-

Veslački klub Neretvanski gusar na međunarodnoj ”Jumbo regati”

Veslači VK Neretvanski gusar su proteklog vikenda sudjelovali na  21. „Jumbo regatiu Zagrebu, na kojoj je sudjelovalo je 30 klubova – 22 iz Hrvatske i 8 iz inozemstva. Na regati je nastupilo 515 posada s 1135 veslača. Ova međunarodna veslačka regata nastala je prije 21 godinu zahvaljujući naporima osnivača i dugogodišnjeg predsjednika veslačkog kluba „Jarun“ – gosp.  Julija Boroše-Jumba.

Naši veslači su ostvarili su sljedeće rezultate: Marin Plećaš u skifu (kadet A) osvojio je 5. mjesto u kvalifikacijama. Luka Popović u skifu (kadet A) je osvojio 4. mjesto u kvalifikacijama. Dvojac na pariće Luka Barišić/Marijan Filipović (juniori B) u kvalifikacijama su zauzeli 2. mjesto,  te se tako plasirali u B finale, gdje su osvojili 5. mjesto. Nikola Mijić odlično je odveslao svoju utrku u skifu i donio prvu medalju za klub osvojivši treće mjesto u konkurenciji kadeta B. Skifist Marko Kevo (junior B) u kvalifikacijama je zauzeo 5. mjesto  te na kraju u C finalu 6. mjesto. Nataša Šustić osvojila je dvije zlatne medalje u skifu, veslajući u konkurenciji seniorki i poslije veteranki. Nataša je također u dvojcu na pariće u mješovitoj posadi sa Matkom Delijom osvojila još jednu zlatnu medalju.

Osmerac veterana u kombinaciji sa veslačima  Mornara osvojili su 4. mjesto (veslali su: Davor Gnječ, Matko Delija, Svebor Gluščević, Jurica Govorko, Vido Jeramaz, Marijo Bebić, Alen Jelić, Goran Rakocija, korm. Marin Plećaš). Mješovita posada veterana i veteranki naših veslača, veslača Mornara i Iktusa osvojili su 1. mjesto (Matko Delija, Svebor Gluščević, Vido Jeramaz, Marijo Bebić, Jurica Govorko, Nataša Šustić, Branka Murat, Anamarija Sanseović, Mirela Ižaković, korm. Marin Plećaš).

Jumbova regata bila je odlična provjera za  nadolezaće Hrvatsko veslačko prvenstvo za kadete i juniore, koji se održava 6. – 8. srpnja 2018. u Zagrebu.

Fotografije: Luka Popović (ngusar)

 

APEL DOKTORA: Cijepljen sam, nisam ni znao da imam ospice, a bio sam u dodiru s bebama, trudnicama.

Liječnik zaposlen u dubrovačkoj Općoj bolnici Pero Markunović u srijedu je uputio poruku svim roditeljima koji odbijaju cijepiti vlastitu djecu, što je u Dubrovniku i našoj županiji poseban problem, a u javnosti se o njemu počelo pričati u svjetlu nekoliko slučajeva zaraze ospicama.

Markunović je upravo jedan od zaraženih, koji je ospice dobio iako je cijepljen, ali zbog poražavajuće stope procijepljenosti u gradu nije ga zaštitio kolektivni imunitet, prenosi Jutarnji list.

Trenutno se nalazi u izolaciji, a u svojem javnom obraćanju prozvao je roditelje koji ne vjeruju u važnost pravovremenog cijepljenja, zbog čega su sad pod rizikom svi pacijenti s kojima je on u zadnje vrijeme radio.

– Drage mame i tate, ja sam doktor u Općoj bolnici Dubrovnik. Trenutno ležim u izolaciji s ospicama, a imam dijete koje ima 10 mjeseci i još nije cijepljeno jer po kalendaru cijepljenja još nije dovoljno stara. Ja sam ospice dobio dok sam bio dežuran, a uredno sam cijepljen, o čemu imam i dokaze – započeo je dr. Markunović, čiji status prenosimo uz njegovu dozvolu.

