U subotu, 1. travnja u Prirodoslovnom muzeju u Metkoviću otvorena je izložba skulptura u gipsu pod nazivom U tišini – križni put iz zbirke akademskog kipara i slikar Nikole Vučkovića.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

O nastanku izložbenih djela preminulog metkovskog (neretvanskog) umjetnika govorila je njegova supruga Dragana Nuić Vučković, a prisutne je pozdravila ravnateljica muzeja Ivana Baće. Riječ je o nagrađivanim skulpturama (Nagrada za skulpturu ‘Križni put’ na izložbi Pasionske baštine u muzeju Mimara u Zagrebu 2005.) koje će od sada biti u trajnom vlasništvu Prirodoslovnog muzeja Metković.

Pasija, Kristova muka i smrt na križu, je gotovo dvotisućljetna inspiracija mnogih što se vole družiti s muzama. Inspiracija dobrovoljne nevine žrtve za čovječanstvo i Nikoli je bila dovoljna za stvaranje niza djela sakralne tematike. Četrnaest izloženih postaja križnoga puta (uz nekoliko studija), na neki način već stoljećima kanonizirani prikaz ključnog trenutka kršćanske poruke, prikazuje Nikolin doživljaj Muke koji se u izrazu prelijeva iz figurativnog u apstraktno.

Ono što je imanentno ovoj stoljetnoj korizmenoj pobožnosti je uživljenost u trenutak, suživljenost s likovima i poniranje u vlastitu nutrinu. U ovom procesu otkrivanja nutrine u prikazima postaja križnoga puta (Pilat pere ruke, Bičevanja Krista, Veronikinom rupcu u sceni, Baciše kocku za njegove haljine, Pribijanja na križ…) Nikola se očituje i kao pitalac i kao onaj koji nudi odgovore. To isto se nameće i pozornom promatraču…

OGLAS