-

KOMARNA | ‘Super su Kinezi, iznajmio sam im čak 70 kreveta, i to na tri godine!’

Mala Komarna, dosad poznata po svom najpoznatijem vikendašu, dugogodišnjem političaru barba Luki Bebiću, ali u vrijeme Jugoslavije i kao ljetovalište bosanskohercegovačkih moćnika i intelektualaca, postat će u sljedeće tri godine najživlje gradilište u Hrvatskoj, a kad se dovrši najveći most u zemlji, dobit će i pravu građevinsko-turističku atrakciju, piše Slobodna Dalmacija.

S komarnjanske strane bit će u apartmanima smještani kineski i hrvatski inženjeri koji rade na izgradnji Pelješkog mosta, a na pelješkoj strani podignut će se kontejnersko naselje za sedam stotina kineskih radnika. Bit će to pravi grad uz more.

S kineskim je poslodavcima najbliži Ivo Jerković Bili, okretni 24-godišnjak koji je do 2021. godine otkazao sve najavljene turiste i sedamdesetak ležaja iznajmio inženjerima, prevoditeljima i logistici, a kod njega kineski kuhari spremaju i spizu, dok je i dio ureda smješten kod njega.

– Prvi su došli u srpnju, dva šefa i inženjeri, a onda ih je dolazilo još i još i još… Trenutno je kod mene pedesetak kineskih i isto toliko hrvatskih inženjera. Ne može se ne primijetiti ozbiljnost kojom Kinezi pristupaju ovom poslu; pri zapošljavanju traže referencije, sve papire i iskustvo, ne zanima ih ništa ‘preko veze’. Bio je i glavni direktor, jako mlad, čini mi se 1986. godište. Svaki šef ima svoga šefa, a izjave i fotografiranje ili ulazak u zonu gradnje je najstrože zabranjeno bez dozvole s vrha. Nema ćakula i zaustavljanja, nema šanse da se lipa isplati a da ne ide preko računa.

– Većina fizikalaca, koliko sam shvatio dolazi u travnju i spavat će u kontejnerskom naselju. Mislim da nama koji smo iznajmili apartmane i otkazali našim ljetnim turistima neće biti štete, ali bogme, ne stajem dan-noć, stvarno je puno posla – objašnjava Ivo, koji će pored svog restorana otvoriti ovog ljeta – logično – i kineski restoran.

– Glavni kineski kuhar je profesionalac sto-nasto, hrana koju priprema je izvrsna, samo sam primijetio da stavljaju u sve đumbir. Ako bude moguće, zamolit ću ga za pomoć pri otvaranju kineskog restorana. A znate što mi je bilo najčudnije; ovog ljeta pored tisuća gostiju koje imamo iz cijele Europe, prvi put su mi bili – Kinezi. Je l’ to podudarnost slučajna, a ko zna. Uglavnom bit će nam živo i veselo ove tri godine – kaže Ivo Jerković, koji nas je gliserom provozao oko kineske dizalice, broda s elementima i remorkera usidrenih u malostonskom zaljevu: kad se zabijaju piloti duboko u dno, odjekuje kilometrima uokolo…

Više o turističko-graditeljskom procvatu Komarne možete pročitati na portalu Slobodne Dalamcije.

Piše: Damir Šarac/SD
Foto: Tom Dubravec/SD

LOKALNA PROGNOZA U kišnom smo tjednu koji će završiti olujnim jugom i pljuskovima

I u nastavku će tjedna u dolini Neretve bit će povremene kiše, osobito od petka, i ponovno obilnijih pljuskova i grmljavine, te jakog i olujnog juga…

Sutra će biti pretežno oblačno s mjestimičnom kišom i s povremenim sunčanim razdobljima. Temperatura zraka će biti do 10 °C. Puhat će slabo jugo koje će u drugom dijelu dana prijeći u buru.

