Koliko ste puta bili u dilemi što nekome pokloniti za rođendan, imendan, momačku, djevojačku zabavu? Da to bude nešto originalno, nesvakidašnje, što će sve iznenaditi i oduševiti, o čemu će se još dugo pričati? Rješenje za sve vaše dvojbe je piñata (pinjata), ukrasna igračka puna iznenađenja. Da, dobro ste čuli, piñata jednako iznenađenje, piše Slobodna Dalmacija.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Piñata je šuplja igračka, ukrašena po želji slavljenika, koja se puni slatkišima ili nečim drugim, može bočicama žestokog pića, svime što vam u tom trenutku padne na pamet. Na vrhuncu slavlja se razbije i na iznenađenje svih iz nje ispadaju darovi. Iako se najviše povezuje s Meksikom, piñata je u Europu stigla zapravo iz Kine u 14. stoljeću.

U prijevodu s talijanskog riječ piñata (orgin. pignatta) značila bi ”zemljana posuda za kuhanje”, što ne čudi jer su se stoljećima piñate radile od glinenih posuda.

Piñata potječe iz Kine, odakle ju je u četrnaestom stoljeću donio venecijanski istraživač i trgovac Marko Polo. No, Europljani su ubrzo zaboravili na tu temu i tradicija se preselila preko oceana. Naime, španjolski konkvistadori ponijeli su piñatu sa sobom u Meksiko.

Sve piñate oblikuju se ručno, procesom kaširanja (lijepljenje komadića novinskog papira na napuhani balon) ili spajanjem komada tankog kartona u željeni oblik, nakon čega se ručno ukrašavaju, najčešće krep papirom. Tako ukratko izgleda proces izrade piñate, u što smo se i sami uvjerili u proizvodnom pogonu u Pločama, koji je u sklopu Poduzetničkog inkubatora otvorila Neretvanka Danijela Jovica Barbir, piše Slobodna Dalmacija.

Tako piñate u obliku likova iz crtića, hit serija, životinjskih lica, boca alkohola votke i džina… rastu i razvijaju se u inkubatoru u Pločama pod Danijelinim spretnim rukama koje oživljavaju stari papir dajući mu novi život.

– Iz piñata za djecu ispadaju slatkiši, a iz piñata za odrasle, umjesto bombona, ispadaju bočice s omiljenim alkoholnim pićima – reći će nam Danijela, koja ipak punjenje piñata prepušta slavljenicima koji će u konačnici odlučiti o tome.

U malim bočicama je nekoliko litara raznih alkoholnih pića, pa svi štapove u ruke i zabava može početi. Samo treba odlučiti tko će prvi razbiti piñatu. Danijela daje i štap za razbijanje, no treba junački udariti po njoj jer je kaširani papir onako malo tvrđi da može izdržati punjenje.

A piñate za najmlađe najčešće se ne razbijaju, već imaju trakice smještene pri dnu koje se na proslavi potežu, jedna po jedna. Sve su trakice labavo pričvršćene osim jedne koja, kad je dijete povuče, otvara dno piñate kroz koje ispadnu slatkiši.

Ovakve piñate idealne su za vrtiće i proslave u zatvorenom prostoru, a najbolje je to što slavljeniku ostaje piñata za uspomenu.

Svaka piñata može biti na potezanje trakica, samo je pri naručivanju potrebno naglasiti da želite tu varijantu – naglašava Danijela.

Ipak, piñate za djevojačke zabave su najtraženiji proizvod iz radionice u Pločama. Igra s piñatom zamišljena je tako da se uzvanici na zabavi okupe u krug oko piñate, koja se objesi o strop. Slavljenik započinje igru. Uzvanicima se stavi povez oko očiju, daje im se štap i zavrti ih se ukrug da im se oteža pronalaženje piñate, a cilj je štapom razbiti piñatu.

Više možete pročitati na portalu Slobodne Dalmacije.

Piše: Stanislav Soldo / SD

OGLAS