-

GONG upozorava birače: Ne nasjedajte na prevare i lažne vijesti…

Udruga Građani organizirano nadziru izbore (GONG) u četvrtak je na svojoj Facebook stranici objavila da im se više građana javilo povodom navodne prevare jedne starije biračice.

“Građane upozoravamo da ne nasjedaju na eventualne telefonske prevare, ali i da budu oprezni na širenje dezinformacija na društvenim mrežama”, napisali su iz GONG-a. “Kritičko razmišljanje uvijek je dobrodošlo, pogotovo kada se radi o političkim kampanjama.”

GONG-ova objava dolazi nakon što se prije nekoliko dana na Facebooku i Redditu pojavila objava u kojoj stoji da je jednoj starijoj gospođi “omogućeno” da telefonom ranije glasa na izborima.

Korisnici na Redditu objavljivaču poruke sugerirali su da navodni incident prijavi, a objava GONG-a svjedoči o tome da su ljudi tu udrugu zaista i nazvali.

Gong poziva Vladu da uvede biračka mjesta u bolnice i umirovljeničke domove

Gong je pozvao u četvrtak Vladu da starijim i bolesnim osobama omogući pravo glasa zakonskim izmjenama koje bi uvele biračka mjesta u sve bolnice i umirovljeničke domove, kao i da omogući glasanje od kuće za one koji ne mogu pristupiti biračkom mjestu.

“Pozivamo Vladu da hitno riješi problem diskriminacije birača koji ne mogu pristupiti svojim biračkim mjestima, te podrobnije uredi glasanje na posebnim biračkim mjestima, uvodeći odredbe o oblicima izlaženja ususret biračima kao zakonske obaveze”, stoji u priopćenju Gonga.

Upozorili su da stariji građani i bolesne osobe ne smiju biti tretirani kao građani drugog reda.

Navode da im se požalilo nekoliko desetaka birača starije životne dobi, bolesnih, teško pokretnih i osoba s invaliditetom da nisu mogli ostvariti svoje pravo glasa u prvom krugu izbora za predsjednika države.

“Za one birače koji su se na dan izbora zatekli na bolničkom liječenju Ustav propisuje da imaju opće i jednako biračko pravo. No, budući da zakon ne predviđa glasanje u bolnicama, takvi građani ostali su zakinuti za svoje ustavno pravo glasanja”, upozorili su iz Gonga.

Istaknuli su da je samo dio građana koji borave u domovima umirovljenika imao organizirano glasanje. “Zaprimili smo pritužbe dijela umirovljenika kojima je pravo glasanja uskraćeno”, kažu iz Gonga.

Naglašavaju kako su birački odbori dužni organizirati dolazak do domova onih koji opravdano ne mogu doći na biračko mjesto.

U preporuci Državnog izbornog povjerenstva (DIP) stoji da se birački odbor treba kontaktirati na izborni dan, prijepodne do 12 sati, kako bi zatražili dolazak kući, ili nadležno izborno povjerenstvo tri dana prije izbora.

No, iz Gonga upozoravaju da, iako su upute objavljene na internetskim stranicama DIP-a, građani i dalje nisu sustavno informirani o toj mogućnosti.

“Ustavno je pravo glasanja na izborima u Hrvatskoj i dalje, nažalost, pravo samo za neke građane, odnosno one koji se mogu pobrinuti sami za sebe, a za marginalizirane i ranjive skupine ‘ako to tehnički uvjeti dopuštaju'”, ističe Gong.

Dodaju kako je izostala vidljiva kampanja državne administracije oko roka do kojega se građani mogu prijaviti za glasanje u drugom krugu izvan mjesta prebivališta. (Hina)

Zbog novog pravilnika paušalci će napustiti Hrvatsku

Koji su paušalni obrtnici u poziciji da ih smatraju prikrivenim zaposlenicima, zbog čega se očekuju moguće i milijunske uplate poreza i doprinosa, utvrđivat će se u postupcima poreznog nadzora, na temelju zadnje novele Zakona o porezu na dohodak koji je stupio na snagu 1. siječnja.

Nije to prvi udar na paušalne obrtnike i male poduzetnike, a ove nove mjere koje se uvode mogle bi ih zatući do kraja, a mlade i ambiciozne otjerati iz Hrvatske.