U srijedu će biti suho i oblačno s burom te malo hladnije. Krajem dana i tijekom noći na četvrtak padat će kiša koja je tijekom četvrtka biti i obilnija. I dalje će puhati umjerena bura i istočnjak. Bit će još malo hladnije s temperaturom zraka do 7 °C.

Oblačno vrijeme nastavit će se i u petak kada će u popodnevnim satima zapuhati jako i olujno jugo s obilnom kišom i grmljavinom. Ovakvo olujno nevrijeme bit će i tijekom subote. Bit će relativno toplo za ovo doba godine s dnevnim temperaturama do 15 °C.

Domagoj Vidović: “Prezimena što su starija, to su smješnija!”

Ako mislite da su naša prezimena smiješna razočarat ćemo Vas. Doduše imamo mi prezimena poput Ježek, Staklek, Gnjidovci, Budlice ili Kukeci. Ali zato Talijani imaju Boccanere/crna usta/ ili Nijemci Floh/buhe/. O našim smiješnim prezimenima u Studiju 4 HTV-a je govorio Domagoj Vidović s Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje.

Vidović je rekao da su u bivšoj Jugoslaviji najčudnija imena imali Hercegovci, poput Zaklani, Viđeni, a i konavoska imena je naveo kao zanimljiva – Oblizale, Lizipjatine, Penisović. Dodao je kako je Dinarski dio poprilično smiješan.

Ljudi su često mijenjali prezimena – Prdalice su postali Jovanović ili Obrenović, Vidović kaže da ima primjer prezimena Sprčić koje se mijenjalo tri ili četiri puta u 70-ak godina zbog žena koje su dolazile u obitelj.

Turci su davali imena obiteljima po lošoj osobini u obitelji, kaže da nositi tursko prezime u vrijeme Osmanlijskog carstva bila neka vrsta zaštite. Danas su još živa smiješa prezimena, dodaje i kaže da što su starija, to su smješnija. Pojasnio je da starija imena su iz 12. i 13. st i često su nastala iz nadimaka, za primjer je naveo Sakati Ivan.

– Često su imena motivirana talijanskim nazivima za ne baš prepametnu osobu, za osobu za tjelesnim manama. Neka vrsta rugalačke kulture je dosta ukorijenjena u naše prostore, kazao je.

Smatra da nakon 400, 500 godina mnogi se i ne pitaju što im prezime znači, ljudi su dosta ponosni na svoja prezimena i ipak ih većina za sada ne mijenja.

Vidović kaže da smo prvo imali osobna imena, a prezimena su nastala da bi se naplatio porez – nastala su u dalmatinskim gradovima u srednjem vijeku da se bolje utrži porez. Nakon toga su nastupili nadimci i to je najživlja antroponimijska kategorija.

O tome koliko su nam važni nadimci, kaže da govore i o našim korijenima, ali i o tome s kime smo sve bili u doticaju. Za primjer je naveo prezime Horvat, ono govori koliko su se Hrvati iseljavali jer ima mnogo izvedenica u Slovačkoj, Sloveniji i Mađarskoj.

Prezime često govori i o kulturama s kojima smo se susretali. Sve su te kulture s kojima smo bili u doticaju našle u prezimenima. Ona su i spomenik našoj kulturi, ali i te otvorenosti naše kulture nekim drugim kulturama, dodao je.

Smatra da su nam prezimena ono čime se možemo ponositi jer su hrvatska prezimena među najstarijima u Europi, ali i na svijetu – Rusi su dobili prezimena tek u 19. stoljeću. Naša prezimena su najsličnija s južnoslavenskim, često se po prezimenima ne može odrediti nacionalna pripadnost.

Govoreći o imenima, s obzirom na to da imali veliku navalu Zapadnih ili stranih imena, Vidović kaže da kombinacije imena i prezimena znaju biti vrlo neobična.

