-

Veterani 4. gbr. HV-a sudjelovali u obilježavanju Dana hrvatskih branitelja u Ljubuškom

Danas je u sklopu obilježavanja Dana Grada Ljubuškog u organizaciji Odbora za branitelje Grada Ljubuškog, uz molitvu i polaganjem vijenaca na Trgu dr. Franje Tuđman obilježen Dan hrvatskih branitelja.

U mimohodu su sudjelovali i veterani 4. gbr HV-a iz Dubrovačko-neretvanske županije.

U ime Odbora za branitelje Grada Ljubuškog Ivan Prlić je podsjetio na doprinos poginulih branitelja.

Nakon prigodnog programa na Trgu dr. Franje Tuđmana, u hotelu Bigeste, upriličeno je predstavljanje fotografija pod nazivom ”Sačuvajmo uspomenu na povijesnu istinu” uz slikopis poginulih branitelja.

Metkovski srednjoškolci posjetili 6. Adriatic Gastro Show u Splitu

Metkovski srednjoškolci, učenici zanimanja kuhar, konobar, ekonomist i upravni referent u pratnji nastavnica Nine Bjeliš, Branke Kosović, Nikice Jelavić i Željke Dodig posjetili su danas međunarodni festival gastronomije i turizma Adriatic Gastro Show.

Šesti po redu Adriatic Gastro Show se održava od 5. do 8 veljače 2020 u Splitu. U Spaladium Areni se okupilo preko 1000 izlagača na 12.000 metara kvadratnih atraktivnog izložbenog prostora, kroz specijalizirane manifestacije predstavlja cjelokupan turističko-ugostiteljski spektar proizvoda i usluga. Direktor marketinga sajma, Josip Bužančić, rekao je kako na sajmu izlažu izlagači iz 20 svjetskih zemalja, čak iz Amerike, Afrike, a pojedini stižu i iz Azije.

FOTO Na Ušću i na putu do njega nikad nije dosadno…

Bura je očistila zrak… revni palitelji tršćaka ne daju joj gušta… tmaste dimne zavjese na čistom plavom nebu ulaze u kadar… jučer smo ih od Metkovića do Ušća izbrojili osam… kod Banje je vatra prešla i na obližnje brdo…

Na Ušću smiraj… ptice po komodu prebiru plićak… hrane se na sigurnoj udaljenosti od rijetkih šetača… što bi tko trebao trebao gledati u njihov pjat.. kako sunce polako zalazi za vrhovima Pelješca, tako i one napuštaju trpezu… jedna bijela čaplja je uporna u zabijanju kljuna u pijesak… paše joj zalazak i prohladna bura… a onoj dvojici bodula na brvnari nikad nije hladno… ko ni hobi što sa zida čudno gleda na prolaznike… spušta se mrak, vrijeme je poć’ doma.

BEZ PANIKE! Nakon dojave o bolesnim kineskim radnicima intervenirao je Zavod za javno zdravstvo

Za razliku od SARS-a, ptičje gripe, ebole ili neke druge pandemije, koronavirus je itekako ozbiljno shvaćen u dolini Neretve. Razlog tomu je obližnje gradilište pelješkog mosta i šestotinjak Kineza koji tamo rade pa je među Neretvanima prisutan strah od mogućeg širenja koronavirusa, piše Slobodna Dalmacija

Naime, ljudi se pribojavaju da uvijek postoji opasnost da se netko od kineskih radnika vrati zaražen, što je jako teško kontrolirati. Radnici su se i do sada smjenjivali, dolazili i odlazili, no situacija je sada itekako ozbiljna poglavito jer je glavnina radnika upravo iz područja koja su označena kao epicentri zaraze. Većina radnika, kao što je poznato, boravi u montažnom naselju u Brijesti, dok su šefovi uglavnom smješteni u apartmanima u Komarnoj.

Da su u strahu velike oči potvrđuje i nedavna anonimna prijava upućena nadležnim službama da je nekolicina radnika na gradilištu mosta bolesna, sa simptomima koronavirusa. Intervenirao je zavod za javno zdravstvo, obišao gradilište i na svu sreću radilo se samo o lažnoj uzbuni neodgovornih pojedinaca.

