Ljetni dani su pred samim krajem, a upravo su rujan i listopad dio godine kada ženka poskoka okoti 10 do 20 mladih, koji odmah poslije izlaska iz majčina tijela probiju nježnu opnu jajeta, piše Dalmacija danas.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Postupnim padom temperature, poskoci sve više obitavaju na granama i krošnjama stabala. Zbog visokih ljetnih temperatura, nije uobičajeno vidjeti tu vrstu zmije na stablu u srpnju i kolovozu. Međutim, s postupnim padom temperature, poskok se penje na stablo radi topline, a ponekad i zbog lova ptica. Na ovu činjenicu posebno trebaju pripaziti berači maslina jer nije rijetkost vidjeti poskoka na stablu masline u prvom dijelu jeseni.

Susret s poskokom na stablu na Dinari imao je jedan planinar koji je pozvao sve posjetitelje ove planine na oprez dok se prolazi kroz granje i drveće.

Podaci o ugrizima zmija

Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije, godišnje se u svijetu dogodi oko 5.4 milijuna ugriza zmija, a od toga čak do 2.7 milijuna slučajeva rezultira otrovanjem. Oko 81 000 do 138 000 ljudi u svijetu umre svake godine od posljedica ugriza zmija, a prisutno je čak do 3 puta više amputacija i drugih oblika invaliditeta kao posljedica ugriza. Većina ovih pojava događa se u Africi, Aziji i Latinskoj Americi.

Iako su na području Europe, ugrizi zmija su relativno rijetke pojave, mogu biti životno ugrožavajući. Ugrizi zmija se sve više događaju pri rekreacijskim i turističkim aktivnostima u ruralnim područjima. Poljoprivredne aktivnosti ne vežu se više za ugrize zmija u Europi zbog uvođenja mehanizacije i strojeva.

U trinaestogodišnjem periodu od početka 2000. godine do kraja 2012. godine, u Klinici za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” u Zagrebu liječeno je ukupno 54 bolesnika radi zmijskog ugriza. 70% svih pacijenata bilo je muškoga spola. Najviše ugriza dogodilo se u periodu od travnja do kolovoza, s vrhuncem u lipnju. Bolesnici su bili u dobi od 18 mjeseci do 73 godine, prosječno 35 godina stari. Među ovim pacijentima nije bilo smrtnih slučajeva.

U razdoblju od 2017. do 2021. godine broj osoba kod kojih je kao glavni uzrok hospitalizacije bio zabilježen toksični učinak zmijskog otrova iznosio je 127. Od toga je najveći broj ugriza bio zabilježen 2018. godine (40 ugriza), a tijekom 2021. zabilježeno je 24 ugriza zmije.

U periodu od 2005. do 2019. godine identificirana su 3 smrtna slučaja od ugriza zmije u Republici Hrvatskoj i to 2006., 2007. i 2013. godine.  Dvije osobe su bile starije životne dobi (69 i 80 godina starosti), dok je jedna preminula osoba bila stara svega mjesec dana, a dvije od tri umrle osobe bile su muškog spola. Županije u kojima su se dogodili slučajevi ugriza zmije bile su: Zadarska, Splitsko-dalmatinska i Ličko-senjska županija.

Što ako dođe do ugriza?

Otrovni zmijski ugrizi su medicinsko hitno stanje koje se mora odmah liječiti.  Ako je došlo do ugriza bitno je ostati miran i priseban, ne trčati i ne paničariti, jer ćemo time izazvati brže širenje otrova po tijelu.

  • Ako smo prepoznali da se radi o nekoj u Hrvatskoj prisutnih otrovnica, treba ugriženu osobu što prije prevesti do najbliže medicinske ustanove ili nazvati Hitnu pomoć na brojeve 94 ili 112, radi primanja antidota.
  • Do dolaska hitne pomoći ili dolaska u bolnicu potrebno je mirno ležati ili sjediti. Imobilizirajte ruku ili nogu na kojoj je ugrizna rana, kako bi se onemogućilo pokretanje što usporava širenje otrova u limfni i krvni sustav. Ruku treba postaviti u razini srca, a nogu držati na povišenom, što može smanjiti oticanje.
  • Skinite prstenje i satove prije nego dođe do oticanja ekstremiteta.
  • Pokrijte mjesto ugriza čistom, suhom oblogom.
  • Označite rub otekline na koži.

NE činite ništa od sljedećeg:

  • Nemojte čekati da se pojave simptomi u slučaju ugriza, već odmah potražite liječničku pomoć.
  • Nemojte primijeniti ​​podvezivanje jer sprječava protok krvi  i može uzrokovati nekrozu.
  • Nemojte rezati ranu nožem ili je rezati na bilo koji način.
  • Ne pokušavajte isisati otrov.
  • Nemojte nanositi led ili uranjati mjesto ugriza u vodu.
  • Nemojte piti alkohol kao sredstvo protiv bolova.
  • Nemojte uzimati lijekove protiv bolova (kao što su aspirin, ibuprofen).
  • Nemojte pokušati uhvatiti zmiju zbog rizika dodatnog ugriza.
  • Ne pokušavajte zmiju uhvatiti, jer točna determinacija vrste nije potrebna, liječnici dobro znaju prepoznati ugriz otrovnice, a za ugrize svih naših otrovnica primjenjuje se jedinstven protuotrov.

Foto: Dalmacija danas

OGLAS