-

Započela je epidemija gripe u našoj županiji: Metković bilježi 39, a Ploče 19 oboljelih

U Službi za mikrobiologiju Zavoda do sada je laboratorijski potvrđeno  83 slučaja virusa gripe (52 slučaja virusa A i 31 slučaj  virusa B).

Samo u prošlom tjednu Službi za epidemiologiju ukupno je prijavljeno 121 slučaj oboljelih od gripe. Najviše prijava pristiglo je iz Dubrovnika 87,  Metkovića 22, Korčule šest i Ploča šest. Možemo reći kako je epidemija gripe na području naše županije započela, javljaju iz Zavoda za javno zdravstvo DNŽ.

– Ukupan broj prijava oboljelih do 9. veljače iznosi 230, od čega Dubrovnik bilježi 150 prijava oboljelih, Metković 39, Korčula 22 i Ploče 19. Prema dobnim skupinama, najveći broj prijavljenih je u dobi 7-14 godina (80 djece). Stvarni broj oboljelih od gripe, za pretpostaviti, je znatno veći od prijavljenih, a razlozi za to su: jedan dio oboljelih se ne javi liječniku (sami se liječe), a drugi dio koji se javi liječniku ne bude prijavljen od strane liječnika, iako je to zakonska obveza.

Ipak, gripa je nepredvidiva bolest i koliki će biti stvarni broj novooboljelih u ovoj sezoni teško je predvidjeti. Svakako svi oni sa simptomima gripe trebali bi o tome obavijestiti svoga liječnika zbog evidencije, a u slučaju komplikacija bolesti i javiti se svom izabranom liječniku na pregled, stoji u obavijesti Zavoda.

Otvorene prijave za kulinarsko natjecanje ‘Noć plotica’

Opuzenska Družba Pivčeva kala je obznanila vijest da su otvorene prijave za novo izdanje gastro-zabavne manifestacije Noć plotica i neretvanskog vina.

Mjesto događaja je Hotel Merlot, a vrijeme 22. veljače 2020 od 19 sati. Svi  koji se žele okušati u ovom kulinarskom natjecanju mogu se prijaviti do 21. veljače pozivom na broj 098/973- 40-02 (Damir Tutavac).

Družba i domaćin Hotel Merlot najavljuju da će ova kulinarska zabava u duhu tradicije biti popraćena dobrom domaćom kapljicom i glazbom uživo.

‘Od obrazovanja do zapošljavanja’ – u tijeku je stručno osposobljavanje za žene

U tijeku je stručno osposobljavanje treće godine provedbe trogodišnjeg programa Od obrazovanja do zapošljavanja koji za cilj ima smanjenje socijalne isključenosti socijalno osjetljivih skupina.

Programom su obuhvaćene žene starije od 40 godina i/ili nezaposlene s područja doline Neretve, te ruralnih područja Dubrovačko neretvanske županije i Splitsko dalmatinske županije.

U prvom dijelu programa polaznice su uspješno pohađale teorijski dio nastave s vježbama, a sada slijedi praktični dio nastave osposobljavanja za pomoćne kuhare.

Nositelj programa je udruga DOBRA, dok su partneri PUO Petar Zrinski Zagreb, Centar za socijalnu skrb Metković i Grad Metković. Program se financira sredstvima Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.

Za izgradnju novog MGP Doljani BiH izdvojila 4 mil. maraka

Kroz 2020. godinu Uprava za neizravno oporezivanje (UNO) izdvojit će 13 milijuna KM za infrastrukturne projekte, a među kojima je izgradnja četiri međunarodna granična prijelaza. UNO planira početi izgradnju graničnih prijelaza Doljani, Bratunac, Svilaj i Osoje.

Za izgradnju novog Graničnog prijelaza Doljani, jednog od najprometnijih prijelaza između BiH i Hrvatske, bit će izdvojeno 4 milijuna KM.

No, kada će svi radovi početi za sada još nije poznato.

