-

Što ti je sreća!? Na Lotu uplatio 14, a dobio 3,2 mil. kuna

U sinoćnjem izvlačenju Lota 7 osvojen je dobitak 6+1 koji igraču donosi dobitak od 3.225.284,27 kuna, izvijestili su iz Hrvatske lutrije, piše Jutarnji.

Dobitni listić uplaćen je na internetu, a brojevi 33. kola koji donose ovaj sjajan iznos su: 6, 14, 15, 21, 25, 31, 33 i dopunski broj 8.

Igrač je uložio 14,00 kuna, odigrao dvije kombinacije te je precrtao Da za dodatnu igru Joker, navode u Lutriji.

Sljedeće izvlačenje igre Loto 7 je u subotu, 25.4.2020., a očekivani Jackpot iznosi 10.000.000,00 kuna, dok dobitak 6+1 iznosi 400.000,00 kuna.

Dan je planeta Zemlje: Uživajte u čarobnim prizorima kanjona Neretve

U više od 150 zemalja diljem svijeta danas se obilježava Dan planeta Zemlje. U Hrvatskoj se organizirano obilježava od 1990. godine, a službeno od 1992. godine kada je tijekom Konferencije UN-a o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru, na kojoj je sudjelovao velik broj predstavnika vlada i nevladinih udruga, usklađen dalekosežni program za promicanje održivog razvoja.

Stoga, uživajte u čarobnim prizorima zelenog kanjona Neretve koje je snimio Dron.ba za N1…

 

VAŽNO! Raspored radnog vremena ordinacija u DZ Metković isti kao i prije ‘korone’

Po naputcima Kriznog Stožera RH, raspored radnog vremena zdravstvenih ustanova i privatnih zdravstvenih radnika u ordinaciji u mreži javne zdravstvene službe je isti kao i prije epidemije COVID-19.

Ove se mjere odnose na djelatnosti obiteljske/opće medicine, zdravstvene zaštite žena i predškolske djece u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, uključujući i dijagnostičke djelatnosti te djelatnosti dentalne medicine.

Po naputcima Kriznog Stožera preporučeno je reduciranje dolazaka u Dom zdravlja, te je obavezna najava obiteljskom liječniku ili stomatologu.

Ulazak u prostorije Doma zdravlja Metković je u vremenu od 07:00-19:00, te je omogućeno samo na glavna vrata DZ gdje će se i dalje obavljati trijaža pacijenata, mjerenje temperature i uzimanje anamneze, a sve u cilju zaštite javnosti.

U Domu zdravlja Metković će i dalje djelovati izdvojena COVID-19 ordinacija u vremenu od 07:00-19:00 svakim danom, te je i dalje služba koja radi isključivo i samo s pacijentima pod sumnjom na koronavirus. Ukoliko ne možete doći do svoga liječnika, a imate simptome koronavirusa preporučeno je kontaktirati COVID-19 ordinaciju telefonski na 020/800-071 koja će organizirati uzimanje brisa u DRIVE-in i daljnju skrb.

NAPOMENA! Radno vrijeme i kontakte svakog liječnika obiteljske medicine možete pronaći OVDJE!

Sutra ćemo znati koji će se učenici vratiti u škole, a koje će godinu završiti ‘na daljinu’

Ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak izjavila je danas kako će u četvrtak dati okvirni plan pa će nakon toga biti objavljene upute koje će jasno reći što su obveze škola, koje se se skupine učenika mogu vratiti u škole, a za koje je do kraja godine predviđena nastava na daljinu.

Na pitanje o završnim radovima strukovnih škola odgovorila je kako će i to u četvrtak dati u zaključku. “Onda će biti upute, međutim i u uputama za vrednovanje i ocjenjivanje su strukovne škole dobile naputak na koji se način pripremati, što se može odrađivati onilne, kako planirati aktivnosti, koje se aktivnosti mogu provoditi u školi, a koje ne mogu”, rekla je Divjak novinarima uoči sastanka užeg kabineta Vlade.

Naglasila je kako će prvo u četvrtak dati plan, a nakon toga bit će upućene detaljne upute ravnateljima, odnosno školama. “Popodne imam virtualni sastanak s ravnateljima pa ćemo onda neke stvari pojasniti, a sljedeći tjedan poslati pisane upute, način praćenja i sve ono što je potrebno kako bi učenici i roditelji, ravnatelji i učitelji te svi oni koji su u školi imali podlogu za svoje rad”, pojasnila je ministrica.

Kulturna baština – što je to? Pokušao preko interneta prodati stećak iz 13. st.

