-

Pod maskama i na neretvanskim plantažama jagoda

Jagode u Neretvi ovoga proljeća dobro su rodile. I ko za vraga, uranile petnaestak dana usred pandemije koronavirusom. Teško ih je brati, a još teže prodati.

Na terenu nema radne snage koja bi ih brala. Radnici iz Hercegovine, koji su dosadašnjih godina uglavnom brali jagode na plantažama, ne mogu prijeći preko granice. Tržište je ograničeno jer se tržnice sporo otvaraju, a trgovački centri, nažalost, već naveliko prodaju uvozne jagode, i to iz Italije. Sve to visi nad glavom neretvanskim proizvođačima jagoda, koji su upravo ovih dana krenuli u berbu. Ulog je velik, a sudbina zrelih i sočnih jagoda neizvjesna.

Sve je neizvjesno

Tako je mladi poljoprivrednik iz Opuzena Petar Bjeliš zasukao rukave i uhvatio se pomalo netipične proizvodnje za neretvansku dolinu – posadio je jagode, čime je srušio stereotipe da je Neretva postojbina mandarina. Zasađeno je tridesetak tisuća sadnica, na “izbageriranoj” parceli u močvari, na predjelu Kuti, koja je prilagođena za sadnju, te na parcelama nedaleko od ušća Neretve. Na njima se može ubrati i do trideset tona kvalitetnih plodova, dakle, ako je dobra godina, jedna sadnica jagoda može dati i kilogram plodova.
Prve jagode počele su ovih dana mijenjati boju na plantažama. Urod dobar, plodovi crveni, krupni, bez ijedne fleke. Ali korona-kriza, koju neretvanski poljoprivrednici nisu mogli sanjati ni u najcrnjim snovima učinila je svoje. Turizma nema, do hrvatskih gradova se treba doslovno probijati. Petar trenutačno bere jagode za poznatog kupca u Zagrebu i nada se da će tako i ostati, ali u vremenu krize koja nas je snašla, svaki dan nosi nove neizvjesnosti.

Na plantaži nedaleko od Ušća Neretve zatekli smo pet berača, Petar, otac, majka, supruga i tetka. Svi su bili na propisanoj udaljenosti, imali su maske i rukavice, što sve odgovara sanitarnim uvjetima koje propisuje Nacionalni stožer civilne zaštite. Radi se obiteljski jer vanjskih berača nema, istina, još se zrioba jagoda nije zahuktala pa se na ovakav način može brati, ali kad plantaža zacrveni,posao se definitivno neće moći odrađivati bez sezonskih radnika.

Nema ih više

I tu dolazimo do velikog problema s kojim se suočava Petar, ali i ostali neretvanski poljoprivrednici. I ne samo Neretvani već i Vrgorčani, koji su uputili više apela nadležnim institucijama da “olabave” izdavanje propusnica kako bi i sezonci mogli raditi na plantažama jagoda.

– Ako se jagode ne oberu u jedan dan, one će propasti – govori nam Petar, puneći zdjelice sočnim jagodama koje će direktno s ušća Neretve putovati prema Zagrebu. Doslovno “od polja do stola”.

Prošle je godine imao deset radnika na dnevnici u berbi jagoda. Svi su oni bili s područja Hercegovine, ali toga više nema.

Hercegovci su zarađivali, a ovdašnji voćari su bili zadovoljni jer se posao odrađivao. U Neretvi je inače kroničan nedostatak radnika na plantažama, a nakon zatvaranja granica i korone veliko je pitanje tko će uopće brati voće i povrće.

Do sada se proizvodnja jagoda vezala za vrgorski kraj. Istina, tamo je i počela, ali posljednjih godina Neretva preuzima primat.

Klima je u Neretvi pogodnija, pa su jagode iz neretvanske močvare dozrele dva tjedna prije vrgorskih. U sretnim godinama bile su prve na tržnicama hrvatskih gradova i policama trgovačkih centara.

