Volite slike i želite ih izložiti? Dobra ideja! Jer zidovi bez slika izgledaju beživotno. Umjetničke slike ne moraju biti preskupe, a oplemeniti će svaki prostor.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Zidovi ne trebaju izgledati beživotno. Možete iskoristiti slike, postere, fotografije, reprodukcije ili čak razglednice, i učiniti život mnogo ugodnijim. Međutim, postoji nekoliko pravila kojih se trebate pridržavati kako biste osigurali uspješan aranžman. Pustite se inspirirati, a mi ćemo vam pokazati neke ideje za vješanje vaših slika i drugih uramljenih rukotvorina ili fotografija.

Objesiti slike, ipak, nije tako lako. Teško da je išta dosadnije od slika koje vise krivo ili nisu pravilno pričvršćene.

Foto: Unsplash,com

Prije nego počnete, imamo nekoliko savjeta kako izbjeći najčešće greške i uspješno dizajnirati zid sa slikama:

  • Ne morate kupovati skupe slike, kako bi njima ukrasili svoj dom. U internet trgovinama mogu se naći divne slike po povoljnim cijenama, a tu su i fotografije koje možete uramiti, umjetničke reprodukcije i posteri.
  • Izbor okvira za slike je vrlo važan, jer ga možete integrirati kao ukrasni element u cjelokupni dizajn sobe. Okvir ne samo da nudi zaštitu, već može podržati ili mijenjati učinak slike. Ovisno o vrsti, daje slikama veću dubinu, razgraničava ih, ili povezuje u cjelinu. Povijesne slike uklapaju se uz raskošan okvir, dok moderne, kao i reprodukcije i fotografije, bolje idu uz jednostavnije okvire.
  • Slažu li se slike sa vašim namještajem? Objesite li malu sliku iznad masivnog komada namještaja, ona će se izgubiti u prostoru. Ni obrnuto ne izgleda baš dobro. Sve treba biti usklađeno, u veličini, ali i u boji, ili jednom tonu boje koji će povezati sliku sa namještajem. To možete postići detaljima, kao što su jastuci, u nekoj od boja sa dominirajuće slike.
  • Objesite slike tako da se mogu idealno vidjeti – oko razine očiju. Pazite da trećina slike ili slika, bude iznad razine očiju, a dvije trećine ispod.
  • Imajte na umu, da se prigušene boje dobro uklapaju u tamne kutove, dok svijetli predmeti, s druge strane, trebaju svjetlost.

Savjet: slijedite smjernicu muzeja koja kaže da središte slike treba biti na razini 1,45 – 1,65 metara iznad tla.

Vaše slike možete rasporediti na više načina, u organizovane cjeline:

  • Vodoravno – idealni razmak bi bio oko 5 cm. Horizontalna osnovna linija donosi vizualni mir, čak i sa različitim formatima slika.
  • Kvadrat – jasan geometrijski raspored stvara sklad. Jednoobrazni formati uvijek su obješeni na istoj udaljenosti od kvadrata bilo koje veličine. Savršeno za slike iz serije.
  • Krug ili elipsa – najveće slike postaju fokus, dok ostale vješamo u zamišljeni krug oko njih.
  • Galerija – ovo je više profesionalno rješenje, pogodno za preurjeđivanje, kada slike vješamo o žičano uže.

Savjet: pravokutnik odgovarajuće boje, oslikan na zidu iza skupine slika, naglasiće sklad i cjelokupni dojam, i na divan način povezati slike u cjelinu.

Vjerujemo da vam neće nedostajati inspiracije i želje da vašem domu podarite nov, moderan i profinjen izgled. U internet trgovinama postoji zaista bogata ponuda slika na platnu, kao i reprodukcija ili postera, po veoma povoljnim cjenama – uvjerite se sami!

OGLAS