Šibenski konzervator Ivo Glavaš u novoj kolumni piše o tome kako šibenska tvrđava sv. Nikola nije jedina tvrđava na Jadranu građena u obliku trokuta. Jako slična njoj je tvrđava Opus u današnjem Opuzenu blizu ušća Neretve, prenosi ŠibenikIN.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Tvrđava sv. Nikole nije jedina novovjekovna tvrđava sagrađena u obliku trokuta na našoj obali Jadrana. Istog oblika bila je i nekadašnja tvrđava Opus (Forte Opus). Tvrđava Opus sagrađena je na otoku Posrednici ili otoku Opusu, točno na utoku Male u Veliku rijeku Neretvu. Danas je na njenom mjestu grad Opuzen.

Austrijski katastar Opuzena (Fort Opus) iz 1836. godine

Moćna tvrđava Opus bila je gotovo dvostruko veća od tvrđave sv. Nikole. Sagrađena je 1684. godine kao dio napora Venecije da od Osmanlija oduzme prostore oko donjeg toka rijeke Neretve. Oblikom vrlo slična, samo znatno mlađa od tvrđave sv. Nikole, razlikovala se jedino po tome što je na vrhu imala trokutasti bastion. Tvrđava sv. Nikole na tom mjestu ima kružni bastion, koji je u to doba već zastario, i tada je vjerojatno posljednji put korišten na sličnim tvrđavama.

Tvrđava Opus bila je u funkciji sve do kraja mletačke vlasti u Dalmaciji 1797. godine, a poznato je da je korištena i za vrijeme kratkotrajne francuske vladavine. Napuštena je početkom austrijske uprave, samo ne znamo točan datum. Na prvoj austrijskoj katastarskoj karti područja Opuzena iz 1836. godine, tvrđava se više ne vidi, ali je mjesto zadržalo naziv Fort Opus. Tek pri kraju 19. stoljeća na austrijskim kartama počinje se za naselje koristiti ime Opuzen.

Od tvrđave Opus nije ostalo ništa osim brojnih povijesnih nacrta i arhivskih zapisa u Veneciji o njenoj gradnji, ojačavanju i održavanju. Sve što je o tvrđavi Opus poznato, marljivo je prikupio i 2009.godine objavio naš vrsni poznavatelj novovjekovnih tvrđava Andrej Žmegač s Instituta za povijest umjetnosti u Zagrebu. U međuvremenu je Vaš kolumnist na internetu pronašao potpuno nepoznati crtež i opis tvrđave Opus iz biblioteke Marciana u Veneciji, koji sada prvi put objavljujemo u Hrvatskoj. Autor crteža je glasoviti mletački kartograf Vincenzo Coronelli, rođen u Veneciji 1650. godine. Tvrđavu Opus nacrtao je nekoliko godina nakon gradnje, tako da je bio dobro upoznat sa svim njenim detaljima.

Tvrđava sv. Nikole (Šibenik) nije jedina takve vrste i oblika na obje obale Jadrana. Nije ni najveća. Tvrđave u venecijanskoj laguni daleko su veće i moćnije. Ali tvrđava sv. Nikole je apsolutno najranija tvrđava svoje vrste, najranija u nekim obrambenim rješenjima na teritoriju tadašnje Venecije. Zato je na popisu svjetske baštine UNESCO-a.

A da se sačuvala tvrđava Opus, bila bi zasigurno jedna od najvećih na našoj obali Jadrana. Uz bok onima u Veneciji.

Piše: Ivo Glavaš, kolumnist portala ŠibenikIN

OGLAS