Posao završiti i naplatiti ga

– Budite sigurni da se o zdravlju radnika na mostu više brinu njihovi poslodavci negoli krizni stožer za koronavirus. Kad bi se dogodilo da netko stvarno oboli, gradilište bi se zatvorilo i gradnja mosta bi bila upitna, a to ne odgovara Kinezima kojima je glavni cilj završiti posao i naplatiti ga – kazao nam je jedan od hrvatskih radnika zaposlenih na gradilištu pelješkog mosta.

Definitivno, Kinezi ne mogu dopustiti da im se radnici razbole, pa u slučaju bilo kakvih simptoma obične gripe ili prehlade pozivaju epidemiologa iz županijskog Zavoda za javno zdravstvo u Metkoviću dr. Miljenka Ljubića, koji ih pregleda. On je već nekoliko puta imao intervencije na gradilištu mosta, gdje je mjerio temperaturu „sumnjivim“ radnicima i, kako nam kaže, zdravstveno stanje radnika je dobro.

– Nema nikakvih naznaka opasnog virusa. A i Kinezi se ponašaju odgovorno pa u slučaju i najmanje sumnje da netko ima temperaturu, izdvoje ga u jednu posebnu prostoriju na samom gradilištu, gdje čeka pregled. Imali smo slučaj da je nekoliko radnika bilo prehlađeno. Na poziv iz tvrtke CRBC sam ih pregledao, no kako nije bilo nikakve sumnje na ozbiljnije oboljenje, oni su se vratili na posao – kazao nam je dr. Ljubić, koji naglašava da su veća opasnost za širenje koronavirusa turisti koji svakodnevno dolaze negoli radnici na pelješkom mostu, koji su na neki način već izolirani u Komarnoj i Brijesti.

Epidemiolog Ljubić naglašava da se koronavirus prenosi kapljičnim putem i fekalijama, a najnovije istraživanje potvrdilo je i hranom koja nije dovoljno termički obrađena. Tako se virus može unijeti, primjerice, u piletini uvezenoj iz Kine, dok se pak ne zadržava na predmetima jer preživljava isključivo na živim stanicama. Ali Kinezi na gradilištu mosta, doznajemo, nikakvu hranu ne donose iz Kine, nego se opskrbljuju u lokalnim trgovačkim centrima, tako da je ovakav način moguće zaraze isključen.

Stižu čelične konstrukcije

Ali iz Kine prema Komarnoj upravo se kreće brodski kontingent koji dovozi čelične konstrukcije za most i na tom brodu je dvadesetak ljudi koji će se ubrzo usidriti u Neretvanskom kanalu. No, kako virus ne preživljava na predmetima, čelične grede su sigurne, bez obzira tko ih je i gdje utovario. Ipak, veći su problem radnici koji se nalaze na brodu. Istina, oni iz Kine putuju duže od petnaest dana koliko traje inkubacija virusa i na putu do Komarne pristajat će u nekoliko luka u kojima će biti pregledavani i zadržani u slučaju bilo kakvih respiratornih smetnji ili povišene temperature. Ipak, bit će problema ako se netko od tih ljudi razboli pa krene lančana zaraza.

– Imamo dopis s gradilišta mosta da su dva radnika Hrvata, inače zaposlenici IGH-a, boravila u Kini i da su se vratili. Oni su pod posebnim nadzorom četrnaest dana. Dok imamo informaciju da se radnici neće vraćati iz Kine, situacija je pod kontrolom na pelješkom mostu – kazao je dr. Ljubić, koji naglašava da šefovi gradilišta znaju kako se ponašati u slučaju pojave bilo kakvih sumnjivih simptoma.

– Čujemo se svaki dan i za sada nema problema. No, nama su veći problem turisti iz Kine koji svakodnevno dolaze. Oni tu borave nekoliko dana i u prolazu su. Oni bi pri ulazu u Hrvatsku trebali imati zdravstveni nadzor i moraju se evidentirati da zavod za javno zdravstvo zna koji su ljudi ušli u RH, a prethodno su bili u Kini – pojašnjava dr. Ljubić.