Kako piše otvoreno.hr, Vlada je ponovno napravila ono na što mali poduzetnici i paušalni obrtnici već mjesecima upozoravaju. Uz Izmjene Zakona o doprinosima koje su na snagu stupile početkom godine, a koji su posebice pogodile poduzetnike početnike te žene u poduzetništvu Vlada se odlučila i dalje obračunavati s paušalnim obrtnicima i malim poduzetnicima subjektivnim i nedorečenim pravilnikom koji će mnoge natjerati da zatvore obrte ili ih presele u druge zemlje Europke unije.

U pokušaju suzbijanja zlouporabe statusa paušalnih obrta, umjesto da počupa korov, Ministarstvo financija namjerava nedorečenim zakonom i u konačnici subjektivnim zakonom spaliti cijelo polje.

Birokratski apsurdistan

Nedavnim izmjenama Općeg poreznog zakona, a zatim i  njegovim pratećim Pravilnikom pod isti kišobran stavilo se i paušalce-prikrivene radnike te paušalne ambiciozne obrtnike koji s više klijenata pokušavaju opstati na ovom ionako prereguliranom tržištu. Unatoč tomu što svoj posao obavljaju u vlastitom prostoru, s dvoje ili više klijenata u različitim omjerima i trajanjima poslovnog odnosa prema najavljenim kriterijima Pravilnika i oni su ti koji prikriveno nesamostalno rade.

Uzmimo primjer. Ako obrt trenutno posluje s dvije tvrtke, pa recimo s jednom ima dogovoren jednokratni projekt koji će se odraditi kroz duži vremenski period, u vrijednosti 6 tisuća eura, a tvrtka naručitelj projekta isplaćuje šest mjeseci zaredom po 1000 eura, kako koja faza projekta bude gotova. Moguće je da projekt propadne ili se odgodi. Istovremeno obrtnik radi s drugom, odnosno trećom tvrtkom. Međutim, prema novom prijedlogu Pravilnika, ovakav posao je prikriveni nesamostalni rad! Iako s tom tvrtkom, nakon završetka projekta, više ne postoji nikakav poslovni odnos. No Ministarstvo će razrezati porez kao da je bilo riječ o nesamostalnom radnom odnosu!

Birokratskim potezom pera tjeraju se mladi i ambiciozni članovi društva

Da situacija bude gora, mladi do 30. godine života koji su od Ministarstva rada i mirovinskog sustava ostvarili poticaje vrijedne i do 70.000 kuna, pa uz djelatnost odobrenu od strane Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta – konačno napravili svoje prve poduzetničke korake i otvorili obrt, sada su prijedlogom Ministarstva financija nokautirani na pod. Praktički na samom početku.

Hoće li neki postolarski obrtnik također biti u prikrivenom radnom odnosu ako sklopi s drugom tvrtkom ugovor o popravljanju 15 pari cipela za zaposlenike kroz iduća tri mjeseca?

Nitko se ne protivi uvođenju reda u sektoru. Prikriveni radni odnos naravno nije uredu, međutim ovdje se radi o tome da je nekakav birokrat u nedostatku volje za radom odlučio potezom pera ugasiti tisuće drugih paušalaca ili ih otjerati u drugu zemlju, gdje su takve stvari uređene.

Cijeli razvijeni svijet vlastito gospodarstvo temelji na malim obrtnicima i poduzetnicima osim Hrvatske koja je odlučila u korist ‘našeg načina života’ činiti štetu zdravom poduzetničkom tkivu Hrvatske.

Nastavimo li raditi na taj način, s uvođenjem novih apsurdnih, subjektivnih i loših zakona ostat ćemo na začelju Europe još godinama, a po slobodi poslovanja u rangu s Venezuelom i drugim socijalističkim zemljama.

Čestitka Uprave za Novu 2020.: Podijeljeni otkazi za svih preostalih 362 radnika Aluminija iz Mostara

Uprava mostarskog Aluminija uručila je otkaze 362 radnika, zarpavo svim preostalim radnicima posrnulog giganta kojemu su pregovori s izraelsko-kineskom grupacijom MT Abraham jedina nada u eventualno ponovno pokretanje proizvodnje

Kako su za HINA-u u utorak potvrdili iz Aluminija otkazi su uručeni svim djelatnicima, ali s različitim otkaznim rokom. Razlog tomu je da bi preostali djelatnici uspjeli završiti zaostale poslove, objašnjeno je.