LIGA: Šahisti iz OŠ S. Radića dobili Čapljinu, a iz OŠ don M. Pavlinovića remizirali s Pločama

Počelo je natjecanje u kadetskoj šahovskoj regionalnoj ligi u kojoj nastupa 8 ekipa iz  Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Osim učenika iz OŠ Stjepana Radića Metković nastupile su ekipe iz OŠ don Mihovila Pavlinovića Metković i Šahovskog kluba Ploče, a s područja BiH nastupili su  Šahovski klub Čapljina, Šahovski klub Široki Brijeg, Šahovski klub Zrinjski iz Mostara i dvije ekipe iz Šahovskog kluba Brotnjo iz Čitluka.

Igra se na 4 ploče dvokružno po Bergerovom sustavu svatko sa svakim uz tempo igre od 30 minuta po igraču i obvezno pisanje poteza.

Rezultati 1. kola:

  • ŠK Čapljina-OŠ Stjepana Radića Metković (2-6)
  • OŠ don Mihovila Pavlinovića Metković – ŠK Ploče (4-4)
  • ŠK Brotnjo 1 Čitluk – ŠK Zrinjski Mostar (5 ½-2 ½)
  • ŠK Brotnjo 2 Čitluk -ŠK Široki Brijeg (odgođeno!)

Za ekipu OŠ Stjepana Radića nastupili su Marin KljusurićDominik Blaž BakalarJakov ŠiljegMihael Borna BjelišAnte Crnjac i Ante Filipović. Voditelj je Slavko Bakalar.

Za ekipu OŠ don MIhovila Pavlinovića nastupili su Ivan Volarević, Mihael Kaleb, Tonći Zvonić, Ante Rajić,a voditelj je Hrvoje Šimović.

Drugo kolo se igra za dva tjedna i bit će zanimljivo pratiti gradski ogled. Naime, domaćini šahistima iz OŠ don M. Pavlinovića bit će šahisti iz OŠ S. Radića.

Policajac iz Metkovića nakon četiri godine oslobođen svih optužbi

Kako piše Slobodna Dalmacija nepravomoćnom presudom Općinskog suda u Splitu Krešimir Brečić, zvan Breja, 35-godišnji policajac iz Metkovića, oslobođen je optužbi USKOK-a za zlouporabu položaja i ovlasti.

Teretilo ga se da je 3. rujna 2014. godine od 6 do 14.35 u Opuzenu, na državnoj cesti D-9, tijekom kontrole prometa zaustavio maloljetnog M.M. dok je vozio motocikl Gilera Runner, te da je utvrdio da je momak vozio bez položenog vozačkog ispita.

USKOK je tvrdio da policajac, iako je kazna za ovaj prekršaj od 5000 do 15.000 kuna, nije napisao izvješće kako bi maloljetniku pribavio nepripadajuću korist.

Nadalje, teretilo ga se i da je od 31. listopada 2014. godine od 18 sati pa do 1. studenog 2014. do 6 sati u Opuzenu, na državnoj cesti D-9, u kontroli prometa zaustavio Stjepana V. u Golfu zbog vožnje pod primjetnim utjecajem alkohola i utvrdio da je počinio prekršaj, no nije napisao izvješće, a sve kako bi mu “pribavio nepripadajuću korist”.

Policajac kojega je branio splitski odvjetnik Jadran Franceschi kazao je u svojoj obrani da je potpuno siguran da mladića na motociklu nikad nije zaustavio u prometu.

– Zaustavili su ga moji kolege u Mandarinskoj ulici, gdje ja uopće nisam uredovao, nego sam bio na službi na magistrali D-8. Toga dana, sjećam se da mi je netko od kolega došao i rekao mi da nazovem M.M. i da mu kažem da ne može upravljati mopedom ako nije položio vozački ispit, jer da je za to propisana velika kazna i da se više ne poziva na mene. Želim pojasniti da je imenovani meni dalji rod, a u to vrijeme uopće nisam ni znao da smo u srodstvu, pa sam nazvao mog mlađeg brata i pitao ga poznaje li ga on. Potvrdno mi je odgovorio jer oni skupa igraju nogomet, i tada sam od brata saznao njegovo ime i prezime i rekao mu da mu poruči da to više ne radi, odnosno da ne vozi bez dozvole i da se ne poziva na mene – kazao je policajac.