Htio bih vam skrenuti pažnju na ozbiljnost problema necijepljenja u Dubrovniku, ali i Hrvatskoj. Ja sam, naime, budući da sam bio cijepljen i nisam mislio da imam ospice, bio u kontaktu s malim bebama od 2 mjeseca, trudnicama, svojim djetetom i bolesnicima u bolnici koji su sad pod rizikom da im se nešto ozbiljno dogodi jer neki roditelji (i to njih 60 posto) nisu cijepili svoju djecu i mene nije zaštitio kolektivni imunitet – upozorio je, pa nastavio:

Ja znam da vas puno misli da cjepivo za mo-pa-ru uzrokuje autizam, ali to nikada nitko na svijetu nije uspio dokazati. Ako već postoji medicina kojoj neki od vas očito ne vjeruju, onda vas pitam kada dobijete jedan dan infarkt ili karcinom dojke hoćete li isto reći da imunoterapija uzrokuje neke opskurne bolesti ili da aspirin uzrokuje sljepoću? Da vam dijete, ne daj Bože, ima leukemiju, nećete ga liječiti kemoterapijom jer ista ta kemoterapija uzrokuje druge vrste tumora? Na ovo ćete reći da nisu isto leukemija i ospice. Ospice su smrtonosna bolest, a smrtnost je do 30 posto u bolesne djece, transplantiranih bolesnika i ljudi na imunosupresivnoj terapiji. Hoćete li tada reći nekom ocu, majci, bratu, suprugu koji je ostao bez svojeg voljenog: “Ja bih radije ospice nego autizam”. A šire se zrakom – upozorio je liječnik iz Dubrovnika.

U Splitu porasla potražnja za cjepivom

Inače, u Splitu vlada potražnja za cjepivom Priorix, koje se koristi protiv ospica, rubeola i zaušnjaka. Gotovo svi žele cijepiti svoju djecu kako bi ih zaštitili od mogućeg obolijevanja, prvenstveno od ospica, koje mogu biti smrtonosne (u Srbiji je od njih umrlo 15 ljudi), piše Slobodna Dalmacija. Posljednji slučajevi ospica u splitskoj blizini (Hercegovina, Dubrovnik) daju naslutiti da će svi roditelji u Splitu koji dosad nisu cijepili svoju djecu to učiniti u strahu od moguće epidemije.

Foto: Jutarnji list

OPUZEN Izbio požar u napuštenoj PIK-ovoj zgradi

Jučer, 6. lipnja u 22:01 u  ŽC112 Dubrovnik zaprimljena je dojava o požaru u napuštenoj zgradi bivšeg imanja PIK Neretva.

Dojava proslijeđena DVD Opuzen i Operativno-komunikacijskom centru Policijske uprave DN. Prema informacijama dobivenih od DVD Opuzen požar je ugašen oko 22:30. Izgorjela je manja količina  raznog otpada.

Stanje u prometu

Iz ŽC 112 Dubrovnik obavještavaju vozače da se uz privremenu regulaciju prometa semaforima (naizmjence) vozi na dionicama Jadranske magistrale (DC8):

  • od 7 do 17 sati u mjestu Doli
  • od 7 do 15 sati kod mjesta Slivno.

Potvrđen četvrti slučaj ospica u Dubrovniku

Ravnatelj dubrovačke Opće bolnice Marijo Bekić izvijestio je u srijedu kako je zabilježen četvrti slučaj ospica, a riječ je o 30-godišnjem muškarcu s područja Dubrovnika, ponovno zaposleniku bolnice koji je jutros hospitaliziran s kliničkom slikom ospica i bio je u kontaktu s 33-godišnjakom iz Stona koji je 25. svibnja hospitaliziran kao prvi slučaj ospica.

Voditelj Odjela za infektologiju dr. Stjepan Đuričić izjavio je kako je 30-godišnjak u bolnicu primljen s razvijenom kliničkom slikom ospica, ali i ustvrdio kako se ne može govoriti o epidemiji.

“Kad bi se broj zaraženih višestruko povećao, Nacionalni referentni laboratorij za morbile i rubeolu Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo proglasio bi epidemiju. To sad nije tako”, objasnio je Đuričić.

