-

Ključne obrane Mate Šunjića Hrvatsku dovele do zlata na Mediteranskim igrama

Hrvatska muška rukometna reprezentacija osvojila je zlato na 18. Mediteranskim igrama u španjolskoj Tarragoni. U reprizi finala iz 2001. hrvatski su rukometaši pobijedili Tunis 24:23 (9:12) i tako nakon 17 godina ponovo stali na najvišu stepenicu na Mediteranskim igrama. Iako su nakon prvih 30 minuta bili u rezultatskom zaostatku, u nastavku uspijevaju preokrenuti rezultat i pogotkom Josipa Božić Pavletića u zadnjim sekundama utakmice stići do pobjede i velikog slavlja.

Utakmica je počela izjednačeno, a u početku je Hrvatsku vukao Halil Jaganjac koji je postigao prva tri pogotka i donio svojoj momčadi prvo vodstvo kod rezultata 3:2. Hrvatski rukometaši vodili su još kod rezultata 4:3 kada je precizan bio Jakov Vranković, no potom Tunis koristi igrača više i zabija pet pogodaka u seriji. Čak tri od njih pet postigli su u praznu hrvatsku mrežu. Previše tehničkih grešaka izgubljenih lopti Tunižani su lako kažnjavali pa su nakon 15 minuta igre vodili s 8:4. Post je konačno prekinuo Marin Šipić i tada je su izabranici Line Červara ponovo ulovili ritam. Vezali su tri pogotka i u 21. minuti David Mandić pogađa na 8:9 i dovodi Hrvatsku na korak do izjednačenja.

Imali su hrvatsku rukometaši šansu i izjednačiti, no nisu ju iskoristili što su odmah Tunižani kaznili i golovima Aminea Bannoura i Mohameda Soussija ponovo otišli na +3 (11:8). Hrvatska je imala sve u svojim rukama iako je igrala s igračem manje. Josip Božić Pavletić dva puta je presjekao loptu, no Mandić ne uspijeva realizirati dva kontranapada. Sjajno je branio iskusni 36-godišnji Makrem Missaoui koji je samo u prvom dijelu skupio devet obrana. Sve je dodatno otežao i crveni karton Tina Kontreca nakon kojeg Bannour realizira sedmerac za konačnih 12:9 nakon prvih 30 minuta.

Nakon sedam minuta igre u nastavku Hrvatska uspijeva smanjiti na minus dva pogotkom Šipića. Zahvaljujući dobroj igri u obrani dobili su dva puta šansu doći na jedan gol zaostatka i u drugom napadu to konačno i koriste. Ponovo je precizan bio Šipić u 44. minuti za 15:16. Sedma obrana Mate Šunjića gurnula je hrvatske rukometaše u šansu za izjednačenje. Iz jako teške pozicije Mandić uspijeva provući loptu kraj Missaouija i zabija za 17:17 u 47. minuti. Trećim pogotkom u ovoj seriji Božić Pavletić vraća svoju momčad u vodstvo prvi put nakon rezultata 4:3 sa samog početka utakmice.

Gotovo do samog kraja se igralo gol za gol. Hrvatska je stalno bila za gol u prednosti, a Tunižani su to uspješno sustizali. U 57. minuti Jaganjac je mogao povećati vodstvo na dva pogotka, ali njegov udarac završava na gredi. U posljednje dvije i pol minute ušli su s prednošću od jednog pogotka (22:21) i igračem više nakon što je Soussi isključen. No, Mosbah Sanai pogađa za 22:22 i odvodi utakmicu u neizvjesnu završnicu. Hrvatskoj je preostalo 16 sekundi da zabije pobjednički pogodak i to čini Josip Božić Pavletić za mediteransko zlato nakon 17 godina.

U ovu sjajnu pobjedu šest pogodaka je ugradio David Mandić, a po pet su dodali Halil Jaganjac i Josip Božić Pavletić. Mosbah Sanai bio je pri strijelac Tunisa s pet pogodaka.

