-

OBAVIJEST Promet od autoceste (Zvirovići) do Međugorja se odvija u dvije trake

Dionica regionalne ceste kroz Zviroviće, odnosno od silaska s autoceste do Miletine, konačno je dobila dvije kolničke trake.

Na dijelu spomenute ceste od skretanja za budući poslovnu zonu Zvirovići pa do Miletine, potrebno je još položiti finalni sloj asfalta, pa da taj dio regionalne ceste u cijelosti bude završen.

Podsjećamo, rok za završetak radova na toj poddionici regionalne ceste R – 425a, dužine 2,8 kilometara, prolongiran je radi izmještanja vodovoda zbog gradnje trećeg traka za ulazak odnosno izlazak iz buduće poslovne zone Zvirovići, javlja Radio Čapljina.

U prometnoj nesreći stradao motociklist

U prometnoj nesreći koja se dogodila danas iza 12 sati na Jadranskoj magistrali (D8) između Brsečina i Slanog, u blizini plaže Veliki žal, smrtno je stradao motociklist.

Neslužbeno doznajemo da je do nesreće vjerojatno došlo zbog gubitka kontrole nad motorom pri čemu je vozač udario u zaštitnu metalnu ogradu. Vozač se nalazio u skupini motociklista koji su se kretali u smjeru Dubrovnika.

Očevid je u tijeku.

Vozači se mole za dodatni oprez. Prema informacijama iz HAK-a, promet je u prekidu na ovom dijelu Jadranske magistrale. Obilazak samo za osobna vozila: ŽC6228 Trsteno-Brsečine-Slano.

Treba li se bojati pošiljki iz Kine? Naš vodeći epidemiolog objašnjava…

U strahu su velike oči, zabrinutost od potencijalne zaraze koronavirusom toliko je snažna da brojni ljudi s velikim oprezom gledaju i na naručenu robu koja poštom dolazi iz Kine. Predmeti, garderoba, parfemi, tehnika, raznorazne sitnice, sve naručeno preko platformi eBay, Wish, Alibaba i drugih izazivaju bojazan kod naručitelja, piše Slobodna Dalmacija.

Zbog toga mnogi od njih neotvorene pakete bacaju u prvi kontejner. Neki su nam Splićani naveli kako su pošiljke prvo sterilizirali, a ima i onih koji će ih na duže vrijeme, neotvorene, u vrećici, dok korona po svijetu odradi svoje, držati sa strane, na sigurnom, izoliranom mjestu. Brojni s ovakvim upitima dolaze u ljekarne, raspituju se kod svojih liječnika, u svakom slučaju strepe od svega što im s kineskog tržišta stiže na kućna vrata. Razloga za zabrinutost ipak nemaju.

Naš vodeći stručnjak dr. sc. Bernard Kaić, prim. dr. med., specijalist epidemiologije, voditelj Službe za zaraznu epidemiologiju Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, poručuje kako straha od pošiljki s kineskog područja nema. U sada najeksponiranijoj zdravstvenoj ustanovi u našoj zemlji smatraju kako se pakete s kineske adrese bez straha može primati i otvarati te sadržaj koristiti.

Piše: Tanja Šimundić Bendić/SD

U trgovinama dm-a više neće biti moguće uzeti jednokratne plastične vrećice

Iz dm-a su obavijestili kako od danas, 1. veljače, na blagajnama više neće biti moguće uzeti jednokratne plastične vrećice. Ova hvalevrijedna inicijativa osmišljena je kako bi se smanjio broj vrećica koje zagađuju okoliš.

“Jedno od temeljnih načela našeg poslovanja je da kao zajednica uzorno djelujemo u svojem okruženju te je naša dužnost pozitivno utjecati na smanjenje količine jednokratnih plastičnih vrećica odbačenih u okoliš.

Iz tog razloga Vas s ponosom želimo obavijestiti da od 1. veljače u dm-u više nema jednokratnih plastičnih vrećica  na blagajni.

Na taj način želimo zajedno s vama učiniti još jedan korak u zaštiti okoliša te smanjiti količinu plastike. Mi smo poduzeli važan korak, budite i Vi dio naše eko priče,” stoji u njihovoj obavijesti.

Iz dm-a su obavijestili kako možete birati između različitih veličina, dizajna i održivih materijala torbi za kupnju. 

Komemoracija za prof. Tomislava Grgića bit će u ponedjeljak u Gimnaziji

Jučer je u 85. godini života preminuo Tomislav Grgić (1935.-2020.), dugogodišnji profesor engleskog jezika u metkovskoj Gimnaziji i direktor CUO-a Petar Levantin. Mnogi će ga se sjećati kao pravedna i stroga profesora koji je odgojio brojne generacije neretvanskih učenika.

Prof. Grgić je rođen 1935. u Desnama. Osnovnu i srednju školu je završio u Dubrovniku. Diplomirao je engleski jezik s književnošću i hrvatski jezik na Filozofskom fakultetu u Sarajevu. Studij primijenjene lingvistike završio je u Engleskoj. Od 1961. radio je u Gimnaziji Metković, potom nakon reforme školstva u CUO Petar Levantin, a početkom 90-tih do umirovljenja u Gimnaziji Metković.

Osim profesorske službe Grgić je bio aktivan i u javno-političkom životu našega grada i Doline.

Komemoracija za prof. Tomislava Grgića bit će u ponedjeljak, 3. veljače, u 13.15 u Gimnaziji Metković, a posljednji ispraćaj u 15.30 na Gradskom groblju sv. Ivana Nepomuka.