Muškarac iz Stona zaražen ospicama hospitaliziran je 25. svibnja u dubrovačkoj Općoj bolnici te je nakon liječenja pušten kući. Ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije Mato Lakić rekao je prošlog tjedna kako su djelatnici tog zavoda izašli na teren i obradili sve osobe za koje su doznali da su bile u kontaktu sa zaraženima.

Naveo je tada kako je muškarac u vrijeme zaraze bio kod kuće, ali ne može se znati je li koga zarazio dok se kretao. Pozvao je obiteljske i školske liječnike te pedijatre da obrate pozornost na simptome i nastave pojačano cijepiti.

U ponedjeljak, 4. lipnja potvrđen je drugi slučaj zaraze ospicama kod zaposlenika bolnice, a treći slučaj kod jedne djelatnice bolnice u utorak, 5. lipnja.

Danas je pak potvrđen i četvrti slučaj, i to kod trećeg zaposlenika bolnice.

Foto: Tonći Plazibat

NEMA VIŠE VARTEKSA! Varteks zatvara trgovinu u Metkoviću nakon punih 65 godina

Evo jedna ne baš lijepa vijest! Od sada će najbliži Varteks biti u Dubrovniku i Splitu jer, nakon punih 65 godina rada, Uprava Varteksa je krajem svibnja donijela odluku o zatvaranju svoje poslovnice u Metkoviću u Ulici Matice hrvatske, a slijedom toga će burza rada dobiti dva nova člana.

Tko god namjerava svratiti u metkovski Varteks, pogledati ili kupiti komad odjeće, može to učiniti još samo do 30 lipnja.

Malo smo nostalgični jer je Varteks bio pojam kvalitete i elegancije koja je bila nadaleko prepoznata. Osim odijela, košulja, sakoa, haljina, jakni, vesti… tko još ne pamti modri Levi’s 501.

Za one koji ne znaju ili su zaboravili: 10. travnja 1953. godine je Kotar Metković odobrio varaždinskom konfekcijskoj tvornici Varteks otvaranje prostora i prodaju odjeće u zgradi Mandrapa u današnjoj ulici Stjepana Radića, nasuprot Gradskog parka.

Antonija Mlikota, Metkovka sa zadarskom adresom pronašla ukradenu sliku čuvenog Paula Kleea

Portal Telegram donio je ovih dana eksluzivnu priču o tome kako je Metkovka sa  zadarskom adresom Antonija Mlikota, docentica Odjela za povijesti umjetnosti sa Sveučilišta u Zadru, nakon pola stoljeća pronašla sliku čuvenog Paula Kleea koja je prije pola stoljeća ukradena iz vile u Zagrebu. Ona je, naime, sada u privatnom vlasništvu u Berlinu.

Oko 1929. Paul Klee slika svoj poznati Utvrđeni grad (Befestigter Ort). U to će vrijeme taj gvaš svojoj bogatoj kolekciji pridodati slavna njemačka glumica Tilla Durieux koja je slikara upoznala u krugu umjetnika koje je u svom domu okupljao njezin drugi suprug, trgovac umjetninama Paul Cassirer. Samo par godina kasnije, kada će radove Kleea i ostalih Hitler nazvati izopačenom umjetnošću, tu će sliku i ostale umjetnine spakirati i bježeći pred nacistima, donijeti u Zagreb. Dugo će visjeti u njezinoj sobi u prizemnom stanu vile u Jurjevskoj 27, gdje je provela dramatične ratne i poratne godine. Tilla umire 1971. u Berlinu, a od 1969. nije poznato gdje je slika. U trenutku kad je 1969. nestanak umjetnine prijavljen tadašnjem SUP-u na posivjelom zidu zagrebačke vile ostat će samo svijetli četverokut.