U odnosu na drugu točku optužnice objasnio je da je u tom automobilu bilo više osoba, da je vozač bio trijezan, a da je on od svih tih ljudi poznavao samo Stjepana, koji je sjedio na stražnjem sjedalu automobila.

– Upravo je taj Stjepan dao policajcu vozačku dozvolu od jednog drugog mog kolege, valjda se htio našaliti. Međutim, tu vozačku dozvolu on je dao kolegi koji je tada radio sa mnom, a ne meni, ja sam u tom trenutku bio sa suprotne strane ove prometnice u službenom vozilu. Dakle, taj momak Stjepan niti je vozio ovaj automobil niti sam ga ja alkotestirao. Sve osobe iz ovog automobila su izašle i došle do mene na suprotnoj strani ceste i ja sam pitao tko je vozač. Jedan momak je odgovorio da je on, na što sam ga ja pitao jesu li pili što, a on je odgovorio da on nije. Upozorio sam ih da polako voze, da ima kontrola brzine jer na ovoj dionici ima dosta prometnih nesreća, kao što se često i na radiopostajama vozače upozorava na te stvari – branio se metkovski policajac.

Očito je njegova obrana, uz ostalo, bila dovoljno uvjerljiva jer je sudac Vuko Adžić Katalinić donio oslobađajuću presudu usprkos nastojanjima USKOK-a da dokaže da je zbog policajčevih postupanja moglo doći “do teških i tragičnih posljedica u prometu”, te da ovakvo postupanje “dovodi u pitanje ne samo zakonitost postupanja pojedinih policijskih službenika, već službe u cjelini te predstavlja službenu opasnost koja svoj odraz treba naći u sankciji”.

– Evo nakon četiri godine sam oslobođen i hvala i mojoj obitelji i odvjetniku koji su mi bili potpora. Dvije sam godine spaja kraj s krajem, nisam radio i nanešena mi je teška sramota i mojoj obitelji. Moram reći i da je tadašnja garnitura naših šefova prikazala nas policajce javno kao velike lopove, da smo uzimali mito i slično, a mi smo bili uhićeni zbog, evo vidite kojih razloga – komentirao nam je u srijedu oslobođeni policajac.

Piše: Vladimir Urukalo /SD

Sutra bez struje dio Vida, Prud i Crnići

Iz HEP-a obavještavaju potrošače da će sutra (utorak) biti prekid isporuke električne energije zbog radova na održavanju mreže, i to:

  • u dijelu naselja Prudu i u Crnićima od 10 do 12 sati
  • u dijelu naselja Vid, područna škola, restoran Đuđa i Mate od 9 do 13 sati.

GOŠK iz Gabele slavi 100 godina postojanja

GOŠK iz Gabele ovogodišnjom plavo-bijelom noći je započeo proslavu stotog rođendana kluba. Na već tradicionalnom druženju u Gabeli u subotu se okupilo 500-njak uzvanika. Večera je bila donatorskog karaktera kojom se ujedno pomaže i rad kluba.

Zabava je trajala do dugo u noć, a cijelu fotogaleriju možete na Čapljinskom portalu.

 

500 liječnika ide u mirovinu, zamjena nema

Kako piše Index, zbog prosječne dobi od 55 godina, u idućih pet godina u mirovinu će otići 500 liječnika obiteljske medicine koje neće imati tko zamijeniti. Prema Mreži javnozdravstvene službe, već sada nedostaje 186 timova obiteljske medicine, dok njih 180 radi bez liječnika, opetovano upozoravaju obiteljski liječnici.

