Na današnji dan, na blagdan sv. Kate, 1903. kotorski biskup Frane Uccelli je obavio posvetu župne crkve sv. Ilije u Metkoviću, a prije 150 godina (1870.) crkva je bila pokrivena i u njoj je od tada bilo moguće obavljati bogoslužje. Nešto kasnije će uz nju biti podignut 35 metara visok zvonik.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Metkovci traže dozvolu za gradnju prve crkve

U jednom dragocjenom pismu u arhivu franjevačkog samostana u Zaostrogu navodi se zahtjev Metkovaca za gradnjom crkve i župnoga stana. Pismo je nedatirano, ali nažalost i  nepotpisano kao i sve molbe toga tipa.

U tom pismu, napisanom najvjerojatnije između smrti don Jure Sentića 1697. i 1699./1700., kada se crkva sagradila, harambaša mjesta, kao i cijeli puk, mole providura da im dopusti zadržati župni stan. Naime, u pismu se navodi kako je narod koji je nastanjivao ovo selo dobrim dijelom izgubio živote i svoja dobra kako bi zadržali u svojim rukama ovo selo, te kako su se svi žrtvovali u služenju duždu. Narod je molio providura Dolfina da im odredi mjesto za izgradnju crkve i boravište za svećenika. I kaže: Nije im nedostajalo uslišanjeUdijeljen je teren i kuća. Mjesto za crkvu čuvaju i nitko nema pretenzija na to mjesto.

Metković na karti iz 1716. godine

Fra Bartul Arbić je do travnja 1700. sagradio nove crkve u Metkoviću i Doljanima dok se ona u Dračevu u tom trenutku još gradila. Crkva u Metkoviću sagrađena je stoga između rujna 1698. kao donja granica i travnja 1700. kao gornja jer te godine providur Čitluka Todor Trevisan hvali spomenutog fra Bartula.

Metkovska crkva prvo bila je posvećena Presvetoj Majci, a potom sv. Iliji proroku

Zanimljivo, na jednom dokumentu iz 1699., na slobodnom prostoru, drugom rukom, bez nadnevka, napisan je popis crkava u Makarskoj biskupiji. Metkovska crkva za titulara ima Presvetu Majku (Madre Santissima), a 1700. spomenuti providur Čitluka Todor naziva je crkvom Uzašašća (Ascensione).

Godine 1702. u mletačkom katastru naziva se crkvom sv. Ilije, i otada se uvijek spominje pod tim imenom. I vizitator fra Ivan Vietri 1708. naziva crkvu u Metkoviću crkvom sv. Ilije. On navodi da su na području župe Čitluk (Neronta) pastorizirala dvojica franjevaca, fra Bonaventura Bagalović i fra Stjepan Ivanović. Crkva je napravljena na zemljištu koje je bilo vlasništvo obitelji Banžić (Bančić), i to Krstića (ime) Banžića, te je odlukom suda zemljište darovano Crkvi, napisao je don Mato Brečić povodom 300. obljetnice osnutka Župe sv. Ilije proroka u Metkoviću (1719. – 2019.).

Nova župna crkva sv. Ilije

Broj stanovnika Metkovića se povećavao i 14. travnja 1858. je sklopljen ugovor između Općina i Crkovinarstva koji se Crkovinrstvo obvezuje dati 1200 forinti, Općina 300 forinti za građevinski materijal. Gradnja je započela 1867. godine u vrijeme župnika fra Luke Ančića. Nacrt za crkvu je napravio inženjer dr. Juraj Macrocchio a boo je i nadglednik gradnje.

Svi muškarci stariji od 16 godina bili su dužni odraditi određeni broj dnevnica na crkvi ili platiti kaznu od 1 forinta. Crkva je bila pokrivena 1870, a ukupni trošak je iznosio 50.000 forinti. Bilo je predviđeno da u središtu trobrodne crkve bude izgrađena kupola, ali to nije napravljeno zbog nedostatka novca.

Nakon završetka radova crkva je korištena za bogoslužje, a posvećena je kasnije, na današnji dan 1903. godine.

OGLAS