Prije 50 godina u prvomajskom trobroju 1969. Večernji list objavljuje veliki tekst naslovljen Tko je ukrao Kleea?. U članku piše kako je tri dana nakon smrti Zlate Lubienski, vlasnice vile u Jurjevskoj 27 i velike zbirke umjetnina, “na misteriozan način nestalo nekoliko slika, djela Paula Kleea i Marca Chagalla”. Navodi se kako je prijavljen nestanak Kleeove slike Befestigter Ort iz zbirke Durieux. Novinar V. Novak piše kako je pokrenuta istraga protiv nepoznatog počinitelja koji je otuđio Kleeovu sliku procijenjenu na tadašnjih 50 milijuna dinara. Objašnjava čitateljima da su sve dosadašnje provale pa čak i krađa u Konzumu i Generalturistu sitnodžeparski incidenti prema vrijednosti koja je nestala iz te zagrebačke rezidencijalne vile.

Skandal je punio rubrike kulture i crne kronike. Pisalo se u medijima o tajanstvenom nestanku nekoliko puta, istraga se razvlačila do 1975., no bez rezultata, pa je cijeli slučaj, izvan uskog kruga stručnjaka, gotovo zaboravljen.

Pola stoljeća nakon tajnovitog nestanka, Antonija Mlikota, docentica Odjela za povijesti umjetnosti sa zadarskog sveučilišta otkriva malu senzaciju: slika se nalazi u privatnom vlasništvu u Berlinu.

Do tog je otkrića došla surađujući u okviru multinacionalnog europskog projekta TransCultaAA koji kroz mrežu stručnjaka istražuje transfere kulturnih dobara na području Alpe Adria. U njihovom su fokusu umjetnine koje su tijekom 20. stoljeća premještane, oduzimane, otuđivane, nacionalizirane i raseljavane s prostora Italije, Hrvatske, Slovenije, Njemačke i Austrije.

Zbirkom Durieux počela se baviti prije nekoliko godina pomažući kolegi iz druge zemlje koji istražuje sudbinu nekih od umjetnina iz njezine zbirke, a onda ju je njemačka kolegica Johanna Poltermann preko mreže TraCultaAA kontaktirala za pomoć oko utvrđivanja provenijencije za jedno drugo Kleeovo djelo koje se nalazi u Njemačkoj, a nekada je bilo u zbirci Durieux.

Kolegica Polterman zaposlena je u Staatsgalerie u Stuttgartu, upravo na radnom mjestu koje se samo i isključivo bavi provenijencijom umjetnina u zbirci. U Hrvatskoj radnih mjesta takovog naziva nažalost još nema. Kroz razmjenu podataka smo utvrdile da umjetnina koju ona istražuje nije niti stigla s Tillom u Jugoslaviju. Pitala sam kolegicu je li možda kroz dokumentaciju naišla na podatke o Utvrđenom mjestu ili Gradu, jer se različito naziva u dokumentaciji. Uz dokumente iz arhiva u Berlinu poslala mi je i sken kataloga djela Paul Kleea i ispred mene je bilo rješenje davne misterije, davno ukradena umjetnina nalazi se u privatnom vlasništvu u Njemačkoj, prepričava Mlikota.

Nakon krađe, slika je bila izlagana dva puta: najprije u Veneciji 1986. i nešto kasnije u Madridu, no nitko iz struke nije primijetio da je to Klee koji 17 godina ranije otuđen iz tadašnje Jugoslavije.

Formalno-pravno slika koja je sada u rukama privatnog kolekcionara iz Njemačke pripada Republici Hrvatskoj budući da je još od kraja četrdesetih prošlog stoljeća upisana u registar umjetnina. No ne želimo špekulirati hoće li državna tijela išta poduzeti i imaju li uopće interesa. S druge strane, slika nije nastala u Hrvatskoj, donesena je slučajno, vlasnica je godinama bezuspješno tražila dopuštenje da je izveze iz tadašnje Jugoslavije, a mnogi će se složiti da je berlinska adresa prirodnije mjesto za to djelo od zagrebačke.

Između njezinog misterioznog nestanka 1969. i ovogodišnjeg otkrića dr. Mlikote, cijeli je dramatičan triler povezan uz tu sliku, o kojem više možete pročitati na linku

Piše: Telegram.hr/057info.hr | Foto: Oya Fiolić

POČELO JE! Kinezi traže inžinjere za rad na izgradnji Pelješkog mosta

Tvrtka China Road and Bridge Corporation, koja će graditi pelješki most, oglasila je potrebu za devet radnika građevinske struke, uglavnom diplomiranih inženjera, s mjestom rada u Komarnoj.