Na online platformi za prodaju OLX prije četiri dana je u prodaju stavljen stećak iz 13. stoljeća čija je cijena 1.200 KM, piše Jabuka.tv.  Pokušao je to korisnik OLX-a Branexx iz Viteza koji je na taj način odlučio prodati ovaj srednjovjekovni nadgrobni spomenik.

Prodajem kameni stećak, ručno isklesan sa šest pravilnih strana iz 1268. godine. Kamen je od granita te je pogodan za spomenike, napisao je vlasnik stećka i dodao da je nadgrobni spomenik težak tri tone.

Dodao je da prihvaća samo ozbiljne ponude, piše Klix.

No, samo nekoliko minuta nakon što se njegov artikl našao u centru pažnje bh. javnosti korisnik Branexx obrisao atikl sa svog profila vjerojatno shvativši da su stećci nacionalno blago pod zaštitom UNESCO-a te da oni ipak nisu za prodaju.

Stećci su jedan od najznačajnijih segmenata bh. kulturnog naslijeđa jer se radi o jedinstvenom obliku nadgrobnog spomenika iz srednjeg vijeka. Takvi spomenici, kako je kazao Gorčin Dizdar, znanstvenik koji se bavi izučavanjem kulturnog naslijeđa srednjovjekovne Bosne, ne postoje nigdje na svijetu osim na našim prostorima, a njihov globalni značaj potvrdio je upravo i UNESCO-ov status.

Meni to više nije ni šokantno. Ja sam bavim ovom tematikom već dugi niz godina i svako malo se pojavljuju takvi slučajevi. Ovo je čak i komično ali prethodno smo imali i slučajeve i uništavanja , rušenja i nikada se ništa nije dogodilo. Zbog toga mi nije uopće čudno što se takve stvari događaju jer ne postoje nikakve sankcije, kazao je Dizdar.

Dodao je čak da su i oni lokaliteti koji su pod UNESCO-vom zaštitom u katastrofalnom stanju, zatrpani smećem, te da ne postoji nikakav znak da se tu radi o svjetskom naslijeđu.

Država o stećcima brine veoma malo, gotovo nikako. Dvadeset i dvije nekropole na UNESCO-voj listi svjetskog naslijeđa već nekoliko godina i tu se ništa nije dogodilo. Mi imamo Državnu komisiju za očuvanje nacionalnih spomenika koja je nadležna za proglašavanje tog dobra, međutim oni nemaju mandat da to implementiraju. Za to su nadležne isključivo entitetske institucije. Međutim to se ne događa i sve je prepušteno inicijativama pojedinih općina i tu se radi samo o dobroj volji lokalnih institucija i volontera, a što se tiče države tu nema nikakve sistematske brige, kazao je Gorčin.

Ovo nije prvi put da se skrnave stećci. Prošle godine na lokalitetu gdje se nalazi nekropola stećaka Poljice, koja je proglašena nacionalnim spomenikom BiH pojedinci su okrenuli janje na ražnju i napravili izletište, a na području Istočnog Sarajeva pronađeni su stećci koji su bagerima izmješteni na druge lokacije.

Mnogi od njih su završili kao hrpa običnog kamenja, pitali smo Dizdara može li se uopće stati u kraj ovakvim pojavama.

To je jako teško pitanje, ali mislim da je ono što je potrebno je jasan zakonski okvir i njegova implementacija, dakle kažnjavanje. Ja vjerujem da je to jedini način. Neće se sam narod početi brinuti o tom naslijeđu dok mu to ne kaže. Dakle, sve dok ne postoje sankcije za takva ponašanja to će se i dalje nastaviti događati, rekao je Gorčin Dizdar.

Iz OLX-a su također kazali da je korisnik sam obrisao sporni artikl, ali i da podrška za korisnike na ovoj prodajnoj online platformi, ukoliko ustanovi da nešto nije uredu s prodajnim artiklom, ima pravo da suspendira profil sa svoje platforme.

Uvjetno osuđen na zatvor 64-godišnjak iz Doline Neretve zbog prijetnji bivšoj supruzi i unucima

Sve je više podataka da je u doba korone u hrvatskim domovima sve više nasilja u obitelji, no nasilja je uvijek bilo i bit će ga, prijetio nam virus ili ne.