Posljedica je to, kažu, dugogodišnje devastacije primarne zdravstvene zaštite (PZZ), a pravi razmjeri kadrovskog deficita tek će se vidjeti u idućim godinama.

Ubuduće u obiteljskoj medicini samo liječnici sa završenom specijalizacijom

Razlozi za takvo stanje su dugogodišnji premali broj specijalizacija iz obiteljske medicine i općenito slab interes mladih liječnika za primarnu zaštitu jer su im atraktivnije specijalizacije iz bolničke zaštite, kao i odlazak na rad u inozemstvo.

U srpnju iduće godine na snagu stupa Direktiva EU-a po kojoj će se ubuduće u obiteljskoj medicini moći zapošljavati samo liječnici sa završenom specijalizacijom iz tog područja koja se stječe četverogodišnjom dodatnom edukacijom. U ovom trenutku od 2330 obiteljskih liječnika, njih oko 1100 ima završenu specijalizaciju.

Nedostatak liječnika donekle se nastoji kompenzirati zapošljavanjem na zamjenama mladih liječnika nakon fakulteta sa stečenom licencom za samostalni rad. Oni će i dalje, prema novom Zakonu o zdravstvenoj zaštiti, moći raditi u ordinacijama obiteljske medicine, ali uz obvezni nadzor starijih kolega te neće moći postati nositelji ordinacije bez potrebne specijalizacije.

“Liječnika nedostaje u svim dijelovima PZZ-a, mnogi već godinama nisu bili na godišnjem odmoru ili bolovanju. Sve veći problem postaje pronaći i medicinske sestre za rad ili zamjene zbog godišnjih odmora ili bolovanja”, kazala je Hini predsjednica Koordinacije hrvatske obiteljske medicine (KoHOM) Vikica Krolo.

Nedostatak zdravstvenog kadra osjeća se i u velikim gradovima kao što su Zagreb, Split, Rijeka i Osijek, ali je ipak najteže u slabije naseljenim krajevima Slavonije, Like, dalmatinskog zaleđa i na otocima.

Zbog nedostatka liječnika prijeti urušavanje primarne zdravstvene zaštite

Veliki nedostatak liječnika, koji će s godinama postajati još veći, prijeti potpunim urušavanjem primarne zdravstvene zaštite. “To će imati dalekosežne posljedice na cijelo zdravstvo, jer će zbog nedostatka liječnika u PZZ-u sve veći broj pacijenata ići u skuplji bolnički sustav, a stanovništvo to već itekako osjeća”, kaže Krolo.

Osim u obiteljskoj medicini, kadrovski problemi vidljivi su i u drugim djelatnostima. Već nedostaje 50 pedijatara, a u mirovinu bi do 2021. trebalo otići 85 pedijatra koji nemaju osiguranu zamjenu na specijalizaciji. Također nedostaje 79 ginekologa, u mirovinu do 2021. odlazi njih 47, a i sada su prisutni problemi s pronalaskom zamjena tijekom godišnjih odmora ili bolovanja.

“Praksa po kojoj ordinacije koje su bile u koncesiji prilikom umirovljenja liječnika preuzimaju domovi zdravlja rezultirala je povećanim brojem ‘timova bez nositelja’, odnosno timova koji su ugovoreni s HZZO-om ali nemaju svog liječnika. U te ordinacije dolaze raditi domski liječnici, koji na taj način pokrivaju dvije-tri ordinacije radeći u njima određene dane u tjednu. Zbog toga su najviše zakinuti pacijenti, koji nemaju svakoga dana dostupnog svojeg liječnika, iako na to imaju pravo”, kaže Krolo.

Porastom broja timova bez nositelja nastoji se kompenzirati gašenje sve većeg broja malih timova u koncesiji, koji ne mogu opstati zbog financijske neodrživosti, čime su najviše pogođene ruralne i izolirane sredine.