– Nisu nam vjerovali da je ovo domaća jagoda, svi su mislili da je uvozna, ali kada su je probali uvjerili su se da je domaći neretvanski proizvod – kazao nam Petar Bjeliš.
Jagode, slatke i ukusne, prostrle su se po crnoj foliji kroz koju je proveden sustav navodnjavanja kap po kap. Sve to poskupljuje proizvodnju i ako ne bude prodaje ili ako se bude prodavalo po niskim cijenama, poljoprivrednici nikako neće dobro proći. Ipak, naš sugovornik se nada da će se Hrvati, unatoč svemu, sladiti jagodama iz neretvanske močvare.

– I ova naša zemlja daje dobre prinose – pojašnjava nam dok obilazimo nasad jagoda. Evo vidite, ovdje mraza uopće nije bilo. Jednostavno, okolo je voda koja zadržava toplinu od nekoliko stupnjeva, što je presudno da proljetni mraz ne našteti nasadima – kazat će. Očekuje izniman urod i dobru kvalitetu, u što smo se i sami uvjerili obilazeći nasade, ali samo da nema ove nesretne pandemije koronavirusa.

– Svake godine sade se nove sadnice jagoda jer drugu i treću godinu prinos bude jako slab i plod sitan pa se ne isplati raditi – pojašnjava nam Petar, koji je proizvodnjom jagoda bavi već šest godina. Planira krčiti mandarine i saditi jagode.

A jagode s Petrove plantaže su krupne, crvene, zadovoljavaju sve europske standarde, ali neki trgovci to ne prepoznaju. Nažalost, u Hrvatsku se puno jagoda i uvozi, ali kupci itekako znaju razlikovati domaću od uvozne, jer je nesumnjivo kvalitetnija. I sada, usred pandemije, nude se talijanske i španjolske jagode, i to po dampinškoj cijeni, koja doslovno ubija domaće proizvođače.

Napola trule

– Kada kupite jagode u dućanu, one na prvi pogled izgledaju ok, ali čim je uzmete u ruku vidite da je napola trula, jer tko zna koliko se dana transportirala iz Španjolske – govori nam Bjeliš, koji je svoj nasad podigao vlastitim sredstvima. Trideset tisuća sadnica jagoda impozantna je brojka. Svaka sadnica je koštala 1,70 kuna. Zasađena je sorta clary, koja se pokazala iznimno dobra u dolini Neretve, slatka je i posebno ukusna pa je i kupci prepoznaju među drugim sortama jagoda. Svakako, ulaganje u proizvodnju jagoda je veliko i neretvanski proizvođači ne mogu opstati ako hrvatski građani ne budu kupovali njihove jagode.

– Bilo bi dobro kada bi se razvila svijest naših ljudi da kupuju domaće. To bi onda bila prava stvar, jer pogledajte Amerikance, dok god imaju svoje proizvode oni neće kupiti uvozno. To bi bio poticaj za našu poljoprivredu – kaže Petar.

Inače, proizvodnja jagoda u dolini Neretve novi je trend u poljoprivrednoj proizvodnji, gdje su do sada uglavnom dominirali agrumi i plastenička proizvodnja sezonskog povrća. Neretvani, pak, pomalo zaziru od proizvodnje ovoga voća zbog visokih početnih ulaganja.
Trenutačno se neretvanske jagode prodaju za dvadesetak kuna po kilogramu.
Cijena, kažu, nije loša, ali kada se uračunaju visoki početni troškovi, sadnica, folije, gnojiva, proizvođači bi bili zadovoljni i s prosječnom cijenom od oko 14 kuna, s tim da po toj cijeni uspiju prodati sve.

– Takva cijena na ove naše prinose, koji su visoki, je zadovoljavajuća – kaže nam Bjeliš, naglašavajući da se proizvodnja ne isplati ukoliko je prodajna cijena deset kuna. To je zapravo prag rentabilnosti ispod kojega poljoprivrednik ima samo gubitke.

Petar se nada da će uskoro jagode prodavati na digitalnoj tržnici, o kojoj se ovih dana puno priča. Već ima nekoliko upita iz Čakovca i Osijeka, pa bi neretvanska jagoda krenula put Međimurja i Slavonije.

