-

Ususret skoroj izložbi ‘O’Greben’ u Metkoviću, razgovarali smo s Koraljkom Grebenom

O’Greben naziv je izložbe koja će uskoro biti otvorena u Galeriji GKS-a u Metkoviću. Pretpostavljamo da pogađate, riječ je o izložbi neretvanskog umjetnika Koraljka Grebena čiji je smisao za pretvaranje zbilje u humor, odnosno humora u zbilju, poticajan za neformalni razgovor.

Koraljko, već neko vrijeme po društvenim mrežama se vrti najava tvoje nove izložbe u Galeriji u GKS Metković. Kako je došlo do ideje o izložbi?

Još lani su me Ivo Veraja i Ivica Puljan pozvali na kavu i predložili mi izložbu u Metkoviću i to u organizaciji Građanske udruge Metković 600. Ne mogu kriti da mi se njihova ideja dopala i s vremenom smo počeli planirati. Prije dvije godine u Pločama sam imao izložbu nakon čega mi je ostalo korisno iskustvo u organiziranju takvih događaja, i to onoga u pozadini, nevezano za same skulpture… shvatio sam da samo otvaranje izložbe treba biti upakirano i u druge sadržaje.

Kada kažeš u pozadini, na što točno misliš?

Izložbu ne vidim tek kao mogućnost razgledanja nečijih radova, već kao organizirano kvalitetno druženje ljudi koji se u tom trenutku nađu u galeriji. A ono što podiže ugođaj je kvalitetna glazba, hrana i piće. Kako sam se godinama bavio glazbom, u razgovoru s prijateljima glazbenicima smo došli do ideje da se za ovu prigodu okupi ekipa koja će tu večer ispuniti prostor zvukom. Za ovu prigodu oni se zovu Hrapavi, uz napomenu da su to dugogodišnji glazbenici koji će tu večer kombinirati klasične instrumente sa tehnologijom.

Kako se priča o izložbi širila eterom, počeli su se javljati ljudi koji se bave proizvodnjom hrane, sokova, vina i koji su iskazali želju da budu prisutni tu večer. Sve su to ljudi s našeg  područja i jako mi je drago da sam uspio okupiti toliki broj ljudi oko sebe, sve u svrhu da ta večer bude posebna. Ovim putem im svima zahvaljujem.

Ono što smo mogli do sada vidjeti, tvoj rad je vezan uz more, uz materijale što more izbaci na obalu. Ukratko, ti si po umjetničkom nadahnuću morski čovik. Što možemo očekivati na izložbi u Metkoviću?

Moglo bi se reći da će to biti retrospektivna izložba na kojoj će se moći vidjeti radovi nastali unazad 20-tak godina, ali i oni noviji koje do sada nigdje nisam izlagao: ciklus drvenih skulptura Skejter, ciklus Zanemarene životinje, skulpture od siporeksa u kombinaciji s drvetom i metalnim otpadom. Osim skulptura, izložit ću svoje fotografije i kolaže.

Izložba O’Greben bit će otvorena 23. ožujka (ponedjeljak) u 19:30 u Galeriji GKS-a u Metkoviću. Prema onome što smo čuli od autora, posjetitelji će moći uživati u nesvakidašnjem otvorenju što nas i ne čudi kada znamo da je riječ o našem uvijek kreativnom Koraljku Grebenu.

Foto: Marin Veraja

Urugvajac Alexis Brum registriran za Neretvu

Na nedavnoj konferenciji za medije na kojoj su bila predstavljena pojačanja NK Neretva za nastavak sezone bio je i 23-godišnji Alexsis Brum koji je u tom trenutku bio na probi.

Doznajemo da je mladi Urugvajac s talijanskom putovnicom iz Montevidea, koji je nastupao inu drugoj argentinskoj ligi, zadovoljio stručni stožer i da je pri Savezu registriran za Neretvu. Pravo nastupa ima u subotu u Vodicama.

Zrakoplov sa 45 putnika iz Rima sletio popodne u Zračnu luku Dubrovnik

U 15:55 sati zrakoplov španjolskog avioprijevoznika Vueling na letu iz Rima za Dubrovnik sletio je u Zračnu luku Dubrovnik. Glavni direktor Zračne luke, Frano Luetić, rekao je kako se na letu nalazilo 45 putnika koji prolaze kontrolu zbog opasnosti od zaraze koronavirusom dok je oko 50 putnika odustalo od leta zbog informacije o mogućem odlasku u karantenu, prenosi Dubrovački vjesnik.

