U dolini Neretve toplinski val donio je probleme uzgajivačima povrća. Vrijeme je sadnje nekih kultura, a temperature rastu i do 39 stupnjeva. Problem je natapanje. Zbog suše povećan je salinitet rijeke Neretve, koja je ovih dana jedini izvor vode poljoprivrednim kulturama.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Priprema zemlje na plus četrdeset – ništa na što neretvanski težaci nisu već naviknuli jer došlo je vrijeme za sadnju. Posljednjih dana na račun povrća znaju se i našaliti: Iz Neretve u jesen stiže već posoljeni kupus, javlja HRT.

– Sama Neretva protječe u more, a mi s morem zalijevamo. Tako da, tijekom sadnje nam dođe do 11, 12 tisuća saliniteta. Moraš biti Don Quijote za biti poljoprivrednik u dolini Neretve, kazao je Leo Musulin, poljoprivredni proizvođač.

Najveći dio poljoprivredne površine nalazi se ispod razine mora pa zbog propusnosti tla more izbija u odvodne kanale – jedina crpilišta vode kad su velike suše.

Znači mi se s takvom vodom borimo već trideset godina i sad normalno kad je toplije da sol izbija na površinu, ali evo mi i dalje radimo, borimo se, rekao je Jure Kapović, poljoprivredni proizvođač.

– Sami prije PIK je imao sedamdesetih, osamdesetih i ranije cijevi i natapanje iz Modroga oka. Sad je to sve zatvoreni sistem i moraš biti na milost i nemilost Boga, kako se kaže – kiši, dodao je Musulin.

Problem sa sušom i natapanjem
Posljednja tri mjeseca palo je tek dvadesetak litara kiše po četvornom metru, i to samo na nekim područjima u dolini. Danas za njom vape i mladi nasadi vinove loze.

Ja sam sadio tu sorte na podlozi Paulsen koja je dosta otporna na salinitet, ali nisu sve kulture tako otporne na salinitet i to dugoročno moramo riješiti. Svakako jedno od rješenja je navodnjavanje slatkom vodom, odnosno kako mi kažemo zdravom vodom, pojasnio je Marko Šuman, agronom i proizvođač.

Rješenje davno obećano imaju Hrvatske vode. Za pregradu na Neretvi prikupljena je gotovo sva dokumentacija. Nadaju se da će uskoro početi gradnja.

Osigurali bismo slatku vodu uzvodno od pregrade tako da bi spriječila taj slani klin koji dolazi iz mora i tako bi poljoprivrednici došli do te slatke vode koja im je jako potrebna za kvalitetnu proizvodnju, kazao je  Andrej Pavlović, Hrvatske vode, voditelj ispostave Opuzen.

Uzgajivači povrća u stilu don Quijotea govore da imaju povjerenja u vrijeme, a ono obično daje slatke rezultate, u ovom slučaju uz slane teškoće.

Autor: Mateja Delija/N.J./Dnevnik/HRT
Foto snimka zaslona /HRT