-

Provaljeno u prostorije župnog ureda Župe sv. Nikole, policija traga za počiniteljem

U PU dubrovačko-neretvanskoj su nam potvrdili informaciju da je dana 5. lipnja 2019. zaprimljena prijava o provali u prostorije župnog ureda župe sv. Nikole biskupa u Metkoviću.

Očevidom je utvrđeno da iz ureda nije ništa otuđeno. U tijeku je kriminalističko istraživanje radi utvrđivanja počinitelja navedenog kaznenog djela.

Policija upozorava na povećan broj ‘dvokotača’ u prometu: uskoro akcija ‘Mopedi, motocikli i bicikli u prometu’

Iz PP Metković obavještavaju sve sudionike u prometu da prema meteorološkim najavama dolazi razdoblje toplog i suhog vremena, sukladno čemu se očekuje povećan broj mopeda, motocikla i bicikla u prometu.

Slijedom navedenoga, svim sudionicima u prometu u nadolazećem vremenskom periodu upućujemo slijedeće savjete:

  • vozačima mopeda i motocikla da provjere tehničku ispravnost uređaja na mopedima i motociklima, i to:
    • uređaja za upravljanje vozilom
    • uređaja za zaustavljanje, a koji na motornim vozilima moraju biti ugrađeni i izvedeni tako da vozač može vozilo na siguran, brz i učinkovit način zaustaviti, bez obzira na stupanj opterećenja vozila i nagib ceste po kojoj se vozilo kreće te osigurati vozilo u nepokretnom položaju na cesti s nagibom (pod kočnim sustavom podrazumijeva se radna kočnica i pomoćna kočnica)
    • uređaja za osvjetljenje ceste i za davanje svjetlosnih znakova (svjetla)
    • uređaja na vozilima koji omogućuju normalnu vidljivost (vozačko zrcalo)
    • uređaja za davanje zvučnih znakova
    • kontrolne uređaje i uređaje za davanje znakova (brzinomjer s putomjerom i svjetiljkom za osvjetljavanje)
    • prije vožnje mopedom ili motociklom na kolniku: očistite vizir, stavite zaštitnu kacigu na glavu i pravilno je zategnite, provjerite tlak u gumama, upalite dnevno ili kratko svjetlo, koristite zaštitnu opremu kako bi sačuvali zdravlje (jaknu, hlače, štitnike, čizme i rukavice), ne upravljajte ako ste umorni ili pod utjecajem alkohola ili droga
    • za vrijeme vožnje: prilagodite brzinu vožnje uvjetima na cesti (stanju i karakteristikama ceste), ne stvarajte preveliku buku u vožnji (osobito noću), vozite jedan iza drugoga, ako vozite u skupini, izbjegavajte vožnju na dijelovima asfalta na kojima ima pijeska, ulja i slično, posebice u zavojima, prilikom vožnje kroz lijevi zavoj, odmaknite se od središnje crte inače će vam se glava nalaziti čak do jedan metar u prometnoj traci namijenjenoj za promet vozila iz suprotnog smjera, ne vozite prevelikim brzinama, niti slalom između vozila (mopedi i motocikli su uski zbog čega ih pri većim brzinama drugi sudionici u prometu teže predvide), kontrolirajte svoje ponašanje i strast za vožnju te ne ispitujte i ne dokazujte mogućnosti svog mopeda ili motocikla
  • vozačima autmobila:
    • ne oduzimajte vozačima motocikla prednost prolaska
    • kod prestrojavanja i pretjecanja pazite na “mrtvi kut”
    • vodite računa da motocikli brže ubrzavaju od auta
    • motocikli se mogu učiniti daljima nego što zaista jesu,
    • često usporavaju bez kočenja, a stop svjetlo tada ne radi.

Iz PP Metković izvještavaju da će se, uz preventivne aktivnosti, primjenjivati i zakonom dopuštene represivne metode prema vozačima i ostalima nesavjesnim sudionicima u prometu.