To je prvi konkretan korak ka početku radova na gradilištima Pelješkog mosta u Komarnoj i Brijesti, gdje se traže glavni inženjer, ovlašteni voditelj gradilišta, inženjer zaštite na radu, inženjer za okoliš, planski inženjer, službenik za kontrolu dokumenata, lokalni inženjer te ugovorni inženjer.

Osim ovih radnih mjesta na terenu u Komarnoj i Brijesti, u središtu podružnice “China Road and Bridge Corporation” u Zagrebu traže se računovođa, tajnik te menadžer za ljudske potencijale.

Piše: Stanislav Soldo/Slobodna Dalmacija

Pioniri Neretve (U 14) i kadeti GOŠK-a (U 16) pobjednici su županijskoga Kupa

Danas su u Dubrovniku na igralištu Lapad odigrane finalne utakmice županijskog Kupa u kategorijama kadeti i pioniri. U oba finala sastale su se ekipe Neretva i GOŠK-a Dubrovnik 1919 i sportski podijelili titule.

Neretvini pioniri došli do druge ovosezonske titule

Nakon što su sezonu završili kao prvaci Prve županijske lige, Neretvini pioniri koje trenira Davor Mioč danas su još jednom potvrdili da su najbolja momčad u županiji.

Oni su u finalu županijskog nogometnog Kupa savladali dubrovački GOŠK 2:0. Golove su postigli A. Previšić i M. Vučković koji je i najbolji strijelac lige.

Čestitamo našim pionirima na još jednoj tituli.

Kadeti GOŠK-a pobjednici su Kupa

U drugoj finalnoj utakmici su se sastali kadeti (U 16) GOŠK Dubrovnik 1919 i Neretve. Ovoga puta su više uspjeha imali Dubrovčani. Svladali su Neretvu 3:1 i na tome im čestitamo.

Golove za domaćine su postigli dvaput Vidak i Salapić, a za Neretvu M. Petrić. Čestitamo i kadetima Neretve koje trenira Mate Borovac jer su izborili finale što nije zanemarivo.

MORE NA +3: Iznadprosječne temperature mora dovode do jakih oluja

Temperature Jadranskog mora na iznadprosječnim su vrijednostima za ovo doba godine, pokazuje meteo servis Severe Weather Europe.

Zbog iznadprosječno toplih travnja i svibnja došlo je do značajnog porasta temperature mora i temperature su sada lokalno na 26 °C što ujedno i oko 3 °C više od uobičajenih temperatura mora za početak lipnja.

Navode i da je jako topao Jadran obično velik rezervoar visokih temperatura kondenzacije za obalna područja, posebno na sjevernom dijelu talijanskih ravnica, a to u pravim uvjetima može dovesti do jakih oluja jer visoke temperature kondenzacije daju više energije za oluje.

Multitalentirani glazbenik iz Opuzena Elvis Sršen NoA nastupit će na Splitskom festivalu

Elvis Sršen NoA, multitalentirani glazbenik i producent iz Opuzena sa splitskom adresom, u posljednje vrijeme radi punom parom.

Uskoro ga očekuje nastup na 58. izdanju Festivala zabavne glazbe Split, a do tada njegovi obožavatelji mogu uživati u autobiografskoj pjesmi “Okovi”, na kojoj je okupio ni manje ni više nego Princeov prateći bend iz devedesetih godina. Ništa manje aktivan nije ni kada je u pitanju njegova grupa “NoA & FunkBlasters” s kojom trenutačno radi na pravoj poslastici za ljubitelje funka.

S Elvisom smo se našli upravo na Prokurativama, gdje će za svega mjesec dana stati na pozornicu Splitskog festivala i izvesti skladbu Moja, za koju mu poznanici već govore da bi mogla biti riječ o najboljoj pjesmi koju je do sada objavio.

Intervju s Elvisom koji je napravila novinarka Slobodne Dalmacije Anja Popović možete pročitati ovdje.

 

Zadnje objavljeno