Piše: Stanislav SOLDO/SD

FOTO/VIDEO Veliki petak i blagoslov nad gradom pred crkvom sv. Ilije proroka

Kako je i najavljeno, zbog epidemije koronavirusa obredi Velikoga petka u metkovskim crkvama sv. Ilije i sv. Nikole večeras su bili bez naroda. Predvodili su ih župnici fra Ante Bilokapić i don Davor Bilandžić. Sve je bilo prilagođeno novim prilikama, pa tako nije bilo ljubljenja križa, a ni procesije sa Presvetim oltarskim sakramentom i Šimuna u pratnji žudija.

Ne pamtimo da je ovako ikada bilo. Zadnji put procesija starim gradskim ulicama nije održana 1992. zbog ratnih neprilika, ali su održani obredi u crkvi s narodom.

Sigurno da mnogim našim sugrađanima je večeras nedostajalo sudjelovanje u ovim svetim obredima. Stoga je večeras na kraju obreda župnik s križem izašao na vrata crkve gdje ga je dočekala nekolicina žudija. Dok se s razglasa čuo stari pokornički napjev Prosti Gospodine, puku svome prosti!, s križem u ruci župnik je blagoslovio naš grad i njegove žitelje.

Dio ugođaja iz naše crkve sv. Ilije možete vidjeti i u fotogaleriji…

ŽUPANIJSKI STOŽER: Zaražena je štićenica doma za starije u Pločama, tri štićenika su u OB DUbrovnik

Na izvanrednoj konferenciji za medije Stožera civilne zaštite DNŽ-a danas u 15 sati ispred OD Dubrovnik objavljeni su podaci o prilikama u domu za starije i nemoćne u Pločama.

Imamo 1 pozitivnu osobu koja je štićenica privatnog doma za starije osobe u Pločama, u kojeme je već evidentirana COVID-pozitivna njegovateljica. U domu je smješteno 12 štićenika od kojih su jučer popodne dva prevezena u OB Dubrovnik, a prijevoz treće štićenice je u tijeku. Ostali devet je u domu u samoizolaciji. U tijeku je njihovo testiranje,a bit će testirani i svi djelatnici doma. U ovom trenutku je na području Županije COVID-pozitivo 70 osoba a čekaju se još 34 nalaza iz Zagreba, rekao je načelnik Stožera župan Joško Cebalo.

Štićenica doma je pozitivna na COVID-19. Čim smo doznali za ovu njegovateljicu, imali smo izvid. Odmah smo pristupili izolaciji svih u domu i uzimanje uzoraka štićenika i zaposlenika. Sve rezultate ćemo znati za dan ili dva, rekao je ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo DNŽ-a Mato Lakić

Voditelj Odjela za infektologiju Stijepan Đurićić rekao je kako su dvoje starijih štićenika u bolnici, a još jedna osoba će biti hospitalizirana.

– Ova dva pacijenta iz spomenutoga doma koji su u bolnicu došli jučer popodne imaju upale pluća i terapiju. Oni su testirani i čekamo rezultate iz Zagreba. U OB Dubrovnik se liječi sedam pozitivnih na koronavirus, a u tijeku je obrada drugih nalaza. Ljudi treće životne dobi mogu biti jako ugroženi. Ostali pacijenti su u studentskom domu stabilni, a neki od njih imaju negativne trestove, kazao je Đurićić.

Pogled usmjeren prema bitnom na Veliki petak 2020.

Veliki petak dan je spomena muke, razapinjanja i smrti Isusove. Toga dana liturgija Crkve ne predviđa slavljenje svete mise, no kršćanska se zajednica okuplja kako bi promišljala o velikom otajstvu zla i grijeha koje pritišće čovječanstvo i kako bi se ponovno, u svjetlu Božje Riječi i potpomognuta dojmljivim liturgijskim činima, spomenula Gospodinovih patnji…

Tumačeći Veliki petak, sv. Ivan Zlatousti primjećuje: Prije je križ označavao prezrenost, no danas je on nada spasenja. Postao je doista izvorom beskrajnih dobara: oslobodio nas je zablude, otjerao naše tmine, pomirio nas s Bogom, od nas koji smo bili neprijatelji Božji načinio je svoje ukućane, od stranaca učnio nas ja svojim bližnjima: ovaj je križ uništenje neprijateljstva, izvor mira, spremište našega blaga. (Iz kateheze pape Benedikta XVI.).

