost, dogodila se u nas- kazao je Štimac.

Napomenuo je kako je nedostatak kadra problem, pogotovo liječničkog.

– Trenutačno nam nedostaje jedan do dva liječnika opće medicine. To smo nekako popunili i dogovorili, međutim korona nas je usporila jer to su liječnici iz druge države koji su u Metković trebali doći prije ovih događanja. Jedan liječnik je iz Sarajeva, a drugi iz Mostara. Jednu liječnicu smo već zaposlili. Ona je radila na Hitnoj pomoći u Pločama. – otkrio je ravnatelj Doma zdravlja Metković.

Da bi se uopće unaprijedila zdravstvena zaštita, smatra Štimac, struku treba početi plaćati kako treba.

– Mislim kako su liječnici potplaćeni. Imamo jedan hibrid. Imamo koncesionare i domske liječnike. Vrata do vrata rade isti posao, a različito su plaćeni. Moj stav je da bi trebali biti jednako plaćeni. – kazao je Štimac.

Otkrio je kako pokušavaju dovesti mladog ginekologa u Metković već godinu dana i kako bi se to trebalo finalizirati do ovog ljeta.

Naveo je i dobru suradnju s Gradom Metkovićem.

-Grad nam je puno pomogao. Od lani ulaže u zdravstveni sustav oko 500 tisuća kuna. – kazao je.

Mišljenja je kako bi u Metkoviću bilo dobro imati jedan punkt kao što je objedinjeni bolnički hitni prijem gdje bi postojala mogućnost opservacije pacijenata na Hitnoj i jače specijalistike, a nastavak nadogradnje bi bila realizacija projekta dnevne bolnice.

VREMENSKA PROGNOZA Kiša je za nama, slijedi razvedravanje s burom

U većini zemlje danas će prevladavati pretežno sunčano vrijeme. U Dalmaciji oblačnije, još ponegdje uz malo kiše, osobito na jugu u prvom dijelu dana, prognoziraju iz DHMZ-a.

Vjetar na kopnu slab do umjeren sjeveroistočni i istočni, u gorju s jakim udarima. Na sjevernom Jadranu umjerena i jaka bura, mjestimice s olujnim udarima, prema večeri postupno će slabjeti, a u Dalmaciji će puhati slabo do umjereno jugo i južni vjetar. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom od 16 do 22 °C.

Meteoalarm je zbog jake bure ponegdje i s olujnim udarima za danas izdao upozorenja žute boje za područja Gospića i Splita, dok je za riječko područje izdano narančasto upozorenje. Crveni Meteoalarm na snazi je za područje Velebitskog kanala.

Sutra i dalje pretežno sunčano, no povremeno će biti i umjerene naoblake na jugu zemlje, poslijepodne ponegdje i u unutrašnjosti.

Puhat će slab do umjeren sjeveroistočni, u Slavoniji istočni vjetar. Na Jadranu će puhati umjerena bura, podno Velebita s jakim udarima, a poslijepodne će zapuhati sjeverozapadni i zapadni vjetar. Najniža temperatura zraka na kopnu od 4 do 9, na Jadranu između 9 i 13, a najviša dnevna uglavnom od 17 do 22 °C.

OBAVIJEST Evo tko će danas biti bez vode…

Iz komunalnog poduzeća Metković.d.o.o. obavještavaju korisnike vodnih usluga da će danas, 22. travnja 2020. zbog radova na vodoopskrbnoj mreži doći do prekida u isporuci vode u ovim ulicama:

  • od 8 do 10 sati u Ulici Marka Marulića
  • od 11 do 12:30 sati u Ulici Matije Gupca
  • od 13 do 14 sati u Sportskoj ulici.

 

Ukida se noćna smjena COVID-19 ambulanti u domovima zdravlja

Noćna smjena bila je mirna očito za većinu tih ambulanti po domovima zdravlja u zemlji jer, kako stoji u dopisu Ministarstva, u većini u noćnoj smjeni nije bilo intervencija te je znatno pao i broj telefonskih poziva.

Ukida se noćna smjena takozvanih “COVID-19 ambulanti” po domovima zdravlja radi povoljnije epidemiološke situacije, uputa je Ministarstva zdravstva poslana ravnateljima domova zdravlja da o njoj izvijeste svoje zaposlenike, reorganiziraju rad te građane, piše Večernji.hr

Ambulante na testiranje pacijenata sumnjivih na novi koronavirus nastavlja se u spomenutim ambulantana u dnevnoj smjeni od osam ujutro do 20 sati svakog dana. Noćna smjena bila je mirna očito za većinu tih ambulanti po domovima zdravlja u zemlji jer, kako stoji u dopisu Ministarstva, u većini u noćnoj smjeni nije bilo intervencija te je znatno pao i broj telefonskih poziva.

