Posebnost ove pozdravne razglednice u vizuri Metkovskog polja s brižno rađenim parcelama tadašnje gradske periferije upriličene s Predolca (moguće pozicije Lakta?), pored nikad prežaljenog starog Elizabetinog mosta i novo posađenog gradskog parka te vječnih i postojanih jablanova koji već vizualiziraju svoj gradski dekor uz budući Dom kulture, svakako je i njena poleđina (revers) sa zanimljivim prikazom rijetkog brodskog žiga na relaciji METKOVIĆ – TRST, kada biva odaslana put Brna u Češkoj, danas drugog grada po veličini, točno na Stipandan 3. kolovoza 1913. godine gdje ćemo za manje od godinu dana biti uvučeni u vihor Velikog rata i kada će našim gradom proći presumirani nasljednik krune Austrijskog carstva Franjo Ferdinand.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Brodska poštanska linija plovne rute Jadranom iz Metkovića do Trsta koja je na tjednoj bazi išla u par navrata podrazumijevala je preuzimanje pošiljaka na daljnja odredišta i razvrstavanja kada bi i koliko već sati bučni parobrod mogao stići do Trsta, a time razglednica nastavljala svoj daljnji put prema ostatku Europe.

Zanimljivost poleđine razglednice je rijetki poštanski brodski žig upečatljive slikovne gravure parobroda po sredini kruga pri vrhu gdje uz natpise Metković i Trst sa strana uočavamo i brojku 32 u kvadratu na dnu, dok u donjem lijevom uglu vidimo i šifrirano inicijalno obilježje budimpeštanskog izdavača Lipot Weiss 32. W. L. Bp. 4599. koju prema ostavljenom polju za pozdravni sadržaj i linijama za adresiranje datiramo oko 1908/10. godine budući da je poznato sedam serija raznih metkovskih motiva iz tog vremenskog razdoblja kada se javlja ovaj izdavač.

Tko je i kada upriličio panoramski snimak ovog dijela Metkovića pouzdano ne možemo znati. Je li to bio prvi metkovski fotografski kroničar Jure Nikolac, najzaslužniji za ranu kartofiliju Metkovića ili neki putnik namjernik budimpeštanskog izdavača, ostaje da se podrobnije istraži podjednako kao što i sama fotografija možda odmiče koju godinu ranije od godine izdanja razglednice s kojom smo nakratko zavirili u davno zaboravljeni vremeplov.

OGLAS