Naime, policijski službenici će vršiti pojačani nadzor prometa prema ciljanoj skupini vozača, dok će se 9. lipnja 2019. (nedjelja) u vremenu od 10 do 12 sati, na Trgu kralja Tomislava u Gradu Metkoviću, održati promidžbeno – preventivna akcija Mopedi, motocikli i bicikli u prometu, a s ciljem senzibiliziranja javnosti, posebno vozača, na tolerantnije ponašanje za vrijeme upravljanja motociklom, mopedom i biciklom kao sudionika u prometu.

Alarm u dubrovačkoj bolnici: Nedostaje 29 liječnika i 60-tak sestara, spajaju se odjeli

Stanje u Općoj bolnici Dubrovnik je neizdrživo, tvrde zaposlenici. Nedostaje im 60-ak medicinskih sestara i 29 liječnika zbog čega će neke odjele zatvoriti, odnosno spojit će ih s drugima. To je za Index potvrdila i Uprava ove bolnice, koja ističe da im u pomoć priskaču liječnici iz drugih zdravstvenih ustanova.

Nažalost točna je informacija, nedostaje nam 60-ak medicinskih sestara i 29 liječnika. Odjeli se neće zatvarati, ali će doći do funkcionalnog spajanja nekih odjela ovisno o potrebama i mogućnostima. Trenutno se izrađuje plan funkcionalnog spajanja pojedinih odjela unutar Službe za kirurgiju. Isto se razmatra učiniti i unutar Službe za internističke bolesti, stoji u odgovoru ravnateljstva OB Dubrovnik za Index.

Kažu kako Opća bolnica Dubrovnik i Dubrovačko-neretvanska županija već duže vrijeme poduzimaju sve moguće korake kako bi građani imali adekvatnu zdravstvenu zaštitu.

S brojnim zdravstvenim ustanovama u Hrvatskoj sklopljeni su ugovori temeljem kojih nam dolaze gostujući liječnici, a Dubrovačko-neretvanska županija je za potrebe smještaja liječnika bolnici prepustila stan na predjelu Ploča u Dubrovniku, kažu u dubrovačkoj bolnici.

Navode kako svake godine raspisuju stipendije za deficitarna zanimanja, a ove godine raspisano je njih deset za doktora medicine. U tijeku su, kažu, i brojne specijalizacije te očekuju kako će se povratkom tih liječnika situacija
popraviti.

Sestre zaposlene u toj bolnici navode kako ih kronično nedostaje jer i konobarice u Dubrovniku bolje zarađuju od njih. Jedan od glavnih problema, kažu nam medicinske sestre, je taj što nemaju gdje stanovati u vrijeme ljetne sezone.

Dubrovnik je skup za život, sestre nemaju gdje živjeti jer ne mogu plaćati podstanarstvo i primorane su 1. travnja iseliti. Stanodavci su udvostručili cijene podstanarstva za vrijeme sezone i tako praktički tjeraju sestre iz stanova. To traje sve dok ne završi turistička sezona, rekla je jedna sestra zaposlena u dubrovačkoj bolnici.

Razgovarali smo i s medicinskim tehničarom koji nam je rekao da bolnica ima ogroman broj bolovanja te da su potrebni radikalni potezi.

Situacija je neizdrživa, više ne možemo, potrebno nam je minimalno 40 sestara da bi se pokrili minimalni uvjeti. U bolnici je zaposleno 400 sestara i medicinskih tehničara, puno je ljudi na bolovanju i porodiljnom pa radimo dan i noć. Prije smo radili dva cijena dana i imali dva slobodno, a sad možemo uzeti samo jedan slobodan dan. Zbog visoke stope bolovanja je bila kontrola HZZO-a i ustanovili su da su sva bolovanja opravdana. Ljudi su se razboljeli od tolikog posla. Već tri godine radimo ovim tempom i više ne možemo, povećat će se liste čekanja, ispaštat će i pacijenti, rekao je za Index medicinski tehničar.

Navode o visokim stopama bolovanja potvrdila nam je i sama bolnica. Iz ravnateljstva su nam odgovorili da je u svibnju 2019. zabilježeno ukupno 153 radnika na bolovanju, uključujući porodiljine dopuste, ali i kraća bolovanja, no kažu kako ocjenjivanje opravdanosti bolovanja nije u njihovoj nadležnosti.