Rješenja o otkazima morala su biti zaključena s krajem 2019. godine kako bi se svim djelatnicima omogućila isplata otpremnina. Nakon 31. siječnja 2020. godine nekoliko djelatnika bit će angažirano s novim ugovorima na poslovima osiguranja i održavanja visokog napona te opreme.

Uprava na odlasku je nastavila pregovore s izraelsko-kineskom grupacijom koju predvodi MT Abraham iz Tel Aviva.

Prva ponuda te grupe, koju još čine kineski partneri China Engineering Corporation i China Industrial of Engineering and Construction Co., Ltd., odbijena je jer su tražili subvencije za električnu energiju i druge pogodnosti od države.

Subvenciju je odbacila Vlada Federacije BiH kao najveći pojedinačni suvlasnik s 44 posto udjela.

Nova ponuda ove grupacije nedavno dostavljena temelji se na tome da se pogoni Aluminija unajme te omogući nastavak proizvodnje uz potporu izraelsko-kineskog kapitala.

U BiH je ova grupacija već registrirala kompaniju Aluminium Industries d.o.o. Po informacijama iz kompanije Aluminija o novoj ponudi izraelsko-kineske grupacije odlučivat će sredinom siječnja Skupština kompanije u kojoj su uz predstavnike Vlade FBiH i predstavnici malih dioničara – radnika koji imaju 44 posto, te Vlada RH s udjelom od 12 posto.

Direktor M.T. Abraham Group Isaac Mansur Tamir je u nedavnoj izjavi za medije pojasnio uvjete najma koje su dostavili iz ove grupacije.

„Ugovor o zakupu bit će u skladu sa zakonima i propisima Federacije Bosne i Hercegovine, što znači petnaestogodišnji ugovor o najmu, s mogućnošću dodatnih petnaest godina, a najviše do trideset godina“, rekao je Tamir.

Predsjednik M.T. Abraham Group Amir Gross Kabiri rekao je da bi se prvo pokrenuo pogon Ljevaonice, a postupno pokušalo pokrenuti pogone Anoda i Elektrolize koja je najveći potrošač električne energije.

Planiraju ponovno angažirati radnike koji su već radili u Aluminiju, objasnio je Kabiri.

Mostarski Aluminij je nakon ratnih razaranja uz potporu Hrvatske bio ponovno pokrenut 1997. godine, a prestao je raditi u srpnju pošto je isključen s napajanja električne energije zbog dugova koji su se popeli na 220 milijuna eura.

U kompaniji ukupno je bilo zaposleno oko 900 djelatnika i bila je dugo vremena najveći izvoznik iz BiH, te najvažnija tvornica u Hercegovini. Njezinim gašenjem ugroženo je postojanje i velikog broja manjih kompanija koje su im bili partneri ili su se bavile obradom metala aluminija.

Ceste u našoj županiji su odnijele mnoge mlade živote u 2019.

Prema službenim podacima koje nam je dostavila PU dubrovačko-neretvanska na prometnicama pod njihovom nadležnošću od početka 2019. godine do danas dogodile su se 763 prometne nesreće u kojima je 11 osoba smrtno stradalo, 135 ih je teže, a 399 lakše ozlijeđeno. Iz dubrovačke policijske uprave istaknuli su kako je smanjen broja prometnih nesreća i stradavanja ostaje jedan od prioriteta njihovog rada, a istaknuli su kako je brojnim preventivnim i represivnim aktivnostima broj smrtno stradalih u godini na izmaku manji za 27 posto u odnosno na prošlo godinu kad je na našim prometnicama smrtno stradali 15 osoba. U nastavku donosimo pregled prometnih nesreća u protekloj godini.

Siječanj

Sam početak godine obilježila je jedna bizarna prometna nesreća. U ranim poslijepodnevnim satima, 5. siječnja, na taksi vozilo koje se u tom trenutku kretalo magistralom pao je kamen koji je uletio kroz prednje vjetrobransko staklo i izletio kroz staklo zadnjih lijevih vrata. Na svu sreće, nitko nije izgubio život, no turist iz Koreje teško je ozlijeđen. Isti dan je hitno transportiran u KBC Split, gdje je operiran čime mu je ruka spašena.

Nakon ove prometne nesreće duž magistrale postavljenje su nove zaštitne ograde, koji bi trebale spriječiti, odnosno barem umanjiti mogućnost da se ovakva nesreća ponovi.