Kršćanska se zajednica ovoga Velikoga petka neće okupiti u svojim crkvama da bi se u liturgijskim obredima spomenula Gospodinovih patnji i razmišljala o velikom otajstvu zla i grijeha koje pritišće čovječanstvo. Naše crkve su zbog epidemije koronavirusa prazne… naše crkve su ovih dana postali naši domovi. Naši obredi su postali obiteljska okupljanja na molitvu ili praćenje obreda putem televizijskih prijenosa.

U crkvama svete mise i druge liturgijske obrede vrše usamljeni svećenici… procesije za križem nema… Možda se u ovome može pronaći i nešto dobro: nerijetko bitno uočavamo onda kada nam je ono uskraćeno!

A sad neka pričaju fotografije prazne crkve sv. Ilije na Veliki petak 2020…

 

Potvrđen prvi slučaj koronavirusa na području Općine Slivno

Prema posljednjim dostupnim informacijama u Dubrovačko-neretvanskoj županiji ukupna brojka zaraženih koronavirusom je 69, a od 35 uzoraka koji su poslani u srijedu imamo dva nova slučaja: jedan iz Dubrovnika te jedan slučaj u Općini Slivno.

Još uvijek se čekaju nalazi 33 uzorka poslanih na analizu u četvrtak, stoji u današnjem priopćenju Stožera civilne zaštite DNŽ-a.

U kućnoj izolaciji je 48 pozitivnih osoba. Hospitalizirano je 16 pozitivnih pacijenata. Deset ih je u OB Dubrovnik, a šest u sekundarnom objektu bolnice tj. Studentskom domu. Od četiri pacijenta koji su prethodno stavljeni na respirator i prebačeni u Split, tri su skinuta s respiratora, dva su tijekom jučerašnjeg dana vraćena u OB Dubrovnik na liječenje, a jedan će biti vraćen danas u poslijepodnevnim satima.

Jedna osoba je i dalje iz predostrožnosti u Klinici za zarazne bolesti ”Dr. Fran Mihaljević” u Zagrebu, a njegovo opće stanje je dobro. Također, jedna osoba je ranije preminula, a dvije osobe su izliječene. Do današnjeg dana ukupno je upućeno 636 uzorka na analizu.

U posljednja 24 sata nije utvrđeno kršenje samoizolacije, a od početka pandemije to je ukupno 18 slučajeva kršenja mjere samoizolacije.

U karanteni su i dalje dvije osobe. ŽC 112 Dubrovnik je do danas zaprimio 1160 poziva građana vezano za koronavirus.

OBAVIJEST Raspored rada ordinacija dentalne medicine u domovima zdravlja DNŽ-a

Na službenoj stranici Dubrovačko-neretvanske županije objavljen je raspored rada ordinacija dentalne medicine na područjima domova zdravlja Dubrovnik, Metković, Ploče, Korčula i Vela Luka vrijeme epidemije COVID-19 koji su u nadležnosti Županije. Raspored možete pročitati OVDJE.

Policija građanima uputila uskrsnu čestitku uz apel ‘Ostanite doma!’

Dragi sugrađani i sugrađanke, pred nama je blagdan Uskrsa koji se tradicionalno slavi u krugu obitelji. Pred nama je također vikend za koji meteorolozi najavljuju toplo i sunčano vrijeme, ali još jednom vas želimo podsjetiti da su na snazi mjere iz odluka Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske koje se odnose na zabrane javnog okupljanja, zabranu okupljanja više od pet osoba na javnom mjestu i mjeru strogog ograničavanja zadržavanja na javnim prostorima.