– Zarazni odjel dubrovačke bolnice spreman je za prihvat eventualno oboljelih od koronavirusa i njihov transport u slučaju potrebe u bolnicu “Fran Mihaljević” u Zagrebu. Drugim riječima, ako se posumnja na koronavirus, osoba će biti na promatranju u Dubrovniku – rekao je Ljubić, naglašavajući da su povratnici iz Kine pod nadzorom četrnaest dana.

Nema prevencije koronavirusa, pa ljudi ne moraju jesti češnjak ili piti vitamin C. Mada, ojačavanje imuniteta nije naodmet – dodaje epidemiolog dr. Ljubić, koji preporučuje često pranje ruku, izbjegavanje kontakta sa zaraženim osobama, korištenje jednokratnih maramica u slučaju kihanja ili kašljanja.

– Ma, bojimo se tog vražjeg virusa. Nije nam baš jednostavno, ali nadamo se da će nas to zlo mimoići – rekli su nam stanovnici Komarne, gdje je, otkako se gradi pelješki most, broj Kineza uvelike premašio broj lokalnih stanovnika koji tamo stalno žive.
Kinezi su se udomaćili u Komarnoj, lijepo se slažu s ovdašnjim ljudima, sudjeluju u različitim aktivnostima, nedavno su čistili plažu i mjesto u povodu kineske Nove godine.

– Kinezi su nama, nemojte nas krivo shvatiti, svi naizgled isti, kao i mi njima valjda. Tko će ih znati razlikovati! Uvijek se među šest stotina ljudi mogu pojaviti neki koji su se vratili iz Kine. Tko će to kontrolirati! – naglas su komentirali stanovnici Neretve i Pelješca, kojima su kineski radnici na gradilištu mosta susjedi već drugu godinu.

– Ma nema brige. Jedemo češnjak i pijemo sok od mandarina, a on je pun C vitamina, virusi nam ništa ne mogu – dobacuju u šali. Ipak, situacija je pomalo i ozbiljna, pa se tako može vidjeti ljude sa zaštitnim maskama na licu, a u lokalnim ljekarnama povećana je prodaja maski i preparata za ojačavanje imuniteta.

Nema odlazaka kući

U neretvanskom priobalju svi domaći i Kinezi osluškuju vijesti iz Kine o opasnom koronavirusu, koji je zaprijetio i Europi i karantenama koje se otvaraju. Sigurnost na gradilištu podignuta je na višu razinu. Sve je mobilizirano protiv koronavirusa, pa je tako radnicima s mosta izdana zabrana odlaska kući u Kinu. Zapravo, nitko im ne brani otići, ali ne mogu se vratiti na posao.

Oni koji su otišli kući za Novu godinu, a takvih je desetak, ne mogu se više vratiti natrag u Komarnu. Stoga ovi što su ostali i ne pomišljaju da bi mogli ići na odmor u Kinu, jer ne žele izgubiti posao i plaću kojom prehranjuju svoje obitelji, koje su ostale na Dalekom istoku. Osim što je uvela stroge mjere sigurnosti i zdravstvenih provjera radnika, tvrtka CRBC koja izvodi radove na mostu uvela je i “silenzio stampa“.

Više se nikakve informacije o gradilištu, ni tehničke niti one o koroni, ne mogu dobiti. Potvrdio nam je to u telefonskom razgovoru glasnogovornik CRBC-a Mario Tevšić, kojemu je poslodavac zabranio istupanje u javnosti.

Ipak, neslužbeno doznajemo da je stanje na gradilištu mosta redovito što se tiče građevinskih radova. Upravo se dovršavaju četiri stupa u moru te stup na kopnu na koji će se vrlo brzo montirati rasponska konstrukcija.

Kako sada stvari stoje, most će biti dovršen u predviđenom roku, bez obzira na koronavirus, koji je izazvao uzbunu i u Neretvi i na Pelješcu.