U njihovoj se bolnici, kažu, mjesečno u prosjeku odradi čak 7068 prekovremenih sati. Redovito, navode, raspisuju natječaje za zapošljavanje, no odaziv je slag, gotovo nikakav.

Natječaji za zapošljavanje se raspisuju redovito, gotovo na mjesečnoj razini. Česta je situacija da se na natječaje za više radnih mjesta javi jedan kandidat ili da nema prijavljenih kandidata, kažu u ravnateljstvu bolnice.– Mogli bi izgraditi stanove poput POS-ovih za medicinsko osoblje koje nema riješeno stambeno pitanje, također mogli bi pomoći u sufinanciranju smještaja kako bi i u vrijeme sezone sestre i liječnici mogli ostati u Dubrovniku i plaćati podstanarstvo, navode nam medicinske sestre.

Na kraju zaključuju kako im je sad voda doslovno došla do grla te da ne mogu više nastaviti raditi ovim tempom. Uz postojeće pacijente koji žive na području Dubrovačko-neretvanske županije, ljeti imaju višestruko povećanje pacijenata zbog turista pa im kroz bolnicu prođe oko pet tisuća stranaca.

Cijeli članak pročitajte ovdje.

Piše: Martina Pauček Šljivak/Index.hr

Prvi izravni let u povijesti: U subotu u Ćilipe slijeće American Airlines, i tako do kraja rujna

Iz dubrovačke zračne luke u Čilipima od lipnja do kraja rujna možete letjeti za SAD, a bude li interes američkih turista tako velik za ljetovanje na Jadranu, kao što se pokazalo kroz prodaju rezervacija, postoji mogućnost da se uvedu i dodatni letovi kroz listopad.

Odlična je to vijest za sve iz Hrvatske koji idućih mjeseci kane posjetiti Ameriku. Zrakoplov American Airlinesa na inauguracijskom letu Philadelphia – Dubrovnik sletjet će u zračnu luku Dubrovnik u subotu u jutarnjim satima, i bit će to prvi izravni let u povijesti između SAD-a i Hrvatske!

Cijena avionske karte će se kretati između 1200 i 1500 eura. Letovi će se odvijati tri puta tjedno, čemu se posebno raduju američki turisti, kojih je na Jadranu svake godine sve više. Upravo zato je za hrvatsko odredište izabran Dubrovnik, koji je bio i središnja tema medijske kampanje, koja je pratila promociju nove avionske linije American Airlanesa. Let između Dubrovnika i Philadelphije, najvećeg zrakoplovnog čvorišta u SAD-u, uspostavljen je nakon višegodišnjih pregovora u režiji Ministarstva turizma Hrvatske, Hrvatske turističke zajednice, posebno HTZ-a Dubrovnika na čelu s direktoricom Romanom Vlašić, direktora Zračne luke Dubrovnik Frane Luetića i direktora American Airlinesa za EMEA područje Toma Latiga, a donosi Slobodna Dalmacija.

Koncertom i dodjelom priznanja obilježen Dan Osnovne glazbene škole

Svoj Dan škole i 11. obljetnicu samostalnoga djelovanja jučer je u Galeriji GKS-a podjelom priznanja najboljima i koncertom svojih učenika obilježila Osnovna glazbena škola Metković.

Ravnatelj Zvonko Knežević prije početka koncerta pozvao devetero svojih učenika te njihove nastavnike i korepetitore te im uručio priznanja za izvanredne uspjehe na domaćim i međunarodnim natjecanjima. To su:

Međunarodno natjecanje Mladi Padovec u Novom Marofu

  • Ena Gutić, klavir – II. nagrada u I. kategoriji, nastavnica Slađana Knežević

Regionalno 57. hrvatsko natjecanje učenika i studenata glazbe i plesa

  • Mihael Dodig, gitara – I. nagrada u I. kategoriji i
    Luka Oršulić, gitara – II. nagrada u I. kategoriji, nastavnik Željko Mandarić
  • Ena Gutić, klavir – II. nagrada u I. kategoriji, nastavnica Slađana Knežević
  • Tea Šprlje, solfeggio – I. nagrada u II. kategoriji, nastavnica Maja Jerković
  • Mihael Dodig, solfeggio – II. nagrada u I. kategoriji i
    Antea Jurković, solfeggio – II. nagrada u I. kategoriji, nastavnik Dragan Gutić

