-

FOTO Deset predivnih pelikana uživa na Ušću Neretve

Susret s pelikanima ili nesitima na Ušću Neretve sigurno nije svakidašnji prizor. A kad ih je i desetak u jatu onda je to vrijedno pažnje. Njih je danas snimio naš poznati zaljubljenik u ptičji svijet Bariša Ilić. Evo kako je on opisao svoj današnji susret s ovim mitskim pticama koje simboliziraju život.

Danas, 9. svibnja 2019., iza ručka stiže poziv prijatelja Ante sa ušća Neretve da ima lijepo iznenađenje za mene. Nije me trebalo nagovarati sluteći rijetku pticu sjedam u automobil i na ušće. Ante me čekao i skupa sjedamo u čamac i vozimo se u Parila gdje je vidio ptice. Dok se vozimo Ante kaže da su tu Pelikani, malo ga potiho upitam da li je siguran iako znam da poznaje dobro ptice, a on kaže da je siguran.

Puhalo je jako jugo pa smo vozili prema vrhu Parila gdje su dvije vale misleći da su se tu sklonili od vjetra i zaista u drugoj vali smo ih ugledali. Mirno su odmarali ne hajući previše što se približavamo pa smo ih mirno fotkali. Budući je bilo tmurno i padala je kiša slike nisu najbolje, ali lijepo vidimo deset jedinki ružičastog nesita (Pelecanus onocrotalus) koje uživaju u laguni Parila i to je za mene bio prekrasan prizor.Vrijeme je bilo ružno i pokisli smo, ali sve u svemu prekrasan dan za ljubitelja ptica.

Foto: Bariša Ilić

FOTO Nastup učenika Glazbene škole u GKS-u

U nastavnom programu Osnovne glazbene škole Metković su učenički javni nastupi. Večeras je u Galeriji GKS-a bio tzv. javni sat ili nastup učenika klavira i gitare pred roditeljima.

Učenike su najavili njihovi učitelji Davor Markota i Robert Sivrić.

Grmoja ministru Tolušiću: Jeste li upoznati s problemima poljoprivrednika u Lukama?

Saborski zastupnik Nikola Grmoja uputio je 8. svibnja 2019. zastupničko pitanje ministru poljoprivrede Tomislavu Tolušiću vezao uz probleme poljoprivrednika s područja Kule Norinske i Opuzena na predjelu Luke. Naime, već godina poljoprivrednici imaju problema sa stokom koja pripada Dragi Bezeru i koja im uništava nasade i usjeve čineći pri tome veliku materijalnu i financijsku štetu.

Pitanje prenosimo u cijelosti:

Prema informacijama i saznanjima koja dobivamo od veloikog broja poljoprivrednika s područja općine Kula Norinska i grada Opuzena s desne strane Neretve zemljoradnici bezuspješno pokušavaju riješiti probleme koje im stvara poljoprivrednik gospodin Drago Bezer. Naime, stoka koja je u njegovu kreće se nekontrolirano ovim krajevima te pritom uništava nasade i voćnjake i devastira groblje i ostale javne površine. Izgladnjela i bolesna stoka bez nadzora se kreće pašnjacima i obradivim površinama te nerijetko završi i na prometnicama. U slučaju uginuća njegovih životinja, iste se nepropisno zbrinjava skidanjem markica kako se ne bi moglo utvrditi vlasništvo. Nadzorom inspektorata iz Zagreba utvrđeno je da g. Bezer na može skrbiti o životinjama te mu se trebaju oduzeti iz vlasništva, ali cijeli postupak je obustavljen zbog nedostatka sredstava u iznosi 120.000,00 kuna koja su potrebna za cjelokupan proces.

Isto tako prema dobivenim informacijama od strane poljoprivrednika ovoga kraja zanimljivo je da su sudski procesi pokrenuti protiv g. Bezera doneseni u korist zemljoradnika, ali se šteta ne može naplatiti od dotičnog gospodina, štoviše prilikom jedne od presuda daje mu se pravo posjeda u odnosi na proizvođače, ujedno i hrvatske branitelje uz preoravanje postojećih poljoprivrednih kultura.

Gospodine ministre, imate li ikakvih saznanja o navednom slučaju u kojem se g. Bezer optužuje od strane brojnih poljoprivrednika te što planirate poduzeti kako biste riješili situaciju koja uzrokuje brojne štete stanovnicima, ponajviše poljoprivrednicima ovoga kraja?