Bez obzira na koronavirus, stanje na gradilištu pelješkog mosta je redovito.
Ivo Jerković, stanovnik Komarne u čijim su apartmanima smješteni Kinezi koji rade na obližnjem gradilištu, kaže da nema razloga za strah i paniku.

– Tvrtka CRBC je odgovorna i siguran sam da neće dopustiti da netko sa simptomima bolesti dođe iz Kine na gradilište – ističe on.

– Nitko s gradilišta ovih dana nije putovao u Kinu, a oni što su otišli nemaju pravo povratka dok se ne riješi situacija s virusom. Tvrtka CRBC surađuje s našim službama i Zavodom za javno zdravstvo. I kad je bila anonimna prijava, dopustili su pregled svih prostora i radnika. Siguran sam da oni kao odgovorni poslodavci ne bi dopustili da im rade bolesni radnici niti bi dopustili da se virus s gradilišta proširi na lokalno stanovništvo – zaključio je Jerković.

Piše: Stanislav Soldo/SD
Foto: Denis Jerković

‘Predatori’ osvajaju Neretvu i njezine pritoke: Štuka se pojavila i u Hutovu blatu

Štuka, riba koju zovu još i riječni vuk, počela je nastanjivati područje Hercegovine. Radi se o ribi koju karakteriziraju grabežljivcem, a koja se hrani drugim ribama, žabama i glodavcima.

Informaciju o pojavi ovog predatora u Hercegovini potvrdio je za Bljesak.info ravnatelj Parka prirode Hutovo blato Nikola Zovko. ”Među predatorima koji su se u posljednje vrijeme pojavili na području Hutova blata najjača je štuka. To je riba je ovdje našla dobre uvjete za reprodukciju i svake godine je ima sve više.

Štuka se ovdje pojavila prvi put 2011. godine kada je bila velika poplava te ima nekih naznaka da je ona pobjegla iz Trebižata, iz nekih ribogojilišta, a isto tako ima naznaka da je došla iz sliva Vrlike. Od tada se njen broj povećao, pa ona danas uništava ostale ribe, a može se pronaći i u ostalim rijekama.

Poznato je kada štuka ostane bez vrijedne hrane, poput riba koje sam već nabrojao, ona kreće jesti svoje mlade”, rekao je za Bljesak.info prvi čovjek JP ”Park prirode Hutovo blato”. Upravo zbog pojave štuke i ostalih predatora ističe kako bi Hercegovina mogla ostati bez vrijednih endema ovog područja kao što je keljavac, podustva, plotica, sval i ostali.

”Mi radimo neke programe smanjenja broja štuke i predatora, koliko nam je to u mogućnosti, a najviše izlovom te različitim metodama i načinima kojim to možemo napraviti jer nju će biti praktično nemoguće skroz neutralizirati u ovom području, ali pokušat ćemo barem smanjiti njezinu brojnost.

Sada je neko vrijeme kad je ona pred mriješćenje te našim monitoringom i istraživanjima primjećujemo da su se jajašca razvila u primjescima ženki koje imaju više od pet kilograma i to je velika opasnost – da ona totalno zavlada na ovom području”, dodaje Zovko.

Ističe i kako u Hutovu blatu općenito imaju veliki problem s invazivnim vrstama riba i biljaka koje su napale ovo područje, a za koje kaže da su došle iz sliva Trebišnjice. ”Posebno se odnosi na močvarnu vegetaciju te su te promjene evidentne. Ribljim vrstama se ne možemo pohvaliti, ranije sam znao reći, u vrijeme kada smo imali do 30-ak vrsta riba, možemo se pohvaliti, ali ovo sve poslije što se pojavilo, sve su invazivne vrste riba iz Dunavskog sliva.

Tako ima riba iz Amerike koje su unesene u neki sliv pa su došle u Hutovo blato te su uništavale fond koji je postojao. Nisu veliki problem te vrste, koje su konkurencija endemskim vrstama u hranjenju jer hrane u Hutovu ima dovoljno već je problem s predatorima koji se hrane endemskim vrstama”, zaključuje za Bljesak.info Zovko.

