Najstariji Neretvanin, a možda i najstariji Hrvat, Toma Volarević Letan više nije s nama, njegov život ugasio se jučer popodne poput dogorjele svijeće. Preminuo je u krugu obitelji u 103. godini života.
Ljetos je u Vidu s brojnom obitelji proslavio 102. rođendan. Djed Tomo se rodio u vrijeme Prvog svjetskog rata, 5. lipnja 1917. na Dragoviji, bio je sudionik Drugog, a doživio je i Domovinski rat. Drugim riječima, bio žitelj dviju monarhija (Austro-Ugarska i stara Jugoslavija), doživio je NDH, u vrijeme druge Jugoslavije je otišao u zasluženu mirovinu (1980.), a starost je uživao u samostalnoj Hrvatskoj. Kao i velik broj naših ljudi, dio radnog vijeka proveo je u Njemačkoj.
Sa svojoj Pavom (88) u skladnom je braku proveo 62 godine a plod njihove ljubavi su tri kćeri. Našem didu Tomi je vrlo rano umrla prva žena Matija s kojom je dobio četiri sina, a od svih njih stasalo je dvadeset unučadi i dvadeset sedam praunučadi.
Sprovod pok. Tome bit će sutra (utorak) u 15 sati u Vidu. Baki Pavi i mnogobrojnoj obitelji izražavamo iskrenu sućut!
Večeras je u Galeriji GKS-a prigodnim programom Udruga DOBRA obilježila deset godina svoga djelovanja na području Doline Neretve koje je počelo 29. prosinca 2009. godine.
Prisutnima se prva obratila aktualna predsjednica Udruge Simona Pavlović, a potom je čestitku izrekla zamjenica župana Žaklina Marević. O počecima djelovanja Udruge DOBRA, koji su vezani uz braniteljsku udrugu i Ministarstvo branitelja, govorio je tajnik Nebojša Jerković.
Na obilježavanju su bili i predstavnici lokalnih samouprava koji od samih početaka sudjeluju u socijalnim i edukativnim projektima koje je Udruga osmislila i provodila na njihovu području u čemu se osobito istakla nekadašnja predsjednica Udruge Matija Vukša.
Program je završio prigodnim domjenkom u Galeriji GKS-a.
Božić u Neretvi polako se bliži svom kraju. Sinoć su u Gradskom parku nastupili duo Kata&Toni, odnosno Katarina Talajić koju je na gitari pratio Toni Dominiković.
Večeras je na programu nastup još jednog metkovskog sastava, riječ je o grupi Narona čiji koncert u Gradskom parku će početi u 20 sati.
“Navedene poruke koriste logo Konzuma te nude kupone u vrijednosti 1000 kuna. Pozivamo vas da nikako ne ostavljate svoje osobne podatke pošiljateljima ovih poruka, a pozivamo vas i da ovu informaciju podijelite s prijateljima”, stoji u upozorenju Konzuma na njihovoj službenoj web stranici.
Isto upozorenje vrijedi i za druge komunikacijske kanale.
Boravak u bolnici nikome nije po ugodan, a posebnom najmlađim pacijentima koji su zbog toga često odvojeni od svoje obitelji. Da im ipak bude ugodnije na Odjelu za dječju kirurgiju KBC-a Split, pobrinuo se naš Koraljko Greben koji je poznat i po svojoj radionici za djecu Grebeonica.
On je uz svog šegrta, čitaj sina, Borisa protekla dva dana oslikao četiri prostorije s likovima iz poznatih Disneyjevih animiranih filmova. Sve je počelo molbom liječnika dr. Viktorije i dr. Mira Jukića koju su uputili metkovskoj udruzi Kolektiv koja je u više navrata organizirala oslikavanje zidnih površina u gradu. Tražili su volontere za oslikavanje zidnih površina Odjela.
– Za mene je ovo bio povratak na mjesto događaja. Naime, kao dijete sam zbog zdravstvenih razloga mnogo boravio na splitski Firulama, toliko da su se moji roditelji u jednom trenutku kumili sa sestrom Mirom koja je dugi niz godina radila o ovoj bolnici. – kaže nam Koraljko – Stoga sam s posebnim sentimentom pristupio ovom poslu. Čim me je nazvao Ivan Gluščević, uputio sam se na Firule i s liječnicima dogovorio sve tehničke pojedinosti.
Oslikavanje zidova je obavljeno u vrijeme blagdana jer tada na odjelu ima manje djece premda mi se i nije činilo tako. – Dok smo radili, djeca su bila izmještena u druge sobe, ali njihovu znatiželju se nije moglo zaustaviti… koristili su svaku priliku da nas posjete i upitaju ‘Kada će biti gotovo?’ – objašnjava Koraljko i dodaje – a i medicinskom osoblju je naš rad bio zanimljiv koje nas je tetošilo kavom, čajem, hranom i dvodnevnim smještajem.
Ovo nije kraj suradnje našega Koraljka s KBC-om Split. Nakon dnevnog boravka i triju soba, ostalo je oslikati zidove u još tri sobe. Osim toga, namjerava uputiti dopis i OB Dubrovnik s namjerom da tako nešto napravi za mališane koji će silom prilika boraviti u toj bolnici.