A kad pročitate sljedeću priču iz jednog mjesta u okolici Metkovića, postaje jasno da su uzalud sve izjave političara o osuđivanju nasilja, uzalud su svi projekti o prevenciji nasilja i milijuni koji se troše na edukacije sve dok se ne promijeni mentalitet u glavama ljudi i dok žrtve obiteljskog nasilja u svakom kutku ove zemlje ne budu sigurne da će od države dobiti svaku potrebnu pomoć – od posla ili mjesečne naknade dostojne za život do stambenog zbrinjavanja, piše Slobodna Dalmacija.

Dakle, na Općinskom sudu u Metkoviću nedavno je na uvjetnu kaznu od 10 mjeseci zatvora s rokom kušnje od dvije godine, uz obveznu mjeru liječenja od ovisnosti, nepravomoćno osuđen 64-godišnjak, i to zbog prijetnji svojoj bivšoj supruzi i unucima.

Prijetio i unucima

Osuđen je jer je 21. lipnja 2019. godine, oko 20 sati, u obiteljskoj kući u kojoj stanuje zajedno s bivšom suprugom, u namjeri da je ustraši, u alkoholiziranom stanju, kroz zatvorena i zaključana sobna vrata zaprijetio svojoj supruzi govoreći joj: “Zaklat ću te u roku od tri dana, bit će krvi do koljena, ti ćeš završiti na Glavici (mjesno groblje), a ja u zatvoru.”

Nadalje, nekoliko dana poslije je oko 16 sati, u istoj kući, pijan svojoj osmogodišnjoj unuci zaprijetio govoreći joj da će njoj i bratu, ako još jednom dođu u njegovu kuću, polomiti noge. U svojoj obrani pred sudom muškarac je kazao da priznaje da je prijetio unucima.

Rekao je da je tada bio pijan, umoran i gladan te da se to dogodilo neposredno nakon što se probudio, tako da se radi o nepromišljenim riječima zbog kojih izuzetno žali i kaje se. Ustvrdio je da se tako nešto neće ponoviti jer izvan svega voli svoje unuke.

Što se tiče bivše supruge, negirao je prijetnje kazavši da se zapravo ne sjeća tog događaja, a ako ona tvrdi da se to stvarno dogodilo, on joj je spreman ispričati se. Pojasnio je da njih dvoje, nakon razvoda, žive u istoj kući, ali se on doista trudi da je ne uznemirava ni na koji način. Naglasio je da on inače često radi kod drugih ljudi na dnevnice, slabo jede i da samo jedno popijeno pivo utječe na njegovo psihičko stanje. Ne smatra se ovisnikom o alkoholu, ali će poštovati odluku suda o liječenju.

– Poštujem izrečene mjere zabrane približavanja i redovno se javljam policiji, ali dogodi se da djeca sama dotrče do mene jer im ja uvijek nešto kupim i volim ih kao što oni vole mene. Istina je da pijem alkohol, ali ne u velikim količinama – rekao je, među ostalim, okrivljeni muškarac.

No, u cijeloj je priči najzanimljivije svjedočenje njegove bivše supruge, koja je sudu rekla da su se razveli prije pet godina, no da i dalje žive u istoj kući. Ona živi u prostoriji u prizemlju veličine 4×4 metra, uz koju je mali toalet, i u pravilu koristi samo to od cijele kuće. Po njihovu dogovoru, može koristiti dvije sobe na katu, ali ih ne koristi osim što tu nekad prespava njihova kći kad dođe u posjet.

– Od prvog dana sam sa suprugom imala problema jer je pio i tukao me. Unatoč tome uspjela sam u braku izdržati 37 godina i roditi sedmero djece, na koje sam ponosna. On je dobar i vrijedan čovjek dok se ne napije, ali voli popiti, s tim da u zadnja dva-tri mjeseca skoro stalno pije.

Svi problemi koje ja i ostali članovi obitelji imamo su upravo zbog alkohola. Više puta sam o tim događajima obavještavala policiju. On je bio i u zatvoru, obećavao je da će prestati piti, ali to obećanje nije ispunio.

Sve olakotno…

Nakon što smo se razveli prestao me je tući i od tada trpim samo verbalne uvrede. Tog dana u lipnju prošle godine je pijan došao i prijetio da će me zaklati, a ja od straha nisam odgovarala. Idućih mi je dana pijan kroz zatvorena vrata psovao mrtvu majku i oca, govorio mi da sam kurvetina, da je kuća njegova i da idem iz kuće, kao i razne druge pogrdne riječi.

Kad popije, izgubi svaki obzir i mjeru, a kako u zadnje vrijeme često pije, sve je teže živjeti u njegovoj blizini i njegovo me ponašanje plaši – posvjedočila je nesretna žena. I ona i njegova kći čijoj je djeci prijetio kazale su da je on dobar i ponaša se normalno kad ne pije, no da se ne zna što je kadar učiniti kad je alkoholiziran.