Hrvatskoj je ovo ukupno četvrto zlato na Mediteranskim igrama (1993., 1997., 2001. i 2018.), a u svojoj kolekciji ima i dvije srebrne medalje (2005. i 2013.)

IDEMO DO POBJEDE! Veterani 4. gbr. razvili su 30-metarsku hrvatsku zastavu

Na Svjetskom nogometnom prvenstvu u Rusiji naši Vatreie ulaze u eliminacijsku fazu. Danas se u Nižnjem Novogorodu igraju utakmica osmine finala s Danskom koja počinje u 20 sati.

I Metković se sprema za odlučujuću utakmicu hrvatske reprezentacije! Veterani 4. gbr. HV-a su u Sportskoj ulici u Metkoviću razvili 30-metarsku hrvatsku zastavu. Bravo, momci: Pod ovim znakom i u ratu i u miru!

Idemooo… do pobjede!!!

FOTO 31. naraštaj metkovskih srednjoškolaca proslavio 30. godišnjicu mature

Generacija 1969./70. koja je bila 31. naraštaj metkovskih srednjoškolaca u nekadašnjem CUO Petar Levantin Metković, danas su to Srednja škola i Gimnazija Metković, proslavili su 30. godišnjicu mature.

U ovoj generaciji je 1988. godine maturiralo 212 učenika u devet obrazovnih usmjerenja: prodavači (razrednica prof. Dragica Nikolić), skladištari ( razrednik pok. Ivo Čupić, a jučer je bio prisutan prof. Nedjeljko Volarević), “prehrana” (razrednik pok. prof. Josip Prusac), poljoprivredni tehničari (razrednica prof. Ružica Šakota), elektrothničari (razrednica prof. Nada Gnječ), strojari (razrednik prof. Tomislav Grgić), krojačice (razrednica prof. Mirjana Talajić), “kultura” (razrednik pok. prof. Tomislav Zupčić Zupa) i vozači (razrednik prof. Miće Jelaš).

Na jučerašnjoj proslavi je bilo prisutno 110 slavljenika i slavljenica iz 31. od ukupno 61. generacije metkovskih srednjoškolaca. Oni su nakon prigodnoga fotografiranja na zidiću Gradskoga parka svoje slavlje nastavili u Hotelu Narona do kasnih sati.

Foto: Foto studio Veraja

SPLITSKI FESTIVAL Publika nagradila Branka Medaka “Brončanim galebom”, Matijina haljina najljepša

Sjajan uspjeh neretvanskog slavuja Branka Medaka na ovogodišnjem 57. Splitskom festivalu. Njegovu izvedbu pjesme Kad zapiva Dalmacija publika je nagradila trećom nagradom, Brončanim galebom. 

– Nastupiti na splitskim Prokurativama je čast i priznanje. Za mene je bilo koja nagrada, koja se dodjeljuje na temelju glasova publike, pobjeda. Drago mi je da su ljudi prepoznali pismu i što me podržavaju. Hvala vam svima od srca!, izjavio je Branko.

Pobjednici festivala su Domenica Žuvela Damir Kedžo. s pjesmom Mi protiv nas. Drugu nagradu publike dobio je Mladen Grdović za Nisam te zavridia.

Prvu nagradu stručnog ocjenjivačkog suda dobila je pjesma ‘Žaj mi je’ u izvedbi Tonča Huljića i Madre Badesa banda i Nene Belana, to jest sinoć Lovre Lučina. Drugu nagradu stručnog ocjenjivačkog suda dobila je Vanna za pjesmu ‘Gdje počinje kraj’. Treću nagradu stručnog ocjenjivačkog suda dobila je klapa Intrade.

Nagradu za najbolji styling dobila je Vanna koja je nosila haljinu Matije Vuice.

Na festivalu je nastupio još jedan Neretvanin Elvis Sršen NoA s pjesmom Moja.

Foto: Joško Šupić/Nikola Vilić

Lakša prometna nesreća u centru grada

Iza 18 sati u Metkoviću na križanju ulica Ante Starčevića i don Radovana Jerkovića dogodila se lakša prometna nesreća u kojoj su sudjelovala dva osobna vozila.