Kći Brucea Willisa i Demi Moore nosila haljinu Matije Vuice na oskarovskom partiju

Hvaljena dizajnerica Matija Vuica nastavlja sa svojim uspjesima i izvan Lijepe Naše, pa je njezinu bajkovitu haljinu na partyju Vanity Faira nakon dodjele nagrade Oscar nosila i Rumer Willis, kći poznatog glumačkog para, piše tportal.

Atraktivna brineta, kći Brucea Willisa i Demi Moore, mamila je poglede u raskošnoj haljini s potpisom naše dizajnerice koja se za vrijeme dodjele najpoznatije filmske nagrade na svijetu nalazila u Los Angelesu te je održala reviju.

– Ovo je svakako bio šlag na kraju dana-noći… Teško se boriti s ovim vremenskim razlikama… Naporan radni tjedan u LA-ju, ali srce puno. Nadam se da ste i vi zadovoljni, objavila je na Instagramu ponosna Matija Vuica.

Grad Ploče ostao bez 4,6 mil. kuna: Terminal u Luci Ploče nije poslovni prostor jer nije zgrada!

Upravni odjel za zaštitu okoliša, imovinsko pravne i komunalne poslove Dubrovačko-neretvanske županije je, povodom žalbe tvrtke Luka Ploče d.d., poništio Rješenje Grada Ploča po kojem je Luka Ploče d.d. trebala Gradu Ploče plaćati godišnji iznos komunalne naknade od 4,6 milijuna kuna.

Definicija poslovnog prostora

U pobijenom Rješenju se navodi da je Luka Ploče d.d. obvezna plaćati komunalnu naknadu za preko 420 tisuća metara četvornih građevinskog zemljišta namijenjenog poslovnoj djelatnosti, preko 210 tisuća kvadrata površine poslovnog prostora i više od 487 tisuća metara četvornih površine neizgrađenog građevinskog zemljišta, što po novom koeficijentu namjene koji sada, umjesto dosadašnjih 1,5, po kojem je pločanska tvrtka plaćala 1,4 milijuna kuna godišnje, iznosi 6, pa je planirani iznos komunalne naknade bio spomenutih 4,6 milijuna kuna.

Jedno od najspornijih pitanja u ovome slučaju bila je priroda poslovnog prostora, odnosno što se po tim podrazumijeva. Pozivajući se na odredbe Zakona o zakupu i kupoprodaji poslovnog prostora, nadležno županijsko tijelo ističe da se „poslovni prostor u smislu tog zakona smatra poslovna zgrada, poslovna prostorija, garaža i garažno mjesto“, te da se poslovnom zgradom smatra zgrada namijenjena obavljanju poslovne djelatnosti ako se pretežitim dijelom i koristi u tu svrhu“.

Terminal za rasute terete i kontejnerski terminal, na kojima se obavlja pretovar i manipulacija tereta mogu se, po tom Zakonu, smatrati poslovnim prostorima „jedino ako ispunjavaju uvjete da se smatraju i zgradama“.

Prijepori oko komunalne naknade

Podsjetimo, Gradsko vijeće Ploča donijelo je Odluku s koeficijentom namjene za lučki prostor krajem siječnja prošle godine nakon burne rasprave u kojoj je oporba, nezadovoljna načinom njenog prezentiranje, napustila sjednicu na kojoj je ostalo devetero vijećnika vladajuće koalicije (SDP – NL Niko Orepić – HSS – Pločanska stranka). Točno onoliko koliko je potrebno za kvorum i donošenje Odluke, jer Gradsko vijeća Grada Ploča broji 17 članova.

No, čuđenje je tada izazvalo ponašanje HSS-ovoga vijećnika Zdenka Mateljka, koji je glasovao protiv te Odluke. Naime, da je Mateljak napustio sjednicu Vijeća, ako je već bio protiv predložene Odluke, ona ne bi bila usvojena jer bi bio srušen kvorum. Inače, prijepori su pratili donošenje Odluke o komunalnoj naknadi i 2007. godine, kada su se tadašnjem prijedlogu Gradskoga poglavarstva Ploča usprotivili vijećnici koji su na određeni način bili vezani uz Luku Ploče, bez obzira na stranačku pripadnost.