Zvonimir Srna napustio ‘Gospare’, u nastavku sezone nastupat će za PPD Zagreb

Rukometaši PPD-a Zagreb u subotu (Arena, 18 sati) ugostit će njemački Flensburg u nastavku natjecanja u skupini Lige prvaka. “Plinari” su još uvijek u igri za plasman u osminu finala, ali i treba im pobjeda nad njemačkom momčadi, piše Večernji list.

Veselin Vujović, trener hrvstskog prvaka PPD-a Zagreb, bit će jači za trojicu igrača u odnosu na prvi dio sezone u Ligi prvaka. U klub su došli Miloš Božović, desni vanjski, reprezentativac Crne Gore, kružni napadač Nikola Grahovac, te Zvonimir Srna, srednji vanjski.

Srna je prvi dio sezone igrao u Dubrovniku zajedno s Nikšom Bušljom. – Moram pohvaliti Srnu i njegovim angažmanom na treninzima najugodnije sam iznenađen. Dečko igra sjajno u obrani, i to na mjestu tri ili četiri. U napadu je nešto slabiji – rekao je Veselin Vujović, trener PPD-a.

Nove tehnologije – nove navike: Tipkanje na mobitelu opasnije od telefoniranja

Korisnici pametnih telefona koji tipkaju dok hodaju imaju veće izglede za nesreću od pješaka koji samo slušaju glazbu ili razgovaraju telefonom, pokazuje novo istraživanje…

Tipkanje je povezano i s većim izgledima da se pješaci sudare ili zapnu o druge predmete na putu ili za dlaku izbjegnu takve slučajeve.

‘Upotreba pametnih telefona koja odvlači pozornost njegova korisnika s prometa ima veću cijenu po pitanju prometne sigurnosti od drugih aktivnosti koje ne ograničavaju stalno praćenje situacije u okolini tijekom kretanja’, kaže koautor studije Jeff Caird sa sveučilišta Calgary u Kanadi. ‘Uključivanje opcije neprimanja poziva za vrijeme hodanja može omogućiti pješacima da budu svjesniji svojeg okruženja.’, prenosi tportal.

Za potrebe istraživanja znanstvenici su proučili podatke 14 eksperimentalnih studija kojima se procjenjivao utjecaj pametnih telefona na sigurnost pješaka. Sve te studije zajedno obuhvatile su 872 pješaka. Manje studije u pravilu su obuhvaćale simulacije situacija na koje nailaze pješaci dok hodaju pločnicima ili prelaze ceste.

Sudionici su tijekom simuliranog hodnja ulicama izvodili niz aktivnosti sa ili bez pametnih telefona. Pokazalo se da je tipkanje na mobitelu povezano s najvećim rizikom izbjegavanja sudara pješaka u zadnji čas u usporedbi s pješacima koji slušaju glazbu ili razgovaraju telefonom, napisali su autori istraživanja u časopisu Injury Prevention.

Tipkanje i ‘guglanje’ dok se hoda povezano je s nešto sporijim stupanjem na pješački prijelaz, kao i telefoniranje. Također uočeno je da je to povezano i s više propuštenih prilika za sigurni prelazak ceste.

Unatoč tomu što su simulacije bile u laboratorijskim uvjetima kad su okolnosti nešto drukčije nego na cesti, rezultati potvrđuju ranije pretpostavke da pametni telefoni mogu odvlačiti pažnju pješaka i prodonositi nesrećama, kaže znanstvenik David Schwebel sa sveučilišta Alabama u Birminghamu koji nije bio uključen u studiju.

‘Poruka svima nama je da bismo trebali prelaziti cestu koncentrirani’, kaže Schwebel. ‘Prelazak pješačkog prijelaza trebamo tretirati kao i vožnju: odložiti pametni telefon kad se uključujemo u promet. Ako si ljudi ne mogu pomoći i ne mogu se odvojiti od svojih telefona dok hodaju pločnicima na kojima je gužva, moraju imati na umu da trebaju prekidati to što rade i pogledati okolo kad prelaze cestu.’