Državno 57. hrvatsko natjecanje učenika i studenata glazbe i plesa

  • Mihael Dodig, gitara – II. nagrada u I. kategoriji, nastavnik Željko Mandarić
  • Tea Šprlje, solfeggio – III. nagrada u II. kategoriji, nastavnica Maja Jerković

Međunarodno natjecanje puhača Varaždin Woodwind & brass

  • Brigita Rakić, saksofon – II. nagrada u B kategoriji i
    Darko Tot, saksofon – II. nagrada u C kategoriji, nastavnica Erna Čizmić Rebić

Međunarodno natjecanje Daleki akordi Split

  • Brigita Rakić, saksofon – I. nagrada u I. kategoriji,
    Darko Tot, saksofon – I. nagrada u II. kategoriji i
    Ante Juračić, saksofon – II. nagrada u III. kategoriji, nastavnica Erna Čizmić Rebić

Uslijedio je koncert na kojem je nastupilo dvadesetak učenika od prvoga do petoga razreda te na kraju Školski zbor pod ravnanjem Dragana Gutića. 

Fotogaleriju s obilježavanja Dana OGŠ Metković možete pogledati na portalu metkovic.hr.

Grmoja upitao ministra Ćorića: Znate li koje otrove ispušta mostarski pročistač?

Saborski zastupnik Nikola Grmoja uputio je 4. lipanj pitanje ministru Tomislavu Ćoriću, ministru zaštite okoliša i energetike, zastupničko pitanje vezano uz informacije da u mulju kojega prikuplja mostarski pročistač postoje najmanje četiri opasna otrova koja ugrožavaju zdravlje stanovnika koji žive nizvodno od Mostara. Ovaj podatak je iznio Marin Bago (Naše društvo), uz napomenu da su o tome obaviještene nadležne institucije, ali da ove podatke skrivaju.

Pitanje prenosimo u cijelosti:

Koja saznanja imaju nadležna tijeka Republike Hrvatske vezano uz činjenicu da su nadležna tijela u Federaciji BiH i Gradu Mostaru obaviještena da u mulju mostarskih kolektora postoje najmanje četiri jako opasna otrova koja ozbiljno ugrožavaju zdravlje građana?

Imate li saznanja o tome jesu li iste opasne tvari zahvatile rijeku Neretvu i samom time ugrozile živote i zdravlje ljudi na području Republike Hrvatske?

Molimo da vezano uz ovu informaciju hitno reagirate prema nadležnim institucijama Federacija BiH.

Odgovor na postavljeno pitanje ministar Tomislav Ćorić bi trebao dati u roku od 30 dana.

LOKALNA PROGNOZA Je li nam ovo stiže ljeto?

Izgleda da je razdoblje nestabilnog vremena koje je obilježila kiša, jugo i povremena grmljavina za nama…

Do kraja tjedna će u dolini Neretve biti sve toplije i toplije. Za vikend se očekuju temperature zraka oko 30 °C. Vjetra će biti promjenjiva smjera, izmjenjivat će se umjereno jako jugo i slaba bura. Oblaka na nebu bit će sve manje, a pravo ljetno vrijeme možemo očekivati tijekom subote i nedjelje kada će prevladati pravi ljetni uvjeti s temperaturom do čak 33°C.

Izgleda da nam ljeto dolazi na velika vrata…

GORAN GALOV: Zadovoljni smo ostvarenim, ali Neretva može bolje i više

Završila je povratnička sezona NK Neretva u 3. HNL Jug. Plavo-bijeli su u 30 odigranih utakmica upisali 42 boda, 22 u prvom i 20 u drugom dijelu sezone, što ih dovelo do 8. mjesta na tablici. Jesu i time ostvareni ciljevi koje su uprava i stručni stožer postavili na početku sezone, pitali smo trenera Gorana Galova.