Luka Ploče je, naime, do početka siječnja 2007. plaćala 350 tisuća kuna na ime komunalne naknade. Tada je predloženo povećanje toga iznosa na oko pet milijuna kuna, ali vladajuća koalicija predvođena SDP-om nije uspjela osigurati dovoljno ruku, pa je na kraju, kao kompromisno rješenje, usvojena Odluka s koeficijentom namjene za lučki poslovni prostor 1,5, što je rezultiralo godišnjim iznosom od oko 1,4 milijuna kuna.

Piše: Ante Šunjić/DV

NAJAVA Izložba ‘Aurum Salonitanum’ bit će postavljena u AM Narona

Povodom obilježavanja 200-te obljetnice od osnivanja Arheološkog muzeja u Splitu, najstarije muzejske institucije u ovom dijelu Europe, u Arheološkom muzeju Narona organizirano je gostovanje izložbe Aurum Salonitanum. Izložba će biti otvorena 14. veljače (petak) u 17 sati.

Na izložbi će biti prezentirano oko 90 zlatnih naušnica koje potječu iz Salone, glavnog grada rimske provincije Dalmacije. Najveći broj naušnica se datira u razdoblje od 1. do 4. st., osim onih pronađenih u Dioklecijanovoj palači u zatvorenoj grobnoj cjelini iz 1. pol. 5. st. i privjeska naušnice u obliku okrenute piramide vremenski određenog u 6. st. Luksuzniji primjerci se ističu iznimnom ljepotom i kvalitetom izrade poput para naušnica u obliku cvijeta, ukrašenih biserima koje je u 3. st. nosila mlada Salonitanka Atija Valerija.

NTF tužio „Erste banku“: Austrijanci nude nagodbu zbog havarije u Pločama

Austrijska „Erste banka“ ponudila je „Naftnim terminalima FBiH“ nagodbu u cilju pronalaženja dogovora da se ovoj kompaniji u državnom vlasništvu BiH isplati oko četiri milijuna KM odštete nastale tokom brodske havarije u Pločama u kolovozu 2018. godine, prenosi Dnevni Avaz.

Tanker sa skoro 27.000 kubika nafte udario je u pristanište u Luci Ploče, survavši u more dio doka i aparaturu za iskrcavanje nafte i plina, koji su potonuli.

Riječ je o brodu “STI Poplar”, koji je plovio pod zastavom Maršalovih Otoka.

Sve je na kraju rezultiralo i 10-mjesečnim otežanim snabdijevanjem bh. tržišta naftom.

Naftni terminali tužili su “Erste banku” zbog police osiguranja, jer je teret bio osiguran na 134 milijuna kuna. Osim NTF-a, „Erste banku“ su tada tužili i Lučka uprava i kapetanija Ploče te još tri tvrtke, a Sud u Splitu presudio je da se mora platiti 35,3 milijuna maraka odštete.

No, kako je pred istim sudom u Splitu u toku drugi postupak, koji se odnosi na to dokazivanje iznosa štete, točnije koliko će kojoj kompaniji pripasti novaca, Avaz saznaje da sada  Austrijanci nude nagodbu. Ovo je potvrdio i Hermedin Zornić, direktor „Operatora Terminala“, tvrtke koja je većinski vlasnik NTF-a.

Zornić je potvrdio da je sasvim jasno da je Federacija 2018. godine, zbog nemogućnosti da izvozi naftu, izgubila dobit od četiri milijuna, koja mora biti nadoknađena.

– Nama je važno da je aktivirana bankovna garancija. Sada ćemo vidjeti što će se događati. Mi znamo što tražimo i kolika je bila šteta. I ranije su odbijali sporazum i slali svoje vanjske procjenitelje štete, koji su isto utvrdili – kaže Zornić.