Luetić je naglasio kako su provedene sve mjere prema uputama HZJZ-a te da sanitarni inspektori vrše kontrole nad putnicima.

– Svi letovi za Rim s prostora Hrvatske do daljnjeg su otkazani što nam je potvrdio direktor Croatia airlinesa. Dio putnika koji su iz Crne Gore i BiH bit će prebačeni posebnim autobusima do njihove granice gdje će o njima brigu preuzeti njihove vlasti, zaključio je Luetić.

Podsjetimo kako je u RH još uvijek na snazi mjera obavezene karantene samo za one koji stižu iz sjevernih regija Italije gdje je žarište koronevirusa.

PALI DILERI Uhićeno 6 osoba, oduzeto 7 tona ‘skunka’

Pripadnici SIPA-e na području Mostara, Kiseljaka i Stoca uhitili su 6 osoba i oduzeli 7 tona skunka. Dvojica su državljani Hrvatske.

Kako su za hercegovina.info rekli iz SIPA-e pretresi su izvršeni na četiri lokacije i to dvije u Stocu, jednoj u Trebinju i Kiseljaku.

Pripadnici Državne agencije za istragu i zaštitu (SIPA) tom prilikom su zaplijenili više mobilnih telefona koji se mogu dovesti u vezi s izvršenjem kaznenih djela, te više stotina tisuća maraka.

Kako hercegovina.info neslužbeno doznaje jedan od uhićenih je Ivan Antunović zvani Ćamil. Avaz javlja da su uz njega uhićeni još i Nikica Bošković u Stocu, Ivan Cvijanović u Kiseljaku, Borislav Kovačević u Trebinju te Jurica i Mario Vuletić.

Tužiteljstvo BiH je priopćilo da su spomenuti uhićeni u kodnoj akciji naziva Sky, a da se nezakonita imovinska korist u izvršenim kaznenim djelima procjenjuje na više od 2 milijuna maraka.

Ove aktivnosti nastavak su operacija usmjerenih na otkrivanje i razbijanje krijumčarskih lanaca opojne droge marihuana – skunk, iz Albanije preko Crne Gore i BiH, prema zemljama EU, koje su provedene u prethodnim mjesecima u operacijama Petrol Line, 24 i 24+ u kojima su na području Istočnog Sarajeva (Krupac), graničnog prijelaza Gradiška i Gabeli kod Čapljine, izvršene pojedinačne zaplijene više stotina kilograma opojne droge namijenjene narko-tržištu zemalja EU, čija vrijednost na ilegalnom tržištu doseže višemilijunske iznose.

U okviru aktivnosti Tužiteljstva BiH, zajedno sa partnerskim agencijama za provođenje zakona u BiH i zemaljama regije, dokumentirano je krijumčarenje velikih količina opojne droge marihuana – skunk, najčešće u kamionskim transportima,  nakon čega je na prostoru Bosne i Hercegovine, izvršeno presretanje i zaplijena više od 2,5 tone opojne droge.

Ovim aktivnostima koje su rezultat dobre suradnje institucija unutar BiH, kao i efikasne međunarodne suradnje, zadan je ozbiljan udarac strukturama narko-mafije na području BiH i regije, zaključili su iz Tužiteljstva.

Kajakaši i kanuisti iz europskih zemalja ‘osvojili’ Rogotin

Zadnjih nekoliko godina mještani Rogotina navikli su gledati brojne kajakaše i kanuiste iz raznih europskih zemalja, najviše iz Mađarske, kako tijekom ovih mjeseci neumorno vježbaju po jezeru Vlaška, Crnoj rijeci i kanalu Vlaška-more.

Poznato je da im zbog kretanja vode ova lokacija odgovara, pa ne čudi da ih je, na zadovoljstvo ovdašnjih iznajmljivača, svake godine sve više, piše Rogotin.hr.

Ova godina obara dosadašnje rekorde, a rezervacije se osiguravaju već za iduću sezonu. Tada će imati i još bolje uvjete za suhe treninge, pa trkačke pripreme neće morati odrađivati kroz mjesto.