Ukupno gledajući, možemo biti zadovoljni jer smo većinu zacrtanih ciljeva za ovu sezonu ostvarili. Nakon četvrtoligaškog iskustva, uspjeli smo formirati ekipu za treću ligu i izbjeći rizik da se nađemo u zoni ispadanja. Osobno sam priželjkivao da se nađemo negdje među prvih pet, osobito nakon prvog dijela prvenstva.

Za razliku od prvog, Neretva u drugom dijelu sezone nije doživjela ni jedan poraz na domaćem terenu, tek jedan remi u uzbudljivoj utakmici sa Imotskim (3:3). Međutim, na gostovanjima nije bila tako uspješna.

Točno, dok smo kod kuće uzimali bodove, u gostima smo ih olako gubili. Premda smo u nekoliko gostujućih utakmica igrali bolji nogomet od domaćina, rezultat na kraju nije bio na našoj strani i tih nekoliko bodova nas dijele od prvih pet u vrhu tablice. 

Neretva je ovom razdoblju u ofenzivnom dijelu imala solidan učinak, međutim, u obrani je znalo doći do nesigurnosti koje su odlučivale utakmice.

– Nama je u drugom dijelu puno nedostajao ozlijeđeni kapetan Ante Batinović koji je svojom kvalitetom unosio mir i sigurnost u defanzivnom dijelu igre. Nadam se da ćemo ga imati na pripremama i u sljedećoj sezoni.

Čovjek koji je u protekloj sezoni donio novu vrijednost u Neretvinoj igri bio je Luka Juričić.

– Usprkos ozljedama koje su ga dosta pratile u karijeri, Luka je mlad igrač koji se izvanredno snašao u novoj sredini. Ovo mu je bila prva prava sezona nakon što je u dresu Neretvanca bio prvi strijelac lige. Pokazao je da se na njemu može graditi igra i očekujem ga i u sljedećoj sezoni. On je naš prvi strijelac sa 14 golova, a tu je i Adel Ajkunić s kojim čini vrlo dobar napadački tandem. 

Hoće li Neretva zadržati kompletnom veznu liniju koja je bila okosnica njezine igre u protekloj sezoni?

Naši domaći igrači Sršen, Medić, Crnčević i Bubalo su bili kreatori igre. Premda postoje neke još nedefinirane ponude za neke od njih, mislim da ih neće zadovoljiti ništa što ih neće odvesti u viši rang natjecanja. Odnos igrača i Kluba je obostrano bio vrlo korektan i odmah nakon posljednje utakmice uslijedili su razgovori o planovima za novu sezonu.

Treća liga će se u sljedećoj sezoni ponešto izmijeniti. HNS je najavio formiranje 5 skupina, ali to neće utjecati na dalmatinsku skupinu Jug. Ono što slijedi nakon toga je smanjivanje skupina na dvije ili tri u kojima će se i broj trećeligaša smanjiti. Tko će i dalje biti trećeligaš, ovisit će o rezultatima sezone koja nam dolazi. Kakve su Neretvine ambicije?

Naš cilj je biti među prvih nekoliko ekipa na vrhu tablice. Mislim da Neretva za to ima potencijala. Razmišljamo i o nekim pojačanjima za sljedeću sezonu, ali i o uključivanju nekolicine naših juniora (Proleta, Taslak, Čupić, Mandić…)  koji će biti priključeni seniorima na ljetnim pripremama. Treba imati na umu da će prema novim smjernicama HNS-a svi klubovi u svom sastavu morati imati najmanje 12 igrača koji su od 13 do 19 godine proveli najmanje četiri godine u hrvatskim ligama što će utjecati na dovođenje igrača ‘sa strane’.

Sezona je završila, ali već za dva i pol mjeseca počet će nova. Dakle, nema mnogo vremena za odmor.

– Tako je, mi ćemo danas odraditi zadnji trening nakon kojega će biti prigodno druženje, 22. lipnja nas očekuje utakmica sa Croatijom iz Camberre, a pripreme za novu sezonu će početi tradicionalno oko sv. Ilije kada očekujemo okupljanje svih naših standardnih igrača.