Na mjesto događa su izašli djelatnici prometne policije. U tijeku je očevid, promet se odvija otežano.

U Opuzenu oslikan najveći mural u Dalmaciji

Za vrijeme ovogodišnjeg Umjetničkog Festivala Zen Opuzen, koji se održao od 22.-24. lipnja vizura grada Opuzena je postala bogatija za najveći mural u Dalmaciji i jedan od većih u regiji.

Poznati francuski umjetnik koji živ i djeluje u Kambodži, Chifumi Krohom, je oslikao cijelo pročelje sportske dvorane, površine 450 kvadratnih metara i u tu svrhu utrošio 130 litara fasadnih boja radeći danonoćno 5 dana.

Inače, Festival Zen Opuzen je fešta ulične i riječne umjetosti koju, već četiri godine, organizira opuzenska udruga St. Valerio. Okuplja graffitere, street art umjetnike kao ostale mnogobrojne kreativce sa svih strana svijeta, koji kroz tri festivalska dana oslikavaju pročelja zgrada, zidove i javne površine.

Na taj način pretvaraju ovaj gradić na obali rijeke Neretve u jedinstvenu Galeriju na otvorenom  koja je svoju umjetičku afirmaciju dobila nakon što je ove godine uvrštena u program Noći muzeja.

Zen Opuzen Galerija na otvorenom, trenutno, broji preko 70 zidnih radova na kojima su svoj trag ostavili neki od najpoznatijih street art umjetika iz Hrvatske, BiH, Austrije, Francuske, Kambodže, Argentine, Srbije, Njemačke…

Osim likovnih umjetika, u gradskom parku su se u popodnevnim satima održavale kreativne radionice za brojnu djecu, a u večernjim satima se dječiji program selio na Poljnicu Neretvanskih gusara gdje ih je nasmijavao cirkuski cabaret Triolalala.

Bilo je tu i izradjivanja skuptura od slame, izložbi slika, tečajevi joge u parku, oslivanja pješčane plaže za vrijeme jutarnje oseke, zabave, smijeha i druženja. Grad Opuzen je za vrijeme produženog vikenda postao prava umjetička kolonija koja je ujedinila umjetnike, Opuzence i njihove goste, djecu i starije u stvaranju  javnog kulturnog sadržaja.

Zbog izrazitog interesa, kako gostujućih umjetnika za dolazak i narednih godina tako i domaćeg stanovništva da ih ponovno ugosti, sa sigurnoću se može reći da će sljedeći 5. Festival biti još sadržajniji i da će Opuzen ucrtati u kulturnu kartu Dalmacije i Hrvatske.

 

Branko Medak predstavio album ”Dalmacija uvijek fali”

Dalmacija uvik fali naziv je albuma prvijenca našeg neretvanskog slavuja Branka Medaka čija je promocija održana danas u restoranu-kavani Bajmonti na splitskim Prokurativama.

Uz prijatelje iz Neretve i suradnike na promociji su bili Ibrica Jusić, Tomislav Bralić, ekipa iz Trio gušta, Džoni Gitara, Lovre Lučin, Đorđe Peruzović…

Album je izašao u produkciji diskografske kuće Croatia records i njemu se nalaze pjesme Repatice, Moja Dalma, Dalmacija uvik fali, Imat tebe cilu kao i mnoge druge u kojima se osjeća onaj istinski zvuk Dalmacije.

CD Dalmacija uvik fali možete kupiti u svim renomiranim muzičkim prodavaonicama ili on line na shop.crorec.hr 

Sljedeći nastup nećete morati dugo čekati, jer već večeras Branko nastupa u programu Splitskoga festivala što ćete moći pratiti u izravnom prijenosu Hrvatske televizije.

