Nedavno nam je u jednom metkovskom kafiću ponuđeno craft pivo s naglaskom da je neretvansko. Znatiželja je bila jača, odustali smo od običaja, umjesto industrijskog posegli smo za zanatskim (craft). Nepce je odlučilo, slijedili smo trag i došli na Unku u prvu craft pivovaru u Dolini Neretve – Brewville Neretva Valley.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Dočekao nas je glavni kuhar ove priče Vinko Dragović i čovjek zadužen za funkcioniranje proizvodnog procesa Tomo Jakić.

Prvi pokušaj je bio prije desetak godina kad smo ječmeni slad i hmelj nabavili iz Slovenije i u stanu počeli miješati prvo ‘craft’ pivo. Učinak je bio takav da smo uskoro morali potražiti drugi prostor i to je bio prvi iskorak, kroz smijeh nam reče Vinko, pa je ekipa, nas četiri-pet, druženje nastavilo u prizemlju kuće Roberta Baje uz liniju od nekih 50 litara. Nama je to bio gušt i razlog za druženje.

Hobi se od prošle godine polako pretvara u ozbiljan posao u kojem sudjeluje pet partnera. Nabavili su opremu s kapacitetom od 50 000 litara piva godišnje, odnosno 150 000 boca dvaju vrsta piva koja trenutno proizvode: No Man’s Land (Blonde Ale) i Tought Life (Pale Ale).

– Velika je lepeza ječmenih sladova i hmelja čijom kombinacijom se dobivaju određeni okusi i arome. Značajnu ulogu ima i izbor kvasaca, a na karakter piva najviše utječe voda (ona čini 95% piva) koju potpuno obrađujemo i programiramo ovisno koju vrstu piva kuhamo. Sve to utječe na konačni proizvod, a mogućnosti uz dodatne sirovine su velike. – kaže nam Vinko koji je zadužen za recepturu.

Njihovo (American) Blond Ale je bazno pivo koje nema izražen karakter gorčine ni arome i smatra se da je to pametna odluka za početak proizvodnje i stvaranje navika kod potrošača. Pale Ale je nešto kompleksnije pivo, s nešto izraženijom gorčinom i aromom tropskoga voća i ima nešto viši nivo alkohola.

– Ovo su tek prva dva stila piva, u narednom periodu planiramo proširiti ponudu na Indian Pale Ale (IPA), Extra Pale Ale (XPA), New England IPA (NE IPA), Porter, Stout i egzotična sezonska voćna piva. Svaka etiketa i stil piva ispričati će jedan dio povijesti doline Neretve, znamenitosti i osoba koje su je obilježili, pojasnio nam je Vinko.

Zanimljiva su vizualna i identitetska rješenja s kojima nastoje biti prepoznatljivi i koji jasno ukazuju na podneblje u kojem nastaje ovo craft pivo. No Man’s Land (Ničija zemlja) asocira na vrijeme kada je Neretvanska dolina bila ničija zemlja, močvarno područje koje je tek trebalo kultivirati jedečenjem. Tought Life (Težak život) asocira na lancanje u kojem su žene bile te koje su vukle lađu uzvodno dok su muškarci bili parićari. Etikete je osmislio Vedran Klemens, poznati ilustrator iz Zagreba, čije se lustracije mogu vidjeti na ambalaži Pivovare Medvedgrad, Jamnice, Podravke, Francka…

Za sada je prvo craft pivo iz Metkovića dostupno na području Neretve: od Metkovića i Ploča do Blaca, Komarne i Kleka. S proizvodnjom su počeli ovoga ljeta i trenutno su na trećini kapaciteta. Cilj im je proširiti se na dubrovačko područje a potom i na susjednu Splitsko-dalmatinsku županiju, sve u skladu s dinamikom proizvodnje i zahtjevima tržišta.

Na spomenutom području najbliža konkurencija im je u Dubrovniku i Makarskoj ako izuzmemo Trojansko pivo koje se proizvodi u Gabela Polju – Čapljina.

Da se vratimo na početak ove priče. Proizvodi prve craft pivovare u Dolini Neretve – Brewville Neretva Valley – su dostupni i u nekim metkovskim ugostiteljskim objektima. Kušajte ih – barem iz znatiželje kao i mi – vjerujemo da ćete biti ugodno iznenađeni njihovim okusima i aromom. Metkovski pivari stvaraju zanimljivu priču koja bi mogla dugo trajati.

OGLAS