Nova sezona će početi krajem kolovoza. Do tada bi se trebale razriješiti sve nedoumice, a ono što je dobro je da Neretva ima ambiciju biti siguran trećeligaš koji puca na vrh tablice.

–  S tim ciljem ćemo ući u pripreme za novu sezonu… Na kraju svakako želim zahvaliti našim navijačima ‘Killersima’, njihov povratak na tribine nam je puno značio i na tome su im zahvalni igrači, uprava, stručni stožer i ja osobno, zaključio je svoj sažetak prošle sezone trener Goran Galov.

 

POTPISAN UGOVOR Hitni pacijenti iz doline Neretve i Vrgorca zbrinjavat će se u mostarskoj bolnici

Hitni pacijenti iz doline Neretve i s područja Vrgorca, oni sa srčanim i moždanim udarom, te pacijenti s politraumom i teško bolesna djeca, ubuduće će biti medicinski zbrinjavani u Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar, što je formalizirano potpisivanjem sporazuma o suradnji u Ministarstvu zdravstva u Zagrebu, prenosi Hina.

Potpisali su ga hrvatski ministar zdravstva Milan Kujundžić, ministar Federalnog ministarstva zdravstva BiH Vjekoslav Mandić i ravnatelj mostarske bolnice Ante Kvesić.

“Time se i formalno rješava ono što se u stvarnosti događa. Pacijenti doline Neretve i dijelom iz Vrgorca s pravom zahtijevaju da i oni kod hitnog zbrinjavanja imaju pravo na tzv. zlatni sat. Diljem Hrvatske bolnice su od pacijenata udaljene mahom do jedan sat, a spletom povijesnih okolnosti i granice koja tamo postoji pacijenti doline Neretve su u neravnopravnom položaju kad se radi o iznimno teškim slučajevima, politraumi, pri infarktu i moždanom udaru. Ovim sporazumom dovedeni su u ravnopravni položaj s drugim građanima Hrvatske”, izjavio je ministar Kujundžić.

Hitni pacijenti s tog područja, dodao je, ići će u bolnicu koja radi 24 sata, koja ima rezultate i broj postupaka koji jamče sigurnost i kvalitetu.

Federalni ministar zdravstva Federacije BiH Vjekoslav Mandić rekao je kako je zbrinjavanje hitnih pacijenata nastavak uspješne suradnje između dvaju ministarstava čime će se dijelu hrvatskih građana povećati dostupnost zdravstvene zaštite.

Ravnatelj mostarske bolnice naglasio je kako bolnica ima sve kapacitete te su apsolutno otvoreni pacijentima iz doline Neretve, koji su prije 1991. i gravitirali toj zdravstvenoj ustanovi.

ČESTITAMO najstarijem Neretvaninu Tomi Volareviću (Letanu) 102. rođendan!

Cijelo jedno stoljeće i dvije godine su iza njega, 102. rođendan danas slavi Tomo Volarević (Letan), najstariji je Neretvanin, a možda i najstariji Hrvat.

Djed Tomo se rodio u vrijeme Prvog svjetskog rata, 5. lipnja 1917. na Dragoviji, bio je sudionik Drugog, a doživio je i Domovinski rat. Drugim riječima, bio žitelj dviju monarhija (Austro-Ugarska i  stara Jugoslavija), doživio je NDH, u vrijeme druge Jugoslavije je otišao u zasluženu mirovinu (1980.), a starost uživa u samostalnoj Hrvatskoj. Kao i velik broj naših ljudi, dio radnog vijeka proveo je u Njemačkoj.

Proslava 100. rođendana u Vidu

Sa svojoj Pavom (88) u skladnom je braku već 62 godine a plod njihove ljubavi su tri kćeri. Našem didu Tomi je vrlo rano umrla prva žena Matija s kojom je dobio četiri sina, a od svih njih stasalo je dvadeset unučadi i dvadeset sedam praunučadi.

Čestitamo našem djedu Tomi 102. rođendan i neka ga Bog još poživi u zdravlju i veselju!

Foto: vidonjac.com

Zadnje objavljeno