Krajem mjeseca PU dubrovačko-neretvanska obavijestili je javnost da je dovršen očevid kojim je utvrđeno da je automobil marke VW Passat, koji je izgorio 29. siječnja zapaljen.

Veljača

Brojne prometne nesreće dogodile su se i ove godine na raskrižju u Srebrenom. Prva je zabilježena 2. veljače. Tad je osobno vozilo naletjelo na pješakinju koja je prelazila cestu.

Dubrovnik je 25. veljače pogodila vijest o pogibiji Vedrana Marovića, vozača sanitetskog vozila Doma zdravlja Dubrovnik. Nesreća se dogodila oko 6:10 u Banićima, a u njoj su sudjelovala tri vozila: sanitetsko vozilo, kojim je upravljao Marović, osobno vozilo i cisterna za prijevoz cementa.

„Utvrđeno je da je do nesreće došlo kada je 32-godišnjak upravljajući cisternom splitskih registracijskih oznaka, krećući se u pravcu Dubrovnika, iz neutvrđenih razloga, prešao na suprotnu kolničku traku gdje je udario u osobno vozilo daruvarskih registracijskih oznaka, a potom i u sanitetsko vozilo dubrovačkih registracijskih oznaka koji su se kretali u pravcu Splita“ objavila je PU dubrovačko-neretvanska po završetku očevida.

Ožujak

Teška prometna nesreća, u kojoj su sudjelovali Dubrovčani i u kojoj je poginula ženska osoba, dogodila se 8. ožujka na cesti Dubrovnik – Trebinje kod benzinske crpke u blizini Ivanice. Frontalno su se sudarila dva osobna automobila dubrovačkih registracijskih oznaka, koja su uništena, a ozlijeđeno je pet osoba. Za volanom jednog od automobila nalazio se djelatnik dubrovačke prometne policije.

Teška prometna nesreća koja se 23. ožujka dogodila na raskrižju u Srebrenom zavila je dubrovački kraja, a posebno Konavle u crno. 18-godišnjak je zbog neprilagođene brzine izgubio nadzor nad motociklom te pao na kolnik. Nesretni je mladić odmah prebačen u OB Dubrovnik gdje je nakon nešto manje od mjesec dana borbe za život 14. travnja, preminuo.

Više o ovaj temi možete pročitati na dubrovniknet.hr.

Prijavite lokacije odbačenog otpada – proradila nova aplikacija Ministarstva zaštite okoliša

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Od 1. siječnja ELOO sustav (Evidencija lokacija odbačenog otpada) Ministarstva zaštite okoliša je dostupan za rad. Riječ je o informacijskom sustavu koji komunalnim redarima omogućuje izvršenje obaveza propisanih Zakonom o održivom gospodarenju otpadom, ali i pregled podataka za područje cijele Republike Hrvatske inspektorima zaštite okoliša, djelatnicima u županijama, ministarstvima i ostalim nadležnim tijelima. I građani će moći anonimno prijaviti lokacije na kojima se nalazi otpad.

Rad sustava koordinira Zavod za zaštitu okoliša i prirode pri Ministarstvu zaštite okoliša i energetike. Naime, nakon što građani prijave, komunalni redari zaduženi za tu lokaciju, morat će napraviti nadzor i moraju obraditi prijavu.

Građani mogu prijaviti i anonimno kroz mrežnu aplikaciju ELOO sustava. Prilikom prijave, potrebno je odabrati županiju, grad ili općinu i opisati vrstu otpada te lokaciju divljeg deponija.

Nepropisno odbačenim otpadom smatra se otpad odbačen u okoliš na lokacijama koje za to nisu predviđene. To se osobito odnosi na otpad odbačen u okoliš, glomazni otpad ostavljen na javnoj površini, opasni i građevinski otpad odbačen na javnim površinama, svaki otpad odbačen pored spremnika odvojenog prikupljanja otpadnog papira, metala, stakla, plastike i tekstila.

PP Metković: Provedena preventivna akcija “Manje oružja – manje tragedija”

Jučer je u vremenu od 10,00 do 12,00 sati, u Metkoviću, na Trgu kralja Tomislava, postavljen je info pult od strane Policijskih službenika PP Metković, a poradi provedbe preventivne akcije “Manje oružja – manje tragedija”.

Navedena akcija provodi se u sklopu kampanje Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske i tijelima lokalne uprave i samouprave s ciljem poticanja građana na dragovoljnu predaju oružja, streljiva i minsko- eksplozivnih sredstava od strane građana bez sankcija.