Troškovi transporta

Havarija u Luci Ploče, podsjećamo, bila je jedan od osnovnih uzroka što je krajem 2018. i početkom 2019. godine poskupjelo gorivo u BiH.

Kako se značajan dio snabdijevanja naftom FBiH odvija upravo preko Luke Ploče, distributeri nafte bili su primorani koristiti alternativne izvore, čime su povećani troškovi transporta, a država BiH bila na gubitku.

 

Preko 2200 hektara državnih parcela u Neretvi ide u zakup, hoće li opet biti malverzacija?

Više od 2200 hektara državnih parcela u dolini Neretve uskoro bi se moglo naći na bubnju.

Natječaj za dvadesetpetogodišnji zakup, po novom Zakonu o državnom poljoprivrednom zemljištu raspisivat će gradovi i općine uz prethodnu suglasnost resornog ministarstva poljoprivrede. Led će, čini se, probiti grad Opuzen na čijem se području nalazi glavnina državnog zemljišta, piše Slobodna Dalmacija.

Oni su još unatrag dvadesetak godina dijelili zemlju najprije kroz program “zemlja braniteljima”, a kasnije su sklapali ugovore na desetogodišnji zakup s poljoprivrednicima. Međutim, ti ugovori su istekli i trenutačno je zakup državnih parcela u Opuzenu zapao u sivu zonu. No, više od 600 hektara na području katastarske općine Opuzen naći će se na natječaju na koji će se, nema sumnje, javljati i dosadašnji zakupoprimci, uz uvjet da su podmirili sve svoje obveze prema državi i lokalnoj upravi po osnovu zakupa.

Eu sredstva

Zakup državnog zemljišta na 25 godina pozdravio je poljoprivrednik Dubravko Sršen.

– Ovakvim dugoročnim zakupom otvara nam se mogućnost natjecanja za dobivanje novca iz europskih fondova, za što je osnovno da imamo papirološki riješeno zemljište. Zbog neriješenog zemljišta do sada se nismo mogli natjecati za EU novac, kazao je Sršen.

Ipak, dosadašnji zakup opuzenskih parcela doživljavao je salve kritika: govorilo se da je zemlja nepravedno podijeljena, da su je dobili i oni koji nisu trebali te su oni kasnije te parcele davali u podzakupe, što je svojevremeno istraživalo i Državno odvjetništvo. U tim kritikama prednjačio je Jure Stanić iz Udruge za zaštitu obiteljskog poljoprivrednog zemljišta.

Više o ovome možete pročitati na portalu Slobodna Dalmacija.

SVJETSKI DAN BRAKA U crkvi sv. Nikole 23 bračna para obnovila svoje zavjete

U nedjelju, na Svjetski dan braka, u metkovskoj crkvi sv. Nikole biskupa dvadeset i tri bračna para je primilo blagoslov i obnovilo bračne zavjete. Misno slavlje je predvodio župnik don Davor Bodrožić.

Supružnici su se za ovaj događaj tijekom protekloga tjedna te su na osobit način zahvalili Bogu za godine zajedništva bez obzira jesu li to “okrugle” obljetnice ili samo godišnjice. Mnogi od njih bili su okruženi svojom djecom i unucima.

Činjenica da se ovaj dan sve više slavi diljem naše zemlje govori o tome da je to važna stvar, osobito u naše suvremeno doba kada se mnoge vrijednosti i vrednote gaze, obezvrijeđuju, a osobito vrednota braka.

Poslije homililje supružnici su držali zajedno upaljenu svijeću, primili blagoslov i prisjetili se svojih bračnih zavjeta koja su dali jedno drugome na dan vjenčanja. Ovaj svečani trenutak završio je blagoslovom. Bračni parovi za uspomenu primili su uokvirenu molitvu supružnika kao uspomenu na ovaj dan.

Nakon sv. mise zajedničko druženje nastavilo se u dvorani Pastoralnog centra.

Veliku fotogaleriju možete pogledati OVDJE.

Zadnje objavljeno