Prije više od mjesec dana, podsjetimo, sve su županije upućene da njihove zdravstvene ustanove organiziraju izdvojene ambulante za pregled ljudi kod kojih postoji mogućnost infekcije ovim virusom te da takve ambulante rade 24 sata dnevno. Ukidanje noćne smjene ovih ambulanti prvo je ublažavanje “koronavirus mjera” generalno na cijeloj razini zdravstvenog sustava.

RUKOMET Poništena natjecanja u sezoni 2019./20., nema ispadanja ni prelaska u viši rang

Paket 24 - Premier Liga - Svečano potpisivanje ugovora - 19.09.2019. Hotel Panorama HRVATSKI RUKOMETNI SAVEZ - HRVATSKA POŠTA

Na današnjoj telefonskoj sjednici Upravni odbor HRS-a je donio odluku o poništavanju natjecanja u svim kup-natjecanjima i ligama u sezoni 2019./2020. koja su u nadležnosti Hrvatskog rukometnog saveza zbog epidemije koronavirusa.

Svi klubovi zadržavaju u sezoni 2020./2021. status u onoj ligi kojoj su pripadali u sezoni 2019./20. što znači da nema ispadanja ni prelaska u viši rang natjecanja.

Donosimo cijelu odluku HRS-a…

OB Dubrovnik nabavlja važan uređaj za dijagnostiku koronavirusa

Ravnatelj Opće bolnice Dubrovnik Marijo Bekić najavio je na današnjoj konferenciji za medije županijskog Stožera kako će u Opću bolnicu Dubrovnik stići važan uređaj za dijagnostiku COVID-19.

– Taj uređaj može prepoznati različite bolesti od trombofilije, preko degenerativnih, do različitih zaraznih bolesti. Ako nam se vrati pandemija na jesen, a neki pretpostavljaju da bi mogla, mada se nadamo kako do toga neće doći, mi ćemo do kraja ove godine ili iduće godine pomoću uređaja znati je li pacijent obolio od gripe ili COVID-a. Bit ćemo samostalniji i time će se bitno unaprijediti sustav, izjavio je ravnatelj Bekić.

Dodao je kako bi elementi uređaja kroz mjesec dana trebali doći u bolnicu, no kako će se ručno testiranje na Covid vršiti sigurno do kraja svibnja.

UŽIVO iz Dubrovnika: Nema novooboljelih, ali ima kršenja samoizolacije

Stožer civilne zaštite Dubrovačko-neretvanske županije u 12:30 u OB Dubrovnik održava konferenciju za medije s početkom u 12:30 na kojoj će biti objavljene najnovije informacije oko koronavirusa u županiji. U suradnji s Dubrovačkom TV konferenciju prenosimo uživo.

– Od 45 uzoraka koji su jučer poslani u Zagreb nemamo ni jedan pozitivan… Imamo jedan slučaj kršenja samoizolacije… pozivam sugrađane da se striktno drže tih mjera. – rekao je župan Dobroslavić.

– Nemamo novih osoba pozitivnih na COVID-19, ukupno ih je 110. Očekujemo do kraja dana novu pošiljku zaštitne opreme, sutra će biti distribuirana. – kazao je načelnik Stožera Joško Cebalo.

– U bolnici je hospitalizirano 26 osoba, 17 na Odjelu za zarazne bolesti, 8 u Studentom domu i jedan je pacijent intubiran. U KBC Split se nalazi jedan pacijent iz Dubrovnik, rekao je ravnatelj dubrovačke bolnice Marijo Bekić.

– Od 110 zaraženih, imamo 57 muškaraca. Prosječna dob je 56 godina, minimalna 8, maksimalna 93. Najviše pozitivnih je od 50 do 59 (24 osobe). Prema mjestu oboljenja: Dubrovnik 28 osoba plus sedam iz Doma za starije Dubrovnik, Konavle 26, Ploče 8 plus 18 iz Doma za starije, Trpanj 5, Kula Norinska 4, Župa dubrovačka 2 plus 4 iz Doma Josipovac, Slivno 2, Opuzen 2, Vela Luka 1 i Metković 1 plus dvooje u Domu Metković. – kazao je Mato Lakić, ravnatelj ZZJZ DNŽ.