Naime, u dogovoru s Gradom Ploče i Hrvatskim šumama, već za mjesec-dva trebali bi biti završeni određeni projekti koji će profesionalnim sportašima kao  i rekreativcima omogućiti vježbanje na spravama na otvorenome i trčanje na potpuno uređenim stazama na i oko Trovra.

U kući 47-godišnjaka pronađena veća količina oružja i djelovi amfora

Prema nalogu Općinskog suda u Dubrovniku u petak, 6. ožujka, policijski službenici Službe kriminalističke policije i Policijske postaje Ston pretražili su obiteljsku kuću i pripadajuće objekte u vlasništvu 47-godišnjaka, na predjelu općine Ston.

Pretragom je pronađena veća količina oružja i streljiva odnosno automatska vojna puška, vojni karabin, kundak lovačke puške, 3 kubure, 2 pištolja, 4 revolvera, 179 komada raznog streljiva, signalna brodska raketa, redenik za automatsku pušku, 6 pancirno zapaljivih streljiva vojnog porijekla i 2 ručne bombe.

Osim navedenog, pretragom su pronađeni i ostaci amfora, zaštićenog kulturnog dobra.

Pronađeno oružje i streljivo je oduzeto uz potvrdu i zbrinuto u sigurnosni kontejner od strane policijskog službenika za protueksplozijsku zaštitu.

Nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja 47-godišnjak je kazneno prijavljen za kazneno djelo nedozvoljenog posjedovanja, izrade i nabavljanja oružja i eksplozivnih tvari te kazneno djelo nedozvoljenog obavljanja istraživačkih radova i prisvajanje kulturnih dobra. Također je prekršajno prijavljen sukladno Zakonu o nabavi i posjedovanju oružja građana.

Prvi reprezentativni angažman Neretvine kapetanice Jelene Kešine je uspješno završen

Pod vodstvom izbornika Mate Prskala, hrvatska ženska nogometna reprezentacija sudjelovala je na na Cyprus Women’s Cupu na kojem je odmjerila snage s Meksikom i Finskom. Bio je to prvi reprezentativni angažman za kapetanicu i vrataricu Neretve Jelenu Kešinu.

Sretna sam što sam pozvana u reprezentaciju, što sam dobila tu priliku iskusiti kako se trenira i kako se bori i igra za svoju zemlju. Ovo je jedan veliki korak i motiv za mene, te se nadam da sam ispunila očekivanja trenera i izbornika. Hvala mojoj obitelji, trenerima, upravi kluba i svima onima koji su uz mene od samog početka ŽNK Neretva jer upravo sam zbog njih ‘dogurala’ do reprezentacije. I naravno, pozvala bih ljude da dođu u nedjelju u 11:00 h Iza Vage gdje igramo prvu utakmicu u drugom dijelu sezone protiv Osijeka, izjavila je za LIKEmetkovic Jelena Kešina.

Sve utakmice su se igrale u Larnaci, a na turniru su još nastupile reprezentacije Češke i Slovačke.

Hrvatske su nogometašice prvu utakmicu odigrale s nacionalnom selekcijom Meksika. Susret je završio bez pobjednika (1:1), nakon ranog meksičkog vodstva preko Arciniege te izjednačenja Lojne u 20. minuti dvoboja.

U drugom kolu Hrvatska se sastala s Finskom, a izabranicama Mate Prskala to je ujedno bio i posljednji nastup na Cyprus Women’s Cupu.

Finska je preko Rantale i Oling stekla dva pogotka prednosti u prvih 20 minuta utakmice, no Rudelić je ubrzo smanjila hrvatski zaostatak, da bi Lojna prije odlaska na odmor izjednačila na 2:2.

Za potpuni preokret i veliku pobjedu Hrvatske pobrinula se kapetanica Landeka u 56. minuti dvoboja.

Hrvatske boje su braniti Anamarija Mišetić (Split), Stephanie Bukovec (Ajax), Matea Bošnjak (Split), Iva Bukač (Split), Kristina Šundov (Basel), Jelena Kešina (Neretva), Ana Dujmović (Split), Antonija Dulčić (Split), Anela Lubina (Split), Mihaela Horvat (Horn), Ana Jelenčić (Sporting de Huelva), Iva Landeka (Montpellier), Izabela Lojna (Osijek), Leonarda Balog (SKN Pölten), Kristina Nevrkla (Osijek), Ivana Rudelić (Bayer Leverkusen), Helena Spajić (Horn), Petra Pezelj (Split) i Lea Zdunić (Dinamo).