Ministar Tolušić je dužan odgovoriti na zastupničko zastupnika Grmoje u roku od 30 dana od dana kada je pitanje postavljeno.

 

Želite postati ravnatelj škole? Upravo je raspisan natječaj za imenovanje ravnatelja u Pločama

Želiti postati ravnatelj odgojno-obrazovne ustanove i za to ispunjavate uvjete, možete se javiti na Natječaj koji je 8. svibnja 2019. raspisao Školski odbor Osnovne škole Vladimir Nazor Ploče.

Ravnatelj/ica školske ustanove prema Zakonu o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi mora, između ostalog, ispunjavati sljedeće nužne uvjete:

1. završen studij odgovarajuće vrste za rad na radnom mjestu učitelja, nastavnika ili stručnog suradnika u školskoj ustanovi u koji se imenuje za ravnatelja, a koji može biti:

a) sveučilišni diplomski studij ili
b) integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili
c) specijalistički diplomski stručni studij
d) položen stručni ispit za učitelja, nastavnika ili stručnog suradnika, osim u slučaju iz čl. 157. st. 1. i 2. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi.

Ravnatelj/ica školske ustanove imenuje se na pet godina.

U pisanu prijavu na natječaj za imenovanje ravnatelja/ice škole, kandidati su obvezni priložiti u izvorniku ili ovjerenom presliku:

  • životopis
  • domovnicu
  • dokaz o položenome stručnom ispitu, odnosno dokaz da osoba nije obvezna polagati stručni ispit
  • dokaz o radnom iskustvu (potvrda ili elektronički zapis HZMO-a i dokaz o radnom iskustvu na odgojno-obrazovnim poslovima u školskim ustanovama ili drugim ustanovama u sustavu obrazovanja ili u drugim tijelima državne uprave nadležnim za obrazovanje)
  • uvjerenje da se protiv osobe ne vodi kaz­neni postupak ne starije od 30 dana
  • dokaz o obavljanju poslova ravnatelja u najmanje drugom uzastopnom mandatu za osobe koje se kandidiraju na temelju čl. 126. st. 3. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi
  • program rada za mandatno razdoblje

Rok za podnošenje prijava kandidata je 8 dana računajući od dana objave natječaja.

Na natječaj se mogu javiti osobe obaju spolova.

Prijave sa svom potrebnom dokumentacijom potrebno je dostaviti na adresu: Osnovna škola Vladimir Nazor Ploče, Tina Ujevića 3, 20340 Ploče, s naznakom: Za natječaj za imenovanje ravnatelja/ice – ne otvarati.

O rezultatima natječaja kandidat će biti obaviješten u roku od 45 dana računajući od dana isteka roka za podnošenje prijava.

Cjelovit tekst Natječaja je objavljen u Narodnim novinama.

Foto: Rogotinski portal

Maturanti, dobro ‘zagrijte stolice’: Nacionalni centar objavio nove mjere sigurnosti

Maturanti i ostali kandidati ovogodišnje državne mature koji možda razmišljaju da se kojekakvim nečasnim radnjama domognu povoljnog rezultata na ispitima koje će pisati, bolje da dobro zagriju stolicu. Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja (NCVVO), središnje tijelo za provedbu državne mature, ove je godine odlučio podići razinu sigurnosti tijekom pisanja ispita, piše Slobodna Dalmacija.

Jedna od mjera, kako doznajemo, jest ta da nitko od pristupnika u pismenom dijelu testiranja na državnoj maturi neće smjeti koristiti vlastite kemijske olovke, nego će dobiti one koje je nabavio Centar i koje će im biti podijeljene na licu mjesta.

Matura, podsjetimo, ove godine počinje 3. lipnja, a završava 28. lipnja, dok nastava za maturante okončava 22. svibnja.

Tek za dvije godine

– Prošle godine smo na državnoj maturi imali dva slučaja varanja na pismenim ispitima. Sigurnost na maturi izuzetno nam je važna i zato smo kao jedan od načina sprječavanja sličnih slučajeva zlouporabe donijeli odluku da se na ispitima ove godine koriste kemijske olovke koje je nabavio Centar – potvrdila je u srijedu za naš list Ivana Katavić, ravnateljica NCVVO-a.