Vinarija ‘Volarević’ proglašena najboljom u državi u kategoriji ‘Vinski turizam’

Sedmi izbor za nagradu Suncokret ruralnog turizma Hrvatske za 2019. godinu održao se nedavno u Zagrebu, a u Dubrovačko-neretvansku županiju otišlo je nekoliko priznanja.

Konoba Maha obitelji Marelić s Korčule osvojila je zlatnu povelju u kategoriiji Poduzetnici u ruralnom turizmu. Brončanu povelju u kategoriji Turistička seljačka gospodarstva osvojila je Konoba Knez s Pobrežja.

U Dubrovačko-neretvansku županiju otišle su još dvije nagrade i to u kategoriji Vinski turizam gdje je najboljom proglašena Vinarija Volarević iz Metkovića, dok je zlatnu povelju za Zaštićene i marketinške oznake dobila Smiljana Matijaca za tradicionalne korčulanske slastice.
Popis svih nagrađenih pogledajte OVDJE.

FOTO ‘Noć muzeja’ u Arheološkom i Prirodoslovnom muzeju te u Galeriji GKS-a

Večeras se diljem Hrvatske održava 15. Noć muzeja, na temu Velike obljetnice hrvatskih muzeja, u kojoj od samih početaka sudjeluje i Arheološki muzej Narona u Vidu.

Uz manje skupine, u Vidu smo zatekli poveću skupinu osnovnoškolaca iz Mostara, a prije njih i učenike iz Vrgorca. Večeras u Arheološkom muzeju Narona razgledavanje stalnog postava bit će omogućeno do 1 sat iza ponoći.

I Prirodoslovni muzej u Metkoviću se pridružio ovom obilježavanju. Ravnateljica Ivana Baće je kroz stalni postav provela učenike i učitelje iz OŠ Vladimir Nazor iz Ploča. Ove godine je i Galerija GKS-a bila otvorena za razgledavanje izložbe Stećci u Neretvi. Posjetiteljima je na raspolaganju bio njezin autor Ivan Volarević.

STATISTIKA Nedjeljom u Hrvatskoj radi oko 120.000 ljudi, podjednako žene i muškarci

Nedjeljom u Hrvatskoj uobičajeno radi oko 118.000 zaposlenih, a subotom oko 240.000, pokazali su novi podaci Državnog zavoda za statistiku, donosi Novac.hr

Prema tim podacima, subotom i nedjeljom uobičajeno u našoj zemlji radi oko 358.000, odnosno više od 20 posto svih zaposlenih. Kad je o nedjelji riječ – a ona je aktualna zbog rasprava o mogućoj zabrani rada – tog dana u Hrvatskoj je uobičajeno na radnom mjestu oko sedam posto radnika.

Kako piše portal Danica, podaci Državnog zavoda za statistiku ruše i neke stereotipe. Naime, nedjeljom je na poslu redovito angažiran otprilike isti broj muškaraca i žena – po 60.000.

Doduše, anketa pokazuje i kako subotom ponekad radi čak 850.000, a nedjeljom ponekad oko 500.000 radnika (oko 200.000 žena i oko 300.000 muškaraca).

Još je jedan statistički podatak važan – onaj o tjednom broju radnih sati. Prema anketi DZS-a, u sektoru trgovine radi se u prosjeku 40 sati tjedno, što znači da tamo, de facto, nema prekovremenih.

Najviše se tjedno radi u sektorima prijevoza (43) i građevine (42), a najmanje u javnoj upravi (39,5 radnih sati). To bi značilo da, zapravo, građevinari i prijevoznici najčešće rade vikendom, a zaposlenici države najmanje. Riječ je o podacima za posljednji kvartal 2018. u kojem je u Hrvatskoj bilo zaposleno 1,65 milijuna ljudi.

Cilj ankete o radnoj snazi je prikupiti podatke o veličini, strukturi i obilježjima aktivnog stanovništva, odnosno radnoj snazi u Hrvatskoj prema međunarodnim standardima. Od 2007. anketa se provodi kontinuirano, a kućanstva se anketiraju neprekidno tijekom cijele godine, donosi Novac.hr

Policija traga za ovim muškarcem, osumnjičen je za više kaznenih djela

Pripadnici PU Mostar intenzivno tragaju za nepoznatom osobom za koju se sumnja da je posljednjih dana izvršila niz napada i zastrašivanja građana u Mostaru.

Kako se doznaje, tijekom ove akcije privedeno je i ispitano nekoliko osoba. No, pokazalo se kako se ne radi o osumnjičeniku za kojim se traga, javlja Bljesak.info.

Internetom kruže fotografije s nadzornih kamera na kojima je osoba koju traži policija, a koja se dovodi u vezu s napadima koji su uznemirili građane.

Policijske akcije od četvrtka i petka ujutro upravo se odnose na ovu potragu. Ukoliko imate saznanja o ovoj osobi, obratite se policiji i ne poduzimajte ništa na svoju ruku, prenosi Jabuka.tv.

Nakon šest godina kapetanica Veronika Terzić napušta Neretvu

Nakon šest godina kapetanica ŽNK Neretva Veronka Terzić (20) napušta travnjak Iza Vage. Dogovoren je njezin prelazak u ŽF/NK Emina iz Mostara, člana bh. nogometne Premijerlige.

Talentirana Čapljinka je u Neretvu došla u ljeto 2014. godine. Nakon dvije godine drugoligaškog iskustva, u polovici Neretvine prve prvoligaške sezone preuzima kapetansku traku od Ivane Kolovrat. Veronika je u međuvremenu prošla kroz niže reprezentativne selekcije (U17 i U19), da bi prošloga ljeta bila pozvana u A selekciju hrvatske ženske nogometne reprezentacije.

Zadnje objavljeno