Za vrijeme održavanja info-pulta policijski službenici su zajedno sa policijskim službenikom za protueksplozijsku davali informacije o akciji te dijelili letke građanima.

Pomor periski na Ušću

Nakon brojnih područja u Sredozemlju i u Jadranu je zabilježen pomor periski. Bolest je u posljednjih godinu i pol dana zahvatila većinu populacija zapadnog Mediterana, te se ubrzano širi središnjim Mediteranom.

Palagruža, Molunat, Mljet, a sada i Ušće. Danas je ekipa iz Brkate Sjenice zajedno sa sa djelatnicom Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode DNŽ obišla Ušće. Nakon temeljitog obilaska Kominskog ušća prebrojili su oko 1000 kompleta ljuštura što predstavlja strašno velik broj (ako uzmemo u obzir dio ljuštura koje su od prije opet je to velik broj) među njima ima velik broj mladih koje su dugačke od 13 do 25 cm ima i odraslih od pola metra do 70 cm. U obilasku su uočili tek jednu živu perisku i još tri koje su uspravne. 

Populacije plemenite periske (Pinna nobilis) u pojedinim dijelovima Mediterana ubrzano izumiru zbog parazitske bolesti koju uzrokuje praživotinja iz roda Haplosporidium. Prvi slučajevi zabilježeni su među populacijama jugoistočnog dijela Iberijskog poluotoka i Balearskog otočja krajem 2016, sa smrtnošću od oko 99% jedinki.

Jedan od uočljivijih simptoma infekcije je izostanak reakcije na podražaje, odnosno nemogućnost zatvaranja ljuštura. Školjkaši su filtratori, što znači da prikupljaju čestice i organizme koji slobodno plutaju u morskoj vodi, te ih probavljaju uz pomoć sekreta probavnih žlijezdi. Smrtnost oboljelih jedinki javlja se uslijed začepljenja probavnih žlijezdi u kojima se paraziti umnažaju. Više o spomenutom parazitu možete pročitati na bluesmart.hr.

 

Jutros je u metkovskom rodilištu rođeno prvo dijete u 2020. godini

Drugoga dana nove godine u metkovskom rodilištu čuo se prvi dječji plač koji obično počne s prvim udahom zraka i koji je potvrda da je sve dobro. Naime, rodilja Eva Merdžan rodila je dječaka jutros u 6:15. On je prvo rođeno dijete u metkovskom rodilištu u 2020. godini, odnosno u dolini Neretve. Dok ovo pišemo, roditelji se još nisu odlučili koje će mu dati ime.

Njih su jutros posjetili gradonačelnik D. Milan, ravnatelj M. Štimac i dr. Ž. Matuško. Čestitamo roditeljima kojima je ovo drugo dijete u obitelji.

Foto: Ilustracija

ANKETA Predsjednik ili predsjednica, koji je vaš izbor?

U nedjelju, 5 siječnja održat će se drugi krug izbora za Predsjednika RH. Dva su kandidata: aktualna predsjednica Kolinda Grabar Kitarović koju je kandidirao HDZ i bivši premijer Zoran Milanović kojega podržava SDP i partneri s lijevog spektra političke scene.

Tko je vaš izbor, predsjednik ili predsjednica ili pak ni jedno od njih?

 

Metkovski gimnazijalci 2019. zaključili boravkom u Firenci

Učenice Gimnazije Metković Matea Bebić, Sara Jerković, Lana Čupić, Doris Šiljeg i Gracija Vekić u pratnji profesorica Svjetlane Bebić i Ane Bebić boravile su u Firenci, Italija, od 16. do 21. prosinca u sklopu Erasmus plus projekta Digitalno mapiranje tradicionalnih obrta u Europi.

Domaćini su im bili škola Liceo Statale Giovanni Pascolli iz Firence, a u mobilnosti su sudjelovali i učenici i profesori iz partnerskih škola iz Francuske i Švedske, kao i koordinatori iz Njemačke.

U ovom projektnom susretu fokus je bio na kamenoklesarskom obrtu, pa su gosti mogli upoznati slavna umjetnička djela koja nudi Firenca i Toskana. Naše su učenice prezentirale kamenoklesarstvo u Hrvatskoj, naše slavne umjetnike, školu u Pučišćima, te brojne kamene znamenitosti u Hrvatskoj.

Zadnje objavljeno