Nije tajna, nažalost, da neki maturanti čak i na ispitu zrelosti varaju – prepisuju i na druge dvojbene načine pokušavaju doći do prolaza, zbog čega je prije nekoliko godina donesena odluka prema kojoj se svaki uhvaćeni prijestupnik odmah udaljuje s ispita i na državnu maturu smije ponovno izići tek za dvije godine.

Prošle godine, prema pisanju portala Telegram.hr, a što je potvrdio i NCVVO, otkrivene su dvije učenice jedne zagrebačke gimnazije koje su uz pomoć sofisticirane tehnologije pokušale riješiti ispite državne mature, i to koristeći kemijske olovke s kamericama i sitne slušalice (“bubice”) u uhu na koje su dobivale odgovore.

Jedna je otkrivena dok je pisala test iz matematike u ljetnom ispitnom roku, a druga iz hrvatskog jezika u jesenskom roku.

Telegram hr. tada je pisao i kako su maturanti zagrebačke gimnazije lani u srpnju dobili poruke na WhatsApp kako se za 100 eura mogu uključiti u organizirani lanac prijevare na državnoj maturi te će im za taj novac odgovori u sklopu pojedinih ispita biti diktirani u slušalice u uhu.

Učenici su to prijavili profesorima, uključila se policija, a s obzirom na to da su mediji u više navrata upozoravali na to da postoje ozbiljne indicije da se na maturi vara i više od otkrivenih slučajeva, NCVVO je odlučio ove godine pojačati mjere sigurnosti na “ispitu zrelosti”.

Suspenzija i plaćanje

Varanje na maturi, treba i na to podsjetiti, nije kazneno djelo i prijestupnici zbog toga kazneno ne odgovaraju, nego se kazneno odgovornim osobama smatraju oni koji se nalaze s druge strane “žice” i te usluge naplaćuju.

Učenici i kandidati koji budu uhvaćeni u ovakvom ili sličnim prijestupima mogu ponovno izaći na maturu tek za dvije godine, a ispite koje tada prijave moraju platiti. Cijenu ispita državne mature, koje plaćaju određene kategorije kandidata, kao i dosad, određuje Vlada RH.

Ove godine, kao i lanjske, iznos naknade za ispite državne mature iznosi 175 kuna po ispitu, što znači da samo za tri obvezna predmeta na državnoj maturi treba platiti 525 kuna, a tu su još i izborni ispiti. Osim suspenzije i plaćanja ispita na koje smiju izići za dvije godine, za prijestupnike na državnoj maturi zapravo nema drugih troškova, što potvrđuju i u NCVVO-u.

– Učenici koji budu uhvaćeni u možebitnom prijestupu na ispitu državne mature ne moraju snositi nikakve troškove. Za njih nema dodatnih troškova, nego samo cijena, odnosno naknada ispita državne mature koje će prijaviti – odgovaraju iz NCVVO-a.

Sve što još trebate znati

Državna matura za učenike koji izlaze iz redovitog sustava srednjoškolskog obrazovanja, odnosno maturanata koji u tekućoj školskoj godini završavaju četvrti/peti razred, besplatna je osim u nekoliko slučajeva.

Vlada RH, kako smo naveli, ove godine nije mijenjala iznos naknade, pa će tako svi obveznici (a njih je nekoliko kategorija) i dalje plaćati 175 kuna po ispitu.

Među tim su obveznicima, na primjer, redovni učenici koji na vrijeme ne odjave prijavljene ispite državne mature na koje ne namjeravaju izići, a krajnji rok da to učine je ove godine 14. svibnja.

Istu će naknadu platiti i učenici koji u jesenskom roku žele polagati neki ispit za višu ocjenu od one koju su ostvarili na istom ispitu u ljetnom roku.

Ako redovni učenici padnu maturu u ljetnom te na ispite ponovno iziđu u jesenskom roku, nisu obveznici plaćanja.

Međutim, ako na maturu izlaze tek za godinu dana, moraju platiti sve ispite koje će prijaviti.

Ista je cijena i za kandidate iz drugih zemalja, učenike strukovnih škola koji do kraja prošle kalendarske godine nisu obranili završni rad, te za one koji su počinili neki prijestup na državnoj maturi.