– Prilikom odlučivanja o vrsti kaznenopravne sankcije koja bi bila primjerena krivnji optuženika, ovaj sud je olakotno cijenio njegovu dosadašnju neosuđivanost, stariju životnu dob, narušeno zdravlje, smanjenu ubrojivost u vrijeme počinjenja djela te djelomično priznanje djela i izraženo kajanje, dok otegotnih okolnosti sud nije našao – obrazložila je, među ostalim, u svojoj presudi sutkinja Venera Matić, piše Slobodna Dalmacija.

Piše: Vladimir Urukalo/SD

Župan Dobroslavić: Mislim da je zdravstvena zaštita u Dolini Neretve dobra, na visokoj razini…

Ogovarajući na pitanje novinara o stanju zdravstvene zaštite u Dolini Neretve, župan Nikola Dobroslavić je na današnjoj konferenciji za medije Stožera civilnr zaštite izjavio da smatra da je ona dobra, na visokoj razini…

Što se tiče medicinske skrbi u dolini Neretve, župan Dobroslavić je kazao da su u zadnjih godinu dana nabavljeni neki uređaji što doprinosi boljoj zdravstvenoj zaštiti što je bila inicijativa zdravstvenih ustanova, ali i nekih građanskih udruga. Naveo je da je organizirana služba obiteljske medicine preko vikenda u Opuzenu, druga takva je na Korčuli.

– Imamo hitnu medicinu koja je popunjena i ima opremu, dom zdravlja u Metkoviću i Pločama, imamo obiteljske liječnike. Redovno idu specijalisti iz OB Dubrovnik koji vrše određene preglede i intervencije… Skoro ćemo izabrati izvođača radova za dnevnu bolnicu u Metkoviću. – objasnio je.

Župan je komentirao i izjavu ravnatelja DZ Metković Mihovila Štimca da zdravstvena skrb u Dolini Neretve nije toliko veliki problem, već da se on medijski potencira:

Bilo je od strane nekih političara i pojedinaca koji su pješačili do Zagreba i tamo iznenadili ministra zdravstva, poslije se pokazalo da su te osobe s mrljama u prošlosti, iako su ih neki uzdizali u nebesa. Vjerojatno je na to mislio ravnatelj. Ja također mislim da je zdravstvena zaštita u Dolini Neretve dobra, na visokoj razini… – zaključio je župan Dobroslavić.

UŽIVO! Nema novooboljelih, dvije osobe iz samoizolacije došle u stanice za tehnički pregled

U 12:30 ispred OB Dubrovnik održava se redovita konferencija za medije Stožera civilne zaštite DNŽ-a o najnovijim podacima o epidemiji koronavirusa na području Županije.

– Nemamo od jučerašnjih uzoraka nijedan pozitivan nalaz na koronavirus. Uz mjere olakšavanja kretanja doći će i nove mjere radi pokretanja gospodarstva, ali moramo biti oprezni. Nažalost, imamo dva slučaja kršenja samoizolacije. – rekao je župan Dobroslavić.

– Nemamo novih slučajeva koronavirusa. Imamo dvije nove izliječene osobe, ukupno 18. U protekla 24 sata imali smo dva kršenja mjere samoizolacije. – rekao je načelnik Stožera Joško Cebalo.

–  26 pacijenata pozitivnih na COVID-19, jedna osoba je teškoga stanja, intubirana je i nalazi se u Jedinici intenzivnog liječenja. – ravnatelj bolnice Marijo Bekić.

– Četvrti dan zaredom nemamo COVID pozitivnih. Ukoliko se ne pridržavamo osnovinih mjera (socijalna distanca i osobna higijena), doći će do ponovnog širenja epidemije.

– Dvije osobe su došle u različite Stanice za tehnički pregled na području Županije radi produžavanja registracije vozila i tako su prekršile mjere samoizolacije. – rekao je načelnik PU dubrovačko-neretvanske Ivan Pavlović koji se zahvalio ženama u Dolini Neretve i šireg dubrovačkoga područja na pamučnim zaštitnim maskama koje su donirale policijskim službenicima.

Odgovarajući na pitanje Cebalo je izjavio da su jutros dobili odluku o ukidanju noćne smjene za COVID-19 ambulante i to će se provesti.

