Cijena kilograma i lani je bila od 50 do 60 eura (nekadašnje 452 kune!), koliko i prosječan ručak za četveročlanu obitelj u osrednjem restoranu ili 8,5% minimalne neto plaće u Hrvatskoj, piše Večernji list.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Vezica od 200 do 250 grama košta 10-15 eura, koliko i 1,2 kilograma junećeg buta ili odojka ili pak 2 kg svinjskog buta u obližnjim mesnicama. No da nema onih koji će za tu “divlju” delikatesu toliko izbrojati, cijene bi sigurno bile niže, objašnjavaju kumice na zagrebačkoj tržnici Dolac. Riječ je, naime, o prvim ovogodišnjim šparogama kojima su “ukrasile” svoje štandove. No tko misli kako se jedna vezica nabere poput blitve ili špinata za par minuta te da je ta vitaminska bomba i te kako precijenjena, može i sam nabijati kondiciju po dalmatinskom kamenjaru. A pritom upaliti “radare” i za zmije koje su već izmilile iz svojih skrovišta i ima ih na sve strane, napominje prodavačica iz Sukošana.

– Manje vezice od oko 200 grama su 10, a ove nešto veće i teže 15 eura. One najmanje su po 5 – odgovara, ističući kako posao branja šparoga nije ni najmanje lak ni jednostavan. No možda je jedini koji u proteklom razdoblju nije “dotakla” inflacija s obzirom na to da je cijena kilograma i lani bila od 50 do 60 eura (nekadašnje 452 kune!), koliko i prosječan ručak za četveročlanu obitelj u osrednjem restoranu ili 8,5% minimalne neto plaće u Hrvatskoj.

Na površinama kojima gospodare Hrvatske šume vrijede pak druga pravila za “običnu” šparogu, koja nije u tom “biranom” društvu. Za sakupljanje nedrvnih šumskih proizvoda u šumama i šumskom zemljištu u vlasništvu RH za koji su nadležne Hrvatske šume, a u koje spadaju i divlje šparoge, mora se pribaviti njihova dozvola. Čak i ako se sakupljaju za vlastite potrebe.

Kako se dozvola isključivo odnosi na osobne potrebe, zabranjena je prodaja ili prerada pa onda opet prodaja takvih proizvoda.

Sakupljanje za komercijalne potrebe (prodaju) regulira se pak Ugovorom o sakupljanju.  Sakupljačima se za ubrane plodove izdaje popratnica za njih Hrvatskim šumama plaćaju naknadu ovisno o količini ubranih plodova. – Za sad nemamo informaciju da je neki pojedinac zatečen u sakupljanju plodova bez dozvole i da mu je izrečena kazna, a s obzirom na to da je ishođenje dozvola maksimalno pojednostavljeno, nadamo se da kazni neće ni biti – kazali su iz Hrvatskih šuma.

Više na portalu Večernji list.

Foto: PeggychoucairPixabay

OGLAS