INTERVJU Kipar Nikola Vučković i slikarica Dragana Nuić Vučković: Galerija je novi izazov

Osnivanje galerije je samo nastavak onoga što smo zajedno ovdje počeli 2003. u našem vrtu, tu je sjedište naše Udruge En Face i atelieri

Ljubitelje likovne umjetnosti ovih je dana obradovala vijest  da je u Širokom Brijegu otvorena privatna neprofitabilna Galerija suvremene umjetnosti „nv“. Razgovarali smo s osnivačima Galerije,bračnim i umjetničkim parom, akademskim kiparom Nikolom Vučkovićem  i akademskom slikaricom Draganom Nuić Vučković, profesorima na ALU Široki Brijeg.

Što Vas je potaknulo na takav plemenit čin?

NIKOLA: Osnivanje galerije je samo nastavak onoga što smo zajedno ovdje počeli 2003. u našem vrtu, tu je sjedište naše Udruge En Face i atelieri. Galerija je novi izazov, mogućnost drukčijeg djelovanja i novih aktivnosti.

DRAGANA: Htjeli smo proširiti Nikolin atelier, ima tu mnogo drvenih skulptura koje su prezimljavale u vrtu, te je Nikola osmislio i galerijski prostor, a ideja nam se oboma sviđala od početka.

I ranije ste poduzimali neobične korake u popularizaciji umjetnosti – sjetimo se projekta izložbi „Privatno i javno“?

NIKOLA: Izložba „Privatno i javno“ dogodila se ovdje spontano 2003. nakon čega smo osnovali i En Face. „Privatno i javno“ traje evo već 17 godina, ona je od početka bila usmjerena na promoviranje mladih, ali su joj na vrijednosti i prepoznatljivosti pridonijela sudjelovanja renomiranih umjetnika iz BiH i Hrvatske koji su time podržavali naš projekt.

DRAGANA: Izložba je zadnjih 6 godina gostovala po vrtovima naših prijatelja od Širokog Brijega, Mostara, Čapljine, Gorice, Čitluka i Metkovića, jer je vrt bio pretrpan Nikolinim skulpturama. Sada bi se trebala ponovno vratiti ovdje gdje je sve počelo i gdje je, kako kažu naši stalni posjetitelji, uvijek bilo najljepše.

Kako je proteklo otvorenje ? Nezaobilazna je bila izložba grupe En Face?

NIKOLA: Otvorenje Galerije prošlo je s dobrom posjetom, slali smo pozivnice i sve je bilo spontano i vrlo ugodno. Galeriju smo otvorili izložbom En Face, to je bilo, kako ste kazali, nezaobilazno.

Cijeli intervju možete pročitati na portalu Dnevni list.

Razgovarala: Vesna Hlavaček

Preminuo je don Luka Jozić, nekadašnji kapelan u Župi sv. Nikole i župnik Vidonja

Dana 8. svibnja 2019., predan u volju Božju i okrijepljen svetim sakramentima, nakon teške bolesti, preselio je u kuću Očevu don Luka Jozić (1960. – 2019.) svećenik Splitsko-makarske nadbiskupije i župnik Kaštel Štafilića, objavila je na svojoj službenoj stranici Splitsko-makarska nadbiskupija.

Don Luka je rođen 1960. godine u Trilju, a za svećenika Splitsko-makarske nadbiskupije zaređen je 1986. god. u Splitu. U Nadbiskupiji je pastoralno djelovao u župama: sv. Nikola – Metković, Vidonje (1990.-1994.), Klis, Žrnovnica, Split-Mejaši i Kaštel Štafilić.


Misa zadušnica i sprovodni obredi održat će se u petak, 10. svibnja 2019., u 16.00 sati u Trilju.

Počivao u miru Božjem.

PODGORA Odron odlomio dio Jadranske magistrale, promet zaustavljen!

Na cesti D8 Makarska-Podgora nastalo je klizište preko jednog kolničkog traka zbog čega je u srijedu oko 14,29 sati bio potpuno zatvoren promet. Nakon što se postavila privremena signalizacija oko 15,17 sati je omogućen djelomičan prolaz vozilima jednim trakom, saznajemo iz PU splitsko-dalmatinske.

Kako doznajemo iz ispostave županijskih cesta Makarska – Vrgorac prije tjedan dana su uočene promjene odnosno da je “potonula” ova dionica magistrale, međutim, tada su smatrali da nije riječ o klizištu već napuknuću ceste pa ga se pokušalo sanirati tako što ga se afalltiralo. No, danas je došlo je do nastanka klizišta i urušio se dio ceste.