12:30 IZVANREDNE VIJESTI UŽIVO

#DUTV 12:30 IZVANREDNE VIJESTI UŽIVO: Pratite konferenciju za medije županijskog Stožera civilne zaštite

Gepostet von Dubrovačka televizija am Mittwoch, 22. April 2020

 

GP Imotica: Prijavio paket s lijekom kad tamo marihuana

Jučer, 21. travnja, oko 11,30 sati, na GP Imotica pristupio je 20-godišnjak koji je zamolio policijskog službenika da na graničnom prijelazu sačeka neophodan lijek koji mu se treba dostaviti, što mu je omogućeno. Nakon što je preuzeo dostavu, policijski službenik je od 20-godišnjaka zatražio uvid u paket kada je utvrđeno da se u kutiji ne nalazi lijek već vrećica s marihuanom, ukupne težine 41,15 g.

Droga je uz potvrdu oduzeta, a 20-godišnjak je prekršajno sankcioniran sukladno Zakonu o suzbijanju zlouporabe droga, stoji u priopćenju PU dubrovačko-neretvanke.

MALE (pri)GRADSKE PRIČE Smiješna strana koronavirusa

Ovih je dana teško izbiti iz glava koronavirus, ali da je metkovski duh i dalje nesalomljiv, vidljivo je i tijekom nužnih izlazaka po gradu i dok se obavljaju dopušteni poljoprivredni radovi.

Na prvome uglu susrećem staroga poznanika koji me sa sigurne udaljenosti izvješćuje kako je zadnji put kad je nosio masku dobio četiri godine zatvora. Prijateljeva je supruga još prije odlaska u Zagreb bila zabrinuta za mogućnost da joj se sin zarazi u studentskome domu, a i sad se brine. „Nema šanse da se on zarazi“, tješim je. „Zašto?“ „Pa ima dva metra, ko će se zakašljat tako da ga kapljice dohvate? On može bit samo izvor zaraze, a nema šanse da se zarazi.“ Na putu do zemlje na Postružju prvo mi izdaleka prilazi školski kolega: „Ode su svima oči ko kapula! Kupuju se dvogledi i  gleda se oće li se ko testirat kod onoga šatora!“ Stotinjak metara pred mandarinikom dobacuju mi iz kuća: „Zar je dotle došlo da si i ti došo radit na zemlji? Bit će gadna ova gospodarska kriza!“ Pred samom zemljom iz dvorišta će mi susjed: „Znaš, reko sam onom M… da se koronu ne more ulovit do izlaska Sunca, pa ti sad radi od 4 dok ne iziđe Sunce. Sad mirnije spava – učinio san mu dobro. Samo da ne pogleda Dnevnik i ne vidi da UV zračenje škodi virusu, da ne oberen bostan prija vremena.“

Neka ga tu… nikad ne znaš…

Na povratku kući susrećem dvojicu starih znanaca. Prvi krene prema svojemu dvorištu i zamahne rukom da otvori kapiju, a drugi se prepade da se prvi želi rukovati, što se ne preporučuje, pa mu iz ruku poispadaše sve jabuke, jogurti i boce. U jednoj od trgovina jedna ženska osoba iznimno pazi na razmak, pa se držim od nje i četiri metra kako me ne bi ukorila. Kad na blagajni, šok i nevjerica – žena zubima rastvara vrećicu koju je netom kupila. Da je i u prošlosti bilo koronavirusa, pokazuje jedna fotografija sa Šibanice na kojoj se vidi zaštitna maska iz kamenoga doba.

Maska je uvijek bila tražen proizvod…

Metkovci su i iznimno jezično kreativni. Jedan je od metkovskih žargonizama ušao u Pojmovnik koronavirusa (http://jezik.hr/koronavirus/) matične mi ustanove. Riječ je o žargonizmu maškare kojim se naziva ljude koji nose maske kako bi se zaštitili od koronavirusa. Ovih se dana mogao čuti i još jedan zanimljiv – astronaut. Njime je neki neznani junak nazvao ljude u zaštitnim odijelima. S druge strane Vlaškoga jendek ptičica mi je prebacila i treći – pčelar. Tako se, naime, nazivaju ljudi koji nastoje izbjeći karantenske mjere u našemu susjedstvu, a kako se propusnice ondje vrlo često izdaju pčelarima…

Ujutro 22. travnja 2020. opremljen kako spada naš Ivo se uputio u polje…

Duh je uvijek jači od tijela – pokazuju to brojni naši sugrađani humorom i jezičnom kreativnošću, pa budimo i dalje ustrajni u pridržavanju svih nužnih mjera opreza, ali ne klonimo i ne zaboravimo se smijati.

Zadnje objavljeno