VESLANJE Odličan nastup s puno odličja naših veslača u Splitu

U subotu, 7. ožujka, na regatnoj stazi Spinut u Splitu je održana 20. jubilarna regata Memorijal Zlatko  Celent, odnosno prva regata kupa Veslačkog saveza Dalmacije.

Iako desetkovani gripom svi veslači VK Neretvanski gusar su se vratili s odličjima. Prvo su zlato osvojili stariji kadeti u četvercu na pariće u sastavu Anton Rendulić, Martino Babić, Gabrijel Gluščević i Toni Milan.

Zlatom su se okitili i mlađi kadeti, braća Gabrijel i Matej Šiljeg u dvojcu na pariće te naravno Nataša Šustić u samcu za seniorke.

Mlada Reina Bebić za mlađe kadetkinje je osvojila odlično drugo mjesto i srebrnu medalju. Za mlađe kadete u četvercu na pariće-gig nastupili su Ivan Bebić, Roko Mijić, Frane Vugdelija i Antun Vugdelija osvojili su brončanu medalju.

Za dva tjedna naši veslači će nastupiti na drugoj regati kupa VSD-a u Šibeniku.

Gorivo od sutra dosta jeftinije

Spremnik od 50 litara benzina mogao bi biti jeftiniji 13 kuna, a prosječni spremnik dizela mogao bi biti jeftiniji 7,5 kuna.

Prosječni spremnik LPG-a mogao bi pojeftiniti 15 kuna.

Cijene nafte potonule zbog koronavirusa

Cijene nafte potonule su na međunarodnim tržištima ispod razine od 37 dolara nakon urušavanja dogovora vodećih proizvođača o ograničenju opskrbe i najava Saudijske Arabije i Rusije da će povećati opskrbu unatoč posustajanju gospodarstva zbog epidemije koronavirusa.

Na londonskom je tržištu cijena barela pala 8,87 dolara u odnosu na prethodno zatvaranje, na 36,40 dolara. Jutros se nakratko spustila na 31,02 dolara, najnižu razinu od 12. veljače 2016. godine.

Na američkom se tržištu barelom trgovalo po 7,82 dolara nižoj cijeni, od 33,46 dolara. Nakratko se spustila na 27,34 dolara, također najnižu razinu od 12. veljače 2016.

Rusija odbila prijedlog OPEC-a

Rusija je prošlog petka odbila prijedlog Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) o smanjenju opskrbe za dodatnih 1,5 milijuna barela dnevno, povrh već utanačenih 1,7 milijuna barela dnevno. Moskva je bila spremna tek produljiti važeći sporazum koji istječe krajem mjeseca.

Poručili su i da bi mogli povećati proizvodnju dodajući da im niske cijene nafte u idućih šest do 10 godina ne bi predstavljale problem.

MJERE OPREZA Dječji vrtić Metković izdao posebne upute za roditelje

Dječji vrtić Metković jutros je na oglasnoj ploči i na ulazima u svaku grupe objavio važnu obavijest za roditelje i sve one koji dovode djecu vrtić, a sve zbog epidemije koronavirusa. Prenosimo je u cijelosti:

Poštovani roditelji, prema naputku Zavoda za javno zdravstvo, molimo da se pridržavate ovih uputa:

  • u vrtić ne smije ući nitko tko ima najmanje jedan od simptoma infekcije dišnog sustava (povišenu tjelesnu temperaturu, kašalj, grlobolju, kratki dah). Ovo se odnosi na osoblje vrtića, djecu i osobe koje ih dovode i odvode iz vrtića.
  • nakon preboljenja svake bolesti dijete se može vratiti u vrtić isključivo uz predočenje liječničke potvrde
  • u slučaju da će dijete biti odsutno (putovanje, boravak u kući u vrijeme praznika ili bilo koji drugi razlog, osim bolesti) obavezno o tome unaprijed obavijestite odgojitelja
  • svaki izostanak djeteta više od 2 dana koji nije nabavljen odgojitelju tretiramo kao bolest i dužni ste donijeti liječničku potvrdu
  • do daljnjega nemojte u vrtić donositi nikakve igračke i redovito održavajte sadržaj ruksaka čistim, kao i papuče (češće ih prati!).

Zadnje objavljeno