Odluke o mjeri strogog ograničavanja zadržavanja na ulicama i drugim javnim mjestima odnose se na ulice, trgove, parkove i sve ostale javne površine na kojima se može kretati i zadržavati veći broj osoba. Nemojte boraviti i zadržavati se na bilo kojoj javnoj površini kako se ne bi stvorila velika koncentracija ljudi jer će tada biti vrlo teško poštivati pravila socijalnog distanciranja i izbjegavanja kontakata.

Ne zaboravite da svojim odgovornim ponašanjem i dosljednim provođenjem naloženih mjera osobno činite najbolje što možete za sebe i svoje bližnje, ali i za čitavu zajednicu što će u konačnici dovesti do bržeg završetka ovog iznimno zahtjevnog perioda u našim životima.

Zahvaljujemo se velikom broju građana koji vrlo savjesno poštuju odluke Stožera i preporuke epidemiologa, a svim onima koji su se malo opustili želimo poručiti da svojim izlaskom ugrožavaju sebe, svoje bližnje, prijatelje, poznanike, trgovce, liječnike kao i nas policajce stoga apeliramo da OSTANETE DOMA!

Policijski službenici i djelatnici civilne zaštite neće imati privilegiju ovog vikenda ostati u svojim domovima sa svojim obiteljima, već će biti na terenu  i nadzirati provođenje odluka kako bi ova neugodna epidemiološka situacija završila sa što manje posljedica.

Policijska uprava dubrovačko-neretvanska svim građanima koji ga slave želi sretan i blagoslovljen Uskrs!

Teška prometna nesreća kod Čeveljuše

Danas oko 10 sati na Jadranskoj magistrali kod Ploča, između restorana Teta Olga i Čeveljuše, dogodila se prometna nesreća u kojoj su sudjelovala tri osobna automobila. Dvojica sudionika nesreće prebačena u splitsku bolnicu, doznaje Rogotin.hr.

Foto: Rogotin.hr

Ivan Ćelić: Do sada su volonteri isprintali preko 2000 vizira za medicinsko osoblje u Županiji

Hvalevrijedan projekt printanja 3D vizira, kao dio zaštine opreme za medicinsko osoblje koje je na prvoj crti obrane od koronavirusa, u Hrvatsku je uzvezen iz Češke.

Sve je krenulo od Josefa Pruša i njegovog tima Prusa Research koji je dizajnirao 12 prototipova od koji je dva za upotrebu odobrilo češko Ministarstvo zdravstva. Prušin tim je svoje radove podijelio na platformi Creative Commons 4.0 BY-NC internacionalnom licencom i priča je krenula…

Akcija #studentipomažu

Ovim primjerom inficirali su se i hrvatski tehničari, pa se dogodila suradnja Hrvatskog studentskog zbora i Studentskog zbora Sveučilišta u Dubrovniku sa Zajednicom tehničke kulture Dubrovačko-neretvanske županije i njenim članicama (Informatički klub Futura, Udruga RC modela Dubrovnik) i prijateljima (obrt Robot Hand Made, LARIAT – Laboratorij za autonomne inteligentne sustave Sveučilišta u Dubrovniku, Maritimo Fishing, Dubrovačka razvojna agencija DURA, Dubrovačka baština, Lazareti – kreativna četvrt Dubrovnik te Udruga mladih Nova – Ploče).

– Nakon što se  pokrenula akcija u Hrvatskoj volonteri na području Dubrovačko-neretvanska županije su se uključili odmah nakon Splita. Počeli smo sa svega nekoliko volontera u Dubrovniku a danas, nakon 3 tjedna akcije, imamo uključenih 25 printera i 50-tak volontera koji rade na printanju, sastavljanju i dostavi vizira za ustanove u Dubrovniku, Pločama, Korčuli i Metkoviću, rekao nam je županijski koordinator projekta Ivan Ćelić.

Do sada je u Županiji izrađeno preko 2000 vizira

Brojka je impozantna. Zaključno s jučerašnjim danom (9. travnja) naši volonteri s područja Županije su isporučili 2001 vizir, a danas očekuje još njih 100-njak dodatnih s čime završava akcija za ovaj tjedan uz namjeru da nastavak bude nakon Uskrsa što će ovisiti o dostupnom materijalu za izradu i potrebama.