Zbog nastalog klizišta na državnoj cesti D8 Makarska-Podgora, ista je na zapadnom ulazu u Podgoru zatvorena za sav promet, saznajemo u 15,26 od Tamare Pajić iz Ureda za odnose s javnošću Hrvatskih cesta.

– U ovom trenutku pretpostavka je kako su obilne kiše utjecale na podzemne vode i pojavu klizišta. Ovlašteni projektant pregledati će danas područje te dati analizu razloga pojave klizišta kao i rješenje sanacije – kazala nam je.

Obilazni pravac za osobna vozila je: Makarska (D8) – državnom cestom D512 – Makarska – Gornji Tučepi – županijskom cestom Ž6198 – Gornja Podgora – Podgora (D8)

Obilazni pravac za ostala vozila je: Makarska (D8) – državnom cestom D512 – Makarska – Ravča – državnom cestom D62 – Vrgorac – Mali Prolog – županijskom cestom Ž6276 – Mali Prolog – Kobiljača – Kula (Eraci) – lokalnom cestom L69086 – Kula (Eraci) – Karamatići – Rogotin (D8)

“Zjenica močvare” Ivana Kapovića druga najbolja fotografija 2019. u Hrvatskoj

Hrvatska zajednica županija objavila je rezultate foto natječaja “Volim svoju županiju” 2019., a u konkurenciji 3667 fotografija, stručni žiri je prva tri mjesta dodijelio autorima iz Splitsko-dalmatinske, Dubrovačko-neretvanske i Osječko-baranjske županije. Ovo drugo mjesto pripalo je Ivanu Kapoviću za fotografiju “Zjednica močvare”.

Najviše prijavljenih fotografija je iz Primorsko-goranske i Zadarske županije, iz svake više od 500 priloga. Kažu iz HZŽ-a kako su u ocjenjivanju presudile nijanse.

Na čelu ovogodišnjeg stručnog žirija bila je naša profesionalna fotografkinja Mare Milin, a članovi su Ivana Gusak Galić iz Osječko-baranjske županije, Kristijan Toplak iz Virovitičko-podravske županije i Karlo Frljužec iz Krapinsko-zagorske županije.

Žiri je odabrao 21 fotografiju za svaku hrvatsku županiju i Grad Zagreb, a one ulaze u postav putujuće izložbe „Volim svoju županiju“. Najviše glasova prikupila je fotografija „Noć na Vidovoj gori“, autora Božana Štambuka iz Splitsko-dalmatinske županije, s osvojenih 38 bodova. Slijedi „Zjenica močvare“ Ivana Kapovića iz Dubrovačko-neretvanske županije, s osvojenih 37 bodova, te „Lege“, Mateja Snopeka iz Osječko-baranjske županije, s osvojenih 36 bodova.

ŽUPANIJSKI SDP: Sretan vam Dan Europe i Dan pobjede nad fašizmom!

Županijska organizacija SDP-a DNŽ uputila je čestitku povodom Dana Europe i Dana pobjede nad fašizmom koju prenosimo u cijelosti:

Robert Schuman je u svom govoru 1950. predstavio viziju europskog jedinstva, Europu oslobođenu bratoubilačkih ratova, Europu napretka i solidarnosti. U spomen na njegovo govor, koji je održan 9. svibnja Europa slavi svoj dan.

Nije slučajno da je taj govor održan 9. svibnja, jer tog je datuma 1945. Njemačka potpisala kapitulaciju, što se obilježava kao Dan pobjede nad fašizmom.

Nakon rata koji je bio prožet nehumanim postupanjima, sustavnim uništavanjem  drugih i drugačijih sa ukupno 50 milijuna žrtava, Europa je krenula na put oporavka, jedinstva, solidarnosti, otvorenih granica i prilika za sve.

Takva Europa i EU mnogima je ideal, a nekima prijetnja pa zato rade na zatiranju temeljnih postulata EU. Udružimo se u razumijevanju i međusobnoj podršci kako bi očuvali vrijednosti koje nosi velika europska obitelj. Oduprimo se zajedno, rame uz rame, onima koji žele Europsku uniju kaosa i nestabilnosti, težimo Europskoj uniji solidarnosti i ravnopravnosti.

Svim građanima Dubrovačko-neretvanske županije želimo sretan Dan Europe i Dan pobjede nad fašizmom.

ŽO SDP-a Dubrovačko-neretvanske županije

Zadnje objavljeno