Oproštaj od fra Bože Lovrića, fratra koji je imao uho za čovjeka

U utorak, 26. lipnja 2018. u 15 sati, u crkvi Čudotvorne Gospe Sinjske u Sinju mons. Marin Barišić, nadbiskup splitsko-makarski, služio je misu zadušnicu za redovnika-svećenika fra Božu Lovrića koji je, okrijepljen svetim sakramentima, blago u Gospodinu preminuo u franjevačkom samostanu Gospe od Zdravlja u Splitu u nedjelju, 24. lipnja 2018. u 84. godini života, 65. redovništva i 57. svećeništva.

Na oproštaju su bili provincijal fra Joško Kodžoman, gvardijan fra Jakov Begonja i 112 redovnika-svećenika. Rodbina, bogoslovi, sjemeništarci, časne sestre, vjernici iz Hrvaca, Sinja i drugih župa, te osobni prijatelji došli su se također oprostiti od fra Bože. Pjevanje je predvodio mo fra Jure Župić. Sprovodne obrede, nakon završetka mise zadušnice, na groblju sv. Frane u Sinju prevodio je sinjski gvardijan fra Petar Klapež.

Sve vas pozdravljam sada u trenutku oproštaja od fra Bože. Izražavam sućut ocu Provincijalu, braći franjevcima, mještanima Hrvaca, vjernicima župa u kojima je fra Bože djelovao, rodbini i prijateljima, rekao je mons. Marin Barišić na početku mise zadušnice.

– Lijepo je to bilo čuti od vjernika, osobito vjernika iz Metkovića gdje je služio punih 15 godina. Imao je uho za čovjeka, nastojao je slušati, primiti, osjetiti čovjeka pa čak i njegovu bol i patnju. Rado je sjedio u ispovjedaonici i bio djelitelj Božjih otajstava. Osim toga, rado je bio viđen među svećenicima kojima je i drage volje pomagao u svako vrijeme…  Fra Božo je živio svoje redovništvo i svećeništvo u skladu i otvorenosti prema budućem životu. I nije mala stvar imati takve ljude u svom okruženju. Fra Bože, hvala ti. Sada vidimo koliko si nas obogatio. Neka ti sretan susret s Gospodinom, završio je mons. Marin Barišić.

Oproštajne govore održali su provincijal fra Joško Kodžoman, gvardijan fra Jakov Begonja te sestare franjevke od Bezgrješne.

UOSI “Prijatelj” proslavila 15 godina postojanja

Udruga osoba s invaliditetom Prijatelj obilježila je 15. obljetnicu u prostorijama Udruge u Metkoviću i druženjem u izletištu u Kuti gdje je gostima prezentirano što je sve Udruga postigla u svom dosadašnjem djelovanju.

Aktivnosti i projekte Udruge uz predsjednika Antišu Puljevića prezentirali su izvršni direktor Nikola Popovac, voditeljica projekata Marina Mustapić te upraviteljica Zaklade “Neretvansko srce” Danijela Raič.

Udruga je osnovana 20. lipnja 2003. godine i broji više od 270 članova. Trenutno ima 50 uposlenika od koji 8 osoba s invaliditetom. Poznata je po uspješnom korištenju različitih fondova, različitim socijalnim, edukativnim, rehabilitacijskim i gospodarskim aktivnostima u kojima žele očuvati dostojanstvo osoba s invaliditetom na području doline Neretve.

Proslavu Udruge Prijatelj svojom nazočnošću uveličali su brojni gosti, među kojima gradonačelnik Dalibor Milan, gradski vijećnik Stipe Gabrić Jambo, voditelj ispostave Hrvatskog zavoda za zapošljavanje u Metkoviću Tomislav Bjeliš, nekadašnja županica Dubrovačko-neretvanske županije Mira Buconić i ravnatelj Centra za socijalnu skrb Metković Vatroslav Vugdelija.

Foto: radio.delta.hr

Zahtjevi za legalizaciju primat će se i u ponedjeljak, 2. srpnja

Sukladno članku 10. Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama propisano je da se zahtjev za pokretanje postupka za donošenje rješenja o izvedenom stanju podnosi najkasnije 30. lipnja 2018. godine. Budući zadnji dan roka pada u subotu ti će se zahtjevi zaprimati i u ponedjeljak, 2. srpnja.

Zadnje objavljeno