– Dolina Neretve je ‘nova’ u cijelom projektu jer je trebalo vremena da se pronađu i osposobe ljudi koji imaju 3D printere. Nažalost, nema ih puno jer to nije toliko poznato u našoj sredini, uglavnom ga posjeduju samo škole, objasnio nam je Ivan.

U Pločama je uključena Udruga mladih Nova i njihov predsjednik Robert Petrušić koji je u svom stanu pokrenuo malu tvornicu i do sada je isprintao 100 vizira. Od toga je 30 vizira donirano Domu zdravlja i Zavod za hitnu medicinu u Metkoviću, a ostalih 70 ustanovama na području Ploča.

U Metkoviću su u izradu vizira uključene Srednja škola i Gimnazija (Acervatio) i učenik Ivan Grgić. Oni su do sada izbacili 18 komada, a još nekoliko ih treba sastaviti.

– Volio bih naglasiti da svakodnevno surađujemo s Robertom iz Ploča, često vršimo razmjene potrebnih materijala za izradu: on nama u Metkoviću ustupi folije a mi njemu filament (materijal za printanje), kaže Ivan Ćelić.

Medicinskom osoblju u Metkoviću je donirano oko 120 vizira

Prvih 35 vizira je u Metković došlo iz Dubrovnika i dodijeljeni su Zavodu za hitnu medicinu i Dom zdravlja, potom još 28 za Dom zdravlja i 10 za druge ustanove na području grada. Ukupno medicinskom osoblju u Metkoviću je donirano oko 120 komada: 30 iz Ploča, 73 iz Dubrovnika i 18 iz Metkovića.

Svakodnevno sam u komunikaciji sa ravnateljem Štimcem. Rekao nam je da su za sad zadovoljene osnovne potrebe Doma zdravlja te će nas kontaktirati ako bude još potreba. Donacije materijala za izradu vizira u Metković iz Dubrovnika i Ploča. Volio bih se zahvaliti tiskari T-reklam i vlasniku Igoru Talajiću što su nam izrezali folije za vizire i tako dali svoj doprinos u ovoj akciji, zaključuje Ivan.

Doznajemo da se akcija #studentipomažu  približava svome kraju. Do sada je u Hrvatskoj izrađeno oko 7000 vizira i na taj način je pokriven primarni sektor u borbi u sprječavanju širenja koronavirusa.

U Vrgorcu potvrđen prvi slučaj koronavirusa

Gradonačelnik Vrgorca Ante Pranić sinoć je objavio priopćenje u kojem potvrđuje prvi slučaj koronavirusa u Vrgorcu.

– Grad Vrgorac sigurno neće biti pošteđen širenja virusa među našim građankama i građanima. Nadajmo se samo u što manjoj mjeri. To ovisi o svima nama pojedinačno i našim dnevnim aktivnostima. Čuvajmo sebe, svoje bližnje i našu zajednicu. Izbjegavajte životno nepotrebne aktivnosti. Naša prednost je mala gustoća naseljenosti. Ekipa iz Stožera civilne zaštite radi jako dobar posao. Panika i strah u ovim trenucima nam nisu saveznici.

Drage naši sugrađani, imamo prvog oboljelog kojemu je infekcija COVID-19 dokazana testiranjem. Još ćemo pričekati službenu potvrdu, ali ne smijemo do tada biti neodgovorni i čekati jutro u 09:00. Bila je dovoljna mala nepažnja. Virus je prenesen iz većeg urbanog centra Dalmacije. Slučaj je povezan s domom za starije i nemoćne u Splitu. Zamolio bih vas da ne stigmatizirate nikoga osobno, a još manje osuđujete bilo kojeg našeg sugrađanina. Svima nam se može dogoditi. Trebamo biti homogeni i nadati se što boljim ishodima. Prije svega, slušajte naputke stožera civilne zaštite, napisao je Pranić.

Zadnje objavljeno