Neki timovi imaju i više od maksimalnih 2250 pacijenata

Po procjenama KoHOM-a, takvih timova u PZZ-u ima najmanje 180. Nedostatak liječnika i sve veće potrebe stanovništva, zbog starenja populacije, kroničnih bolesti i sl., dovode do povećavanja normativa pa neki timovi obiteljske medicine imaju i više od maksimalnih 2250 pacijenata, pedijatri više od 1190 predškolske djece, a ginekolozi i po 9000 žena.

“Unatoč nepovoljnom omjeru, obiteljska medicina je najdostupnija u hrvatskom zdravstvenom sustavu, bez lista čekanja, s prosjekom pregleda od preko 80 pacijenata svakoga dana, dok je u EU uobičajeno da se prima 25-35 pacijenata dnevno, među kojima samo pet nenaručenih”, tvrdi Krolo.

Situacija u domovima zdravlja je raznolika, ovisno o tome u kojem dijelu Hrvatske se nalaze.

Mihovil Štimac, ravnatelj Doma zdravlja Metković koji je u zadnje vrijeme u fokusu javnosti zbog slučaja smrti devetogodišnjeg dječaka, kaže kako im je trenutno najveći problem osigurati drugog ginekologa, a treba im najmanje još jedna ordinacija obiteljske medicine. No da bi im HZZO to platio, moraju ispuniti kvotu minimalnog broja upisanih pacijenata, a i teško je naći liječnika za rad u maloj sredini.

Taj dom zdravlja djeluje na dvije lokacije – u Metkoviću i Opuzenu, ima 11 ordinacija obiteljske medicine, među kojima su dvije pri domu zdravlja a ostale u koncesiji, tri pedijatrijske i jednu ginekološku ordinaciju.

Odlaske na godišnji odmor i bolovanja pokrivaju drugi liječnici, a za dulja izbivanja nastoje angažirati kolege iz drugih ustanova ili privatnike.

Na specijalizaciji trenutno imaju tri mlade liječnice – dvije iz pedijatrije, koje bi trebale ove godine preuzeti ordinacije u koncesiji od kolega koji su već u mirovini, ali će raditi do njihova povratka, dok je jedna liječnica na specijalizaciji iz ginekologije i trebala bi početi raditi 2021. godine.

Više o temi možete pročitati na stranici Index-a.

KOMIN Održana tradicionalna Gusarova Plava noć

I ove godine u Domu kulture u Kominu održala se tradicionalna zabava Nogometnog kluba Gusar poznatija kao Plava noć, piše Ploče Online.

U prepunom kominskom Domu kulture zabava je trajala do dugo u noć, a da ona bude vesela i nezaboravna pobrinula se grupa NERON jedan od najboljih glazbenih sastava u Dalmaciji.

Fotogalerije kominske Plave noći možete pogledati na portalima Ploče Online i Rogotin.hr

Foto: Jure Zovko

RUKOMET | Čapljina pobijedila Metković Mehaniku (34:29)

RK Metković Mehanika je jučer u Čapljini odigrala pripremnu utakmicu s Rukometnom akademijom Čapljina koja je završila pobjedom domaćina 34:29. (15:17)

U prvom poluvremenu je utakmica bila poprilično izjednačena i obje su momčadi imale razdoblja rezultatske prednosti do dva gola razlike s tim da je poluvrijeme završilo pri vodstvu Metkovića 17:15.

Metković je dobro počeo i drugo poluvrijeme, ali je u zadnjoj četvrtini utakmice došlo do pada u igri. Manjak agresivnosti, puno tehničkih pogrešaka uz lošu realizaciji izglednih prilika i dosta primljenih golova iz polukontre bilo je dovoljno da Čapljina prijeđe u vodstvo i na kraju pobijedi 34:29.

Metković će slijedeću pripremnu utakmicu igrati u Metkoviću u subotu, 2. veljače s Dubrovnikom.

 

Zadnje objavljeno