– Za mene je ovo bio povratak, ali ovaj put ne u ulozi pacijenta i samim time je bilo lakše. Često se zanesem u svojim glupostima, nezadovoljstvu i ljutnji. Zato bih volio dogovoriti povremene posjete ovom odjelu da bih uveseljavao male pacijente, ali i da bih više cijenio vlastito zdravlje i sve što imam i na taj način od njih učio ‘staviti stvari na pravo mjesto’, zaključuje Koraljko Greben.
Tradicionalni božićni domjenak VK Neretvanski gusar održan je jučer na Unki s kojim je zaključena još jedna uspješna godina naših veslača. Na druženju su se okupili bivših i sadašnjih članova, veslača i njihovih roditelji te sponzora i donatora, koji sve više prepoznaju rad toga uzornog sportskog kolektiva, a pridružio im se i gradonačelnik Dalibor Milan.
Ove su godine naši veslači imali državnu prvakinju u samcu – Natašu Šustić (već četvrtu godinu zaredom za lake seniorke) te Nikolu Mijića u kategoriji mlađih kadeta. Ukupni su pobjednici u Minikupu Veslačkoga saveza Dalmacije u kategoriji mlađih kadeta te drugi u istoj kategoriji Kupa Veslačkoga saveza Dalmacije. Osvojeno je mnoštvo odličja i pehara na različitim natjecanjima.
Predsjednik Kluba Vido Jeramaz Nikoli Mijiću i Nataši Šustić predao je klupska priznanja, a Ante Zovko Nataši Šustić priznanje Sportske grada Metkovića.
1 of 4
– Uprava Kluba pobrinula se da svojim veslačima omogući još bolje uvjete rada, u čemu im je uvelike pomogla lokalna zajednica, Grad Metković i Županija s njihovim Sportskim zajednicama. Još jednom se zahvaljujemo svojim sponzorima i donatorima, uz čiju su pomoć u protekloj sezoni nabavili dva nova školska samca s veslima, polovni dvojac bez kormilara te teretanu opremili novim utezima i spravama za vježbanje, poručuju iz VK Neretvanki gusar.
Hercegovina.info prenosi da je prekjučer u PS Čapljina prijavljeno da su dvije osobe iz vatrenog oružja pucale na obiteljsku kuću u vlasništvu Đ.M. u mjestu Sjekose.
Zbog osnovane sumnje da su počinili navedeno kazneno djelo, službenici PU Čapljina sinoć su oko 23:00h uhitili J.Ć. (1972.) i M.B. (1994.) iz Šuškova.
Još uvijek se na zna razlog zbog kojeg je počinjeno ovo kazneno djelo.
Danas od 17 sati ispred crkve Kraljice Neba i Zemlje u Pločama bit će uprizorenje ‘živih jaslica’, događaja koji je promijenio tijek povijesti, u organizaciji VIS Krila ljubavi.
Jaslice, štalica, građani Betlehema, domaće životinje, mudraci s Istoka i pastiri, odvest će vas u vrijeme Isusova rođenja i pružiti Božiću posebno ozračje.
Najavljujemo plavu noć, tradicionalnu zabavu NK Gusara Komin koja će se po 55 put održati zadnje subote u siječnju 2020.
Zabava je svadbenog tipa, moguće su rezervacije sjedećeg stola za šest osoba koji uključuje ulaznicu, hranu i piće. Također možete ući s ulaznicom bez mogućnosti sjedenja za stolom. Za vrhunsku zabavu ponovo će se pobrinuti grupa Neron iz Splita.
Uz odličnu glazbu, novu dimenziju će dati posebni svjetlosni efekti uz ritmove glazbe. Kao i zadnjih godina također vas očekuje i tombola.
– Na zabavi će biti još par iznenađenja koji će ovoj zabavi dati dodatni sjaj. A to će te saznati ako dođete 25. siječnja u Dom kulture u Kominu od 19:30 sati, najavljuju organizatori.
Udruga Otac Ante Gabrić ove godine provodi projekt Rastimo zajedno u kojem se djeci i mladima omogućavalo kvalitetno provođenje slobodnog vremena i aktivno sudjelovanje u društvenom životu zajednice.
Razvoj, učenje i rad su zanimljiviji kada se događaju kroz igru i kreativnost pa se kroz niz kreativnih radionica, prezentacija, razgovora i druženja kod djece i mladih poticao razvoj vještina na svim područjima kako bi jačali svoje samopouzdanje, naučili se timskom radu te poštivali i međusobno slušali jedni druge.
1 of 8
Dodatnu važnost projektu dali su roditelji koji su povremeno sudjelovali na radionicama sa svojom djecom te starije osobe iz zajednice uz koje su djeca stjecala nova znanja o kulturnoj baštini svoga zavičaja. Također, uz mlade volontere – folkloriste, sudionici projekta su mogli naučiti ponešto i o božićnim običajima u drugim dijelovima naše županije.
Projektne aktivnosti su sufinancirane sredstvima Dubrovačko-neretvanske županije.