– U samoizolaciji je 513 osoba. Jučer je jedna osoba kršila tu mjeru. Uspostavljeni su novi policijski punktovi u skladu s novom odlukom o kretanju građana na području Županije. Pravci u smjeru Splitsko-dalmatinske županije kontroliraju službenici PU splitsko-dalmatinske, rekao je načelnik PU dubrovačko-neretvanske Ivan Pavličević.

12:30 IZVANREDNE VIJESTI UŽIVO

#DUTV 12:30 IZVANREDNE VIJESTI UŽIVO: Pratite konferenciju za medije županijskog Stožera civilne zaštite

Gepostet von Dubrovačka televizija am Dienstag, 21. April 2020

 

VOZAČI, OPREZNO! Lakša prometna nesreća u Splitskoj ulici

Iza 12 sati na križanju sa Splitske i Ulice A.K. Miošića u Metkoviću dogodila se lakša prometna nesreća u kojoj su sudjelovala dva osobna vozila. Na mjesto događaja su došli službenici PP Metković. O uzrocima nesreće nemamo službenih informacija, možemo pretpostaviti da su kiša i skliski kolnik jedan od uzroka. Stoga, vozači, obratite pažnju na uvjete na cestama!

I RIBE GRIJEŠE! Loveći plijen u akvatoriju Korčule, tuna skončala na hridi

Ribarenje s hridi dobro nam je poznato jer mnogi ribari na taj način kreću u potragu za ulovom. Međutim kad riba, u ovom slučaju velika tuna, zapne na njih nešto je nesvakidašnje i privlači pozornost. Gladnog želuca u lovu za svojim plijenom omaklo joj se te je nesretnica završila nasukana na hridi. Sve se dogodilo u akvatoriju Korčule, a fotografiju je na Facebook stranici podijelila ekipa iz Eko Pelješca.

RTL: Marin Medak za nekoliko minuta objasnio kako do nekoliko milijardi kuna

Ukidanje institucija donijelo bi gotovo 800 milijuna kuna, okretanje domaćim turistima mnogo više…, izjavio je sinoć za RTL predsjednik Nacionalne udruge ugostitelja Marin Medak.

Ovih dana dosta je bilo problema s restoranima. Državni je inspektorat zatvorio njih dvadesetak jer se, kažu, nisu držali pravila. Restorateri, koji su ionako u problemima, pobunili su se da ih zatvaraju bez veze.

Zatvoreni su na mjesec dana jer su dostavljali hranu ili jer su se narudžbe preuzimale ispred restorana. Ali državni inspektorat danas je popustio: smiju otvoriti već sutra ako će se držati novih pravila.

Dakle, hrana i piće se ne smije posluživati u restoranu, jelo se preuzima na vratima, na prozoru ili drive-inu, preporučuju im ugradnju pleksiglasa, plaćanje karticama, dezinfekciju ruku između pružanja hrane i pružanja novca.

Ljutiti su bili vlasnici restorana prije sastanka u državnom inspektoratu, a jesu li malo manje ljuti rekao je vlasnik restorana i predsjednik Nacionalne udruge ugostitelja Marin Medak.

– Napravili smo mali korak na način da se objekti otvore. Istim tim objektima koji su platili novac na licu mjesta, treba vratiti novac. Nije da ne vjerujemo Inspektoratu već da ne bi izgubili mjere, ako se kazna proknjiži, naglasio je Medak pa nastavio:

– Ljutiti smo jer ako ćemo razgovarati o epidemiološkim stvarima, to potpuno podržavamo, ali jednostavna matematika je da ako moramo pregraditi stolove pleksiglasom, dođemo do ukupno sedam milijuna metara pleksiglasa, što je oko dvije milijarde kuna troška na razini Hrvatske pa bi ministar Marić trljao ruke jer vratio bi ono što je dao za plaće.

Pravila koje propisuju epidemiolozi su stroga i ne omogućavaju svima da rade. No, nije zbog toga Medak toliko ljutit, ima još detalja, a oni ga drže u stavu da treba jednostavno ugasiti neke institucije.

– Omogućavaju možda da desetak posto objekata radi, ostalih 90 posto to ne može. Osobno, i dalje stojim pri stavu da treba zatvoriti Ministarstvo turizma, HGK i HOK jer nisu ništa napravili da nam pomognu. Na današnjem sastanku inspektor Mikulić dao je dokument na kojem je vidljivo da su upute raspisane, ali nismo ih dobili, imali smo one koje je dalo Ministarstvo turizma. Navikli smo biti vreća za udaranje inspektorima, ali sad kad nas je ostalo stotinu od 35.000 onda stvarno, dokle sve ide, naglasio je Medak.

Za dva tjedna nas čekaju nova pravila, ako se mjere ublaže…

Zadnje objavljeno