Ne prelazite cestu dok koristite pametni telefon”, savjetuje Schwebel. ‘Stavite ga u džep ili torbu ili čak samo u ruku i nastavite ga koristiti kad ste sigurno prešli na drugi pločnik ili još bolje – kad ste sjeli na klupu”.

Najtalentiraniji mladi igrači pokazali svoje vještine pred Hajdukovim trenerima

U Metkoviću je odigrana selekcijska utakmica za igrače rođene 2008; 2009. i 2010. godine koji igraju u klubovima iz doline Neretve. Najtalentiraniji igrači na terenu ONK Metković su pokazali svoje vještine pred trenerima iz Hajdukove Akademije. Zastupljeni su bili igrači Orebića, Neretve, Neretvanca,  ONK Metković, As Međugorja, Neuma, Čapljine, Stolca, GOŠK-a Gabela i Jadrana LP.

Ovim je nastavljeno praćenje rada najmlađih talentiranih igrača u Dalmaciji i široj regiji. Prije Metkovića mlade talente struka Bijelih je pratila u Dubrovniku, Grudama, Imotskome, Makarskoj, Zadru i Šibeniku.

Foto: HNK Hajduk

NEOBIČNA DRAŽBA Prodaju se i naplatne kućice – evo koja je početna cijena

Sve je spremno za jednu najzanimljivijih javnih dražbi ikada održanih u Hrvatskoj, piše Slobodna Dalmacija.

Uz niz automobila, kamiona, kombija i ostalih vozila koje su otpisale državne institucije, u subotu u Sesvetama nedaleko Zagreba na licitaciji će se naći i ukupno šest naplatnih kućica. Istih onih velikih žutih koje na Hrvatskim autocestama služe za – naplaćivanje cestarine.

Cijena? Prava sitnica. Dvije se prodaju po početnoj cijeni od 2600 kuna, a ostale četiri po 5400 kuna.

Svi oni koji imaju ideju što napraviti s naplatnim kućicama  – bilo da ih pretvore u kioske za prodaju bureka, pečenjarnice ćevapa ili skladišta za alat – mogu se u subotu u devet sati pojaviti u Sesvetama i na dražbi se izboriti za svoj komad.

Onako kako smo u filmovima gledali da rade u Britaniji ili Americi. Kada se, za kakvu skupu sliku, komad raritetnog nakita ili predmet kojega je posjedovao kakav celebrity, ponuditelji nadmeću podizanjem ruke i nuđenjem veće cijene. Samo što ovdje u igri nisu ni Chagall ni Picasso, nego izraubane – naplatne kućice.

Ponuditelj, kako su pojasnili u Pozivu za nadmetanje koje organizira tvrtka TRCZ automobili, može postati svaka osoba koja uplati jamčevinu. Odnosno 10 posto od početne cijene. Onaj tko ponudi najveći cijenu kućice vozi doma. Onaj tko izgubi na dražbi, izgubi i jamčevinu.

Uz jednu važnu napomenu: iz TRCZ Automobila podsjećaju da su “predmeti prodaje neispitani, moguće neispravni ili nekompletni“. Te se prodaju u zatečenom stanju “viđeno-kupljeno”.

Pa naknadni prigovori niti povrati po bilo kojoj osnovi – nisu mogući, piše Slobodna Dalmacija.

Što se sve prodaje i po kojoj cijeni možete vidjeti OVDJE

Piše: Marina Karlović Sabolić/SD

RTL-ova Potraga večeras o azbestaštima koji neće dobiti odštetu

Bivši djelatnici pločanske tvrtke „Azbest“ koji po novom Zakonu o obeštećenju neće dobiti odštetu zbog izloženosti azbestu u iznosu od 219 tisuća kuna u iduće tri godine, nastavljaju svoju borbu.

Ovih dana posjetila ih je ekipa RTL-a, na čelu s poznatom novinarkom Silvanom Menđušić, i uvjerila se u njihovu dramatičnu situaciju.

O tome što su razočarani i ogorčeni bivši azbestaši ispričali RTL-ovcima možete pogledati u novoj emisiji Potraga na toj televiziji, večeras oko 19 sati.

Zadnje objavljeno